No. 698. Woensdag April 1895, 9e Jaarg Mij is Nieuws- en Advertentieblad voor Zewsclaanderen, DIELEMAN, Oranje-ka. Buitenland. AXEL. 10. FHCILLKTOR. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numrn, ct. DRUKKER UITGEVER Adver'tentiën van tot regels 25 cent; voor. eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Een Utrechtsch student is dezer dagen kennis gaan maken met vrouw Blom- mers, alias „Oranje-ka", welbekend door baar optreden tegen de socialisten, aan wie zij, uit liefde voor het Koningshuis, een vurigen haat gezworen heeft. Dat zij intusschen niet enkel door demon straties en handtastelijkheden de sociaal democraten bestrijdt, maar ze ook met den mond goed aandurft, blijkt uit het verslag door uen student in de Minerva gegeven, over een socialistische vergade ring, door Oranje Ka bijgewoond. Het was tegen twaalven, aldus schrijft hij. Zgo terstond zou in het lokaal der socialisten in de Ridderschapstraat een juffrouw spreken over „de werkloosheid." Reeds was een enkele socialist in het lokaal gekomen, maar verreweg de nieeste plaatsen waren nog onbezet, en het be stuur tiok reeds een bedenkelijk gezicht. Doch daar komen plotseling groepen van drie de zaal binnen. Voorop twee man nen, waartusschen vrouw Blommers, en dan, drie aan drie »d'er jongens", die allen hun dubbeltje entree betaald heb ben, maar nu ook vooraan willen zitten, of voor een deel op de gaanderij een plaats kiezen, om een becer overzicht ovei het geheel te hebben. Toen allen gezeten waren, begon de juffrouw. "Wel dra toonde zich groote ontevredenheid op het gezicht van Ka, en het duurde dan ook niet lang of zij stond op, en ging tegen de tribune leunen, met haar rug naar de spreekster. Eindelijk had de juffrouw uitgesproken, en de enkele geestverwanten hadden met banden en voeten te gelijk hun volle instemming betuigd als wilden ze laten merken, dat er nog wel socialisten wa ren. Daar vroeg de president of nog ie mand het woord verlangde. „Jawel menheer de socialist", en met draaide Oranje Ka zich om, en plaatste zich met haar groot lichaam recht tegen over de trib.ne, en begon toen: „Zie je. menheer de socialist, ik begrijp niet, dat die juffrouw hier nog durft te komen spreken over werkloosheid, want het geld voor de reis moet ze verdiend gestolen hebber., en als er dan toch /.ooveel werkloosheid is, dan zou ik dat geld maar liever bewaard hebben voor slechtere tijden. Maar. menheer de so cialist, als die juffrouw ons hier wil ko men vertellen, dat er in Utrecht zooveel werkloosheid is, dan weet ze niet wat dal is, en dan liegt ze. Ik zal je ver. tellen, menheer de socialist, dat menschen bij de laatste sneeuwopruiming drie gul den verdienden en dat er nog wel vijftig zijn die hun geld niet afgehaald hebben is dar. werkloosheid? Eu de bakkers kunnen bun brood van den vorigen dag niet kwijt worden op de brood briefjes, is dat armoe Nee de juffrouw weet niet wat armoe of werkloosheid is, en het was beter dat ze thuis bleef om de kousen der kinderen te stoppen, dan zou haai linnenkast er vrij wat beter uitzien." „Ja, zie je vrouwtje, dat is nu juist zoo'n treurig voorbeeld bij mij thuis, mijn man heeft al in geen twee jaar werk gehad." »Ja juffrouw, zegt dat wel, dat hij in geen twee jaar werk heeft gehad, maar zeg er dan ook bij, dat hij al twee jaar in de cel zit. Nee, je komt voor niks anders hier dan om vier soorten van menschen te makenlaailichters, brand- brievenschrijvers, dronkelappen en over spelers. Ik wil ze je wel aanwijzen ook. Kijk, daar zit er een die hoort bij jullie en die heeft vier maanden in de cel gezeten omdat hij een paar laaien gelicht heeften daar heb je er een die heeft een paar brandbrieven op zijn ge weten ik zou hem de adressen nog wel kunnen noemen. En daar ginds loert er een die heeft voor een paar jaar zijn vrouw laten zitten met zes kinderen ze wonen bij ons in de buurt, de kinderen krijgen nog wel eens een stuk brood van me. Zie je menheer de socialist zulke lui hou'en jullie er op na en dan kom je nog praten over armoe! Nee, dan zal ik je eens vertellen wat armoede is; Ka is tweemaal getrouwd geweest, en met haar eersten man had ze het wel zoo ar moedig, dat de buren eten kwamen bren gen voor de kal, en toch is de kat nog van honger gestorven want Ka at dat eten zelf op. Maar nou gaat het geluk kig beter, en dat heb ik met deze han den verdiend. „Ja, juffrouw, ze zijn niet zoo mooi als de uwe maar ik heb er met eer en deugd mijn kinderen mee groot gebracht. „Nee, mijnheer de socialist,je hoeft ons hier in Utrecht niet te vertellen, wat armoe of werkeloosheid is, en van dat gezeur van het socialisme, daar wil len we niks mee te doen hebben. Nee, laten we dan maar liever een versje zingen kom jongens Daar klonk en daverde het »Wim Neerlandsch Bloed", en onderwijl haalde Ka van tusschen de roksbanden een vlag gestok te voorschijn de Oranjevlag werd er aangebonden, en hiermede zwaaide ze de maat, zelf dapper mede zingende. "Weldra volgde het Wilhelmus, toen het Oranje boven. En toen dat in het rond klonk en mede gezongen werd door het volk dat voor de deur was blijven staan toen dropen langzamerhand de socialisten stilletjes door de achterdeur afvoorop de iaailichter en de brandstichter, en achter hen de juffrouw. Toen ging het naar de deur, al dansende op de maat van Hop, Hop, Hop! En buiten werd de menigte steeds grooter, het gezang steeds harder, en vooruit ging het naar wijk terwijl Oranje Ka aan het hoofd ging, met haar vlag den weg wijzende. Bij de Fransche kamer is ingekomen een voorstel van den afgevaardigde Bar- triasol, strekkende tot het graven van een kanaal, dat den Atlantischen Oceaan met de Middeliandsche zee zal verbinden. Het zal eene lengte hebben van 525 ki lometer, dat is zoo te zegg6n 100 uren gaans en eene diepte van 8.5 meter. Er zullen 22 sluizen of dubbele sluizen aangebracht worden ter lengte van 200 en ter breedte van 25 meter. Aan den kant vau den Oceaan zal het uitgaan van Bordeaux en in de Middel iandsche zee uitmonden te Gruissan bij Narbonne. Zou dit kanaal soms moeten dienen tot afvoer van het Panama-vuil? In plaats van den overleden heer Ferry is tot voorzitter van den Senaai gekozen de heer Challemel-Lacour, die met eene redevoering het ambt heeft aanvaard. Bij gelegenheid van de zilveren brui loft van het Italiaanscbe koningspaar, zal Een sarcastisch lachje vertoonde zich op het gelaat van haren gemaal. Onze rechten, lieve Adeiheid, zijn entzachlijk klein tegenover onze verplichtingen. Hier in Tannensee daarenboven hebben wij er in het geheel geene, hier kan alleen spra ke zijn vau goedheid, om eens het alge meen spreekwoord te gebruiken en deze goedheid kan door een luim mjjns broe ders iederen dag ten einde zijn, zooals gjj weet. Dat is onmogelijk Erich, dat ware recht uit ten hemel schreiendGij bewoont Tannensee reeds bijna dertig jaar, daar komt, voor zoover ik weet, verjaring bij te pas! De opperjachtmeester lachte luid. Land goederen verjaren niet, mijn dierbarehet landgoed is tot verbetering van mijn vroe ger inkomen, mij tot op betere tijden ter oppassing overgelaten. Mij dunkt, dat er sedert den tijd, dat ik als jachtjonker ,naar uw hand dong, tot op heden, wezen i'lijke verandering is gekomen. Ik heb den hoogsten trap bereikt, neg beter wor- den de tijden niet. Gij zijt in een luim om mij angstig te maken, zeide zij gekrenkt, maar als de moed ontbreekt, zal ik voor mijnen zoon optreden. Hoe verkeerd ge toch de zaak beschouwt Adeiheid, hernam hij ongeduldig. Ik ge loof zelfs met dat Wolt mij plotseling en zonder aanleiding het genot van de op brengst van het landgoed zal onttrekken, maar men moet zeer, zeer voorzichtig te genover hem optreden en ik verzoek in ernst, ja, in geval van nood verlang ik, dat gij onvoorwaardelijk aan mijne lei ding zult overgeven want gij kent hem niet en zoudt bet spel ontegenzeggelijk verliezen. zie door zijne terugkomst niet bedreigd het tijdelijk bezit vau Tan nensee, maar wel de erfenis voor Herbert, Erich riep zij uit, de handen in elkan der slaande, dat is geen ernst, dat wa re een gewetenlooze roof, een schandaal, dat liem der verachting ten prijs zou ge* zelfs met uwe verachting beladen, zijn tes tament ten gunste van een ander te ma ken, als hij Herbert zoo geheel anders be vindt, dan hij zou moeten zijn, om den eigenzinnigen pedant te bevallen? Neen neen, zijne nabijheid is ongewenscht, zelfs voor en voor mij, want het zou zeer verkeerd zijn, als hem ter oore kwam, met welke moeilijkheden ook ik te kampen heb. ven. Vrouwen, vrouwen! riep de opper jachtmeester uit, toornig het hoofd schud dend, met kan men niets bespreken, dan klap en beuzeliugen, waarbij noch re deneering. noch vernuft behoort. Waar om zou men hem verachten, omdat wij ons hebben overgegeven aan eene dwaze hoop, die hij nimmer, zelfs met geen en kei woord gevoed heeft Wjö zou hem durven berispen, als hij, het zwerven moe de, smachtte naar huiselijkheid, en, pas vierenvijftig jaar oud, zich eene vrouw nam? Wie eindelijk zal hem verhinderen, Dat kenteekenl hem het beste, hernam zij vol bitterheid, dat zijn broeder hem zijn nood verbergen moet als een schande. Ieder ander zou helpen in zoo bitteren strijd; Wolf daarentegen zou het hinde ren, dat wij het slechts beproefd hadden moedig weerstand te bieden Wij hebben veel gebruikt, Adelbeid, zeide haar gemaal peinzend in plaats van hare tegenwerping te beantwoorden, te veel. De laatste jaren, onze reizen en vooral Herbaria schulden hebben ontzachlijke sommen verslonden. Dat moet verande ren, anders houd ik het niet uit tqt Wolfs dood. 41 Herbert, immer Herbert, antwoordde zij gekrenkt en in bare stem weerklonken teruggehouden tranen. Gij vergeet welke vorderingen jeugd, temperament en stand eischen en zijt in dit opzicht steeds veel inschikkelijker jegens uzelven, dan jegens uwen eenigen zoon. Voor Herbert wordt iedere uitgave nagerekendzelf is geen rijtuig, geen paard, geen schilderij te duur Wij zullen elkander geene verwjjteu maken, Adeiheid, zeide hij bedaard, we zulleu overleggen, hoe het rollende rad tot staan te brengen is. De aankoop der schilderij, waarop ge zinspeelt, is van ee ne dwaasheid een wijsheid geworden. Daar mede bewijs ik Wolf een teedere en broe derlijke opmerkzaamheid en het opent mij zonder opzien te baren, de deuren van Katteustein, om daar met eigen oogen eens te gaan zien, hoeveel en voor hoe langen tijd daar alles wordt opgeknapt. Of het is om te voldoen aan de luimen van een eenzamen ouden vrijer, dan wel aan de elpgante behoeften eener vrouwof Wolf tot weelde is overgegaan en daardoor een toegevender oordeel ook over onze levens behoefteu zal vellen, of dat hij nog de spaarzame pedant is van vroeger. Het zou mij eindeloos verheugen, als over de tallooze dwaasheden en liefdesavonturen van Herbert een dichte sluier te spreiden was, en als bij het zoover kon brengen, met Wolfs genegenheid ook eene bedui dende toelage te verkrijgen. Maar in ie der geval moeten wij op het tegendeel voorbereid zijnHerbert moet de moge lijkheid in het oog houden, dat eene na dere kennismaking met mijn bloeder voor de hoop op zijne erfenis volstrekt ongun stig is en daarnaar handelen. Ik weet, wat gij bedoelt, hernam zjj, maar Herbert is nog zoo jong, nog zoo onwillig om zijne vrijheid op te geven het ware gruwzaam dit te verlangen. nï.w«iTt«af AXELSCHE COURANT. ft

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1