Binnenland. Gemengd Nieuws. De koning was een der eersten die den trein verlieten om te ver nemen wat eigenlijk gebeurd was. De koningin was zeer onthutst en vroeg met tranen in de oogen den conducteur«Hoe was aat toch mogelijk?" Er bleet niets anders over, dan de niet-ontspoorde waggons af te koppelen en die op een ander spoor over te brengen- Eerst twee uur later kon de reis met eene andere uit Lissabon ontboden lo comotief worden voortgezet. Gemeenteraad van Axel Woensdag werd in het hotel „de Nieuwe Doelen" te Middelburg de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Stoomtram- maatschappij BreskensMuideghem. Tegenwoordig waren 11 aandeelhou ders, vertegenwoordigende 35 aandeelen, uitbrengende 32 stemmen De balans en de winst- en verliesre kening werden overeenkomstig het prae advies van commissarissen vastgesteld. JEïefc dividend is bepaald op betaal baar April AXEL, den 31 ülaart 1803 In de plaats van den heer Ray- mond is tot brandmeester alhier be noemd de heer Joh. Smies. De jaarwedde aan deze betrekking verbonden, bedraagt 20. De marechaussee Janssen van brigade Axel' is overgeplaatst naar jrilze Bijen, terwijl de aldaar ge stationneerde marechaussee Engels naar hier komt. Te Terneuzen had Woensdag de eerste steenlegging plaats voor de nieuw te bouwen kerk der gereformeerde ge meente aldaar. Bij de administratie der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen zijn met den len Mei verplaatstde kommiezen 2e klasse de Bruijne Az. van Aaidenburg naar YHssingen van Rooié van Rapenburg naar Heinkenszand van den Brandt van Walzoor den naar St. Maartensdijkde Yos van Terneuzen naar HontenisseSnoo dijk van Waterlandkerkje naar Veere; kommiezen 3e klasse de Meui meester van Eede naar Aardenburg Boudens Azn. van Zandberg naar St. Jansteen van der Male van Over slag naar Hulstde kommiezen 4e klasse Padmos Jzn -van St. Jansteen naar Brouwershavenvan Loon van Ra penhuig naar Zandberg; Jansen van Hulst naar Terueuzende Boet van Kauter naar Zuiddovpe de 'Bruijne van Hulst naar Heinkenszand Beun heer de graaf heelt de handwerkslieden en leveranciers aangewezen, die naar zij ne opgaven en ontwerpen tewerken heb ben. Wat aan kunstversieringen moet aangebracht worden, daar zal mijnheer de graat zelf wel voor zorgen. Naar eigen teekeningen en ontwerpen nu, dan komt mijn broeder voorgoed terug, dat is duidelijk. Ik had gaarne deel gehad aan den arbeid, dat is mijn lievelingsterrein. Scheppen, versieren, ver fruaien, niet beperkt door geldelijke be zwaren, zoo recht naar zijn zin en naar welbehagen, dan zou ik in mijn element geweest zijn. Maar daar dit niet het ge val kan zijn, zal ik mijzelven ten minste eene kleine medewerking verschaffen ik zal eene schoon schilderij naai Kat ïktein zenden, eene Aviudne, die ik ver den jaar in Rome gekocht heb en die eene waardiger plaats zal vinden, in het bescheidens Tannensee. Ik heug mij over, dat ik daarmede al ;al kunnen voldoen den kunstzin van broeder, het portret en den wensch hem te toonen, hoe ik mij verheug de vernieuwing van het gebouw eu van Overslag naar ZuiddorpeRemerij van Eede Daar Aardenbui en Alt huis van Koewacht naar Sas van Gent. Pliilfppine. Het seizoen der mossel teelt eindigt met Paschen. Dan is de boedanigheid der visch zoozeer vermin derd, dat deze niet meer eetbaar is be halve voor Gentenaars. Die vinden er thans smaak in. Wordt in Philippine sommige jaren met de visscherij duizenden guldens ver diend, een terugblik op het verloopen jaar (April tot April) doet ons zien, dat zij thans beneden het middelmatige is gebleven. De kwaliteit in het algemeen, liet het geheele jaar door te wenschen over. Ook de quantiteit en de groei waren niet gunstig. De oorzaken daarvan zijn niet bekend. Daarenboven zijn do prijzen steeds laag geweest, zoodafc er door menig han delaar weinig verdiend is. Voor het seizoen laat zich nog weinig voorspellen. De mossels liggen goed getrost on vast op de banken. Be halve het verzaaien van de eene bank naar de andere is er thans weinig werk aan. Enkele schippers zijn thans aan het zandvaren. Sommigen doch dit ge schiedt meer van de Bouchautsohe haven gaan met hunne jongens naar de platen en schorren om alikruiken te ra pen. Aan den nieuw in te dijken polder zal met vletwerk ook waarschijnlijk nog al wat te verdienen vallen. Het korren der garnalen levert gee? beste resultaten op. Wel is de visch van voldoende grootte, doch er wordt te weinig gevangen. Elk schip met r.wee koppen, moet hot tot 200 kilo per week kunDea brengen, om een ordentelijk loon op te leveren. Er wordt evenwel slechts 60-100ki lo gevangen. Het vriezend weer is oorzaak der ge ringe vangst. De garnaal kiuipt dan in het zand der platen. Zitting van Donderdag 30 Maart. Voorzitter Dhr. Oggel. Aanwezig alle leden benevens de Se cretaris. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Mededeeüng van ingekomen stukken. Alvorens biertoe over te gaan, deelt de Voorz. mede, dat dhr. Jac. Venjser mondeling kennis heeft gegeven, dat hij zijne benoeming tot lid van het Algem. Burg. armbestuur aanneemt. Brief van dhr Bauwens, dat hij bereid is zijne benoeming als keurmees ter van spek en vleesch op eene jaar wedde van 100 aan te nemen. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gem.-ontvanger, waaruit blijkt dat iu kas is 797,84 Missive van Piov. Staten d.d. 17 over het feit dat bij eindelijk zal weder keer en. God zegene Ruben, zorg dat het por tret eene goede plaats krijgt. Of neen iaat dat aan mij over. Voor dit doel zal ik, ais het tijd daartoe is, zelve naar Kat tenstein gaan. Hij groette met de band, de gravin boog even het trotsche hoofd en langzaam gingen zij verder. Welk eene verrassing, welk eene on aangename verrassing, zei de opper jacht meester, zoodra de zaakwaarnemer hen niet meer hooren of zien kon, Nergens heb ik minder op gerekend, dan daarop, dat Wolf weder op zijne landgoederen zou komen wonen en zelve zoo te zeggen mijn curator zou worden. Onbeschaamdheden wijst men eenvou dig at, hernam dc gravin kortaf, ik ten minste ben niet van plan te dulden, dat men inbreuk maakt op mijne rechten of op die mijner kinderen. Wordt vervolgd. Maart, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving van posten op de begroeting van 1892. Brief van Mej. de Wed van de Ree, houdende kennisgeving van het verlijden van naren echlgenoot, wijlen dhrj van de Ree, lid van den gemeen teraad van Axel. De Voorz. doet voorlezing van den brief van rouwbeklag, bereids aan opge roeide Weduwe gezonden. II. Af en overschrijving van posten op de begrooting van 1892. De Vodrz. zegt dat dit voortvloeit uit eene door Dhr. van Nooten ingediende nota, groot ƒ35, welke gelden aan ge noemden Dr. van Nooten door de ge meente verschuldigd zijn, wegens het onderzoeken van menschen, die hier met den trein uit Antwerpen aankwamen, tijdens de cholera aldaar heerschte. De voorz. zegt reeds pogingen te hebben aangewend, om dit geld van het Rijk terug te krijgen, doch dit gaat niet. Dhr. Jansen vraagt wie dr. Van Nooten in werk heeft gesteld, waarop de voorz. antwoordt dat op last van den Commis saris der koningin de gemeente zorgen moest voor een deskundige. Dhr. Bieleman viaagt of er dan geen menscnen onder diegene, die van Ant werpen kwamen, waren, die de kosten van onderzoek zelf konden betalen. De vooyz. zegt dat deze menschen er natuurlijk niet mede gediend waren, en den dokter derhalve niet hadden laten roepen. Dhr. Wolfert vindt het vreemd, dat, wanneer er een Rijks dokter is nog een andere moet worden genomen, hij vraagt of wij ons dan maar aan het Rijk moe ten onderwerpen. Dhr. Smies zegt dat Van Nooten alleen hiervoor was bestemd, om te zien of er geen choleralijders op den trein wai eu. III. Als voren op de begrooting van 1893. De voorzitter zegt, dat deze af- en verscbrijving tengevolge van de benoe ming des keurmeesters moet geschieden. Beide woiden aangenomen. IV. Voorstel van dhr. Lamaitre tot wijziging van de verordening op de brandweer. De voorzitter vraagt of dhr. Lamaitre zijn voorstel handhaaft, en of hij het soms nog nader toe wil lichten, Dhr. Lamaitre antwoordt dat hij bij zijne meening blijft dut het plicht is, om iemand, die den ouderdom van 60 jaar heelt beieikt, zijn ontslag te geven. De voorz. zegt, dat op dit oogenblik niemand in de termen valt, bet is nu een jong personeel, in de eerste jaren zal bet wel niet noodig zijn, hem we gens zijn ouderdom te bedanken. Dhi. Lamaitre vindt het daarom juist nu net geschikste oogenblik de veror dening in dien zin te wijzigen, omdat er nu geen zijn, en men anders allicht iemand kwetsen zou, wat nu in de eerste jaren niet mogelijk is, Dhr. Smies kan in dezen moeilijk met den heer Lamaitre meegaan. Hij toch meent dat men, zooals men in den laat- sten tijd heeft gezieD, licht in moeilijk heden kan gerauen door het. afsterven ot bedanken van ouderen van dagen, menschen van ondervinding. Zulken kunnen eerder raad geven in moeilijke gevallen. Bovendien zegt het reglement duidelijk dat diegene, die voor den dienst ongeschikt is geworden, kan worden out slagen. Dhr. Koster vraagt of aan het brand meesterschap iets is vei bonden. De Voorz. antwooidt 20. Dhr. Smies meent, als iemand andeis geen lust gevoelt in den dienst der ge meente te staan dan voor die 20, hij dan maar ontslag moot nemen, waarop dhr. Lamaitie antwoordt, dat de meesten dit niet zullen zeggen. Dhr. Jansen vraagt hoe menigmaal de spuit volgens de verordening per jaar moet woiden beproefd. Na lezing van het betrekkelijk artikel blijkt dit eens per jaai te zijn. Dhr. Jansen vindt dit te weinig. moet het volk dan onbedreven zijn in do hanteering. Dhr. Lamaitre vindt het niet noodig dat telkens het geheele personeel mede gaat tot beproeving der spuitwanneer dit met ploegen geschiedde en dan maal per jaar, zou de gemeente slechts dezelfde kosten hebben. Dhr. Smies weet ook nog plaatsen waar de spuit meermalen wordt beproefd en dan steeds met de helft van het per soneel. Hierop weidt het voorstel Lamaitre in stemming gebracht en verworpen met tegen stemmen De voorz. belooft nog te zullen beproe ven aan een der karretjes of een lamoen goed werkt en zoo ja, dan kan dit aan de andere spuiten worden aangebracht. Benoeming leden stembureau ver kiezing raadslid. De voorz. benoemd tot leden van het stombureau de hh. Koster en Lamaitre. Bij de eerste stemming verkregen de bh. Dieleman en Lamaitre ieder stem men, terwijl de hh, Koster Smies en Wolfert ieder stem verkregen. Bij de 2e vrije stemming verkregen de hh. Dieleman Lamaitre Jansen van Rosendaal en Smies stem. Bij de herstemming tusschen de hh. Dieleman en Lamaitre wei laatstgenoem de gekozen met stemmen tegen dhr. Dieleman (Beiden bleven buiten stem ming.) Bij stemming voor een tweede lid werd gekozen dhr. Dieleman met stemmen, tegen de hh. Smies Koster en Wolfert stem. VI. Benoeming President van het Al gem. Burgerl. Armbestuur, Stembureau Koster- Lamaitre. De voorz. zegt dat uit de hh. Wieland Verijzer, van Hoeve, Jansen van Roosen daal en van der Hooft een voorzitter moet worden gekozen. Gekozen werd dhr. Wieland met stemmen, tegen de bh. Verijzer en van der Hooft ieder stem. VIL Benoeming vau een onderwijzer aan de openb. school, De voorz. deelt mede, dat de benoe ming nog niet kan plaats hebben, daar de voordracht dooi den schoolopziener nog niet is toegezonden. Bovendien is reeds een schrijven ingekomen van den onderwijzer Maat te Terneuzen, waarbij hij zijne sollicitatie intrekt. Er zal dus niets anders te doen zijn, dan eene nieuwe oproeping te plaatsen. Daar het pimt der agenda „vast stellen prim. kohier hoofd, omslag voor 1893 met gesloten deuren behandeld zal worden vraagt de voorz. of nog iemand iets voor de openbare zitting heeft. Dhr. Jansen van Roosendaal zegt ge zien te hebben dat onder de schutting van den heei van den Berge stutten zijn geplaatst. Spreker meent dit heele maal te vernieuwen zou het beste zijn, dan is de gemeente er in eens af. De voorz. meent ook dat het zetten van een muur daar groote verbetering heeft aangebracht en acht het ook beter langs de geheele lengte een muur te plaatsen- Niemand meer het .woord verlangende duit de voorzitter de openbare zitting. Een ongehoord brutale misdaad greep Dinsdag namiddag in de Wijnstraat te Rotterdam plaats Omstreeks uren drong een bedelaar het kantoor binnen van de heeren Hoffman Zonen, flesschenfabrikanten, op de 2e verdieping van pand 135 in genoemde straat. Op het kantoor trof hij niemand aan dan den kassier Schroeter, een man van ruim 70 jaar, woonachtig in de Aert van Nes straat. Zich met dezen ouden man al leen ziende, ontwaakte des bedelaars die venaard, Hij wierp zich op den kassier en bracht hem, vermoedelijk met een boksbeugel of ander ijzeren voorwerp, vijf gapende wonden toe, vier in het ge laat en eén op den schedel, sommige van ernstigen aard. Na den kantoorbediende aldus onschadeiijk gemaakt te hebben, verdween de dief met medeneming van eene portefeuille mot geldswaarde waar.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2