No. 695. Zaterdag 25 Maart 1895 8e Jaarg» sj Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsc Vlaanderen. D1ELEMAN, AXEL. Twee Moties. Bijstand en hulp door militairen. FEUILLETON. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS': per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van .tot regels 25 cent* voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tót Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wie zich met April op de AXELSÜHE COURANT abon neert ontvangt de voor dien da tum verschijnende nummers gratis De Uitgever. In de Zondag, onder voorzitterschap van den heer dr. Bruinsma te Leeu warden gehouden vergadering van liet Friescb comité voor de volkspartij waren 64 afdeelingen vertegenwoordigd. Twee door het bestuur gestelde motiën werden aangenomen, lo. De vergadering betreurt het dat, terwijl in Juni van het vorige jaar door de koninginregenles aan de verschillende arbeidersgroepen per soonlijk is verzekerd, dat zij de regee ring zou verzoeken, maatregelen te ne men tegen de armoede en werkloosheid in Friesland er van regeeringswege vóór of gedurende dezen winter niets van dien aard is gedaan, zoodat dan ook de ellende der arbeidersbevolking grooter dan ooit is geweest. Tevens spreekt de verga dering de verontwaardiging uit over de hou ding der overheid en der justitie, dié door het laten optreden van eene macht van poli tie en militairen, en door het in hechte pis nemen en streng straffen van ver scheidene partijgenooten, tengevolge van enkele door hen gesproken woordeü, het volk in hooge mate verbittf3rd hebben. De vergadering spreekt hare veron waardiging uit over de bekende circulaire van de schoolopzieners in het district Leeuwarden, waarbij de vrijheid van spreken dor onderwijzers door, eene, op geen enkel wetsartikel rustende bedrei ging met ontslag wordt aangerand, en vertrouwt, dat ae onderwijzers, die tot op dit oogenblik flinke krachten in onze beweging zijn geweest, even waardig en nog krachtiger voor de volksklassen zul len strijden. De eerste motie zal aan de Koningin- Regentes, de iweede aan den minister van binnenlandsche zaken worden ge zonden. De verschillende bepalingen nopens het verlemen' van bijstand en van hulp door militairen zijn zooveel noodig ge wijzigd en aangevuld. De bepalingen zijn vervat in de vol gende. artikelen Militaire bijstand tot handhaving of herstel der openbare orde Hulpverieening door militairen bij het ten uitvoer leggen van Quarantaine maat regelen Het verstrekken van militairen als hulpmarechaussee, tot wering van de verspreiding van besmettelijke veeziekte Hulpvereeniging bij watersnood en ijs opruimingen; Hulpverleening bij spoorwegongeluk ken Hulpverieening aan militie-commissa rissen Hulpverieening bij de opkomst der militie met spoed Hulpverieening aan de ambtenaren dei- in- en uitgaande rechten en accijnzen en aan de pachters van lands tollen ga Zjj is nóg zoo jong, nog geen achttien jaar en daarbuiten lokt en lacht het le ven, dat zij zich zoo geheel anders droomt dan het is. Laat het haar zien van na bij, oi hare fantaziën blijven bestaan laat baar de menschen leeren kennen en vergelijkingen maken en als gij dan nog de. ééne zijt en Re eenige, dan mijn zoon, leid haar dan naar uw huis en de zegen uwer ouders en de dank van haren vader zullen met zijn. Ik verlang geen lang tydsverloop, ik neem ook rekening met de mate uwer krachten en mij dunkt, dat anderhalf tot twee jaar voldoende zyn, otn haar en zekerheid te geven. Gij zijt veraf, mijn zoon, maar cok zonder dat we lieve stem mij de vervulling mijner bede verzekert, neem ik de vaste hoop rapde, dat gij aan mijn wensch zult vol doen; Reeds rustte zij naast haren echtgenoot, de moederlijke vrouw, toen haar laatste groet, den ver verwijderden zoon bereikte en "Magdalena stond" in het volle besef ha- rer "verlatenheid alleen met Werner aan haar graf. Richard was te veraf, om de begrafenis te kunnen bijwonen en daar hij, zij het nisaires Hnlpverleening bij het ten uitvoer lég gen van rechterlijke bevelen en uitspra ken van schuttersraden/alsmede bij ar~ restatiën na betrapping op heeterdaad Hulpverleening voor den postdienst, enz. door militairen. Wat dit laatste betreft is bepaald, dat in bijzondere gevallen* zooa's bij het 'St. Nicolaasfeest, den Nieuwjaardag en voor de bijschrijving van rente op de rijks postspaarbank in het begin des jaars, wanneei de gewone werkkrachten aan de postkantoren en aan die bank niet toereikend" zijn, daarbij door militairen tegen vergoeding, hulp kan worden ver leend Het verrichten van diensten door mi iitairen als marechaussee. Dinsdag is uitspraak gedaan in het Panama-proces wegens omkooperij. Ten aanzien van Charles de Levsseps, Blondin en Baïhaut sprak de jury het schuldig uitvoor de andere beschuldigden Fon- taine, Sans-Leroy, Bèrai Dugué de la Fauconnerie, Gobron en Antonin Proust luidde baar uitspraak onschuldig. Hec Hof, rekening houdende met ver zachtende omstandigheden, veroordeelde Charles de Lesseps, tot éen jaar, Blon din tot twee jaar gevangenis, den ex- minister Baïhaut, voor wien het geen verzachtende omstandigheden aannam, tot ontzetting uit zijne burgersscbaps- rechten, vijfjaar gevangenis en 750.000 francs boete. Baïhaut, Blondin en de Lesseps zijn bovendieD, krachtens conclusie der civie ook inwendig weerstrevend, zich door den laatsten wensch zijner moeder verbonden gevoelde, nam hij het besluit, niet weder te keeren, voordat hij handéle» lton naai zijn eigen gevoel. Werner was in zijne afwezigheid ver plicht, een onderkomen voor het jonge meisje te zoeken, dat nu voor het eerst op eigen kracht moest gaan steunen. Het was niet gemakkelijk een geschikt ver blijf voor haar te vinden, zij was verwend door de liefde en door eene grootere on afhankelijkheid, dan verstandig was ge weest, "met betrekkiug tot hare armoede. De goede predikant, die zichzelven een lang leven had toegedacht, en haar steeds had beschouwd als zijne toekomstige schoon dochter, was niet bezorgd geweest over hare toekomst en zijne vrouw had vol moederlijke zwakheid vele kleine behoeften ondersteund, die, zooals zij verontschul digend zeide, alle haren oorsprong had den in een meer verfijnd gevoel en in een bijzonderen schoonheidszin. MagdalenaV óngewoon muzikaal talent hare kunde en hare aangename manieren beloofden haar weleene goede plaats als gouvernante, maar hare licht kwetsbare gevoeligheid en de eischen, die zij het leven stelde, en die reeds in hare kinder* wenschen hadden doorgeschemerd, deden den wereld- en menschkundigen Werner menige ontgoocheling voor haar vreezen bij deze eerste trede de wereld in. ie partijen, veroordeeld tot eene vergoe ding van intrest, door den Staat te be- palen en tot uitkeering van 375.000 frcs. aan Monchicourt, den liquidateur der Pa nama maatschappij. De overige beschuldigden werden vrij gesproken. In de kamer maakte de uitspraak die pen indruk, wijl alle beschuldigde par lementsleden vrijgesproken zijn. Uit het rapport over de Italiaanscbe banken, door den heer Giolitti aan de kamer overgelegd, blijkt dat er in de kas der Roraeinsche bank den lOden Januari 1893 een tekort van 28.600.000 lire W3S, dat men door valsche cbèques had zoeken te verbergen. Wat de circulatie der bankbiljetten be treft, zoo is ontdekt dat de uitgifte be langrijk het wettige cijfer overtrof. Er waren den lOden Januari 1893 voor 64.600.000 lire te veel in omloop. Nog is aaD het licht gekomen dat men op clandestine wijze dubbele series van biljetten fabriceerde. De gouverneur in overleg met den kassier droeg in 1890 eo in 1892 aan eeu Engelsche firma, die de biljetten voor de Roraeinsche bank maakte, de vervaardiging op van eenige series biljetten van 1000, 500, 100 en 25 lire, die dezelfde nommers droe gen als reeds uitgegeven bankbiljetten. Enkele hooggeplaatste ambtenaren ont dekten bij toeval dit bedrogen dwongen den gouverneur, onder bedreiging alles bekend le maken, de dubbele biljetten te vernietigen. De conclusie van bet rapport luidt dat de Roraeinsche bank moet worden ge- sloten, daar zij geen enkelen waarborg biedt en het vertrouwen van het publiek Na lang zoeken en veel moeite vond hij eerie betrekking voor het jonge meisje in het huis van den ópper-jachtmeester, graaf Yon aDgerloh. Het was een oud geslacht en invloedrijk en de familie leef de op groeten voet. Evenals een regenboog door de wolken, zoo schitterde door de treurigheid en ver latenheid van Magdalena glansrjjk de ver re toekomst heen. Niet dat zij lichtzinnig en ondankbaar 'zich afgewend had van de plaats, waar zij hare kindsheid had doorgebracht, van de duizend herinneringen aan de liefde en trouw die baar bijbleven, Magdalena bezat een teeder gloeiend hart, zij bad haar te huis vurig lief. Maar nu was zjj een zaam geworden, niemand was daar, om haar te beschutten of te leiden en nu zij voor het eerst op eigen krachten moest leeren steunen, nu dankte zij God, dat het pad hetwelk zij. moest betreden, een pad zou zijn vol bloemen. Het afscheid van de dierbare graven, laatste gang door huis en hof, waar zij gespeeld had en gedroomd en het eer ste leed geleden, deden haar het hart wel bloeden van hevige smart, maar toen zij later aan Werners zijde door de bloeièn de velden reed, den zoom van het woud bereikte, toen de dag ontwaakte in al zijne jeugdige heerlij küeid, toen vielen ook lang zamerhand de nevelen van droefheid weg van hare ziel en glansrijk en schitterend steeg de hoop omhoog uit haar hart. DERDE HOOFDSTUK. Een, kasteeltje kon men het heerenhuis van den graaf Wangerioh tot Tannonsee noemen, geen kasteeldaartoe kwam het te sierlijk en koket te vóórscliijn uit de boomgroepen, die het omgaven en men kon te duidelpk zien, dat het van een oor spronkelijk eenvoudigen vorm tot zijn te- genwoordigen rang was opgeklommen. Het slechts éene verdieping hooge, ve* uitgestrekte gebouw was voorheen eeD zeer bescheiden landhuis geweest en had wei nig weelde, maar des te meer vriendelijke bevalligheid ten toon gespreid. Nu was dat veranderd en zooals het huis daar stond op de zacht glooiende \helling, met de schitterende spiegelruiten, de reliefs, die tusschen de vensters inge- lascht „waren en het wapen, dat, voorzien van een uitgetande kroon, zich verhief te midden van de lange lij dakvensters en hunne eenvormigheid verbrak, gaf het een sierlijk elegant uitzicht. Een "tapijt van graszoden, zacht als fluweel, door een breed kiezelpad omgeven, st»ekte zich uit. tot het vergulde ijzeren traliehek, dat het ge bouw van den straatweg afsloot en onder de vensters, aan beide zijden van de hel ling die naar den opgang leidde, schit terde een veelkleurig bloemtapijt. Prachtige) oude boomen omringden hek huis en zijwaarts zug uien stallingen, di§ QTIIK1 LMHIli

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1