No. 094. Woensdag 22 Maart 1895. 8e Jaarg. üif Is wgtJkt Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-laanderen ©IELEMAIV, Plakzegel. El' li Si. Buitenland. Binnenland. abonnementsprijs; AXEL. Wie zich met April op de AXELSCHE COURANT abon neert ontvangt de voor dien da tum verschijnende nummers gratis De Uitgever. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 cent* voor eiken regel ineer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag is door de commissie voor de verzoekschritten verslag uitge bracht over een adres van de Kamer van koophandel en fabrieken te Zaandam, ge steund door adressen van elf andere kamers in den lande en van de burger kiesvereeniging te Zaandam. Die 'adressen vragen „de afschaffing van de plakzegels", waarmede bedoeld schijnt opheffing van het zegelrecht op quitantien boven ƒ10, dat meestal door opplakking van een zegel wordt voldaan. Als redenen voor dien wensch worden aangevoerd, dat het gebruik van plak- zegels allernadeeligst werkt op handel en nijverheid, en er thans, nu belastingher vorming aan de orde is, rnimschoots ge legenheid bestaat voor de opbrengst dier heffing een equivalent te vinden. Het adres noemt de plakzegels „niet alleen een zwaren last voor den kleinhandel en de kleine industrie, maar bovendien een zeef ongelijk drukkende en daarom een onrechtvaardige." Een een ander „geeft aanleiding tot veierlei slechte praktijken" en daarom zou de afschaffing „een wel daad zijn." De commissie voor de verzoekschriften heeft zich bepaald tot het voorstel ter griffie neder te leggen ter inzage voor de leden. Daarmede is dit onderwerp voorloopig terzijde gesteld, tenzij een of meer der leden een voorstel tot afschaf fing van het quifantiezegel indienen. De opbrengst van het quitantiezegei van cent is niet met juistheid bekend. In de Bescheiden betreffende de geldmidde len over 1891 vinden wij op bladz. 45 opgegeven, dat de „zegels van cent voor qulcantien en handelspapier (aantal 16,610,836) in dat jaar ƒ833,991,80 in de schatkist hebben gebracht. Uit de omschrijving ziet men, dat onder die ontvangst ook het zegelrecht is begre pen van handelspapier, waarvan cent is verschuldigd. Het grootste ge deelte zal echter wel uit het quitantie zegei voortgesproten zijn. Kan de schatkist dat belangrijk bedrag missen Het komt ons voor, dat men eerst zal behooren af te wachten wat de uitkomst is der nieuwe directe belastin gen, waarvan de vermogensbelasting reeds met Mei en de bedrijfsbelasting, naar wij vertrouwen, zeker met Mei 1894 zal worden ingevoerd. Valt die uitkomst aanmerkelijk mede dan is er zeker gegronde aanleiding den kleinhan del van den last van het quitantiezegei te ontheffen. Mocht dat onverhoopt niet raadzaam blijken te .wezen, dan wordt toch een wijzing door de billijkheid geëischt. Het is zeker niet goed te keuren, dat eenzelfde last is gelegd op een bedrag van even ƒ10, als op kwijtingen die over duizen den loopen. Een verlaging van het qui- tantierecht tot cent voor alle bedragen van 10 50 en centen voor sommen van 50 .100 zou de geopperde bezwa ren zeker grootendeels wegnemen en aan de praktijken waarvan het adres gewaagt, een einde maken. Op bijna 61 jarigen leeftijd is plotse ling overleden de heer Jules Ferry, voor zitter van den Franschen senaat. Zijn overlijden is een gevoelige slag vooi- de republiek, die thans reeds zoovele schok ken heeft te verduren gehad. De ont roering over den dood van dezen man is te Parijs groot en algemeen, zelfs zij ne tegenstanders leggen oprechte deel neming over het onverwacht einde aan den dag. De begrafenis zal met grooten luister op lands kosten plaats hebben De advocaten in het Panama-proces zijn nog altijd aan woord en er komt natuurlijk daarbij nog heel wat kijken, te veel om te noemen, zegt men wel eens. De militaire commissie uit den Duit- schen rijksdag heeft het regeeringsvoor stel verworpende rijkskanselier ver klaarde zich met geen enkel ander voor stel te kunnen vereenigen. Wat zal dat nu uitbroeden In Engeland en Ierland worden be wegingen op groote schaal op touw ge zet tegen de wet van Gladstone, waar bij aan Ierland een eigen bestuur zal worden gegeven, de zoogenaamde Home Rule BUL Het begint er voor de plan nen van den ouden heer duister uit te zien. De. eerste lezing is er met glans doorgegaan, maar er wordt zooveel drukte gemaakt over dit wetsontwerp, dat het eindigen zal met in den doofpot gestopt te worden. In Belgie, met name in de Borinage, Maar het was, als begon zich daardoor ook een onzichtbare scheidsmuur te ver heffen tussehen haar en Riehard, iets ge dwongens, dat hem verhinderde haar als vroeger juichend in zijne armen te slui ten en den bloeienden kindermond te kus sen. Want toen hij het gedaan had bij zijne aankomst, toen was het meisje verlegen weggeijld. Zij stond veel vrijer tegenover den ou-, deren broeder en zocht ook baar troost over het leed dat haar getroffen had, meer bij hem dan bij Riehard. En zelfs de ouders beperkten het verkeer der jonge lieden onmerkbaar. Magdalena's wande lingen met Riehard werden verminderd de moeder had meestal te veel huise lijke bezigheden voor haar. Had zij venwel nu en dan gelegenheid tot het dóen eener wandeling, dan vergezelde Wei- der hen steeds en dan eerst heerschte ook de oude vertrouwelijke toon tussehen Ri cbard en Magdalena. Was het bij haar slechts het eerste ontwaken der ziel uit de droomen der kindsheid, een nog duister verlangen en. wenschcn, dat haar hart onrustiger deed heerscht groote gisting en ontevredenheid onder de bevolking, zoodat veel voor eene werkstaking op groote schaal wordt gevreesd. De arbeiders worden gewaar schuwd voor de practijken van mouchards en agents provocateursdat zijne geheime agenten der politie, die tot verzet en on regelmatigheden aansporen. De Zueedsche minister-president Bos- tröra heeft geweigerd eene deputatie uit den Zweedschen voiksrijksdag to ont vangen op grond dat hij geene andere vertegenwoordigers van het Zweedsche volk kende dan die langs den grondwet* tigen weg zijn gekozen. De minister verklaarde zich te kunnen voorstellen dat personen voor een doel, dat bun na aan het hart ligt, vergade ringen houden, maar hij vindt het niet gepast dat dit geschiedt op eene wijze, alsof de vergaderde personeD naast den rijksdag het volk vertegenwoordigen. De volksrijksdag zal nu eene deputatie naar den koning zenden om zijne mee ning over het algemeen stemrecht te leeren kennen. Een der Jeden van den volksrijksdag, die tevens in den rijksdag zitting heelt, zal de regeering over deze zaak inter pelleren. Gauw boos zijn die menschen over algemeen. Vrijdag zijn door de Tweede kamer met 51 tegen 30 stemmen de mailcon- tracten aangenomen. Do zitting is daarop gesloten. Aan het departement van binnen- landsche zaken is een ontwerp van wet op den leerplicht in gereedheid gebracht. kloppen, zoo vaak Riehard haar vol teedere bewondering aanschouwde, of als eenige liefkozing' hare zachte lokken streelde, in het streng beheerschte gevoel van den jon gen man evenwel lag het volle bewustzijn eener reine machtige liefde voor het schoo- ue wezen. Hij had nauwelijks de waarschuwende bede zijner moeder noodig gehad, om niet overijld het ontwaken van haar kart te bespoedigen, hem was de argloosheid en kinderlijkheid van dat hart heilig es bij wachtte geduldig, totdat deze knop in volle pracht zou ontloken zijn maar voor hem voor hem alleen. Eene reis naar Italië, waarnaar hij zoo vurig verlangd had en die langer duurde dan het plan geweest was stelde tijd en afstand scheidend tussehen hen beiden, zonder dat haar liefelijk beeld in zijne berinnering verbleekteIntegendeel, het verlangen verleende dat beeld gloeiende kleuren en ontnam het alle kleine scha duwen en gebreken. Magdalena was de prijs waarvoor, het doel waarnaar hij streefde. Maar nog eer hij terugkwam, werd het jonge meisje beroofd van hare vrienden. Eene beerschende ziekte sleepte beide pleeg ouders in korten tijd ten grave en nu eerst waarlijk wees, stond zij radeloos en besluiteloos bij het lijk der vrouw, die haar eene zoo trouwe moeder geweest was. De predikantsvrouw had haren echtge noot slechts eenige weken overleefd Magdalena was haar laatste zorg op aar de. Hare beide zonen, goed opgevoed, tevreden in hun zelfverkozen beroep, sche nen baar toe geborgen te zijn, alleen bet ontluikende meisje met hare onervarenheid en schoonheid, met hare jeugd en afhan kelijkheid, moest den strijd beginnen met het leven, een strijd, waartegen zij, de goede vrouw gedacht dit vol smart, met hare neigingen zoo weinig was opgewas sen. Want datgene waartoe zij aanleg had in hare kindsheid de moederlijke vrouw kon zich dit niet ontveinzen was sterker geworden. Bij al de liefde en dankbaarheid, bij al de teederheid, die haar zoo bekoorlijk maakte, strekte toch haar streven zich uit tot buiten de nauwe betrekkingen, die de schuilplaats in een dierbaar tehuis haar had toegestaan. Hare natuurlijke neigingen, in .veree- riiging met de zorgvuldige opvoeding haar gegeven, lieten haar dikwijls onbevredigd fn gezelschap van de vriendinnen van haar leeftijd en Richard's schilderingen van de kleuienrijke tooverachlige wereld,die hem omgaf, Werner's vertellingen ovei het le ven der grafelijke familie, waar hij onder richt gaf, gaven ha're wenschen steeds nieuw voedsel. De predikantsvrouw kende de liefde van haren zooiUen eene verbinding tussehen de beide kinderen, die haar zoo dierbaar waren, zou haar wel alle zorg voor Mag* dalena's toekomst ontnomen hebben, als die verbinding rijper en duidelijker in wen schen en willen geweest was. "Van ha ren zoon was de moeder zekerte mid den eener nieuwe omgeving onder eene meDigfce van indrukken, als daar de ziel eeDS kunstenaars bestormen, was zijne liefde sterk en machtig gebleven. Maar Magdalena kende nog te weinig van de wereld en van de menschen, kende nog te weinig haar eigen hart, dan dat zij zichzelve helder bewust zou kunnen zijn van hare wt^schen en van haar levens doel. Geheel zonder middelen moest zij alles ontvangen uit de handen van hem aan wien zij zichzelven schonk en haar kinder lijke zin streefde naar meer, dan de jonge kunsienaar voorloopig kon schenken. Nooit nog was zij in de gelegenheid ge weest om te beproeven, of het liefde was dan wel zusterlijke genegenheid, die haar aan hem verbond, zij kende niemand bui- ten de 'ie broeders, die haar jeugd gemoed Hang hadden ingeboezemd. De weinige mgeljeden in de kleine stad, die zoover si len beneden die beiden, '/.ouden nl:"jier daan hebben aan hareaanspra ken. Dat alles overwoog de predikantsvrouw ernstig en bezorgd over het lot harer dierbaren, dat zij in gevaar zag dooreen onovërlegden stap, streefde zjj er naar, wnscm: COIKANT.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1