Openbare Yerkccping. 342ste Staatsloterij. HUISHOUDELIJKE GOEDEREN, als Gemengd Nieuws. Landbouw. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Mvertentien, Openbare Verknoping geweest is dan ten vorigen jare, behoort in de eerste plaats die der directe belas tingen. Zij wijst eene vermindering aan van 1.2 ton. De invoerrechten hebben in Februari jl. 16,000 en de loodsgelden ƒ12,000 minder afgeworpen. Van de posterij is de opbrengst opnieuw verminderdde ontvangst uit deze bron sedert den len Januari is reeds ƒ48,000 kleiner dan ver leden jaar. Daarentegen bleven de fcele grafen tamelijk flink stijgende. In de Dinsdag gehouden zitting van de Tweede Kamer was de mededeeling ingekomen van het overlijden van den heer Oppedijk, vei tegenwoordiger voor het district Harlingen. Door den minister van koloniën werd namens de regeeiing en de kamer hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer Op pedijk en diens karakter.» De behandeling der mailcontracten werd daarna voortgezet. Na eene wijziging, door de regeering aangebracht, is deze behandeling geschorst. Aan de orde was toen eene interpel latie van den heer Van Karnebeek om trent de bedrijfsbelasting. Hij vroeg den minister van financien oi het niet mo gelijk zou zijn, de beroeps- of bedrijfs belasting in te voeren op Augustus van dit jaar. Dit was echter volgens den minister te moeilijk en deze hield vast aan zijn voornemen tot het in wer king doen treden op Mei 1894. De heer Van Karnebeek stelde daarop de volgende motie voor: „De kamer verzoekt der regeering, bet daarheen te willen laten leiden, dat de invoering der vermogensbelasting tot Mei 1894 uitgesteld worde, en gaat over tot de orde van den dag." De behandeling dezer motie werd da delijk aan de orde gesteld en gaf aan leiding tot eene uitvoerige discussie, tot eindelijk het verder debat tot Woensdag werd verdaagd. De heer Brantsen van de Zijp tiofc zijne interpellatie in, na-de verklaring in de Staatscourantdat Nederland deel zal nemen aan de internationals conferentie te Dresden, betreffende hygiënische maat regelen tot wering van de cholera. Vooi Is bracht ook deze spreker hulde aan de nagedachtenis van het ontslapen'kamer lid Oppedijk. Woensdag werd de behandeling der motie—Van Karnebeek voortgezet. De motie werd echter ten slotte ingetrokken, daar de heer Van Karnebeek volgens zijn zeggen geen steun vond bij hen, die vroeger met hem samengingen. Op eene vraag van den heer van Dedem verklaarde de regeering dat tot dusver alle pogingen tot opheffing van het verbod van invoer van ons vee in Duitscbland zijn mislukt en dat niet spoe dig opheffing van dat verbod is te wach ten. En wat haar betrof, was het ternau wernood eene verandering,! alleen een ie- dig veroorzaakte het in het leven, datzjj tot dusverre geleefd had, efen ledig in haar hart, dat den vader zoo teeder had Hef gehad. Maar hare vrienden deden al wat in hun vermogen was om dit ledig aan te vullen door verdubbelde liefde. Zjj verhuisde nu gehbel naar de pastorie, die haar nog steeds een tweede tehuis ge weest was. Zij had het voorrecht, niet in nieuwe, wellicht moeilijke omstaudig- heden te komen. Zoo hing zij, daar haar vader haar noch vermogen, noch iarnilie had achtergelaten, met iedere behoefte van haar jeugdig leven alleen van den steun en van de liefde der predikantsfa milie af. Inderdaad werd zij het kind des huizes. Toen Riehard na deze droeve gebeur tenis het ouderlijke huis voor het eerst weder betrad, vond hg Magdalena aan merkelijk veranderd. Even als een war me milde lenteregen den bloesem ontsluit en hem geur geeft en fiischheid, evenzoo had deze eerste droefheid Magdalena's ziel ontsluierd en er de bekoorlijke diepten van leeren kennen. Wordt vervolgd. Er werd aangedrongen op een© nieuwe poging bfê Duitscbland en desnoods te vragen om vrijstelling van het vei bod voor de drie noordelijke provinciën, wat de heer van Dedem echter bestreed. De minister van binnenlandsche zaken verzekerde dat bij Dditschland zal wor den aangedrongen op geheele, gedeelte lijk© of voorwaardelijke intrekking van het verbod. Ook bij Belgie blijft men hierop aandringen. In de zitting van Donderdag is het wetsontwerp behandeld tot wijziging en verhooging van hoofdstuk IX derstaats begrooting voor 1892, betreffende dei» eersten termijn voor den bouw van een brug over den Nieuwen Maasmond bjj Heusden. Na een kort debat is het aan genomen, waarna de debatten over de mailcontracten werden voortgezet. Naar men verneemt, vindt het plan tot oprichting van een eenvoudig maar waardig geaenkteeken op het graf van pastoor Brouwers veel deelneming, ook bij niet-Katholieken, zoodat alle kans be staat, dat zeer binnenkort het plan ver wezenlijkt zal worden. AXEL, den 17 Maart 1893. Woensdag overleed alhier de oudste ingezetene van Axel. Op 92jarigen leef tijd stierf Maria Gilde, weduwe van Ch. Wiemes. Ofschoon in den laatsten tijd sukkelende, was zij tot kort voor haar dood een kra# oudje. Door bet Rijkstelephoon kantoor alhier werden in de maand Februari be handela 145 telegrammen als ontvangen 80 en verzonden 65 telegrammen. Sedert eenige weken reeds werden te Bellingwolde tal van aanzienlijke wo ningen op de ellendigste wijze veiont- reinigd door groole hoeveelheden drek- stof er in te werpen. Bij hei haling ge schiedde het bij dezelfde buizen. Nach ten achtereen werd er gewaakt door po litie, nachtwachts en marechaussees, doch te vergeefs. Eindelijk had in den afge- loopen nacht een man der nachtpolitie het geluk den dader op heeterdaad te betrappen in den vroegen morgen en na eene korte worsteling hem te binden. De man, een gepensioneerd ambtenaar, is sedert jaren niet al te goed bij het hoofd. Hij is thans gevankelijk naar Winschoten gebracht. Een goed middagmaaltje. Een snoek van 10 kilo werd door een visscher ge vangen in een der vestinggi achten nabij Breda. De man had heel wat moeite om den baas meester te blijven, want de sinjeur had er voistreki geen zin in zijn goed leventje te eindigen. Bij den grooten brand te Boston zijn, volgens nadere berichten, zes men schen om het leven gekomen. Onder de 80 zwaar gewonden zijn 15 werk sters van de Singei naaimachinefabriek, die op een bovenverdieping bezig waren en in haar angst naar beneden sprongen op stiaat, Verscheidene!van haar lig gen zeer bedenkelijk. Vijf brandweermannen, die op een dak door de vlammen werden ingesloten, sproDgen ook naar beneden en werden door den val deerlijk gewond. De brand heeft een vierkant blok hui zen vernield, welke na den grooten brand van 1889 werden gebouwd. De schade moet Ve miilioen dollars 11,250,000) bedragen. Naar wij vernemen, bestaan er plannen, om de duinen in de omgeving van Alkmaar met deunen te beplanten. De leiding van die beplanting is dooi den minister van waterstaat opgedragen aan de Nederlandsche Heide-Maatscbappij. Ten einde eene plaats te bepalen, waar met de aanplanting een begin kan wor den gemaakt, is in de vorige week reeds door den voorzittei der Maatschappij, den heer Blijdenstein, enden ciiiecteur eene opneming van bot lei rein gedaan. Zondag namiddag werd aan den buitenkant van den rivierdijk te Elle- woutsdijk een kinderlijkje gevonden. Het lag in een blikken trommel, die in een zak gewikkeld was, waarin zich ook een steen bevond. De moeder van het kind, een naaister, is reeds gearresteerd. Staatkundige bijeenkomst „Burgers, al wat wij doen zal niets baten, zoolang wij niet eerst de stallen van Augias hebben schoongeveegd. Een toehoorder, zijne mouwen opstroo- pende „Nou laten we dan ook dadelijk doen. (Tot zijnen buurman.) Waar woont die vent?" Aan het verslag van de commissie tot bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zee land, omtrent de keuringen van fokdieren, gehouden in de maand Februari dezes jaars, ontleenen we bet volgende. De keuringen zijn gehouden te Zierik zee, Oostburg, Cortgene, Middelburg. Hulst, Goes en St. Maartensdijk. In het geheel werden ter aanmoediging aangegeven 56 hengsten en 106 merriën. Ter opname in het werden aan geboden 124 paarden, waarvan werden opgenomen hengsten en 74 merriën. De bekroningslijst bevat uit het oos telijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen de volgende dieren: Max van den heer Vogelvanger te Hulst, eerste prijs ƒ200; Caesar van Westdorpe van den heer Goethals te Westdorpe, voorschotspremie 100Elsje van den heer de Koeijer te Hontenisse, 50Opaal van den heer van Hecko te Westdorpe, 50; Col- let van den heer Jos. Vael te Sint Jan steen, plaatsverv. no. Lieza van den heer de Deckere te Clihge, plaats verv. no Deze prijzen zijn toegekend naar aanleiding van het piovinciaal regie ment. Uit de rijks subsidie is o.a. een prijs van 100 toegekend aan Frans van den heer Verschueren te Hengstdijk. Van den ingevoerden hengst Byou van den heer Jobs. de Feijter te Zaamsiag wordt gezegd, dat dit dier door beleedi- ging niet voor een prijs in aanmerking kwam, maar dat de commissie geen be zwaar maakte, hem voor het goed te keuren. Het verslag bevat verder nog eenige wenken omtrent de voeding en behande ling van het paard en eindigt met een woord van dank aan allen, die der com missie bij de keuringen in een of ander opzicht van dienste waren. Van tot en met 15 Maart. Axel. Huwelijks Aangiften. Adri- aan Marinus Witte 22 jm. en Corne lia Hamelink 19 jd. Huwelijks-Voltrekkingen. Jacobus Zegers (Boschkapelle) 45 wedn. en Ja- coba Pieternella van de Velde 28 jd. Pieter Zegers (Heek) 58 wedn. en Naeltje den Hamer 58 wed. Levinus Vesbrugge 23 j.jm. en Adriana Dieleman 25 jd Geboorten. Martha Maria Coleta van Josef Maria Gregoire Jacob Rumes en Maria Barbara Vergalle. Jacobus, van Adriaan van Meurs en Krina Riekwel. Adriaan Marinus, van Jo hannes Witte en Helena Florussen. 11 Willem Andries. van Adriaan Koster en Cornelia de Visser. 15 Janna Johan- na, van Anthonie Rinn en Janneke van de Velde. Overlijden. Anna Maria Rooze, 68 echtg, van Marinus van Eijk. Rei- nier van de Ree, 69 echtg. van Elisa beth Weijns. 13 Geertruida Elisabeth Naeije. mnd. 7an Jan eD Janna Maria de Putter. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 14 Maart, lo kl. 1000 no. 12489 400 12bG5 18343 200 1325 100 4028 4866 5088 7013 10797 12209 Trekking van Woensdag 15 Maart. 5000 no. 14432 2000 169 1000 4576 9624 20440 400 6658 19731 ?Q0 13183 20786 100 3829 4187 7530 10865 18502 19918 Trekking van Donderdag 16 Maart. 1500 no. 15590 DORDRECHT; Tarwe Overm. en Rogge Overraaassche Gerst Haver Paaidenboonen Duivenboonen Witte Boonen Bruine Boonen lh Maart, 5,00 5,00 5,00 4,10 2,90 5,40 6,50 6,00 6,50 5,50 5,20 5,20 4,40 3,40 6,00 7,00 8,00 8,00 Op aanstaanden Zondag 19Maart nopen onze geliefde Ouders BERNARD EN VAN HECKE hunne üöjarige Echtvereenïgiiig te vieren. Axel Coegorspolder. Hunne dankbare Kinderen. Voor de zoo menigvuldige en tevens hartelijke bewijzen van belangstelling ontvangen bij ons 20 jarig Huwelijksfeest op 13 Maart, bren gen wij volgaarne aan allen onzen Imii- jren dank, inzonderheid ook aan het fan faren-Gezelschap Coneordia. Axel, 17 Maart 1893. VER BRUGGEN. VERBRUGGEN-Kolijn. VERBRUGGEN. door verandering. De Notaris Dreg-mans, te A\el, zal ten verzoeke van PH. VAN DIX- HOORN, landbouwer aldaar, aan zijne schuur te Axel tegen den zoogenaam- den Verloren Hoek, op Zaterdaj? den April 1893. des namiddags ten ure, in het openbaar verkoopen PAARD (Geldersch ras,) eenjarige HENGSTEN. puike baatgevende Koei-j 'en, bekalfde Koe, be-" kalfde Vaarzen, tweejarige Run- ders, eenjarige Runders, twee jarige Ossen, zware 7etie Stier, eenjarige Stieren, jonge Fok- kalvers, 13 jonge Varkens, Men- wagen, Snijrnolen, Zeeuwscbe Ploeg, houten Walepioegen, ijze ren Waleploegje, Driescharsploeg, en andere goederen. De Notaris DREGMANS te Ux«l, zal ten verzoeke van den heer MATTHIJS EMAAR te Zaamsiag in het logement „Het Wapen van Zeelandbewoond door Jac. Platteeuw aldaar op Donderdag den April 1893, des namiddags ten ure in het openbaai verkoopen EENE PARTIJ Secretaires, Orgel, Tafels Stoelen, Ledikanten, Spiegels Lampen, Koper, Blik, IJzer, ^Glas. Gelegerd- en Aarde werk, Haard, Wasch, Keuken, en Schuuigerief en verdere goederen.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2