No. 093. Zaterdag 18 Maart 1893. 8e aarg. «ij is Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch iaanderen, DIELEMAN, Binnenland. r.CILLKT.N. AXEL. Wie zich met April op de AXELSCHE COURANT abon neert ontvangt de voor dien da tum verschijnende nummers gratis De Uitgever. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien v^n tot regels 25 cent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentien worden franco ingewacht, uiterliik tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren Het getuigenverhoor in het Pauama- proces wegens omkooperij is thans af- geloopen en de advocaten der civiele par tij zijn nu aan het woord. Het wordt natuurlijk hoe langer hoe onmogelijker uit den chaos wijs te worden of eenige gevolgtrekking te maken. Mevrouw Cottu, een der getuigen he9tt door hare verklaringen heel wat opschud ding verwekt, vooral door hare mede- deeling over de pogingen, welke het mi nisterie van binnenlandsche zaken zou hebben aangewend, om haar, onder be lofte van invrijheidstelling van haren echtgenoot, een voor de rechterzijde com promitteerend stuk te ontlokken. Mevrouw Cottu, een elegante voorna me verschijning van omstreeks veertig jaar oud, maakte door de zekerheid en nauwkeurigheid harer verklaringen een machtigen indruk. De advocaat-generaal verlangde, dat de getuige met Soinoury zou geconfronteerd wordende verde diging stelde voor, den mar. onmiddellijk per telefoon te ontbieden, hetgeen ge schiedde. Tegen den avond werd hij tegenover mevrouw Cottu gesteld. Hij spoelde reeds dadelijk geen schitterende rol, verdedigde zich, week uic, wendde en keerde zich en geraakte meer en meer in het nauw. Een reeks van feestdagen, werkelijke feestdagen voor haar zieleleven echter biak aan, als de beide zonen van den pre dikanfc in de vacantie naar huis kwamen, een vreugde, waaiin de ouders even in nig aandeel nemen en zich door dit ge meenschappelijk gevoel nog sterker aan het kind verbonden gevoelden. Beide zo nen waren veel ouder dan Magdalena, veel te groot om hare speelmakkers te zijn. Toch waren het hare goede vrienden en kameraads en zij had beiden teeder liet.' Evenzoo in den grond verschillend van aard als deze beide jongelingen waren, evenzoo verschillend was ook de neiging van het kleine meisje voor hen. Den ou dere, die in navolging van zijn vader in de theologie studeerde en reeds in de eer ste klasse zat, vertrouwde zij volkomen, zij was hem stipt; gehoorzaam en liet zich gaarne door hem leeren. Werner was haar goede trouwe vriend en behoorde volkomen bij de andere geliefden. Maai de jongere, Richaid, kwam nader bij het heem harer fantasie, hein zocht zij meer gelijk te worden. ,Wel geleek hij den broeder, maar in overtrof hij hemhet scboone Ten slotte kreeg de scèn6 een drama tisch karakter; in de reeds halfdonkere zaal ging mevrouw Cottu op Soinoury toe, strekte den arm uit en riep „Ik zweer dat gij van mij een voor afgevaar digden der rechterzijde compromitteerend stuk hebt veilangdik zweer dat gij mij daarvoor de vrijheid van mijn man hebt beloofd dat gij mij aangespoord hebt bij den beer Charles de Lesseps stappen te doen dat gij mij voor dat doel drie toegangsbewijzen hebt gezon den, welke ik weigerde. Gij hoort het, dat zweer ik." Volgens de beschrijving van ooggetui gen moet de uitwerking dezer scène ge weldig zijn geweest. Meviouw Cottu was bij haar heengaan het voorwerp van geestdiiftvolle toejuichingen. De Lesseps drukte haar de hand, zijn verdediger, Barboux, omarmde haar, de advocaten verlangden aan haar te worden voorge steld. Het publiek begioette mevrouw Cottu met een drievoudig salvo van bij valsbetuigingen. Nu willen sommigen de aardigheid er weer af hebben, door te beweren, dat mevrouw Cottu een van buiten geleerd lesje heeft opgezegd. In de Kamer heeft Déroulède de re geering een bende Teugenaars genoemd, waarop de minister Tirard hem te lijf wilde, maar door eenige afgevaardigden werd tegengehouden. die Franschen Gladstone wordt op zijn ouden dag niet voorzichtiger, Avonds om lOuui heeft hij in een open rijtuig gereden, on middellijk nadat hij uit een waim ver trek kwam, Daar zou een jongmensen kou mee pakken, laat staan een grijs aard van 83 jaar. De oude man is toch hoofd was edeler besneden, het oog blik te vuriger, meer zelfbewust en- op zijn voorhoofd had de muze der kunst haren liefdekus gediukt hij was kunstenaar bij Gods genade. Dat hij kunstenaar was, zij het ook een beginnende, was Magdalena genoeg om hem hooger te stellen. Hem stond de weg open, die leidde naar de schitterende hoogte en de roem moest hem vergoeden, wat de geboorte hem had onthouden, Hij had zijne stu diën op het gymnasium nog niet volein digd, maar beoefende tegelijkertijd reeds de kunst, met een uitslag, zeldzaam voor zijn jeugdigen leeftijd. Magdalena werd niet moede te beschou wen en te bewonderen, als Ricbard zijn vader de schetsboeken en ontwerpen voor legde als sprekende getuigen, dat hij ge roepen was de kunst te dienen. En dau werd de trots en het verlan gen levendig in hare jonge ziel, om hem gelijk te worden, zoo zelfs, dat de nietige glans van het uiterlijke voor een tijdlang zich oploste in de gloeiende begeerte, om iets grootsch en schoons te scheppen als hij. Als zij in zulke uren aan de piano zat en met hare teedere kinderbandjes aan het instrument tonen ontlokte, vol kracht en schoonheid, met eene kennis ver re boven hare jaren, dan waren deze beide jeugdige zielen werkelijk verbonden. as bij de held ot zeker toch een dei- weer aan de beterhand. Te Stockholm, Zwedens hoofdstad, heeft de zoogenaamde Yolksrijksdag, door de liberalen en socialisten bijeengeroepen in het belang van de invoering van het al gemeen stemrecht, zijn eerste zitting ge houden. Opgekomen waren 123 afge vaardigden, waaronder 29 socialisten. Bij de verkiezing van het bestuur zijn de candidaten der niet-socialisten met eene meerderheid van slechts vier stem men gekozen. Het is ons aangenaam de algemeene aandacht te mogen vestigen op den vijf tigsten Jaargang van' ;;J)e "Huisvriend" waarvan dezer dagen de eerste Afleve ringen veischenen zijn. Deze oude Huis vriend met tweehonderd keurige gra vuren was sinds vele jaren, een ge zellige, goede vriendin duizende ge zinnen steeds welkom. Dat by dit bly ven zal, lijdt geen twijfel, omdat hij al tijd met zijn tijd is meegegaan, en zich streng onthouden heeft van eenige in menging op staatkundig cf kerkelijk ge bied. De Redactie wenscht volgens het prospectus dat haar maandwerk uit sluitend zal bijdragen tot beschaving, ontwikkeling en veredeling van alle stan den. Daar de prijs slechts 25 cents per maand bedraagt, en de aanschaffing dus vooi niemand een overwegend bezwaar kan zijn, zal de oude, nog altijd jonge Huisvriendopnieuw in menige woniDg een plaatsje bereid vinden. Blijkens den staat der rijksmidde len, heeft de schatkist in Februari 087,386 ontvangen, of ton meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Van deze vermeerdering ligt de oorzaak hoofdzakelijk bij de groep der accijnzen en bij de successie-rechten. De accjjnzen wierpen te zamen ƒ227,300 rneei af, waarvan 1.5 ton te danken is 'aan de suiker, ƒ61,400 aan het gedistil- ileerd, 31,000 aan het zout, 9000 aan de zeep. Het geslacht vertoont eeöe ver- mindering van ruim 15,000 (6.7 pet.), waarby intusschen in rekening moet worden gebracht dat Februari ditmaal ,®en minder telde dan in liet vorige jaar. Gedmende de twee eerste maan den dos jaars heeft de suikeraccijns if 168,000 meer in de schatkist doen vloeien dan verleden jaar; het gedistil leerd 167,000 meerhet zout 61,000 meer en de zeep bijna ƒ15,000 meer. Wat de groep der indirectie belastingen 'betreft, staat tegenover de boogere op brengst der succes&ie-rechten l.l mil- lioen, tegen ƒ608,880) bij de zegelrech ten eene vermindering van ƒ38,500; terwijl de registratierechten ongeveer 2.4 ton en de hypotheekrechten ƒ18,500 minder gegeven hebben. De twee laatst, genoemde middelen vertoonen dus weder duidelijk den invloed, welke op het ver- koopen van onroerend goed geoefend woidt door het met Mei in werking treden van de verlaging der mutatie echten. Voor de twee maanden hebben de zegelrechten 47,000 minder afge worpen registratie en hypotheek teza men ruim 3.5 ton minder. Tot de groepen van middelen waarvan in ebruari de opbrengst kleiner schimmen haier meisjesdroomen, zij was zijn goddelijke lievelinge, zijne kleine mu ze, zijn ideaal dat hem bij elk bezoek rei ner en volmaakter toescheen. Niemand verstond het zooals Ricliard om aan haro kinderlijke scherts toe te geven, bare spe len eene bekoorlijke gewichtigheid te schenken en terwijl hij haar leidde, werd hij haar makker. Zij mocht hem vergezellen op zijne tochten, als hij ging teekenen, zij mocht vrij hare kinderlijke meenjng zeggen, hij was verrukt door haar juisten smaak en door haar diep gevoel. En als dan haar kinderlijke zin zijn recht liet gelden en haar medevoerde in zijü rijk, ais zij met de behendigheid ee- ner gazelle de berghelling beklom om braambezien te zoeken, of als zij heenvlood om kapellen te verjagen en schoenlappers te vangen, die over de sloolen aan den zoom des wouds zweefden, dan was het kind in hare ongekunstelde gratie en schoon heid het bekoorlijkste voorbeeld voor zijne kunstmatige scheppingen. En als zij dan weer huiswaarts gingen, dan voorspelde hij haar, dat ook zij eene kunstenaies zou wordeD en dan zeide hij haar ook, hoe zij by ernstige studie en volhardende vlijt iets'groots zou knnnVn worden, als zij in eene dichtbezette con certzaal een wereld van tonen zou doen weerklinken; En Magdalena's jeugdig hart luisterde dan met verrukking, het voerde haar weg ver weg over de kleine stad, over berg en dal naar de schitterende verte, waar de schoonheid bloeit en roem en rijkdom woneü, waar zorg noch arbeid is, 'alleen reine eeuwige vreugde. Zoo groeide Magdalena op en ieder jaar ontnam haar iets van de overdreven droo- men harer kindsheid en schonk aan bare wenschen en vei wachtingen een meer ge® zonden bazis. Zij liet hare droomen van glans en vreugde niet varen, maar die droomen kwamen de werkelijkheid veel meer nabij, zij namen eene mogelijke ge- gestalte aan, Zjj was nu zestien jaar oud geworden en Ricbard bezocht reeds lang de akade- rnie en had zien reeds een naam verwor ven, toen haar vader stierf. De hoöfdman. die zijn einde voelde na deren, legde de toekomst van zijn eenig kind biddend en vertrouwend in de ban den zijner vrienden. Het lot was hem zeer gunstig geweest, toen hij zijne schre den na een leven vol van velerlei zorgen en ontberingen naar het kleine stadje wendde. Hier had hij gevonden, wat hij daar buiten in de wereld tevergeefs zou gezocht hebben Trouwe hoeders en be schermers voor zijn dierbaarste kleinood. Magdalena nog op den drempel der kindsheid, trof deze eerste smart diep en geweldig. Zij had, als zij dacht, aan ver andering, alleen gepeinsd over de vreugde niet over de smart, van het leven. tSBSOSBKS AXELSCHE t/B

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1