342ste Staatsloterij. Openbare Verkooping. 2000 bossen Stroo, 6000 kilogram Voederbeeten, Rechtszaken. Landbouw. Handelsberichten. Advertentien. Hondenhokken, Waterbakken, Paardenkribben, Openbare Verknoping. Eene partij eiken ftoclitetijien, Panlatten, Kepers, vlotdeeleu en andere houtwaren. Axel. SORBEK, looper, gekleed in een veelkleurig tricot en behangen niet rinkelende bellen, zijn kunsten in de Van Oldenbarneveldstraat te Amsterdam. Het was juist even na schooltijd, dus een teel pretje voor de schooljongens, die, tnefc groote bewonde- ling voor den kunstenmaker vervuld blijken van die bewondering gaven, door met hem mee te hollen en hem centen te geven. Bij uitzondering want gewoonlijk is zoo'n hardlooper de dienders te vlug af gelukte het een paar agenten dun man, een jonge kei el nog, machtig te worden. Begeleid door de schooljeugd brachten zij hem Daar het bureau aan de Raam poort waar hij zijn gewone kleeren weêr aantrok en toen weêr, met zijn kleurig pakje onder den arm heenging, waarschijnlijk om elders in de stad zijn loopoefeningen te hervatten. De Johmtone~ Toren op de tentoonstel ling te Chicago. Iedereen kent den Eiffel toren, hetzij van eene pbotograpbie of door persoonlijko aanschouwing. Het elegante gevaarte maakte steeds een aangenamen indruk, en niemand zal het; zijne plaats op het Cnamp de Mars misgunnen. Wat Parijs in 1889 creëerde, woidt thans in Chicago weder geboien, maai' in verhouding tot de hoogte zullen de afmetingen van den Johnstone-toren die van zijn Parijschen bloedverwant vene overtreffen. De toren moge gebouwd zijn met Amerikaansch geld en van merikaansch staal, Amerikaansch brein en Amerikaansch© handen zal men er te vergeefsch in zoeken. Vraagt men naai den naam van den ontwerper, uitvoerder van het reuzenwerk, dan klinkt het ant woord zonderling toeval zijn naam is „Lehman". Cati. Lehman, Noorsch ingenieur en bouwkundige. Zijne helpers zijn Scandinaviërs, Denen, Zweden en Nooren, zoowel technici als hand werkslieden. In enthousiastische bewoordingen laat de „Scandinave" zich over alles wat met den Johnstone toren in verband staat, uit. Wij willen ons beperken tot het mededeelen van eenige sobere bijzonder heden van algemeenen aard uit het re laas van genoemd blad. In constructie en originaliteit wijkt Johnstone's toren van dien van Eiffel af; want behalve de benedenste verdieping van den toren, waar zich restaura- tiezalen enz. bevinden, met uitbouwsels en hekwerk, zullen geen horizontale lij nen aan den toren zichtbaar zijn, daar hij gebouwd is volgens het zoogenaamde sectie-systeem, waarbij iedere verdieping op zijn vooiganger rust. Het teirein waarop de geheel van staal gebouwde toren staat heeft eene middellijn van 215 voet; de hoogte van den kolos bedraagt 593 voet, terwijl het geheel een aangenamen en luchtigen iDdruk maakt. Volgens het blad zou hij bij heidei weer op een afstand van 1U mijl [een Noorsche mijl is 11.3 kilometer] zichtbaar zijn. In de onderste verdieping van den to ren is het station van den eleccrischen spoorweg met platformsde treinen ieder uit drie wagens bestaande, kunnen in het uur 12000 menschen naar het promenadedek vervoeien, 465 voet boven den beganen grond, waartoe circa 20 mi nuten sporens vereischt worden. Dit promenadedek, als marktplein met win kels en gaarkeukens voorzien, biedt ruim te aan voor 6000 peisonen. Door middel van een trap kan het publiek zieh nog 20 voet hooger begeven, waar zich rustbanken bevinden, en van waar men, zonder gevaar van duizelig te worden, het panorama van mijlen ver in den omtrek kan genieten. Daarboven bevindt zich eene zaal voor autoriteiten, genoodigden en begunstigers, waar veigaderingen en feesten zullen gehouden worden, terwyl eindelijk op een oppervlakte van 40 voet middellijn, ter hoogte van 560 voet boven den grond het grootste electrische licht der weield zal ontstoken worden en op fabelachtigen afstand zichtbaar zal zijn. Een atlas, met "den wereldbol op zijn hals, van bui tengewone grootte, 15 voet hoog, kroont het geheele werk. Vooral des avonds zal de toren een feëriek schouwspel opleveren, als de lectrisch verlichte spoorwagens, de op- gaanden aan den buitenkant, de neder dalende meer naar het centrum van den toren, naar hunne respectievelijke be stemmingsplaatsen gaan. De toren, eene speculatie onderneming van het zuiverste water, kost Va mii- lioen dollarser moet dus heel wat mede verdiend worden, alvorens het syndicaat tets meer heeft geoogst dan de lauwei en, waarop bun zaak reeds nu aanspraak heeft. Gelijk in den aanvang vei meld weid, is men het initiatief tot den bouw, de plannen daarvoor en de uitvoering van het geheele werk verschuldigd aan de kunde en energie van een Noorsch in genieur, die de geheele leiding van den reuzenarbeid op zich durfde nemen. Zijn naam is aan dit grootsche monument voor altijd verbenden, gelijk Van Eiffel aan zijnen toren in de Fransche hoofd stad. Tot zoover de Scandinave. Dat de heer Lehman zich bij den bouw van John stone's toren alleen heeft bediend van Scandinavische hulp, heeft zijnen grond niet alleen hierin, dat bij het werk zij ner iandgenoofcen in den bouw van zij nen toren wenschte te belichamen, maar ook hierin, dat op dit oogenblik de Scan dinaviërs een belangrijke lol spelen in de ingenieurs en architecten wereld te Chi cago. Van hen en door hen kon hij de giootste medewerking verkrijgen op ieder gebied, daardoor verschillende klassen der Scandinavische samenleving verplich ten. Voegt men daarbij het belangrijke aandeel, dat Zweden en Noorwegen in do aanstaande wereldtentoonstelling neemt en onder meer het zenden van een echt nagebootst vikingen schip naar den ma* riliemen wimpeltochc in den Atiantischen Oceaan (betgeen vvegens den aard der constructie van het vaartuig met groote moeilijkheden .gepaai zal gaan), dan kan men de pogingen van een betrekkelijk klein volk, om vooruit te komen, niet anders dan met gioote sympathie begroe ten. Verdacht van een diefstal te Odes- sa van 25,000 roebel, is door de politie aldaar de aanhouding verzocht van Ser- gius Kaiaschrung en Valentin Utrobin, beiden 25 jaar oud. Zij zijn in het be zit van een viertal paspoorten ter name van Nasimir NaruschewitscbNikolas Kostewitsch, Elias Fritschenks en Timo- teus Makarof. Zaterdag avond is te Boston een geweldige brand uitgebroken, welke een groot deel van de handelswijk, het ma gazijn van de fabiiek van Smger's naai machines en verder een groot hotel en eenige groote magazijnen vernielde. Drie peisonen zijn gedood, dertig gt> kwetst. De schade wordt op millioen dollars begroot. Arrondissements-JR&i'htb'ink te Middelburg. Vrijdag 10 Maart is veroordeeld oud 15 paardenknecht te Ter Neuzen, wegens diefstal tot 14 gev. Kantongerecht te Terneuzen. Zitting van 10 Maart 1893. Veioordeeld: bierhuis- houder te Terneuzen, ter zake van het veikoopen van sterken drank in het klein zonder vergunningtot eeDe boete van ƒ25. subsidiair dagen hechtenis. arbeider te Boucbaute, ter zake van het zonder de vereischte jachtakte zich met geladen schietgeweer in het veld bevinden tot eene boete van of dagen hecht., met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer. koopman te St. Jansteen, ter zake van hot als voei man van een aan gespannen hond, dezen niet voorzien van een muilkorftot eene boete van subs. dag hecht. subs. dag hecht. allen te Boschkappelle en te Stoppel dijk, ter zake van het rapen van schelp- visch ieder tot eene boete van subs. dagen hecht. Th. en werklieden te Axel ter zake van hei bevisschen van een Zeeuwschen stroom zonder consentieder tot eene boete van subs. dag hecht. werklieden te Hoek. li. Tv., schippersknechten, werk man, bierhuishoudster, zondei beioep, dienstmeiden, zonder beroep, arbeidster, werkliedenter zake van dansen in eene herberg zonder vergun ning; ieder lot eene boete van subs. dag hecht., weikman te Ter Neuzen, ter zake van het in staat van dronken schap verkecrende, in het openbaar de orde verstoren tot hechtenis van dagen. ondei wijzer te Othene, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van subs. dagen hecht. stokei te Ter Neuzen, veekooper te Cappelle, ter zake als voren iedei tot eene boete van subs. dagen hecht. schilde! sknecht te Ter Neuzen, en arbeiders te Assenede, ter zake als voien ieder tot eene boete van subs. dag hecht. werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij derde herhalingtot hecht, van 10 dagen. Allen in de kosten. 6,75 7.00 8,10 7,25 7.40 8,00 8,25 1,20 3.00 Haver Erwten paardeboonen Koolzaad Boter Eieren BTLST, 13 Maart. Middenprys per 100 kils. Tarwe /7,25, Rogge ƒ5,75, Win tergerst ƒ7,00, Zomergerst ƒ6.20, Haver ƒ7,00, Erwten S.10Paardenboonen Duivenboonen Witteboonen ƒ7,57 Bruineboonen Boekweit Lijnzaad 12,00 Aaidappels ƒ1,50, Koolzaad pei zak van 106 liters Boter per kilo ƒ1,30, Eieien per 26 stuks ƒ0.726 Er waren ter markt te koop ge steld 19 stuks hoornvee en 29 varkens en schaap. ROTTERDAM, 13 Maart. Tarwe 75 9.75 Rogge 7,25 7,80 Wintergerst 4,50 5,10 Zomergerst 4,30 5.80 Haver 3,0C 4,00 Paardeboonen 6,00 7,50 Bruineboonen ƒ11,00 ƒ13,75 Gent, 10 Maart. Graanmaikt. De prijzen zijn opgegeven in franken ea per 100 kilo. Tarwe 16*50. rogge 12.25, gerst 16. haver 16 tot 16.50, koolzaad 28, iijnzaad 28 tot 30, lijnzaadkoeken 21 tot 22, koolzaadkoeken 14 tot 16, Boter pet kilo fr 70. Eieren de 26, fr. 65 tot fr. 00. Veemarkt. Goede stalbeesten fr. 25 tot fr. 40, varkens levend gewogen 95 tot fr. Holland blijft van alle uitvoermiddeten voor zijn vee beioofd. Engeland, Duitsch laDd en Belgie zijn gesloten. Voor het vee uit Zeeuwsch-Vlaandeien alleen staat Beigie open. De Hoilandsche regeering doet allerlei pogingen om hetzij Belgie, hetzij Duitsch- land, hetzij Engeland te overreden ten minste een paar tolkantoren voor het Hol landsch vee open te stellen, Is vruch teloos, en nu is aan Holland eene laat ste kans ontnomen om zijn vee op de Engelsche markt te mogen plaatsen eene kans waarop het veel gerekend had In de gemeentekamer van Engeland was laatst door het lid Meccarthy het voorstel gedaan, teneinde veeziekten te weren alle buiten landsch vee in de ha ven van ontscheping te slachten. Dins dag heeft de ka mei dat voorstel met 186 tegen 151 stemmen verworpeD. De ver bodsbepalingen blijven staande. De reden waarom de Belgische grenzen wectei opengesteld worden voor Plollandsch vee is gelegen in de smokke laiij. De grenzen waien nu nl. open gesteld voor den invoer van vee afkom stig uit Zeeuwsch Vlaanderen. De Hoi landsche veekoopers evenwel die hun veel in België van de hand wilden doen, ver kochten het nu eeist aan opkoopors in Zeeuwsch Vlaamleiendie de beesten enkele dagen op stal hielden, om ze daar na vooigoveude dat zij uit Zeeuwsch Vlaanderen afkomstig waren, in Belgie in te voeren. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Maandag 13 Maart. Ie kl. 20000 no. 10497 1500 15867 1000 13993 40u 7986 200 5798 20621 100 2071 4881 18035 TMT Het Onroerend Goed MAT- THIJS VAN DER WELLE en kinderen zal worden HERVEILD op Vrijdag den 17 Maart 1893. Slechts ingesteld op 710. Notaris DREGMANS. Bij den ondergeteekende zijn te bekomen Pompsteerien, Varkensbakken, en alles verder op maat, gemaakt van cement en ijzer, Mr. Metselaar. De Notaris Dreginans, te Axel, zal ten verzoeke van den heer vqe- BAERT, landbouwer wonende aldaar op de botstede Reigersboschop Vrijdag den 24 Maart 1893, des voormiddags 1.0 uie, verkoopen liggende op eene partij bouwland in den Catharinapoldei, gemeente Axel. Te vergaderen op voormelde hofstede AXEL, Maart, Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Rogge Wintergei st Zomorgerst 7,50 6,75 5,50 6,50 7,75 7,25 5,75 6,75 6,40 De Notaris IN Drogmans, te Axel. zai \len verzoeke van zijn Pi ine paal op Zaterdag den 18 Maart 1893des na middags ure verkoopen Te vergaderen aan het huis van Ja cobus Verijzer te Axel. Onmiddelijk daarna de liggende op het plein van de Her- vormde kerk. allen te Ter Neuzen, ter zake van hel loopen op een spoorweg zonder ver gunningieder tot eene boete van

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 3