Binnenland. Gemengd Nieuws. ger zou gemeten worden. Het is natuurlijk heel flink van de afgevaardigden, dat dergelijke zaken door hen besproken worden. De ouuers, die hunne zoons aan het leger moeten af staan, zullen toch niet dan ongaarne zien, dat hunne kinderen in tijd van vrede doodgenegerd worden. De iegerwet van Caprivi blijft nog steeds veel tegenstand ontmoeten. Hot getuigenverhoor iu zake het Pa nama-proces wegens omkooperij is in vo'len gang. Er wordt over millioenen gepraat en er is met millioenen gemorst, geknoeid en gescharreld, alsof geld a&n ue hoo rnen groeit. De heeren hebben nu toch klaar gekregen met mooi weer te spelen van een andermans duiten. Ingevolge machtiging van de koningin weduwe, iegent6S, is aan de paot serschepen, waarvan de bouw is opge dragen aan de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen, de Nederland' sche Stoombootmaatschappij te Rotterdam, en aan rijks werf te Amsterdam, res pectievelijk de naam gegeven van Évert- een, Piet Hein en Kortenaeren is de naam van het tegenwoordige fregat Evert ten veranderd in Neptunus. De ingenieur der 2e klasse der marine 'fc Hcjft wordt met April ge detacheerd te Vlissingen tot het houden van toezicht bij den bouw van een ram- schip, in aanbouw bij de Koninklijke Maatschappij de Schelde aldaar. Zaterdag is te Domburg de he-ïr Lantsheer, tot Februari burgemees ter dier gemeente en lid van de Pru- viöciale Staten van Zeeland voor het district Middelburg, overleden. AXEL, den 14 Maart 1893, Eene talrijke schare van familie en vrienden volgde gistel en de lijkbaar waar op het stoffelijk overschot van den heer van de Ree naar zijne iaatste rust plaats werd gedragen. JBij de geopende groeve sprak de heer van der Linden, predikant bij de chris telijk gerei, gemeente, waarvan de over ledene een zeer invloedrijk lid was, met de grootste waardeering en achting over den heer Van de Ree, om met een wel gemeend Pust zacht te besluiten Daarna nam onze burgemeester, de heer Oggel, hst woord om den af gestorvene te herdenken, wat hij geweest is als mensch, als medeburger en als lid van den raad onzer gemeente, welke be trekking de heei Van de liee bijna 12 jaren bekleedde. Spreker was er van overtuigd, dat met den heer Van de Ree een nuttig en waardig burger en rnede- mensch was ten grave gedaald. ze tot haar pigeD leven. Dan zag zij die zee van licht en die schitterende ordetee kenen, dan ademde zij den geur in der buitenlandscbe bloem en, dan hoorde zij de ruischende muziek en voelde zij den blik der vorstelijke vrouw op baar gericht. Zij schiep in haar hoofdie sprookje.» als in duizend en éen nacht en was gelukkig gelukkig En bracht dan de zomer de adellyke familien op de nabij het stadje gelegen goederen, draafde dan een schoon viei span over de straat met rijkgekleede da mes en vroolijke kinderen, hoorde zij dan de jachthoorns schallen of bracht een bel dere herfstdag zelfs wel een optocht van ruiters en amazones de rleur voorbij, dan verkreeg hare verbeeldingski acht eike Ijjke vormeD en dan -/uclitte haar jeugdig hart die onbekende wereld tegen, De predikantsviouw id dan moeite om het kind belangstell ut hueve men voor de eenvoudige huiselijke b-zig heden, waartoe ij haar ijvesig uaii»; ooi de en dan zocht M.igdulpiui lievm Innen steun bij de beide inanti' die onbewust hare neigingen nu er voedsel gaven. Wordt veivolgd Naar men ons mededeelt, bestaat het voornemen, alhier pogingen aan te wenden tot het stichten van eene chris telijke school op het Zoute Spui. "Woensdag 15 dezer, avonds te ure, hoopt de heer Kense col porteur der Vereen, voor Bjj bel versprei ding in Zeeuwsch-Vlaanderen in de Herv. kerk alhibr optetreden, teneinde velen voor de goede zaak te winnen. Mogen allen zonder onderscheid, tot welke ker kelijke richting zij ook behooreD, in de ze heilige zaak de handen in een slaan en door hunne opkomst een blijk van hunne belangstelling in deze geven, Wat Christenen anders ook moge scheiden, in deze zaak behooren allen te zijn De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier, ter voorziening in de opengevallen plaats, ontstaan door het overlijden van den heer van Hoeve, zal plaats hebben op 11 April en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op 25 April daaraanvolgende. Gisteren werd door Burg. en Weth. alhier aanbesteed het vervoeren van pl. 115 kub. grint, van de Axelsche Sassing naar den grintweg Axel *,aam- slag. Ingeschreven werd door »man voor 1.10, Naaije voor de Putter voor ƒ0.95 en de Blaaij voor ƒ0,85 per kub. Aan den laagsten inschrijver is het vervoer gegund. Bij kon. besluit is herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Ter Neuzen, de heer van'Boven. Bij de Tweede kamer is ingekomen een ontwerp tot goedkeuring van de uit gifte in erfpacht voor 30 jaren van een tot het kroondomein behoorend stuk grond te Hontenisse, aan de Coöperatieve Stoom zuivelfabriek Hontenisse aldaar. Tot tweeden geneesheer te Terneu- zen is benoemd de heer Spruitenherg thans te Hoedekenskerke. Vrijdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur in Zeeland aan besteed het lichte» en opbergen van de dubbele draaivoetbrug en het maken en stellen van eene ijzeren rolbrug o,-er het binnen hoofd der westsluis te Terneuzen met het maken van toetreden tot de rol» 'brug (Raming 17000.) Voor dit weik werd ingeschreven door de heeren Tholens Dz. te Terneuzen voor 16900; firma Da Jong en Co te Oude water voor 16675Balken stein te Terneuzen voor ^5998;,M. Hoek te Terneuzen voor 15080 firma Penn en Bauduin te Dordrecht voor ƒ15000; Billen en Heij- mans ie Utrecht voor 14790 en firma Wolbers en Kanis te Amersfoort voor 13792. Kippendieven. Naar aanleiding van de vele kippendiefstallen in den omtrek van Amsterdam in bizonder uit tuinen en hokken gelegen nabij het Vondelpark en aan den Overtoom, deelt men mede, dat de dievim er een bizonder soort van hu mor op na schijnen te houden. Op bet «leurtje van een hokje, waaruit het gevogelte spoorloos verdwenen was, vond ir.cn met krijt netjes de opmerking geschreven: ,.De haan is verbranden de kippen worden gebraden/' Bij den kastelein van het Paviljoen in Vondelpark, wiens naam toevallig Van Kuiken is, verhuisden de vorige week 24 kippen met een haan op spoorlooze wijze en dat, terwijl in die buurt nog wel vier pas ticuliere nachtwakers dienst doen Toen dit zaakje opgeknapt was, moeten de dieven nog tyd hebben ge- vuijdim om, alweder met krijt, wijsgeerig op het hok aan te teekenen: „Het is in sl sijd met de natuuidat Kuiken ovei 24 volwassen kippen mitsgaders een haan den baas speelt," Op eene andere plaats waar menenkei haan had kunnen bemachtigen, die in de ioop overnachtte, terwijl de kippen binnenshuis sliepen, verontschuldigde men de verdwijning van het beest met de opmerking: Veelwijverij is verboden. Naar het H.bld. verneemt, heeft dr. Mezger het voornemen opgevat zich weder als Nederlander te laten natura liseeren. Het lijk van den landbouwer te uit Gaandereo, die sedert ruim een jaar spoorloos verdwenen was is Zaterdag, gevonden in de zoogenaamde Huttebeek by de ijzergieterij Vulkaansoord in de gemeente Wiscn. Eene 19jarige matroos van de Sche veningsche schuit Vischvangst, Jacob Spaan, is van het kluifhout in zee ge vallen en koit nadat hij was opgehaald, overleden. Door den heer te Hilversum, is eene merkwaardige vondst gedaan. Bij het doorhakken van een turf, afkomstig uit de buurt van Virkeveen. kwam een goudstuk voor den dag. Het geldstuk, ruim zoo groot als ons goudtientje, doch niet zoo dik, bevindt zich in uitstekenden toestand. De kleur ia licht geel. Op de eene zijde is een geharnaste ridder afgebeeld, houdende een zwaard in de rechter en oen bun del pijlen in de linkerhand. Het om schrift luidtConcordia, Res. Par. Cres. Hol. 1759. De andere zijde vertoont een vierkant, waar binnenMo, Ord, Provin, Foeder, Belgad, Seg. Imp. Het kleinste vrouwenvoetje. Een der gioote bladen van New-York do Recorder is op zoek naar den kleinsten vrouwen voet. Alle uames zijn uitgenoodigd om in de bureaux van het blad te komen om een satijnen pantoffeltje van zeven drie kwart duim lengte te passen, d.it op de ten- toohstelling van Chieago zal komen, met den naam van haar, die het past. Alle Amerikaansche Asschepoestertjes zijn uit alle oorden der "Vereenigde Sta ten toegesneld, en hebben, trots het kou de jaargetijde, haar fijnste zijden kousjes aangetrokkenmaar tot op 21 Februari heeft nog geen harer den prijs kunnen behalen. Zeven Engelsche duimen geven onge veer 19 centiraeteis Zekei liopen deze moderne Assche poestertjes een prins te vinden, die haar om haar kiein voetje zal trouwen. Te IJmuiden doet zich een geval van nona voor bij een meisje van 15 ja ren bet kind slaapt nu reeds langer dan eene week. Uit de Friescbe gemeente West stellingwerf vertrekken Ir. de volgende week niet minder dan 42 personen naar Colorado (Amerika). Men meldt van Te&sel van 11 de zer Een rosse gloed in het oosten van dit eiland deed gisteren avond zien, dat er gens brand was uitgebroken. Twee brandspuiten rukten uit, nl. die van Oosterend en van Oude Schild. De woning en de schuur van den vee- houder Bremeraan het gehucht Nieuwe Schild woonachtig, waren in brand geraakt. Een kat, die opdenzol- dei vreeselijk te keer ging, maakte de bewoners op het dreigend gevaar opmerk zaam. Ijlings wei den de kinderen gered, en toen moest men met moeite eene be jaarde weduwe, die het voorste deel van het huis bewoonde, veiligheid brengen. Er kwam eene koe door de vlammen om. doch het overige vee werd gered. Voorts werd er nagenoeg niets behouden. De brandweer moest zich bepalen tot het uiteentrekken van het hooi en het bewaren der belendende perceelen. Een en ander was tegen brandschade verzekerd, De justitie te Breda begaf zich Za dei dag in gezelschap van den officier van gezondheid dr. Kfthrie naar Zundert, al waar, naar wij vernemen, gisteren mid dag iemand zijn schoonzoon heeft dood geschoten. Te Tilburg is bij het leegscheppen van een baerput een lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Een zekere Anton .Stieltjes, sjou wer van beroep, kreeg, terwijl hij zich Dondeidag middag bij zijne moeder in de Czaar Peterstraat te Amsterdam bevond om daar te middagmalen, twist met zij nen jongeren broeder, Hendrik Stieltjes. Her, krakeel liep zoo hoog, dat Hendrik zijn bloeder een hevigen trap tegen den buik gaf. Te uur op denzelfden dag overleed de getroffene, zoodat Hendrik in hechtenis werd genomen, onder beschul diging manslag te hebben gepleegd. Daar de geneeshoereD echter verklaar den, dat Anton's dood het gevolg was van een slijmberoerte, gepaard met alge- meene lichaamszwaktewerd Hendrik Stieltjes weder op vrije voeten gesteld. Aan een part, schrijven, teGronin gen ontvangen van een onderofficier der artillerie te Batavia, ontleent de Prov. Gron. Gt. net volgende: Ji. Zondag (29 Januari) heb ik een treurige geschiedenis bijgewoond. Bij on ze batterij dienden twee kanon niers, Bei big en Van Zoelen. Beiden zijn mij zeer goed bekend, Berbig was recruut bij nuj bij de instructiebatterij. Van Zoeien diende met mij in Utrecht en Amersfoort. Berbig was een wei nig ruw, doch een kanonnier zooals er weinig zijn. Flink, ja reusachtig was hij sterk, doch hij zou geen kind kwaad doen. Van Zoelen is een ploert van jaren herwaarts. Reeds vroeger in Atjeh had den dezo twee ïuzie gehad, doch wil de Yan niet slaan. J1 Zondag nu daagde Van hem in de cantine uit, doch gooide hem korten goed de deur uit. Yan Zoelen moet daarop gezegd hebben „Met de handen kan ik het niet doch ik zal je wel krijgen." Hij ging naar huis, nam het mes van Berbig, dat op diens plank iag, en sleep het haaifijn Toen nu tehuis kwam, sarde en terg de hij hem totdal deze hem aangreep, waarop Van Zoelen met diens eigen mes drie steken gaf, een in den buik, 10 cM, lang, en twee over het hoofd, tengevolge waarvan den volgenden dag morgens uuj is "Overleden. Die moord gebeurde in de nabijheid van mijne kamer en alles ging zoo vlug in zijn werk, dat niemand het kon verhin deren. Berbig lag in mijn stuk; bij was, zooals ik zeiue, een ruw kanonnier, doch de flinkste van de geheele batterij. Gisterenmorgen te ure bij zijne begra fenis heeft de geheele compagnie hem de laatste eer gebracht. Ieder der man schappen had het zijne bijgedragen, om hem eene nette begrafenis te bezorgen. Ik had eene inschrijving geopend en ieder teekende. De kist was overdekt met bloemen en een krans. Een eenvoudig kruis zal Bertig's laatste rustplaats aan wijzen. Dun onverlaat Yan Zoelen moest ik nog in bescherming nemen, anders had den zijü9 eigene kameraden hem afge /maakt. Kalm verklaarde hy aan den kapitein, dat hij wist dat er bij mes lagdat hij dit opzettelyk had weg genomen en geslepen, om eens „op te poetsen" Toen de kapitein hem on der 'toog bracht, dat overleden was, gaf hij ten antwoord„Daar ben ik lek ker mee" Eene koude 'lilling beving mij, toen ik die woorden hoorde. Moge de krijgsraad hem den weiverdienden strop niet onthouden. Tijdens de begrafenis, het was toen juist »luchten" stond Van Zoelen met een lachend gezicht aan de deur en zei de„Kijk daar gaat ie" en begon zoodra de stoet voorbij was, te zingen. Neen, dat is geen mensch, dat is een dier. Men had mij verzocht om by het graf nog Jbta te zeggen, maar ik was zoo vol dat ik in mijn woorden bleef steken. De officier, die ons allen bedankte voor de betoonde kameraadschapdrukte my zwijgend de hand Ook hij was diep geroerd. Zaterdagmiddag vertoonde een hard-

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2