No. 692. Woensdag 15 Maart 1895. 8e Jaar Hij is WB-mkf; voor Zeeu wsc laaiideren DIELEMA.N, Nieuws- en Advertentieblad AXEL. Bijzonderheden uit de DagMadenw<L eid. Buitenland. FEPILLETOS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nunini. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 cent* voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uiterlijk «ren. Er worden 4.965 verschillende nieuws bladen iD de geheele wereld uitgegeven, waarvan niet minder dan 1,759 ol meer dan een derde gedeelte in de Vereenigde Staten. Dat land is inderdaad meer verstroomd met nieuwsbladen dan eenig ander, daai buiten de dagbladen 13,404 week- en 605 andere bladen uitgeeft, die met de overige tijd- en maandscbritten medegerekend, een totaal opleveren van 28,000 bladen. New-York alleen bezit meer bladen dan eenige wereldstreek, zij Zuid of West, uitgeeft. Canada geett 94 dag-, 576 week- en 182 maandbladen; Latijnsch Amerika, met inbegiip van Mexikobenevens Midden- en Zuid- Amarika, waar Spaansch en Portugeesch gespioken wordt geeft ovei de 4,590 nieuwsbladen van allerlei soort uit, waar van 200 in andere talen dan Spaansch en Portugeesch, zoodat iedere taal ver tegenwoordigd is. Van de 2S272 nieuws bladen der Britsche eilanden vei zendt Londen alleen reeds 496. De maandsehrif ten van allerlei soort uit de Britsche eilanden bedragen 1,900. De 200 dag bladen hebben een vijl maai giootere op laag, dan die der Vereenigde Staten. Pa rijs geeft een twaalf maal grooter aantal dagbladen uit dan Londen, New-York, Ptfiladelphia en Eoston bezitten. Van de Parijsche bladen hebben 141 een grootere oplaag dan alle andere der overige steden. De grootste oplaag ter wereld beeft echter Petir Journal dat dagelijks meer dan een miilioen exem plaren de wereld inzendt. Duitschland neemt de tweede plaats in onder getal dagbladen, namelijk 973, benevens 2,630 week= en andeie bladen, Het oudste Europeesche nieuwsblad dat nog uitgegeven wordt, is de Post Zeifung van Frankfort, hetwelk van 'tjaar 1616 dateert. Het oudste nieuwsblad uit de geheele wereld, is echter de Pekingcou- r<wt, die sinds 911 geregeld uit gegeven wordt. Hei heeft tegenwoordig een oplaag van 10,000 exemplaren. Ge durende de 1000 jaren, dat dit blad be staat, zijn zeventien der uitgevers ont hoofd. Buiten deze Peking courant maakt China echter een armzaligen indruk in dejour- nalistiscbe wereld. Voor haar 400;000.000 inwoners bestaan er niet meer dan vier en twintig nieuwsbladen, waarvan tien dagbladen zijn en veertien met grootere tusschen ruimten vei schijnen. Slechts elf worden in Chineesch gedrukt, in Fransch, de overige in Engelsch, Japan maakt hierin*-.de een scherp contrast, daar namelijk twee en twin tig dag- en 175 andere bladen uitgeeft. De n.euwsbladen van Indie worden in versehil'önde Wen uitgegeven en is een feit, ciat die, welke in de oorspron kelijke talen gedrukt zijn meer gelezen en verspreid zijn, (in verhouding tot getal gedrukte exemplaren) dan dit geval in eenig ander werelddeel is. Een enkel exemplaar dient voor een geheel dorp en circuleert vau hand tot hand totdat in stukken uit elkandei valt. Perzie bezit zes niouwsbladen, die al lee, behalve dat van Syriac, in de oor spronkelijke taal gedrukt woideri. Borneo heeft kleinste, geregeld ver schijnend getal nieuwsbladen te1- wereld, namelijk de Sumarak Courantdie in Engelsch gedrukt wordt en in 1809 voor eerst ve> ieen. Al de ne vovijfdg talen in de ge heele were door nieuwsbladen ver tegen woc dk,»,. Menige courant verschijnt in twee drie talen, waarvan Engelsch bijna altijd een dier twee of drie is. De nieuwsbladen van Australië geven een grootere afwisseling te aanschouwen, dan eenig ander land, namelijk in Duitscb, Itahaansch, Maggaanscli of Plon- gaarsch, Grieksch, Latijn, Poolscb, Ser visch Slavisch en Hebreeuwsch. Grootste blad in Australië is de Acta Comparationseen halfmaandelijksch tijd- schrift. In Zuid Amerika verschijnen bladen in voischillende, oorspronke talen, voorna- lijk die van Guaiani en Paraguay. De Zoeloes zelfs hadden eonige jaren geleden een blad in hur. eigen dialect uitgege ven, doch is fin os gestaak. Ook de namen der nieuwsbladen zijn zeer merkwaardig. De langste titel van een bestaand nieuwsblad is die van Groen land, namelijk Arrangagliotio Natinginna onik Sysaranimas Sivik. Het meest Noor delijk verschijnende nieuwsblad is de Norcis Jap, d'ete Hammerstein verschijnt; het nieuwste bericht, dat hierin opgeno men wordt, is 8-14 dagen oud. In het Duitsche leger schijnen dingen plaats te hebben, die in een lager eigen lijk niet te pas komen. Vooral moeten er veel mishandelingen gebeuren, terwijl onrechtvaardigheden ook niet tot de zeld zaamheden behooren. Er geschieden dan Zij was de dochter van een invaliden- officier zonder middelen, die na den vroe gen dood zijner vrouw zich met zijn doch tertje terugtrok in het kleine landstadje, dat toen het tehuis harer gelukkige kinds- heid werd. Had hoofdman Göring deze plaats uitgekozen, omdat het zijne geboor teplaats was en omdat hij meende nog betrekking te hebben op oude vrienden zijner jeugd, of was het alleen bet goed- koope leven in dit, van bet groote ver keer nog afgezonderde oord, een lev-^u, dat overeenkwam met zijne bescheiden middelen van bestaan, genoeg, lip ve.liet het voor zijn dood niet weer. De hoop op omgang met zijne vrienden waarmede bij zich gevleid had, bleek ijdel te zijn tijd en omstandigheden ont wikkelen den mensch in verschillende rich tingen en als deze veranderingen zich niet van "lieverlede vormen in wederzijdsche gemeenschap, als niet het dagelijksch ver keer telkens opnieuw de kleine boeken en oneffenheden afslijt, die gevormd worden door de eigenaardigheden der verschillende karakters en die scheiden, wat bij elkan der behoort, dan ontwaart men bij eene ont moeting na tal van jaren eene diepe klo ve, waarover hoffelijkheid en verplichting slechts een broze brug vermogen te leg gen. Enkelen van de kennissen zijner je"gcl waien als bij de wereld ingegaan en niet meer teruggekeerd naar hunne geboorte plaats anderen waren gebleven, maar die anderen liadden hunne bekrompen ziens wijze ook op hunne naaste betrekkingen toegepast. Van de veranderingen en be wegingen der tijden drong slècbts weinig door in dezen afgelegen hoek der aarde. Slechts eene enkele familie, die in het plaatsje was komen wonen, toen hij het als hall volwassen knaap verliet, trok hem inniger aan en uit het wederzijdsche wel gevallen en het gevoel van achting, dat den hoofdman met den predikant verbond outwikkelde zich spoedig een hartelijk ge voel, eene ware duurzame vriendschap. Predikant Lenz, die wel vijftien jaar ouder was dan de hoofdman, bewoonde alleen met zijne vrouw de vriendelijke pastorie. Hun beide zoons waren op het gymnasium. Hij was een zeer beschaafd man. niet ontbloot van géést en wereld sche vormen en wellicht waren deze uiter lijke gaven, die den hoofdman vertrouwe lijk toelachten, als klanken uit vroegere tijden, de eerste aantrekkingskrachten ge weest om die zeldzame eigenschappen te doorgronden, verborgen onder een zoo veelbelovend uiterlijk. De omgang tussclien de beide families, mettertijd inniger geworden, werd der klei ne Magdalena het meeste ten zegeD, daai zij wellicht anders al te wild en al te vrij zou zijn opgegroeid en de teedere liefde der predikantsvrouw, die menig jaar te vergeefs bij haar zoons zich nog een doch tertje verlangd luid, schonk het kind dat gene, wat geen vaderliefde, hoe groot ook vermag te geven een waakzaam moeder- Zoo had dan de kleine een dubbel te buis en overal beminde men haar. Men nam het den hoofdman dikwijls kwalijk, dat hij haar zoo weinig met kinderen van haar leeftijd in aanraking bracht, maar daar stoorde hij zich niet aan Hem, den zieken eenzamen man, viel iedere schei ding van zijn kind, hoe 'kort ook, zwaar Magdalena's tegenwoordigheid schonk aan zijn leven licht en gloed, doel en réden van bestaan en hare opvoeding maakte de hoofdbezigheid uit van de lange -dagen in zijn eentonig leven. De predikant stond hem bierbij Louw terzijde, daar hij haar in eenige vakken, voornamelijk in de muziek, zelve ondei- richtte en zonder eene stelselmatige school vorming te genieten, ontwikkelde Magda lena's verstandelijke aanleg zich op ver rassende wijze. Het was een engelachtig schoon begaafd kind, dat niet geheel scheen te passen in de eenvoudige omgeving, waarin het op groeide en hoezeer de oorzaak daarvan ook veel zelfmoorden in het Duitsche le ger. Deze zaken zijn bij -ie behandeling van de ocrHgsbegiooting in den rijksdag tei sprake gebracht. Een genei aal beweer de, dat er in het Duitsche leger minder zelfmoorden plaats hebben dan in andere legers. Richter wees op de mishandelingen, waaraan vooral recruten uit den onder wijzersstand blootstaan. Meer dan eens hebben zulke mishandelingen de soldaten tot zelfmoord bewogen, wat hij met voor beelden staafde Hij verzocht om een streng onderzoek dezer gevallen en drong tevens op eene nauwkeurige lijkscbou wing aan, opdat onder het volk'niet de vrees veld won, dat de recruten ten doo- de werden mishandeld. Een ander afgevaardigde. Rebel, somde verschillende voorbeelden van soldaten- mishandeling op, waarbij hij wees op de ongelijkmatigheid bij de bestraffing van minderen en meerderen. Een onderoffi cier, die een soldaat gedwongen had gloeiend heete aardappelen te eten en daardoor diens dood veroorzaakte, werd tot maanden gevangenisstraf veroor deeld, terwijl aan twee soldaten, die zich buiten den dienst in beschonken toe stand onbehoorlijk tegenover een supe rieur hadden gedragen, en 10 jaren vestingstraf werden opgelegd. Een luitenant, die te Coblentz een han delsbedieiide een steek in den rug gaf, dus een geraeenen sluipmoord pleegde, werd tot maanden vestingstraf ver oordeeld en ontving reeds na een paar maanden gratie. In krachtige bewoordingen eischte Be- bel dat de soldaten beter behandeld wer den en er met gelijke maten in het le- ook te zoeken was in Imar innerlijk we zen, toch zocht de lasteibwl der kleine stad die in uiterlijkheden, in de bijzonde re sierlijkheid en netheid der predikants vrouw, inde terughouding haar opgelegd, in haar bijzondere kinderlijke schoonheid. Het was een teeder levendig wezen, zacht en aanhankelijk en vol gulle vroo* lijklieid. Maar zonder het te weten en zonder dat het scherpe oog harer vrien den zulks opmerkte, \lood hare veibeel dings kracht heen, verover de grenzen der eenvoudige omgeving, waarin zij leefde. Haai aangeboren zin voor schoonheid en harmonie deed tiaar luue blikken wenden naar de hoogten des levens, glans en pracht waren voor baren ongeoetenden blik dikwijls een uiet zielenadel en groot theid van geest. Voor hen, die in het Ral staan zien er de door de zou hesit.ia! de bergtoppen uit als goud, zij bemerken het niet, hoeveel kloven en afgrond,* uie verblindende glans en die envijderde vei le aan hunne oogeu rekt. Als haar vader veiLlde van zijn leie.i in de hoofdstad, -.au In komnkljjk paleis van de helverlichte zalen en de txnmauh tige pracht, van de gunst inde lieftallig heid der vorstelijke gebiedster en van ue beminnt Ijjkln-jil en de rechtvaauMgheid van bareu vorstelijlfen gemaal, dan klop te haar jeugdig hart sneller, dan gloeiden hare wangen. Dan droomde zïj .van die heerlijkheden zuj duidelijk, als behoorden AXELSCHE courant

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1