No. 091 Zaterdag II Maart 1893. 8e Jaarjg IJ Is <14 wmto Nieuws- en Advertentieblad voor eewse aa re DIELEMAA, AXEL. Werktuigen voor de vervals cliing van boter. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bbl&ië 80 cent. Afzonderl. nurarn. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 cent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In het Maandblad tegen de Vervalsehin- <jen van dr. Van Hamel Roos wordt me degedeeld, dat men tegenwoordig in En geland een nieuw uitgevonden werktuig in den handel brengtThe butler blender''' genaamd, dienende om boter te „men gen." Aan bet gebruik ven dit toestel moet hoofdzakelijk de zoo veelvuldig voor komende vervalsching van boter worden toegeschreven. Dit wei ktuig is bestemd zooleest men in het daarbij gevoegd bericht „om op de plaats van pro ductie de gedurende verscheidene dagen vervaardigde boter, die nooit zoo geheel gelijkmatig van samenstelling is, zooda nig met elkander te vermengen, totdat een gelijkmatig product verkregen wordt." Zoo lufdthet onschuldige doel van dezen menger, die bestaat uit een houten tobbe, een bandvatsel en een rol. De boterknoeiers zagen natuurlijk apoe dig in dat toestel zich uitstekend leende verschillende soorten boter, manga; ine en water met elkander te vermengen. Het gevolg was dan ook, dat tegen- wooidig honderden van die toestellen in de kelders en achterlokalen van groot- en kleinhandelaren in werking zijn. In Londen zijn door slechts een enkele firma 70 dei gelijke machines van de hand ge zet, binnen het om haar verkooplokaal gelegen terrein van Eng. mijlen in doorsnedeAl bestaat er ook in Engeland een wet tegen dergelijke vervalscbingen, zoo heeft bedoelde toch firma uitgerekend, dat van 9836 monsteis boteror per jaar slechts een enkel onderzocht wordt. De boterknoeiers werken dus met volkomen zekerheid. Door een Engelsch blad, The Morning wordt er verder op gewezen, dat er in den legel tot 10 water door mid del van den „menger" bijgevoegd wordt, totdat die hoeveelheid 19 water be draagt deze bewerking biengt den koop man een extra-winst van pence per pond op. Maar niet zelden gebeurt het, dat boterhandelaren onbewr""1" van reeds aldus vervalschte boter van het buiten land of ook wel in Engeland en Ierland koopen, en dat die bewerking door hen nogmaals geschiedt, zoodat de kooper nog meer water ontvangt. Door de Werkliedenpartij en den Voor uitstrevender! kring van Gent is een ma nifest geiicbt tot het volk van Gent en omstreken, om het op te roepen pal te staan voor het algemeen stemrecht dat in de constituante bedreigd wordt door de clericalen en de docirinaii en, broeder lijk vereenigd in bün haat tegen het volk. In het manifest wordt er aan herin nerd, dat de heer Graux in de kamer de plattelandsche bevolking, door de gees telijkheid verstompt, door de doctrinairen in de onwetendheid gelaten, door de grond bezitters uitgezogen en door de wet on beschermd gelaten, barbaien noemde, terwijl de beer Yanderkinderen den ar men werklieden der nijverheidsplaatsen, uitgezogen dooi het groot kapitalisme en te arm, ora door het kiesstelsel Beer- naeit kiezer te worden, de bloedige be- leediging gespuis naar het hoofd slingerde Beide boeren zijn gematigd liberaal. Aan het slot van het manifest heet het Op Volk van Vlaanderen Gij hebt tegen geduchter vijanden dan de verguizers van uw heilig ïecht, ge streden. De Leeuwenmaan geschud, en getoond dat de Leeuw van Vlaanderen niet ont aard is, al denken de volksvijanden hem gemuilband Zijn gebial schudde het Vlaamscbe volk Een kreet van verontwaardiging klinke zoo luid over gansch Vlaanderen, dat bij regeerders en kamerleden met aDgst vervulle Vlaanderen den Leeuw Algemeen stemrecht is in gevaar! De werkliedenpartij, die reeds zooveel offers voor de opbeuring der minderen bracht, zal, wat er ook gebeure, den strijd niet opgeven. De vooruitstrevende kring van ar rondissement Gent, getrouw aan den eed van St. Gilles, zal aan bare zijde den strijd voor de politieke gelijkheid zoolang volhoudeD, tot recht en gelijkheid zege vieren. Wij willen Iret algemeen stemrecht, en wij zullen hot hebben, als gij, volk, en gy, barbai en en gespuis, toont het waardig te zijn Weg met de volksbeleedigers Leve algemeen stemrecht! Leve volk, gelijk in echten en plichten! Deze manifestatie teekent den toestand van het oogenblik in Belgie, zij geeft ons een staaltje van wat er bij onze zuide lijke buren op politiek gebied omgaat. Men zou van hout of steen moeten zijn om niet iets te gevoelen voor de man nen die zoo luid viagen, dat hun recht zal wedervaren. Of regeerders en kamerleden evenwel met angst zullen ven uld worden Zy geven er tot nog toe weinig blijk van en houden zich vreeselijk doof aan dat oor. Zfl heelt zooveel geleden, de arme Mag- dalena, zooveel, dat gij die haar hebt lief gehad, er niet aan denken moogt, welke last ia opgelegd, maar er aan denken moet welken last zij heeft afgelegd. En nu, kom met mij mede, Richard. Het was meer dan een niededoogend toeval, dat hierheen leidde op dezen dag en in deze ure; zij heeft zoo vaak over ge sproken Zij heeft onder uwe bescherming niet mogen leven, laat haar ten minste door behoed, zacht ten gvave dalen. Richard legde zijn arm om den schou der van den predikant. Waarheen, waar been vioeg hij iu halve geestverbijstering Gij hebt nog een half uur tijd, hernam Werner. Vóór alles moet ge verklee- den, want ge zijt doornat. Richard liet zich heenleiden naar de katper van zijn broeder, waarin op dien killen herfstdag een kachel eene welda dige warmte verspreidde en hij nam dro ge kleederen aan uit Wem ei hand. Nauwelijks was hij gereed, of er werd geklopt. De oude vrouw van daar straks meldde, dat de buien zich buiten verza meld hadden en vroegen, of de kist ge sloten uiocht worden. droeg Gisteren namiddag is van de werf der koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen to water gelaten het stoom schip Arguszijnde een der beide in aanbouw zijnde vaartuigen bestemd ter bestrijding van den opium-sluikhandel in Neerlandsch Indie. Door bet Engelsclie lagerhuis is met 186 tegen 151 stemmen eene motie verworpen van Mc Carthy om alle bui- tenlanösch vee van de landingsplaats te slachten, teneinde de longziekte te be letten. De president van net college van landbouw, Gardner, bestreed de motie, omdat het tegenwoordig stelsel gunstig werkt en naar de behoeften van het land kan gewijzigd worden. De Engelsche ïegeering blijft zicb dus op het gebied van buitenlandschen vee- invoer nog steeds erg vasthoudend too- nen. Een lesje voor Nederland, dat er niet naar de oogen van Engeland be hoeft gekeken te worden. Door geheel Nedei land en door zijne vele viienden en kennissen ook daarbuiten is met deelnemende be langstelling het plocseling overlijden ver nomen van den heer Brouwers, pastoor te Bovenkerk, Nieuwer Amstel. De heor Brouwers was een merkwaar* dige, innemende persoonlijkheid. Hij bad Een enkelen laatsten blik stond Wer ner zijn broeder toe, die, nu wedei mees ter over zichzeiven, den storm beheerschte welke het diepst van zijn hart had be roerd toen werd de kist gesloten over de sehoone stille vrouw en men haar heen. Geen enkele van allen die verzameld waren, had haar gekend haar leven, noch haar gezien, die men ten grave droeg niemand wist iets van haar en fiet^cnede- lijden, dat zich hier en daar vertoonde op de verweerde gezichten, was gemengd met zekere nieuwsgierigheid, welke nog vei- hoogd werd door de plotselinge komst van den vreemdeling, die zoo trotsch en met ,zoo opgerichter. hoofde door het dorp was gegaan en nu zoo verpletterd aan den kleinen zandheuvel stond, waarbij de gees Lelijke een laatste gebed uitsprak. Toen alles voorbij was, drukte de pre dikant eenige buren de hand en nam met zijn broeder den terugtocht aan, waarbij het de aandacht trok dat lip, de kleinere en rankere, dm ander ten steun moest zijn. De eerlijke vibschers keken hen hoofdschuddend na. Zoo iets hebben we nog niet beleefd, meende de oude Klaas. Het is, alsof men eene geschiedenis uit den almanak leent, waarvan raeu denkt, dat zijniet waar kan zijn. Het kleine dorp, door den vallenden avond in vochtige schaduwen gehuld, tg er, toen de broedeis het doorschreden, bij het schemerachtig licht ontzachlijk treurig uit. In de hutten brandde nog geen en kei licht, aan den hemel blonk geen en kele ster en in Richaids hart was het glansloos en lichtloos als daar buiten. De oude Ottrud opende de deur en druk te beidea de hand. Men sprak geen woord De indruk van den dood, den onherroepe lijke, was zoo machtig, dat, hoeveel er ook tusschen de beide broeders te vragen en te verklaren viel, beiden toch een tijd lang zwegen. Voorbij voorbij, zeide eindelijk Ri chard opslaande, van die ai bekoorlijkheid van al die goedheid vaD al dien rijkdom aan geest niets over, dan een handvol stof erner hoorde, eer hij antwoordde, een zacht geritsel en opende stil de deur op een kier, waai door, onopgemerkt doorRi chard, die naar het venster getreden was het hieeke gezichtje van een kind_ heen keek. Het kleine ding trippelde zachtkens binnen en zag hem vragend aan, maar bleef, toen b&.t den vreemden man aan bet venster zag, zonder iets te zeggen mid den in de kamer staan. Ce predikant liet haar staan, ging naar zijn broeder en nam hem bij de hand. Ei biipff meer over, Richard, geheel is zij niet van ons heengegaan een deel van haa.r leven blijft achter voor en voor mij Tiïaar vol bitterheid viel Richard uit; Geen woordenpraal, Werner, om Godswil geen woorden. Zij is heen ik wil geen schoone beloften geen stichtelijke ver troostingen. Mijn brandend smachtend hart dorst naar iets tastbaars, naar een geluid harer stem, naar een blik, een demtooht des levens. Weg, alles weg wat blijft er over van alles wat ik heb liefgehad Met een heftig gebaar wendde hij zich van het venster af en zijn voet stiet daar bij tegen het kind, dat nog schuchter in het nudaen van de kamer sr.ond en dat men in de schemering nauwelijks kon zien Met eene snelle beweging hief de predi kant het op en legde het in de armt-n van den verbaasden Riehatd: Dat liet zij op aarde achter, opdat het zou toe behooren, en tot het kind zeide hij Zeg hem, wie-gij zyt Nu hief het kleine meisje het hoofd op en, den blik des vreemdelings zoekend, zeide zij met een helder kinderstemmetje: Ik ik ben Veronica. TWEEDE HOOFDSTUK. Wie was zij, die nu lustre op hotkhn- ne vredehof in de duinen, wien balhair mond toegelachen in dit leven, wien had haar hart toebehoord „Magdalena"' stond ei op hei eenvou dige houten kiuis, dat haien grafheuvel aanwees, maar geen opgave van familie» naam. ol plaats van geboorte was toege- AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1