No. 690. Woensdag Maart 8951. 8e Jaarg. Hij Nieuws- en Advertentieblad voor ee wsch aa re ii. DIELEMAN, AXEL. Onze landgenooten in Colorado. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 cent* voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Over de kolonisten, die door bemidde ling van de Hollandsch-Amerikaansche Land en Emigratie- maatschappij zich te Almosa in de San Luis Valley hebben gevestigd, over hun toestand en voor uitzichten zijn. in den laatsten tijd zoo vele mededeelingen gepubliceerd, dat het zeer gewenscht was ook eens de volle waarheid te vernemen, gegrond op een officieel onderzoek. Door bemiddeling van onzen gezant te Washington verzocht onze regeering aan de Amerikaanscbe zoodanig onderzoek te willen doen instellen, en dit werd op gedragen aan den districts-Aitorney Char les Merriman. Uit diens rapport blijkt reeds dadelijk dat de Holland-American Land and Im- miqration Company zich in Colorado niet heeft doen incorporeeren overeenkomstig de wetten des lands. De heer Merriman noemt de statuten very defective in many particulars. Volgens hem heeft de maat schappij niet het recht om in Colorado zaken te doen, en wie met haar bande len willen, do so at their peril. De heer Merriman constateert, dat niet al de gionden, die genoemd worden in de act of incorporation, het eigendom zijn of ooit waren. Zij bad slechts het recht van voorkeur daarop tot een bepaalden tijd, doch de loopende contracten zijn vervallen, omdat door haar de daaraan- gekoppelde voorwaarden niet zijn nage komen. Hij wijst erverder op, dat de kolonis ten door valscbe voo:spiegelingen ver lokt zijn, zoodat dezen bij nunne aan komst te Aimosa (Conójos Couuty) ge heel teleurgesteld werden. De vennootschap vestigde hen 'mpoor- ly construeted homeszij verschafte nöch het beloofde land, noch het toegezegde werk, en zonder de hulpvaardigheid der inwoners zouden onze landgenooten ge brek hebben geleden. Intusschen hebben een aantal kolonis- en het goed getroffen. Zi] konden in de luurt van Almosa goed land koopen, hebben er aardige woningen en schijnen evreden, volgens den heer Meirïmari, and doing ivell. Dat de kolonisten door de agenten der maatschappij bedrogen zijn, staat vast. Slechts éen dier agenten, van Dusseldorp, heeft hen goed behandeld en toen hij hoorde, dat de vennootschap ha re verplichtingen niet kon nakomen, heeft hij zich een vriend en beschermer dei- kolonisten betoond. Bij hunne komst hadden sommige genten der maatschappij de kolonisten weten te bewegen hun geld af te geven dat veilig voor hen zou bewaard worden, doch dat toen op hun eigen naam in de Bank is gestort. Met veel moeite en eerst langs processueelen weg hebben de kolonisten het geld kunnen terugkrijgen. Concludeerende, zegt de districts At torney, dat het na persoonlijk onderzoek zijne meening is, dat the colonists have been defrauded by false representationsen dat een gerechtelijk onderzoek de juist heid zijner mededeelingen kan staven, Vaderland.) Er is door een Fransch blad iemand naar Panama gezonden om te kijken, hoever het nu eigenlijk met de graving van het kanaal staat. Uit dit onderzoek is gebleken, dat ongeveer 30 van de 75 kilometer gegiaven zijn, dus nog niet eens de helft en als men bedenkt, dat het gegraven gedeelte het gemakkelijkste was, dan komt men tot de conclusie, dat er eigenlijk niet meer dan het vierde deel van het woigedaan is. 'voordit eindje is door de aandeelhouders 1400 millioen francs betaald En volgens den verslaggever zou nog 1050 millioen francs benoodigd zijn om het werk voltooid te krijgen. Onder de gunstigste omstandig beden zou het kanaal eerst jaar na de opening rente gaan afwerpen en dan nog niet eens percent. Het valt dus te bet wij reien of er nog wel waaghalzen zullen gevonden worden, die er-hun ka pitaal aan geven willen. En dan is al dat kostelijke geld zoo maar weggegooid. Natuurlijk na aftrek van hetgeen de een en ander zooal heeft ingepalmd. Paus Leo NIII doorloopt de laatste da gen eene aaneenschakeling van feesten. Donderdag vierde zijn 83sten ver jaardag. In Spanje hebben Zondag de verkie zingen voor de kamer van afgevaardig den plaats gehad. Er was door de republikeinen druk ge werkt om den tegenstanders eenigt, ze tels te ontfutselen. Overigens ook daar evenals elders allerlei beloften, knoeierij en en leugens. Door de Belgische kamer wordt het debat over de grondwetsherzienig voort gezet. Eenstemmigheid heerscht slechts op éen punt, namelijk, dat de grondwet dringend herziening oischl, doch omtrent de wijze waarop zulks moet geschieden loopen meeningen zoozeer uiteen, dat er nog weinig van kan gezegd worden welke wijzigingen zullen worden aange bracht. Dit is evenwel nu reeds te cdju- stateeren, namelijk dat zij die het wijzigen der grondwet gevraagd, ja zelfs geëisclit hebben, nog hun zin niet zullen krijgen. De leden die bang zijn, dat er te veel kiezers zullen kornen, hebben de meer derheid, de gevolgen van deze omstan digheid laten zich gemakkelijk voorzien Het Belgische kiezerskorps zal slechts eene geringe uitbieiding ondergaan en de ontevredenheid zal eene des te sterkere uitbreiding erlangen. De werkzaamheden voor de zitting der Tweede Kamer van heden waren bet opmaken van de voordracht voor een lid van den Hoogen raad, de mailcontracten, de wijziging van art. 469 van het wet boek van burgerlijke rechtsvordering en de beslissing ovei de conclusie op het verzoek van den heer De Sturler in de Ingekomen zijn wetsontwerpen tot wijziging der wet op de veeartsenijkun- dige politie en tot goedkeuring der addi- tioneele verklaring van 21 Dec. 1892 be trekkelijk de grensscheiding van Baarle Hertog en Baarle Nassau. AXEL, den Maart 1803. Zaterdagnamiddag hield de heer Jb. van Ovei steeg, daartoe uitgenoodigd door de Antir.-revol. Kiesvereeniging Zeeuweck Vlaanderen O.D. in het logement van mej. de wed. Rolff alhier eene politieke De vreemdeling, die een snellen opmerk zamen blik'op dit huisje wierp, toen zij ne kleine geleidster het met den vinger aanwees, lachte tevreden bij deze waar neming, want liet was zijn voornemen te verrassen. Hij gaf het kind een geldstuk, waarmede zij ijlings den. lerugtocht aan nam en lichtte dg klink van de eenvou dige tuindeur op. Geen hond sloeg aan, geene menscbelijke stem liet zich hooren, toen hij op het huis toetrad en de beide trappen ineens ovei schrijdend, toch slechts aarzelend de hand op de deurknop legde De deur ongesloten ging open met zacht knarsend geluid draaide ze op hare hengsels en wat hield hetn vast genageld staan op den drempel, wat deed hem aarzelen dien te overschrijden In den kleinen doodstillen voorvloer stond eene opene doodkist, beschenen door het licht van kleine gele waskaarsjes, die op tinnen' kandelaars aan het hoofdeinde stonden. De witgekalkte voorvloer was armoedig en eenvoudig als de doodkist, zelfs de wei nige' herfstbloemen, die men als laatste sieraad daarop had gestrooid, "waren bleek en kleurloos door den regen der laatste dagen en geen enkele zonnestraal kuste met warmen afscheidsgroet de oogen, die zich voor immer gesloten hadden. Alles stom, ledig, arm Maar de vrouw, die rustte in deze enge woning, was jong en schoon als een en gel en het zijdeachtige haar, dat men lipd losgemaakt, omhulde hare gestalte als een gouden sluier. Voorzichtig en met onhoorbaren tred, langzaam en bijna zonder adem te halen naderde de vreemdeling met dien schuwen eerbied, welken der dood inboezemt. Het hoofd der doode was van hem afgewend hy moest dicht öij de doodkist treden, oin het gelaat te kunnen aanschouwen. Eén blik wierp hij er op, een enkelen blik, hooger nog verhief zich de hooge g°stalte met wijd geopende oogen, en uitgestrekte handen beschouwde hij de doode een oogenblik stond zijn polsslag stil en hij wankelde. Maar toen keerde zijn adem terug en met beide handen naar zijn hart grijpend, als gevoelde hy daar eene ontzettende !icha:- melijke smart, viel hij met een luiden, hartverscheurenden kreet op de knieën. Bijna gelijktijdig werden de twee te genover elkander staande deuren geopend. Eene eenvoudig gekieede bejaarde vrouw keek verschrikt door de eene, terwijl in de andere de heer des huizes verscheen. Dat hij zulks was zeide zijn uiterlijk, want hij was geheel gekleed en de onmiskenbare gelijkenis die zijne trekken toonden met die van den vreemdeling, duidden beider bloedverwantschap aan. De ontroering, veroovzaakt door het ge heel onverwachte, verlamde voor een oo genblik zijne bewegingen, eerst een nieu we kreet van smart van den knielende, voerde hem helpend aan zijne zijde. Hij omvatte hem liefdevol en beproefde hem rnet zacht geweld op te heffen. Kichard, mijn arme Richavd, wat voert naar huis juist in deze ure, zeide hij, terwijl hij het gehaaide hootd van den man zacht streelde als ware hij een kiüd. Maar het was tevergeefsch hem te wil len opheffen. Alleen een zacht steunen als van iemand die ten doode toe getroffen is, was het ant Aroord op de zachte innige toe spraak. De krachtige gestalte van den man sidderde, als door een stormwind ge schud, onder het gewicht der smart. De geestelijke wenkte de oude vrouw, die getroffen van den een naar den -ander Staarde, om zich te verwijderen en be proefde toen opnieuw zijne krachten aan hém, «lie huiswaarts was gekeerd. Zoo- als hij daar ter neder lag, met het ver waide doornatte haar op het bleeke voor hoofd en de oogeu gesloten, overviel dc piedikant de vrees, dat het treurspel, welk in zijn huis werd afgespeeld, nog ten ander einde zou kunnen nemen en zich vermannend, gaf hij aan zijne stem meer vastheid en klein, Wees een man, Richard, zeide hy, het is zoo en neem een waardig afscheid van haar Het woord afscheid waai het doel van zijn leven wederzien geweest was, maakte een verrassenden indruk op den knielen de en richtte hem op. Hij wierp zich op de kist en drukte de witte hand der doode waaraan een trouwring schitterde en die zoo vast en stil op haar hart rustte, als wilde zij dat voortaan beveiligen tegen smart, vol vuur aan zijne lippen. En toen loste de last, die zijn borst beklemd had, zich op in een stroom van tranen en demde hij diep en moeilijk. Is het dan waar, zuchtte nij, moet het waar zijn, kan het waar zijn Werner, en gjj spreekt van een barmhartig God Ja Ricbard, Hij j.s ook barmhartig' voor allen die Zijne hulp aannemen. rOok voor mij, ook voor mij vroeg Richard vol bitteren twijfel. Hoe heb ik haar gezocht, landen en zeeën doorkruist en hier in deze ellendige visschersbut vind ik liaar dood dood In behouden haven, hernam de predi kant. Gij hadt dieper smart kunnen lijden-, dan de smart welke gij in deze ure ge voelt. Gij zult niet twisten met den dood, omdat hij haar medelijdend in zij: armen nam, ging hy voort, gy zult aan od niet twijfelen, omdat Hy den storm ge bood te zwijgen en stilte schonk, ware het dan ook de stilte van het graf. Wordt vervolgd. AXELSCHE ó;oi ham. n^lniYicf? ml* xjvuiuo^uaa*

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1