Binnenland. (lemengd Nieuws. zijn. De uitslag van het onderzoek zal spoedig dooi' de regeering worden mee gedeeld, Het tekort der Banca JRomana bedraagt 21 millioen, de bank van Sicilië millioen en de bank van Napels 10 millioen gulden. In verscheidene plaatsen van Spanje zijn oproerige socialistische vergaderingen gehouden, welke voor hel meerendeel door de politie uiteen zijn gedreven. Blijkens de uitkomsten der jongste volkstelling hebben 66085 Nederlandsche ingezetenen verklaard tot geen kerkge nootschap te behooren, terwijl bovendien van 5474 de gezmdte onbekend was. Zooals men weet wordt in onze wet geving in zake den verplichten eed eene uilzondering gemaakt voor de Doopsge zinden, die slechts 53000 ledon tellen. De vereeniging De Dageraad heeft zich thans per adres tot de Tweede kamer gewend met het verzoek, stappen te wil len doen dat vooriaau ook mei de 66000 ongeloovigen rekening worde gehouden, evenals met de geringer in aantal zijnde Doopsgezinden, en dat zij niet meei wor den gedwongen tegen hunne overtuiging een godsdienstigen eed af te leggen. Bovendien wordt in het adres aange drongen op scheiding van kerk en staat. Mochten ooit kerkelijke goederen in be slag zijn genomen, zoo luidt het betoog, dan moeten die natuurlijk worden terug gegeven. Maar niet langer verplichte meD de ongeloovigen hij te dragen tot de bezoldiging van geestelijken, wier ar beid zij beschouwen als nadeelig voor hu maniteit en beschaving. Van Heerenveen is aan de Koningin-regentes een adres gezonden met 166 handteekeningen, waarin de tuss^henkomst van wordt ingeroe pen om te verkrijgen, dat Duitschland weder worde opengesteld voor den in voer van vee. Zooals men zich herinneren zal, hebben onze troepen reeds driemaal te vergeefs een aanval gewaagd op de At- jesche versteiking Kaloet, en verkregen de onzen daarbij de laatste maal doo den en 32 gewonden. TLans vernemen wij uit een particulier schrijven uit Kola Radja, dat er plan bestaat andermaal te beproeven die sterkte te nemen. Het tijdstip, waarop die aanval zou plaats hebben, was onbekend, wellicht in den loop dezer maand. In ieder geval zul len er veel troepen aan deelnemen. Vad.) zich slechts door het grootere ot kleinere stuk tuingrond en de wijze, waarop dit onderhouden en omheind was, van elkan der onderscheidden. Hier en daar keek een nieuwsgierig ge laat uit de nederige vensters naar ae ei genaardige verschijning en de mannen trokken groetend aan den brëedgeranden hoed. Onmerkbaar effende zich de weg een weinig en nog verder van de straat ver wijderd dan de,overige huizen, werd eene woning zichtbaar, waarvoor het kleine meisje op den vreemdeling wachtend stil hield. Hoe bescheiden zij er ook uitzag, toch onderscheidde zij zich van de overige hutten en verdiende wel den naam van huisie. En al bestond het ook slechts uit ééne verdieping, toch voerden twee trappen er heen, heldere katoenen gordij nen sierden de vensters en een groen ge verfd hekwerk omsloot den voortuin, dia, schoon ontbladerd door de beifststormen, toch toonde, dat hij met eenige zorgvul digheid werd onderhouden, dat men hier niet alleen het nuttigp, maar ook het aan genarae huldigde. „.Aan heide zijden van den kleinen joor- vloer uie zwj licht ontving van den ach terkani van het huis en het in twee deo len verdeelde, bevonden zich twee vensters maar aan geen enkel vertoonde zich een mei'ssbclijk wezen. Bij beschikking van den minister van binneplandsche zaken zijn benoemd in de commissie, in 1893 belast met het afnemen der examens, ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid, be doeld in art, 56, onder van de wet tot regeling van het lager onderwijs, in de provincie Zeeland tot lid en voor zitter: de inspecteur van het lager on derwijs in de tweede inspectietot leden de schoolopzieners in het district Goes en in de arrondissementen Oostburg Zierikzee en Tbolentot leden plaats ver^ ngers: de schoolopzieners in de arrondissementenMiddelburg, Axel en Goes. Wordt vervolgd. AXEL, den Haart 1893. Dinsdagocntend is aan het station al hier een ongeluk gebeurd, ciat zeer ern stige gevolgen zou kunnen gehad hebben. Bij een zoogenaamden waggon ferme stond een boerenwagen, waarvoor twee paarden. Er werden van den wagen aard appelen in den waggon overgeladen. De werkman bevond zich met den koopman in den waggon om de makken aan te nemen Door het leven dal de vertrekkende trein van 9.09 ure maakte, verschrikten de paarden, gaven een zijwaartschen sprong en sloegen op hol. Door den sprong der paarden wend de de distel van dea wagen schielijk om en dot, wel met hevige kracht, daar hp de schuifdeur van den waggon een zoo sterken slag toebracht, dat die deur met zooveel geweld dichtsloeg, dat zeocmid dellijk weer opensprong, waarbij den ge noemden werkman, die zich tusschen de deuropening bevond, doch nog tijdig door werd achteruitgetrokken, evenwel nog vier vingers van de uitgestoken hand ernstig werden gekneusd. De middelste vinger is geheel gespleten. De voerman werd door den pïotselingen schok lang uit in bet slijk geslingerd, doch bekwam geen letsel. De paarden holden inmid dels langs den nieuwen dijk in de rich ting van den tol voort. Daar redeD nog twee tuig paarden, elk voor een wagen. De voerlui zagen het gevaar van eene botsing aankomen en hielden hunne paar den stil. Tcch vloog de wagen der hol lende paarden tegen een der stilstaande wagens en lichtte deze als ware ge heel van den grond. De schok was zoo geweidig, dat de voorloop van den stil- staanden wagen de lucht invloog, boven den telefoondraad uit. Hierbij bekwam niemand letsel en werd alleen materieele schade aangericht. Voor de betrekking van onderwij zer aan de openbare school alhier, eene jaarwedde van 500, hebben zich na herhaalde oproeping twee sollicitanten aangemeld. De heer Raijmond heeft wegens gevorderden leeftijd ontslag aangevraagd uit zijne betrekking als brandmeester alhier. In het logement van mej. de wed. Rolff alhier had heden middag ten over staan van Notaris Dregmans en ten ver zoeke van Welle en kinderen, de verkooping piaats van een Woonhuis, verdere aanhoorigheden en erf, groot are 30 centiaren. Voorloopig toegewezen aan Welle Mz. voor 710. Uit goede bron vernemen wij, dat de Belgische minister De Bruin den in voer van Hollandscb vee over Terneuzen zal toelaten. Bij aankomst aldaar zul len de diaren van een merk worden voor zien en eenige dagen in quarantaine moeten doorbrengen. De heer Yan Uffelen, rijks veearts te Vracene, heeft deze week een bezoek aan Terneuzen gebracht om te zien, of aldaar gelegenheid voor stalling was. De maatschappij Mechelen-Terneuzen heeft eenige loodsen hiervoor beschikbaar gesteld, we^ke loodsen door genoemden veearts als zeer doelmatig werden ge prezen. Binnen enkele dagen kan er aizoo eene verandering ten goede voor de Ne derlandsche veehouders komen. Met het oog op den fraudulenzen invoer van Hol- landsch vee, was de minister eerst voor nemens alles te sluiten. Dinsdag jl. werd door burg. en weth. van Overslag aanbesteed het af breken van de bestaande en het bouwen eener nieuwe openbare school met ring muur en onderwijzerswoningraming 6058.91. Ingekomen waren acht inschrijvingsbil jetten en wel van de beeren de Meyer te Selzaete (Belgie) 8000de Putter te Terneuzen 7900; Mielen en van de Velde te Terneuzen ƒ7630; de Feijter te Hoek 7285; Scheele te Terneuzen ƒ7100; Duijvostein en Wisse te Zaamslag 6944 Kamoen te Westdorpe ƒ6421 en van de Calseijde te Wachtebeke (Belgie) 6000. Aan laatstgonoeir.de is, behoudens na dere goedkeuring, het werk gegund. Philippine Zooals om dezen tijd van het jaar altijd gebeurt begint de 'kwali teit der mossels weer sterk te vermin deren. Alleen enkele' partijtjes goede wo.den nog aangetroffen. Door opheffing der vasten- en dispen- satiewetten in Belgie wegens den on- gunstigen gezondheidstoestand is de ver zending tegenwoordig ook stil. Tot ontvanger dei rijksbelastingen te Hontenisse is benoemd de heer van Schouwen, thans te Zweelo. In een bessentuin onder Zwaag (N.-H.), is het lijk gevonden van iemand die door honger en koude was omgekomen. Men herkende in het lijk een vroeger geacht ingezetene van Blokker, die aan lager wal was geraakt. De politie te f^hevf^aingen heeft procesverbaal opgemÉkft tegen een man, die een hond in een rioolkolk gestopt bad, om het dier op die w'jze het leven te benemen, Eenige dagen geleden weid mede gedeeld op welk een merkwaardige wijze zekere heer King te Ipswich zijn kamer had behangen de Londensche postzegel- handelaar Palraer heeft op een dergelijke wijze een kamer behangen met ongeveer 70.000 postzegels van üle landen ter wereld, die echter allen valsch zijn. De heer Palraer heeft hiermede een praetisch doelde kamer i|jjopengesteld voor het publiek, opdat merrWiattaat Yial zijn te vergelijken of valsche of echte post zegels in„ Volgens de val sche zegels voornamelijk vervaardigd ir. Duitschland en in de Vereecigde Staten. De graaf van Vlaanderen ontving dezer dagen een visitekaartje, voorzien van den naam van een bekend architect te Antwerpen. Op"tkr achterzijde van bet kaarrje stono6: weet te Antwer pen twee personen, die zouden kunner. zeggen, waar de u^br.tstolon juweelen zijn. Indien gij mij 20,000 francs wilt zenden, zal ik hun namen opgeven. Antwoord in de EtoileBeige.'' De grae^^^yai'tje in handen dor justitie. Een aan het licht, dat het kaartje door den architect 13 Februari jl. in een restauratie te Ant werpen was verloren. Tot heden tracht de politie tevergeefs^dcm persoon op te sporen, die na ^it kaartje gevonden te hebben, er bovengedie--!» van heeft gemaakt. Bij de lijkschouwing van een wiel rijder te Melbourni;^ die over een hond gevallen was, bleek, behalve schedel breuk, de beide handen, beide beenen bo ven de knie en alle ribben gebroken wa ren. Ook het halsgebeenle en een schou derblad waren verbrijzeld. Do eenige verklaring, die v^or.s van het zeldzame geval kunnen dafjSe wielrijder voor eene^kleme "o^ssteldheid bij een apotheker waar men hem misschien ónder de ge neesmiddelen in den vijzel gestampt heeft Wielersport.) Men meldt uit Steen wijk Dinsdag middag ontstond in het huis van den beer Keizer, manufacturier in de Oosteistiaat alhier, plotseling een hevige brand, Binnen weinige oogen- blikken sloegen de vlammen uit de ramen van het goedgevulde magazijn en een paar uur later was het peiceel, woning, winkel en magazijn, geheel uitgebrand. Van de belendende perceelen verbiandde van bet eene een gedeelte van het dab. De brandweer, pas opnieuw georganiseerd, wist vei dere uitbreiding der vlammen te voorkomen. Het een en ander was behoorlijk verzekeid De brand schijnt ontstaan te zijn in een bovenvertrek, bij het drogen van goed. Zondag avond werd te Llorst de landbouwer door drie andere landbou wers aangevallen en ernstig verwond. Men vond hem meer dood dan levend op de straat liggen. De daders zijn b8kenddoor de maré chaussees wordt de zaak onderzocht. Omtrent den Zondag 11. ondernomen propagandatocht aer leden van den Soc. dem. bond te Oude Pekelanaar Wedde, wordt gemeld Het iood fluweelen vaan del met zilveren insigne dat, naar beweerd wordt, 24 heeft gekost, werd in den optocht meegenomen. Te Blijham, onder Weddewaar het ontplooien van dat vaandel niet geoorloofd was, werd dit door een van de twee marechaussees, die aldaar van Winschoten uit surveilleerden, in beslag genomen, hetgeen niet zonder moeite plaats greep. De drager der ba nier wilde met het hem toevertrouwde symbool in eene nabijgeiegene woning vluchten, maar die poging mislukte. Men meldt aan De Zoom dd. Zater dag Gisteren is er te Oudenbosch consult gehouden met eenige doktoren en een professor uit Leiden omtrent de daar voorkomende ziekte, vermoedelijk keel ziekte, in het gesticht St. Louis der Bioe des aldaar. Besloten werd door de deskundigen, onmiddellijk alle kinderen naar huis te zenden, hetgeen heden geschiedt, en ver- trekkeu meer dan 400 kinderen naar hunne ouders. Vier sterfgevallen moeten zich hebben voorgedaan en veertien iig- gen nog ziek in de ziekenzaal. Zondag is op last van den commis saris van politie te Hertogenbosch in het huis van bewaring in arrest gesteld handelsreiziger, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduis tering van een abonnementskaart op de Staatsspoorwegen, hein door een firma in wijoen verstrekt. Hij werdjl Vrijdag ie Amsterdam geanesteerd. Dinsdag ochtend heeft men onder Rozendaal in een kleinen waterloop de lijken gevonden van een heer en eene dame, vermoedelijk Belgen. Beiden wa ren net gekleed. Een reismandje, para pluis en demi-saison vond men naast de sloot liggen. Men vermoedt, dat zij zich hebben verdronken. Sporen van geweld en bloed op de gezichten doen aan eene worsteling of vreeselijken doodstrijd ge- looven. Allerlei geruchten, waarvan nchter geen enkel geloofwaardig is, doen de rondte. Door de politie wordt omtrent deze geheimzinnige zaak een onderzoek inge steld, Op de lijn LuikMaastricht is een stoker van de locomotief gevallen. Beide beenen werden hem afgereden. Hij<( is naar het gesticht Calvarienberg te Maas tricht overgebracht, Hij is reeds aan de gevolgen overleden. De Deenscbe bladen melden de vol gende bijzonderheden betreffende een ongeluk bij Aarhuus: 21 Febr., tegen den middag, zag men van Aarhuus uit drie stoombooten, die zich met groote moeite door ijs werkten. De loodsen gingen met twee booten uit, om zoo noodig hulp te bieden. Het eerste, een Deensch schip, slaagde er in een baan te brekenhet tweede, Duitsche schip Olympia, ïaakte in ijs beklemd en werd verbrijzeld. De bemanning werd gered, maar kort daarna zonk het schip. Het MÉnai

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2