No. 689. Zaterdag Maart 1895, 8e aarg: Ülf is iitif Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-laanderen. MELKMAN, AXEL. Brandgevaar. 13ft Buitenland. Dit Blad versfchjjiff eiken Dinsdag- ea Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentievan tot regels 25 cent- voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In de Rott. Crtvan jl. Dinsdag komt een ingezonden stuk voor ovei het gevaar voor brand, van de hand des heeren Hubsoheb te Gravenhage. Ofschoon op het platteland het gevaar voor brand niet zoo groot is als in de steden en er in kleine plaatsen niet zoo licht menschenievens in gevaar kunnen Verkeeren omdat de gebouwen gewoonlijk geheel anders zijn ingericht en ook veel kleiner zijn dan in de stad, toch bevat het stukje zooveel nuttige wenken, waar schuwingen 6n raadgevingen, weike ook ons, plattelandbewoners, van dienst kun' nen zijn, dat we het hieronder laten volgen. Wordt de Courantaldus begint de heer Hubscher, uitgebreiden kring gelezen, mijne bedoeling met dit schrij ven zal ik te beter bereikt zien. Wien is het niet bekend, dat Amster dam de laatste dagen zoo ontzettend door brand is geteisterd geworden wiep zijn niet de haren te berge gerezen bij de gedachte van dien wanhopigen dak- sprong door juffrouw Alikot gewragd en wie ontroerde niet in hevige mate bij de lezing dat drie kinderen in een hoek van de kamer verkoold zijn gevonden. Na den verschrikkelijken theaterbrand te Weenen weiden schier overal de schouwburgen, concertzalen enz. geïn specteerd en vêrandéringen aangebracht, en ofschoon dit toe te juichen was, te betreuren was het zeker,/dat bet pas geschiedde nadat zulk een'ernstige cata- Strophe had plaats gegrepen. De goede gang van hét schip' is toe vertrouwd aan hem die aan het roer EERSTE HOOFDSTUK. De donkere wolkenmassa's, die door den wind voortgezweept, uit het zuidwesten overvlogen, deden een fijnen motiegen neervallen hulden den omtrek in een ondoordringbaar grauw. Een visschersboot kampte op het felbe wogen meer dapper met wind en golven en de kalme volharding der opvarenden behaalde telkens eene nieuwe overwinning op de baren, die hare schuiminassa's als vijandelijke wallen tegen hen ophoopten. De mannen werkten zich vooruit en Da derden het eiiarid waar zij woonden. Het was een bijna armelijk vaartuig, beladen met wmterproviand, noodig ook voor de éénvoudige behoeften der bewo ners van het eiland en de bemanning be stond uit slechts drie mannen en een half volwassen knaap. Maar ook een passa gie^ bevoncl zich aan boord van de buofc, dié slechts zelden reizigers medevoerde en zooats bij daar veimoeid naast de werk zame mannen leunde en naar hunne be zigheden keek, vormde hij een in het oog vallend contrast met hen. Hij was van eene hooge krachtige gestal te en de uitdrukking van het edel gevoimde .staat; alzoo ook zijn de belangen van dorp- of stedelingen toevertiouwd aan gemeentebesturen, en de vraag mag ge wettige! hceten, of die belangen alt ij wel behartigd worden. Geen huis wordt gebouwd, of de tee- kening moet aan de goedkeuring van het gemeentebestuur onderworpen wor den, op hetwelk dus de taak, de ge wichtige taak rust, er allereerst op te letten of eene communicatie tot een an der huis ingeval van brand aan wezig iswordt dit nu gedaan, steeds gedaan Hoe staat het thans met schouwbur gen en andere stads- of 'ijksgebouwen, waarin honderden menschen soms bij eenkomen vindt men werkelijk overal nooddeuren of ramen aanwezig Zijn de scholen alle zoo ingericht, dat bij het uitbreken van een brand ontko ming gemakkelijk is? Wordt er wel gedacht aan kazernen, ziekenhuizen, opvoedings- en krankzin nigengestichten, in welke gebouwen toch ook brand kan uitbreken Zijn de houten tenten op kei missen wat brandgevaar betreft wel altijd vertrouwd Is in uwe gemeente de brandweer wel steeds ij in orde en zijn de manschappen, daaraan ver bonden, weh allen voor hunne taak ge schikt? Alle eerbied voor den ouderdom, maar ik aai zei niet mijne m^ening uit te spreken dat het flinke jonge mannen behooren te zyn, die zich in de gymna stiek goed ontwikkeld hebben en zich daar voortdurend in blijven oefenen. Al deze vragen en wenken gelden aan gemeentebesturen, welke hier te kort hoofd getuigde van geest. Maar het nog jeugdige gelaat droeg sporen van afmatting, sporen die meer spraken van inwendigen strijd, dan van overtollig levensgenot en ofschoon hij nu rustig en gevoelloos voor zich heen staarde en de golven bedaard over zich heen liet slaan, als ware hij ge heel onvatbaar voor vocht en koude, zoo verried toch een trek om de vastgesloten ippen, dat hij niet bij iederen strijd zoo geduldig zou afwachten. Hij had den welgemeenden raad des schippers,, om in de kajuit te gaan, afgeslagen en blikte/ dicht in zijn regenmantel gehuld, meer vol ongeduld dan vol verwachting in de weinig belovende grauwe verte, waaruit pene smalle landstreep opdoemde, die men ftrots alle wederwaardigb' den zichtbaar na derde. Het was nog vroeg in den namiddag, toen de boot landde, maar in de duistere verlichting van den winderigen herfstdag, zag het kleine eiland, dat iedere landelij ke bekoorlijkheid miste er armzalig noeg uit. Van de personen, die zich aan het strand bevonden, was een visscher bij het aan- ieggen der boot behulpzaam en eeist toen het laatste touw bevestigd was en de visscher de vrouw, die wachtend en toe kijkend aan den oever stond, een vluchti gen groet had toegezonden, herinnerde hij zich den passagier, die geduldig wacht te zonder den arbeid met eene enkele schieten, en de navolgende aan particu lieren, in het bijzonder aan de hoofden van bewoonde huizen. Ala gij het nog niet deedt, wilt gij dan van nu aan zorgen dat uwe huisge- nooten en uwe gedienstigen, ingeval van bi and, ruimschoots gelegenheid hebben gemakkelijk en zonder gevaar te kunnen ontsnappen Hebt gij, bewoners van bovenhuizen, op uwe slaapkamer wei altijd een red- dingstouw vooihanden? Denkt gij, hotelhouders, wel aan uwe gasten, en gij, fabrikanten, wel aan uwe werklieden Zorgt er toch voor, steeds brandblusch- granaten in uw huis te hebben, bedenkt dat het de redding van menschenievens geld. Na den brand te Weenen werd door het menschel ijk vernuft een onbrandbare verfstof samengesteld, en hei was iven merkwaardig als verrassend om te zien hoe hout, papier, stroo, touw, katoen, gaas, enz, enz., zelf in de sterkste vlam slechts verkoolde, maar van bran den was geen sprake. Waar om wordt dat middelwaardoor het brandgevaar zoo zeer verminderd woidt, niet allerwege in gebruik genomen? Moge mijne bedoeling mei dit schrijver beoogd, nl. ongelukken bij brand te vooi komen, bereikt worden. De Belgische kamer heeft eindelijk een begin gemaakt met de behandeling der grondwetsherziening. Lang hoeft men die Zaak uitgesteld, maar hier vooral kon uitstel geen afstel worden, daar het volk vtfaag of aansporing te onderbreken. Zie zoo mijnheer, wij zijj er, zeide de schipper, waarheen nu verder, zeker naar dén heer ffcfedikant, naar wien gij mij ge vraagd hebt, want eene heiberg is er op het eiland niet. Juist; geraden, hernam de vreemdeling, terwijl hij de vereelte hand greep, die hem bij den sprong op den oever behulp zaam' was, gij kunt mijn goed daar wel laten brengen Zeker mijnheer, Geert zal dat w^l bezorgen, gaat intusschen maar vooruit ik zal "mijne dochter medegeven, opdat gjj niet misloopt. Een vluchtige glimlach vloog bij deze bezorgdheid over het gelaat van den vreem delinghij liet zijn blik onderzoekend ver de omgeving weiden, hij zweefde heen naar de grauwe ripduinen, die de armoede van het kleine dorpje voor de oogec der bezoekers*, verborg e'n een zuchtvan-me delijden ontsnapte zijne borst bij de ge~ 'dachte, dat het leven van een boog&tbe- gaéid inenscb naaf dezen aardklomp ge bannen was. Op het geroep vau. den schipper kwarn uit de groep kinders, die op hetvoehtige aan schelpen rijke strand in weerwil vap den wind speelden, een klein bruin meisje te voorschijn en nadat de reiziger den schip per betaald/f^ad, maakte hij zich gei eed om de kleine geleidster te volgen. Voor de eerste maal, nadat hij, gehoor daartoe aangewakkerd op vergaderingen en meetïngen, steeds luider on luider om behandeling van de kiesrechtkwestie zijne stem deed hooien. Dat het debat over deze gewichtige ze.ak met belang- stelling zal gevolgd worden, bewees wel de eerste vergadering aan het onderwei gewijd. Toen was tout Bruxelles op de tribunes tegenwoordig, van den geringen werkman af tot de elegantste dame toe. In den üuitscben rijksdag werd van socialistische zijde de vraag opgeworpen of het niet mogelijk was, door een scheids gerecht te doen uitmaken, of Elzas-Lo tharingen nog langer aan Duitscidand zal behooren, dan wel of het aan Frankrijk zal terugegeven worden. Die vraag was ai te onnoozel, dan dat er een gunstig antwoord op zou kunnen verwacht wor den. De rijkskanselier Caprivi verklaarde dan ook, dat, als het scheidsgericht be sliste tot teruggave van Elzas Lotharin gen aan Frankrijk, Daitscbland zich aan die uitspraak iceb niet zou onderwerpen maar liever tot den iaatsten droppel bloed er om vechten. De Fransche kamer heeft een belasting op de livreibediendon goedgekeurd. Dat grapje moet jaarlijks millioen opbren gen. De bedienden van bankinstellingen gasfabrieken en dergelijke niji er ook in begrepen. De magazijnen Au Printemps alleen hebben 200 belastbaie bedienden. Dat zegt nog al iets. De begrooting voor 1893 is goedgekeurd. Jules Ferry heeft het voorzitterschap van den senaat mot eene vi ij lange toe spraak aanvaard. Aan het siot weid sproker toegejuicht. Binnenkort zal het onderzoek betreffen de de Italiaansche banken afgeloopen gevende aan eene plotselinge opwelling, het schoone zuiden had verinten, vroeg hij zichzelven af, welken onweerstaanbaren aandrang hij eigenlijk gehoorzaamd had, toen hij in dit jaargetijde als gedreven werd naar dit .nmzalige eiland, nadat hij zoo menig oogenblik ongebruikt had lateii voorbijgaan, om het eenige wezen op te zoeken, dat hem nauw verwant was en waarachtig dieibaar. Plotseling was het 'in hem opgekomenals een kreet om hulp had het weerklonken aan zijn gees- tesoor, als eene vene zoute klank uit lani»-- ""vervlogen tijden. Over het strand en door het zand dei- verre duinen, die zich stil en verlaten uitbreidden, volgde hij zijne kleine geleid ster, die met hare naakte bruine voetjes haastig voor hem heen trippelde en af toe scbuw omzag/ of die groote ge stalte achter haar, haar niet inhaalde. Een eigenaardige beklemdheid snoerde hem de borst toe; de wolken joegen wild boven zijn hoofd, als wat en ze op de vlucht en in deze woestenij, waarin geen raeti- schelijk geluid zich deed kooren, weer klonk het gekrijsch der meeuwen, dat de stilte afbrak als een klaagzang. Eindelijk weiden de eerste woningen nchibaar en de rook, die daaruit opsteeg was hem de eerste gastvrije welkomstgroet liet was een armoedig dorp hetwelk hij doorschreed, rechts en links stonden de hut ten onregelmatig verstrooid, hutten die AXELSCHE COURANT. '-j^'^gBSg^SSBgy

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1