Binnenland, Gemengd Nieuws. hara onze gast is, en dat wy gewoon zijn onze vazallen beleefder te behande len dan ingeland de zijne. Deze lieve opmerking aan het adres van Engeland bevat volkomen de waar heid maar, daar men vooral in diplo- plornutieke kringen de waarheid niet zeggen mag, zou hierover ook wel eens wat bewoging kunnen gemaakt worden. Intusschen blijft bet de vraag, of de goheele geschiedenis niet uit de lucht ia gegrepen, zooals onlangs het incident fcus- schen den keizer van Oostenrijk en den Franschen gezant. Voor de rust van Europa is het venwel wenschelijk, dat dergelijke din gen zoo weinig mogelijk voorkomen. Het pauseiijk jubilé heeft te Rome geen aanleiding gegeven tot rustversto ringen. Wel hebben hier en daar kleine oploopjes plaats gehad, maar dit was ook alles. De stad was prachtig geïllumi neerd, Na het vijftigjarig bisschopsjubilé op Zondagherdacht paus XIII op Maandag zijne verkiezing tót paus op 20 Februari 1878. Van de 253 pausen hebben slechts 14 bun bisschopsjubilé kannen vieren. Wij ontvingen de eerste aflevering va" eene nieuwe uitgave der Gebr. Cohen te Arnhem en Nijmegen. Door deze uitgave zal het lezend pu bliek in staat gesteld worden voor lagen prijs de werken te bezitten van den ge- vierden Engelscben schrijver Walter Seott. D6 vertaling, door Gerard Keiler uitge voerd, is natuurlijk uitstekend. In 100 afleveringen 10 cents zal het werk compleet zijn. Oorspronkelijke gravures versieren den tekst. Moge de onderne mende firma een volkomen succes op haar werk hebben. AXEL, den 24 Februari 1893. Dinsdagavond heeft ten huize van Koole de aanbesteding plaats gehad van bet bouwen van een boterfabriek voor rekening van den heer van Hoeve, landbouwer alhi9r. Naar men ons meedeelde is de uitvoe ring van het werk opgedragen aan de heëren Mangold metselaar en Vink timmerman alhier. Tot ons groot genoegen vermelden wij, dat het werkend personeel der fan faren vereeniging Concordia alhier is be gonnen, met zich ernstig vooi te berei den tot de uitvoeringen welke door ge noemde vereeniging in den loop des jaars op de thans nog in aanbouw zijnde kiosk zullen gegeven worden, getuige de her vatting der Dinsdagavond repetitiën* Bravo, muzikantenToont dat gij het goede wilt. Legt met ijver toe op de beoefening der edele toonkunsten verschaft ons, ais vrucht uwer volharden de studie menig genotvollen avond. Willen is kunnen en door oefening wordt de kunst verkregen! In een gisteravond gehoüden bijeen komst van de werkende iedeé der Zang vereeniging Oefening kweekt kunstis het besluit genomen de vereeniging te ontbin den. Gisteren had ten overstaan van de Notarissen Dregmans te Axel en Van der Moer te Ter NeuzeD en ten ver zoeke van de Weduwe en Erven van de Putter Lz. te Zaamslag, in het loge ment van de Visser aldaar, de ver kooping plaats van eene Hofstede, Bouw- land en twee Woonhuizen, Perceel tot en en hoogste bod 35.639 door Dieleraan Fm. land'uou wer te Hoek, medeeigenaar. Perceel werd toegewezen aan Jozias Zegers Pzn. landbouwer te Zaamslag, voor 7627. Van perceel werd kooper Salomon Scbeele Jzn. zonder beroep te Zaamslag, voor 125. Bij de Dinsdag te Lamswaarde (Hontenisse) door het bestuur van den Kruispolder gehouden aanbesteding van bet maken en onderhouden tot 30 April 1894 van werken tot dyk&verbetering aun den zeedjjk vau dien polder, waren in geleverd 16 biljetten en wol van de vol gende boerenvan Poperlng te Brui- nlsse voor 31.000; de Wilde te Kattendyke voor ƒ80,990; P.J. Verbist te Hontenisse voor 80,582de Putter te Terneuzen voor 29,760 Dubbelman te Dordrecht voor ƒ29.684; Klaassen te Zaamslag voor 29,000 van den Hoek te Terneuzen voor 28,900de Jonge te Biezelinge voor ƒ28,888; den Exter van den Brink te Krabbendjjke voor ƒ28,886; de Bree te Terneuzen voor ƒ28,800; Bolier te Terneuzen voor ƒ28,600; Visser te Hansweert voor 28.483 Hack te Oud-Gastei voor 27,800; Tholeus Dingnz. te Terneuzen voor 27,700 en Adriaansen-Poifliet te Walsooiden voor ƒ27,254. Door de maréchaussees, co Ter Neu zen is procesverbaal opgemaakt tegen den sociaiist Van der Veer uit Middelburg, omdat hij op eene lezing te Hoek min der vleiende woorden tegen den burge meester, de geestelijkheid en aan het adres der jegeering gebezigd heeft. Cu) Te Vollenhove verkeerde men sedert eenige dagen in groofce ongerustheid over het lot van twee kinderen, die plotse ling verdwenen en ondanks alle naspo ringen niet terug te vinden waren. Ein deltjk is eenig licht in deze treurige zaak opgegaan; door visscbers toch is opbel in de Zuiderzee, nabij de kust, bet Jijk van een dier jongens gevonden, zoo dat het vermoeden, dat zij tengevolge van een plotseling opgekomen mist op het fls verdwaald waren en ulzoo aen dood zouden gevonden hebben allen schijn van waarheid verkrijgt. Men meldt uit Lemmer: Door den krachtigen nooi doosten wind zette Woensdagnamiddag het uitgestrek te ijsveld, dat reeds sedert vele dagen den toegang tot de haven alhier voor de scheepvaart gesloten hield, zich in bewe ging en werd, mede tengevolge van de sterke eb, met snelheid om de west, naar het ruime sop gedreven. Heden och tend was weinig of geen ys meer zicht baar, zoodafc eindelijk ook onze haven, tot blijdschap van ingezetenen, weder voor de scheepvaart heropend i3. De nacht boot Amsterdam kwam reeds gisteren mor gen hier binnen. Een knaap, .geboren 80 Maart 1880 dus 12 jaar oud beeft sedert 14 Februari de ouderlijke woning verlaten. Hij heeft waarschijnlijk een grys kof fertje bij zich, waarin een kostuum, een of twee paar bonte sajetten kousen, een zwart gepolitoerd crucifix met nikkel cor pus, en een leeshoek, getiteld: „Felix, de twaalfjarige Robinson Crusoë. Na mens de ouders verzoekt de commissa ris van politie te Roermond opzending, waarvan de kosten zullen worden ver* goed. Men meldt uit Zevenaar Bij de deze week hier gehouden ver kiezing voor een lid der Piovinciaie Sta ten, moeien ernstige onregelmatigheden zijn voorgekomen. Aan onderscheidene personen moet geiü zijn geboden om op een aangewezen candidaat te stemmen. De geboden sommen liepen tot per stem. De marechaussee doet nauwkeu rig onderzoek en heeft reeds tal van per sonen gehoofd. Te Leeuwen is Donderdagnacht op twee plaatsen ingebroken, en op de eene plaats een varken, op de andere eenig huisraad gestolen. Door de duisternis misleid, is te Oo&terbout zekere in de rivier de Donge geloopen en verdronken. Daar de brug voor een passoerend schip open stond, doch de toegang alge- sloten was en het licht onveilig teekende, schijnt hij er met de parapluie voor de oogen er zijdelings in geloopen te zijn. Een der grootste spiegelruiten van don winkel van Hirsch op het Leldsche plein te Amsterdam is door een steen worp verbrijzeld, Toen het gebeurd was, kwamen van alle kanten monschen aan loopen, om te zien wat or aan de hand was. Ze zagen toen een man, blijkbaar de dader, voor de gebroken ruit staan, zonder een poging te doen om zich uit de voeten te maken. Een paar omstan ders pakten den man in z(jn kraag en brachten hem naar het polietiebureau, waar hy verklaarde de ruit te hebben ingegooid, omdat h(j nu al weken lang zwervende was en hjj dit de eenvoudig ste manier vond om onder dak te komen. In de „Zwolsclie Courant" komt eene bespreking voor van drie liedjes uit de oude doos, Daaronder ook het beken de: „Daar ging een patertje iangs den kant." De schrijver deelt mede dat dit spelletje dagteekènt uit den tyd der beeld- stormers, Zeker heeft niemand van de talloos velen, die er sinds onhougelijken tijd aan deelnamen, aan de oorspienkelij ke bedoeling van dit vroeger zoo gevier de noramer der „jeux innocents" gedacht. Aan het station dei Oosterspoorweg maatschappij te Utrecht is by het ram geeren een arbeider tusschen de buffers bekneld geraakthfj bekwam ernstige in wendige kwetsuren. Maarten de Wit, die sedert eenige weken de echtelijke woning te Kralingen had verlaten met achterlating van zijne vrouw en kinderen, bevindt zich te Stam ford bij Londen. Hij moet zich daar aangesloten heb ben bij het leger des heils. Uit Amsterdam meldt men De ongelukkige vrouw, die Dinsdaga vond bil den branu op de Gelderscheka- de uit een raam der derde verdieping sprong, ligt in het Binnengasthuis nog geheel bewusteloos en hoogst bedenkelijk. Merkwaardig genoeg, heeft zij echter geen barer ledematen gebroken of ernstige in wendige kneuzingen bekomen de ver brijzelde glasruiten echter hebben haar- op verscheidene plaatsen van het lichaam, ook aan den hals, ernstig verwond. Haar man, de smidsknecht Aiikot, die zich Dinsdagavond bij zijne terugkomst op zoo droevige wijze beroofd zag van drie zijner kindei en, is door den schrik krank geworden en heeft tot heden de spraak verloren. Kreunende ligt bij in het huis van een bloedverwante te bed. Het vierde kindje, dat door de brand weerlieden in de dakgoot werd gevonden en door buren in huis werd genomen, heeft slechts eene lichte wonde aan het armpjeook is het neusje licht geschroeid, wel een bewijs dat de kieine ternauwer nood den dood is ontkomen. Woensdag namiddag by het aan gaan der school van de Dominicanessen de VeriaatsRaat te Rotterdam, werd door onbekend gebleven jongens een bos stroo in een keldergat gestopt en daar na in brand gestoken. Hierdoor geraak te het schoollokaal vol rook. Het begin van brand, hierdoor ontstaan, is met emmers water gebluscht. Nadat door een bierhuishouder op Feijenoord te Rotterdam aan het politie bureau aan de Nassankade aangifte was gedaaD, dat hij door een man was opge licht, doordien hij van dezen effecten als gangbaar had gekocht welke later bleken waardelooze papieren te zyn, is Woens dagavond door een agent-majoor in zijne woning aldaar aangehouden en naar het politiebureau gebracht de verkooper de zer papieren. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. Ruim 70 sociaal-democraten van Noordbroek ondernamen Zondag een pro pogandatoeht naar Nieuw-Scheemda. Te gen de aanvoerders weid wegens samen scholing procesverbaal opgemaakt. In de behuizing van den herbergier werden eenige liederen gezongentegen diens vrouw werd procesvei baal opgemaakt wegens beleediging van maiécbausees. Een aantal militairen uit het remon tedepot te Milligen heeft Zondag avond het daar dicht bij gelegen Garderen in rep en roer gebracht. Een vier of vijftal soldaten, die in een herberg ruzie maak ten. werden door den gemeente-veldwach ter daaruit verwijderd, waarop zij naar Milligen gingen en met een dertig kame raden terugkeerden. Door het rumoer opgeschrikt, waren weldra alle ingezete nen op de been, wapenden zich met al- los wat voor de hand lag en ontstond spoedig een formeel gevecht, waarbij de landsverdedigers het onderspit moesten delven, waarna zij in optocht op weg naar hun garnizoen gebracht werden. Eenige spelende jongens te Amster dam verzonnen in hun onbezonnenüoid een gevaarlijk spelletje. lichtten het deksel van een beerput, die zich in een straat bevindt op. De ondeugendste van het troepje haalde een doosje lucifers voor den dag, streek er een aan en wierp die in den put. De jongons holden weg en een oogen- iater volgde er een sterke ontploffing, zoouat een eind verder een groot gat in de straat werd geslagen en de stee nen een eindweegs weiden weggeslingerd, tot nier, geringen schrik van de voorbij gangers. Ook in enkele huizen in de buurt ver oorzaakte de ontploffing heel wat ontstel tenis. De menschen dachten niet an ders cf de schok werd veroorzaakt door een aardbeving; hij was dan ook krach tig genoeg om in een der woningen eeni ge ornamenten van den schoorsteenman tel te werpen. Het gat, in de straat, dat voor het ver keer gevaarlijk was, werd op last van de politie omheind en van een lantaarn* licht voorzien. Dinsdag woedde een groote binnen brand in de woning van den heer Cohen op de Nieuwe Prinsengracht no. 72. Deze was ontstaan, doordat da vlam bij het aansteken der lamp in de petro leum sloeg. In een oogwenk stonden de gordijnen der achterkamer in vlam. De echtgenoot, van .den heer die bezig was met het bewerken van dia manten, snelde terstond naar de slaap kamer en trachtte met het beddegoed den brand te blusschen. Inmiddels ruk te de biandweer aan, welke in een half uur met behulp van een Vechtkraan het vuur bluschte. De salon is bijna geheel uitgebrand. Verleden week werd het dorp Breu keler bezocht door een reiziger, die bij de verschillende slijters en tappers een nieuw soort van bitter, Sequah-elixer, zocht aan den man te brengen. Daar het monster, dat hij bij zich had, zeer in den smaak viel, en deze bittersoort zeer goedkoop was, deed hij overal waar hij kwam eene groote of kleine bestel ling op. Het bestelde zou den volgenden dag uit Amsterdam bezorgd worden te gen contante betaling. Toen men echter na ontvangst van het bestelde het Se- quah-elixer in gebruik wilde nemen, bleek het dat'de fles&cben inhielden eene an dere, bruine waterige vloeistof, die sterk naar kruidnagelen rook Nabij Nijmegen is uit een water plas het lijk opgeviseht van een gehuwd man, vader van twee kinderen. Het lijk was nog in maskeradecostuum gestoken, zoodat de man blijkbaar avonds den weg bijster is geworden en aldus den dood heeft gevonden. In het vorstendom Wales bestaat een gemeente met den onuitsprekelijken naam van Llanfairpwllgwyngyllgogeiychwyntrob^U santisilisgogogoch. Een ongeloovig Amsterdammer, die vruchteloos in een aardrijkskundig woor denboek had gezocht, wilde de proef op de som nemen en schreef aan een ver dicht adres eene briefkaart, behoorlijk van den naam des afzenders voorzien. En inderdaad ontving hij na eenigen tijd zijne blief kaart met de kantteeke- ning „adres onbekend" terug onder het poststempel Llanfair pwllgwyngyll. Zelfs bij afkorting dus nog een plaats naam, die er wezen magi V8 mm

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2