fxemengd Nieuws. Landbouw. de jacht op houtsnippen en water wild met ingang van Maarten die op watersnippen met ingang van 18 April zal gesloten z\Jn 80 het wetspel van kwartelen alleen van Mei tot en met Juli zal geoor loofd wezen; 80. de kooieenden door don kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 81 Maart tor, en met 29 April en van Juli tot de opening der jacht op water wild de visscberlj van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zoo- voel betreft het visschen met de zegt» ot met het sleepnet; Bo. de vwchmj met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtulgtn zal gesloten 4|n van 15 April tot en met 15 Mol; 60. gedurende den gesloten visohttJd, sub vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherty toepasselijk is, bet visschen van paling, doch altéén met aalkorven zal morgen plaats hebben. AXEL, den 17 Februari 1893, Zaterdag bad alhier van woge de land- bouwvereeniging „Ceres" te Zulddorpe, ten huize van Waelput de aanbeste ding i'aats vooj de levering van82.500 kilogram kunstmest. Hiervoor waren drie biljetten ingekomen, al. van de hoe- ren Vlaeminck te Sint Jansteen voor 24, Oggol te Axel voor 19 en Rottier te Sint Jansteen voor 10 per 100 kilo. De levering is aan den heer Rottier gegund. Voor de levering van ongeveer 20.000 kilo chili* salpeter waren twee biljetten ingekomen. De heer Oggel alhier schreef in voor li.79 en de heer Adri- aanssen te Bergen op Zoom voor 11.67 per 100 kilo. Daar de deer Adriaanssen niet aan wezig was er tevens niemand voor hem als gemachtigde kon optreden, kon deze levering nog niet gegund worden. Naar wij vernemen, za! weldra de aanbesteding plaats hebben voor het bouwen van eene boterfabriek, voor re- koning van den heer van Hoeve, land bouwer alhier. Door den Commissaris der Koning in Zeeland is bepaald, dat de aflevering var, de by de nationale militie, voor de lichting van dit jaar, in te iyven man schappen uit de gemeente dezer provin cie zal geschieden op de plaatsen, dagen en uren, hierna vermeid: Op Woensdag Maart 1893, te Mid- delburg op de bovenvoorzaai van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, allen uit de verschillende gemeenten van dezer provincie, die zich voor de zee militie hebben aangemeld. Op Woensdag Maart 1893, te Vlissin gen in de benedenzaal van bet raadhuis des namiddags te uui, die der gemeen ten gelegen in het Oostelijk gedeelte van uitgezonderd Hengstdijk, Hontenis- se en Ossenhse. Op Vrijdag 10 Maart 1898 te Goesop de Koopmansbeurs aan de Markt des vooim. te ure die der gemeenten Hengst dijk, Hontenisse, Ossenisse. Bij begchikking van den minister van financien zijn, met ingang van len Maart verplaatst de navolgende kommie zen bij rijks belastingen, der tweede klasse Fenljn van Eede naar Axelder 3e klasse Klyn van Sas van Gent naar Leur (N-B)en de Meolemeester van Budel (N.-B.) naar Eededer 4e klasse de Bruijn van Walsoorden naar Hulst, Kuut van Walzoorden na*.. Sas van Gent, an der Welle vaa Rapenburg naar Hon tenisse Michielse van Halst naar Pa penburg, 7an der Linde van Sas van Gent naar Hontenisse en Panne- koek van Koewacht naar Sas van'Gent. Door eene vereeniging van 17 Jand bouwers alhier is besloten tot het nemen van eene proef met de kaasmakerij. Met Mei zal een begin worden gemaakt. Van verschillende zijden vernemen \vy dat in den loop van den aanstaanden zomer het stations-emplacement alhier eene aanzienlijke uitbreiding zal onder gaan. In den bietentfjd blijkt vooral, hoezeer deze uitbre ing allernoodzakelijkst is, Op alle mogc.i)ka en onmogelijke plaat sen toch worden dan de bleten neerge stort, zoodat eene vergrooting van het atationsteirein in eene lang gevoelde be iioefte zal voorzien. Hulst. erdag morgen omstreeks uur is alhier binnen de gemeente door den Rijksambtenaar Michielse een per soon bekourd, wegens frauduleuss invoer van zout Hulst. Aan den lust om alhier carna val te vieren, werd nu door velen vol daan. Zondag avond zag men dan tal van verkleeden en gemaskerden door de straten zich bewegen, hetgeen weet zijn lovendigheid onder het volk bracht Voor zoover men weet is die pretma- kory goed afgeloopen, zood?t men rnet genoegen op dien afgeloopen avond mag terugwijzen. Tot onderwijzer te Koewacht ts benoemd de heer Bilt, thans in dezelfde functie te Philippine De gemeente Westdorpe zalmen dit jaar telephonisch verbinden met het eerlang op te richten telephoonkantoor te Zuiddorpe dat met Axel verbonden wordt en waai toe binnen eenige weken met de werken wordt aangevsngen. In het land van Hulst wordt tegen woordig veel gestolen. Voornamelijk ia 'tcp kippen, eenden en ander pluimgedier te gemunt, doch ook andere bruikbare waar, die van der dieven gading Is, wordt niet versmaad. Bijna alle kippenhouders nemen voor zorgsmaatregelen. Sommige binden bel len aan de deur van bet kippenhok, an dere laten gaten in den munr hunner woning hakken, waardoor ze van uit het bed kunnen schieten. Dat men echter de nachtelijke bezoe kers niet gemakkelijk buitenhoudt onder vond een landbouwer, die een kippenhok met dikke steenen muren en een ste vige, goed sluitende deur had late-i ma ken. De dieven klommen op het dak, wierpen de pannen op den mesthoop, verschftaen zich toegang tot het hok en üaaHen alle kippen met den haan en zel> de nesteieren uit de leghokjes weg. Men zou de beestjes waarlijk wel in den kelder mogen stoppen De Hooge Raad verwierp gisteren het b6roep in cassatie van de dijkgraaf van den Butbpolderte Axel, te gen zgne veroordeeling door de rechtbank te Middelburg, met bevestiging van een vonnis van den katonrechter te Terneuzen ter zake van bet niet voldoen aan zijne verplichting tot onderbond van een weg over den Doorndijk. HULST Een beruebtte familie, bestaande uit moe-'.er, dochter en kleindochter bijge naamd [Bonken) kreeg gisterenavond twist met de vrouw van van uit hun ne bunrt en wel over een bed kaf en wat stroo, eerstgenoemde bad het stroo laatstgenoemde had het bed gekregen, wat door eerstgenoemde werd betwist, waardoor de vrouw vanH zoodanig van het drietal werd jetafeeld dat de ze bewusteloos ter aarde zeeg; dooi tus schenkomst der rechtelijke macht, werd bet drietal door de politie vergezeld van een talrijke menigte die een woest ge schreeuw aanhief, verzekeide bewa ring genomen Kil! KRATERVAA ZAAMSLAG. Zitting van 17 Febr. Voorzittei dhr. de Boekx. Tegen woordig allo leden, bonevens de Secrela ris. Wordt voorlezing gedaan van de notu len dor vorige vergadering,waarna deze onveranderd worden goedgekeurd. Mededeellng van ingekomen stukken MIsslevo van den Commifsnrls der Koningin 28 Jan. houdende mede. deeling dat bij do rustende schutterij tot 2e luitenant benoemd dhr. van der Moer, Missieve van Ged, Stalon, betref fende terugzending van het 4e kwariaais» kohier der schoolgelden 1892. Mem van het kohier schoolgelden over 1898. Adres van Staal honden- de verzoek n/d gemeenteraad om hunne instemming met het lequeat, betreffende afschaffing van to'len, te willen betuigen aan Pinvlnciale Staten. Wordt voorlezing gedaan van het con cept tot voordracht van en Aangenomen met algem. stemmen dit concept in te zenden. Bek west a/d gemeenteraad van Zaamslng van Yerpoorte dat de grindweg over den zeedijk van den klei ne Huijssenspolder zich tegenwoordig voor al in don tijd van eet bietenvervoer in onvoldoenden toestand bevindt. Adres santen wenschten daar een steenweg te zien, daar toch deloskade wel zooveel af werpt dat de kosten van aanslag van dien weg, genoegzaam kunnen worden bestre den. De Voorzitter ziet hierin een goed werk, maar meent dat dit nog ai veel geld zal kosten. Hij denkt ook dat het nog al g!aC zal zijn voor de paarden, ora dien opril op te komen. Zij zouden daar wel eens omver kunnen slaan. Dhr. van de Roe zegt, dat aan Dekker ook een opril ligtbij heeft daar echter nog geen paard zien vallen. Dhr. Riemens merkt op, dat daar meestal met vrachten afgereden wordt. Dhr. van de Ree zegt, dat h|j den voer man Jacob Scheele somtijds met 5900 pond kolen beeft zien oprijden. Voorzitter meent, dat als utouw rechts den opril optrekt de paarden dan wel zullen moeten scharrelen. Dekker vraagt of geen Geldersche steen kan gebruikt wordeu. Ree denkt dat kasseien beter zijnbovendien is men er dan in eens af. De voorzitter vraagt of er zand uit de zee zou mogen gehaald worden, waarop dhr. Dekker antwoordt, dat er dan nog meer onkosten zullen komen. De voorzitter zegt, dat het een werk zal zijn van ƒ5000 ƒ6000 gulden, als op de kaai ook steenen worden ge legd. Nu heeft spr. reeds gedacht om vloeipalen te maken, maar dat mag Dlet aan den zeedijk. Dhr. Dekker vraagt of de kaai ook moet besteend worden dac alleen de opril moet worden verbeterd. Dhr. van de Ree vraagt of dhr. Dek ker niet op de losplaats is geweest by het bieten laden? Men mag ei gerust een paar laarzen aandoen. Hij erkent dat bestrating der kaai hoog nóodig is, en meent jaar geleden dit reeds te hebben voorgesteld. Dhr. De kker meent dat dit zooveel geld moet kosten, het was beter dat de kaai eenigen tfjd later werd bekeid. Dbr. van de Ree erkent dat de kosten groot te noemen zijn en vraagt tevens hoeveel de kaal per jaar der gemeente opbrengt. Dhr. secretaris antwoordt ƒ900 Dbr. vd. Ree zegt, welnu reken «lan ƒ6000 aan dat is nog maar ƒ300, dan blijft er dus nog ƒ600 over. Dhr. Dek ker zegt dat velen om der» opril naar Axel en Nueuzen zijn gereden met hunne bieten Dhr. van de Ree vraagt, wie zegt dat? De Voorzitter beaamt dit, hij heefter. alles van gezien met dien witten van Ferket van Boschkapelle Dekker werd er ook wit van. Dhr, van de Ree stelt voor het re- quest te verwijzen naar Burg. en weth Dln. Dekker zegt dat delftak eenigen. spoed eischt, waarop dhr. Ree zegt dat bot beier was, indien de steenweg ar al iaar lag. Met algemeene stemmen aangenomen do inhandenstelling van Burg, en weth, terwijl dezo tevens gemachtigd worden eene begroeting door deskundigen te la- ton maken. Procesverbaal van kasopneraing by den gemeoutO'onlvaugBi. II. Af- 011 overschrijving van posten Op do onvoüiziene uitguvou dienst 189z. Blijkt een te kort op kleine uitgaven op strautverlichting ƒ13,42 aizoo te zamen ƒ10,42. Wordt machtiging tot overschrijving verleend. III. Wijziging begrooting 1893. Hieruit bleek dat moest afgenomen worden van den post onvoorzien uitgaven ƒ47. Met algemeene stemmen voor. IV. Goedkeuring van de verpachting der grasetting van liet gemeentelijk deel vun den zeedijk van den kleinen Huijs- senspoldet Dhr. van de Ree vraagt voor hoeveel deze verpacht is het vorige jaar, waar op de Voorzitter mededeelt voor ƒ80 tei- wijl ze dit jaar minder zal opbren gen. Allen voor. Vaststelling vah het kohier hoofd omslag dienst 1893. De Voorzitter zegt uu aan een punt gekomen te zfon, dat sluiting der openba re zittiug vordert. Dhr. van de Ree vraagt welke gewich tige punten er dan te behandelen zijn. Hij is tegen sluiting. Na stemming blijkt dat alleen de heer van de Ree tegen eene vergadering met gesloten deuren is. De Voorzitter sluit daarop de vergade ring voor eenige oogenblikken. Na ongeveer uur wordt deze we der geopend. De voor zitter vraagt of een dei hee ren nog iets heeft voor te stellen; nie mand meer het woord verlangende sluit do voorzitter de vergadering, zoodat pune VI van de agenda, luidende„Aanvraag van den heer Hartman om het gemeen tehuis te verbouwen en in te richten tot dokterswoning" niet is behandeld gewor den. Het jubilé van Paus Leo XIII. Het jubilé van Paus Leo XIII is Zon dag door de geheele katholieke wereld met groot enthousiasme gevierd, doch te Rome zelf had dit op de meest indruk wekkende wyze plaats, een gevolg na tuurlijk van de persoonlijke aanwezigheid van De Sint Pieterskerk was zoo vol als mogelijk, slechts was er iuimte voor den Pauselijken stoet. Nadat de Paus den apostolischen zegen had uitgedeeld, klonk onmiddellijk de kreet Leve Leol Leo XIII zag er zaer bleek en zwak uit, doch hij droeg de mis op zonder blyk te geven van'al tegroote vermoeid beid. Gedurende de plechtigheid luidden van de kerken van Rome, bijna 400. de klok ken Vrijdagavond is nabij het Veer te Driel (N.-B.) bewusteloos op den dijk ge vonden de persoon van Meerendonk* Het bleek, dat hij met een knuppel was mishandeld. Tot Zaterdag was het be wustzijn niet wedergekeerd. Men vieest voor zijn leven, Vanwege eene dorpsvereeniging te Wcmeldinge waren een drietal heerenaf gevaardigd naar Penthy (België) om een onderzoek in te stellen naar de zich al daar bevindende boterfabriek. Door don heerA. Dominicus werd eon zeer uitvoerig en zaakrijk verslag uitge bracht. Op dat kleine Belgische doipjs bevini zich een boterfabriek, hoogst een voudig ingericht en tot volle tevreden heid van alle deelnemers werkzaam- 1890 opgericht met een kapitaal van twee duizend francs in een gehuurd lo kaal van bij 47* vloeropper /lukte

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2