686. Woensdag Februari 1895. Se Jaai DE ZANGERES. Nieuws- en Advertentieblad voor Zescli -Vlaanderen. DIÉLEMAN, Een waar woord. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. AXEL. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS! per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklgië 80 cent, Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Adyertentiën van tot regels 25 oent- voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.,,. Plaatsing maal Advertentien worden franco ingewacht, uiterliik tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag' TWEE uren. Ia een der meest gelezen tijdschriften den tegenwoordigen tijd, in „School Studie," October- aflevering 1892, rat een stuk voor van dhr. Koe- getiteld „Oud en Nieuw op School bied", waaraan we het volgende ont- men „De klassen stvijd, die omie maatschap beroert, kan gestild worden door op voedenwaar verwaarlooziog heerscht; ior licht te ontsteken, waar men in ister tot de zonde zijn toevlucht neemt, pvöèding door het onderwijs is het oote belang, dat de ernstige, allesbe- erschenae begeerte van den diepden- inden mensch waardig is. Het oude oefc' verdwijnen, bet nieuwe plaats vin- De jonge krachtige Republiek der van Amerika wijze het oude Europa, ijze Nederland den weg. Daar is geen ra boog, als zij het onderwijs geldt. 1880 werden 82,5 millioen dollars of 5,5 millioen pond sterling opgebracht de scholen, 4/s bij directe belasting y5 door rente, verkoop of opbrengst ra schoolgronden. En geen belasting ordt er zoo gaarne betaald als die voor school. Het getal openbare iageiè holen in het geheele land wordt ge- hat op ruim 177 duizend het leger aderwljzers bestaat, uit 278 duizend per- onen. De verhouding van het geld, welk 'oordit leger besteed wordt, tot dat, voor nilitaire doeleinden bestemd, staat in ver assend verschil met dat van Europa. Imerika is het eenige land,/dat meer tan onderwijs dan aan oorlog of toebe eidselen voor oorlog besteedt. Groot- Brittanje geeft niet Frank rijk niet Vu en Rusland niet Vsa uit voor opvoeding van wat zij voor het leger besteden. En Nederland En kele tonnen gouds voor onderwijs doen er meer zuchten rijzen, dan evenvele rail iioenen voor leger en marine Vergelijk nu dit oude met dat nieuwe De vereenigde Staten geven thans ruim 18,5 millioen pond sterling uit voor onderwijs en slechts 9,4 millioen pond voor krijgstoerustingen, Virginië besteedt per hoofd voor haar scholieren pond stSacraments' Cali- fornië ruim pond, de stad Boston bijv. ruimpond, dat is maal zooveel als hetgeen Londen hiervoor uitgeeft. In Ne- vada ontvangen de onderwijzers per maand ruim 15 pond of 180 gld en de onderwijzers ruim 20 poDd 240 gld.) doch dit is ook een maximum, Zuid-Carolina geelt, ruim pond en pond (+48 gld en ƒ60) dit is een mi nimum. Vergelijk hiermede de karige wedden onzer onderwijzers, wier bekwaamheid en toewijding over algemeen zeker te prijzen vallen En naast een karige be looning in het oude Europa kleir.schat- tihg van een der edelste en verheven be roepen De schoolmeester uit de oude dagen der republiek heeft het voor zijn huidige collega's bedorven er zal nog heel wat water door den Rijn moeten vloeien, eer, alom in den lande, de onderwijzers inderdaad als werkelijke heeren als lieden van beschaving aangemerkt wor denWaarin Nederland schrjj vers van naam in romans en. tooneelspe- len nog altijd den ouden schoolmeester op den voorgrond brengen, waar mannen NO"V JüLLE DIT HET DUITSCH. als hlndoJonathanVan hennep. Cremer er hun studie van maken, een ko misch effect te bejagen ten koste van den onderwijzersstand in algemeen door den onderwijzer in het harlekijnspak der dwaasheid te kleeden, wat kan daar voor waardeering. voor achting verwacht wor den van de zijde van het groote publiek? Eere zij Hildebrand die meester Prinsen een gedenkzuil stichtte In de Lands- vergaderzalen, in de Gemeenteraden, ic den huiselijken kring blijkt nog maar te vaak, dat men den onderwijzer van den tegenwoordigen tijd niet kent, niet kennen wil. De roeping van den onderwijzer is on betwistbaar edel Het heden boude moed en lust en kracht het zal in het morgen glans rijk tot zijn recht komen. De veroordeelden wagens het Panama schandaal zijn tijdig in appèl gekomen tegen het over-hen uitgesproken vonnis Charles de Lesseps heeft onder poliBe geleide oen bezoek gebracht aan. zijn va der Ferdinand. De oude man schijnt van niets te weten. Men geeft hem de nieuwsbladen van een jaar geleden te lezen. Prins Ferdinand van Bulgarije heeft eindelijk cene bruid gevonden in prinses Mavie Louise de Bourbon, dochter van den hertog van Parma. Met; de Duitsche legerwetten schijnt het niet gunstig te staan, graaf Caprivi zal een harde noot te kraken hebben. Beter marcheerde tot nog toe de Ifoine Rule bille van den ouden heer Gladstöne. Door het Britsche lagerhuis toch is' de eerste lezing zonder stemming ten einde gebracht. In Italië Dog steeds voortzetting van .fit onderzoek naar de bankschandalen. Het •ministerie zit niet érg vast. Ppstenrijksch9 huis van afgevaar digden zag er in een der zittingen van de vorige week niet erg netjes uit. Ozechen en Duitschers hadden ruzie over het ge bruik der Duitsche taal. minister van justitie werd door een graaf uitgeschol den voor „onbeschaamde ambtenaarsba- gage. In Denemarken zullen de verslagge vers der bladen het gesprokene in° kamers niet meer in den vorm mogen giefen dien zij er het liefst aan zonden geven, ten minste een is reeds aange maand zijne verslagen te wijzigen. Het Servisch koningspaar is slechts voor den vorm verzoend en wel door Riislands invloed. Er bestaat plan ko ning Alexander te laten huwen met ee ne prinses uit de Russisch keizerlijke familie. Zonder de verzoening tusschen Milan en Nathalie wilde de czaar zijne toestemmiug niet geven. tin Spanje is het woelig, zooals veel tijds het geval is De ontevredenheid neemt hand over hand toe. De commissaris der koningin in Zee land, gezien het besluit der Gedeputeerde Staten van 10 Februari 1893, no. 91 gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857, Staatsblad no. 87 maakt bekend dat De dokter greep nog éénmaal de hand fan den zieke. Stel vertrouwen in mij, leide bijwellicht kan de kunst nog fan dienst zijn. Uw bediende zeide mij dat een wond van een schot bij weder is opengegaan laat mij onderzoeken! Morrend maakte de kranke zich daartoe gereed, hij wees op zijne borst. De dok ter nam een slecht gelegd verband weg; hij vond eene wond van een steek dicht bij het hart Zonderlingzij ivas van dezelfde grootteop dezelfde plaats als de wonde der zangeres. Dat is een versche wond, een steek! riep de dokter uit en zag den zieke wan trouwend aan. Waar hebt ge deze wond opgedaan Gij denkt, dat ik gevochten heb Neen bij den„duivelik had een mes in mijn borstzak^ viel van een trap en heb mij een weinig gekwetst. Een' weinig gekwetstdacht Lange. En toch/aan deze wond zal hij sterven. dokter had intusschen limonade klaar gemaakt en bood die den zieke aan. De ze bracht haar met onzekere hand aan den mond, ze scheen hem te verkwikken. Gedurende eenige oogenblikken was hij stil en rustig maar toen hij zag, dat hij eenige droppels op het deksel gemorst had, begon hij te vloeken en verlangde hij een zakdoek. De bediende vloog naar een koffer, deed die open en nam er een doek uit de dokter keek er naar en een verschrikkelijk vermoeden kwam in hem op bij keek nog eens, dezelfde kleur, dezelfde stof, het was een doek ge lijksoortig aan dien, welke men bij de zangeres gevonden had. De kleine man wilde hem den zieken man overreiken hij stiet hem terug Vaar naar den dui vel, ondier Hoe dikwijls moet ik het iu wel zeggen, eau d'héliotrope er op De bediende haalde een klein fleschje te voor schijn en besprenkelde daar den doek mee; een Aangename geur verspreidde zich door de kamer het was dezelfde geur waar mede de gevonden, doek doortrokken was. De dokter beefde over zijn geheele lichaam. Geen twijfel mogelijk, hier had hij den moordenaar'der zangeres Fiamet ti, den chevalier De Planto vóór zich Het was een hulpelooze, een zieke, -een stervende, die hier te bed zat, Maar den dokter was het te moede, als kon hij ie der oogenblik uit het bed komen en hem bij'de keel grijpen hij nam zijn hoed op en werd als voortgedreveu uit de naby beid van het vreeselijke mensch. Toen bij heenging greep de kleine be diende hem bij zijn jas vast. Ach, wel eerwaarde, steunde hij, gij zult my toch niet alleen laten bij hem Ik houd het niet. uit, als hij nu eens stierf en dan da delijk als flanellen spook met zijne tip- muts op den schedel de kamer op en neer ging loopen Om bemels wil, verlaat mij niet De zieke grijnsde vreeselijk en lachte en vloekte ondereeu hij scheen den klei nen man te hulp te willen komen, strekte een lang mager been uit het bed en krom- !de de dunne vingers tegen den dokter. Maar deze kon het niet langer uithouden. Hij stiet, den kleinen man terug en vlood de kamer' uit. Toen hij op den ondersten trap was, hoorde hij nog het afgrijselijk lachen var. den moordenaar. XII. Op den morgen na dezen nacht hield een nette stadswagen stil voor het hotel de Portugal. Dl ie personen stegen uit, eene gesluierde dame met twee oudachtige heeren, en kioinmen de trappen op. Is de heer officier van justitie Pfalle reeds boven 'vroeg een dezer heeren aan den 'kellner, die hen naar boven leidde. De keil ner beatnwoordde de vraag bevesti gend en de heer ging voort, terwijl hij zich tot zijn medgezel wendde En toch het is een zonderlinge schikking van het noodlot, dat hij de trappen is afgevallen zichzelve den dolk in de borst heett ge stooten, dat hij Zfëhzelven verhinderd heeft te ontvlieden en dat juist gij, Lange, bij hem geroepen wordt Zeker zeide de gesluierde dame. Vindt gij, het ook niet eene eigenaardige be schikking met de zakdoeken Den ee en moest, hij bij mij laten liggen, hoe toe vallig En den anderen moest hij juist ivragen, terwijl de dokter nog bij hem was. Hot moest zoo gebeuren, hernam de tweede heer, men kan anders niet zeggen dan, het moest zoo gebeuren Maar in dien maalstroom had ik bijna iets ve .ue- ten zeg mij, hoe zit het met dan pacüa van Janina De signora moet. zich sï-ff ig vergist hebben. Gij hebt hem zeker weer op vrije voeten gesteld Wie was toch die arme drommel Volstrekt niet", integendeel, zei de eer ste, ik heb mij overtuigd, dat het een medeplichtige van den chevalier is, ik reeds lang op het spoor beri. Ik ln hem hierheen laten brengen om met den moor denaar geconfronteerd te worden. Niet. mogelijk riep de dame uit, een medeplichtige Ja, ja, zei de heer tuet een sluwxii j'.ic.h. ik weet alles, al geeft men het mij Ook niet aan. Maar gelukkig, we zijn boven, hier is nuinéro 53. (Wordt vervolgd,); aüHÉB

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1