Gemengd Nieuws. De weoschelgkheid wordt dus door de regeeringen zelf erkend om het mond- en klauwzeer te schrappen, waarom wordt er dan niet toe overgegaan. "Waarom worden er dan geene bepalingen gemaakt die den handel niet belemmeren, dieon ze landbouwers, welke toch al niet op «en florrissant tijdperk ïoemen mogen, niet met millioenen benadeelen en die een gezonden toestand in het leven,zul len en kunnen roepen. Nu is de toestand zoodanig, dat elk land sluit om dezelfde reden. Overal is mond' en klauwzeer, overal worden de grenzen om het mond- en klauwzeer ge sloten. Isniet bespottelijk? Men zou er om lachen, als niet zoo treurig was. AXEL, den 17 Februari 1893, Zooals met een enkel woord in ons vorig nummer is medegedeeld, werd Dihs dagnamiddag omstreeks halt ure de eerste steen gelegd van de muziektent, waarvoor onlangs door eene commissie aan de ingezetenen inteekenljjsfcen wer den aangeboden. Na gedane taak droeg deze commissie de zaak verder op aan het bestuur van het fanfaren-gezelschap Concordiadit bestuur voegde bij bet in- geteekende bedrag eene toelage uit de kas van het gezelschap en vroeg aan onzen gemeenteraad vergunning tot het plaatsen dor kiösk, wat met algemeene stemmen werd toegestaan. Dinsdag nu zou de eerste steen ge legd worden. Het aanvallige dochtertje van den eere-voorzitter van Concordia hét lieve kind, dat op dien dag haar tweeden jaardag vierde, was als ware aangewezen deze eigenaardige plechtigheid te volbrengen. Wel was het; weder guur, doch de heer en me vrouw Van NooteD, ove< tuiga als zij wa ren hoezeer hunr.e toestemming in deze zou worden op prijs gesteld gaven aan het te kennen gegeven verlangen gehoor en alzoo was beslist, dat eene zachte kinderhand den harden steen eene plaats zou geven. Omstreeks uie vergaderden het be stuur en de werkende leden in het lo kaal der muziekoefeningen, om daarna met een opgewekten marsch den eere voorzitter met de tweejarige lievelinge aan hunne woning af te balen. Eene tal:ijke menigte nieuwsgierigen was op d'3 been om van deze eigenaar dige plechtigheid getuige te zijn. Op de markt aangekomen, nam de heer Van Ruijven, voorzitter van Concordia het woord, om in welgekozen uitdruk kingen te wijzen op het gewichtige van het oogenblik voor ons fanfaren gezelschap een oogenblik waarna reeds lang reik halzend werd verlangd en tegeljjk ook om den heer en mevrouw Van Nootendank to betuigen voor de bereidwillighoid waar mede zij het gewichtige werk, dat zoo aanstonds moest verricht worden, door het lieve spruitje wilden doen geschieden, door dat pand, hetwelk voor hun ouder hart ongetwijfeld het dierbaarstjis. Tevens werden de gelukkige ouders door spreker gelukvvenscht met deo jaardag van hun dochtertje, waarna toi tot de steenlegging werd overgegaan. Dat de kleine niet gewoon was met steen en truweel ora te gaan, bleek dui delijk uit de weinige aantrekkelijkheid welke deze voorwerpen voor haar hadden. Het mollige handje moest er met eenigen zachter» dwang bij gebracht worden eo toen het lieve meisje een paar tikjes op den steen gegeven had,, was de eigenlijke plechtigheid geschied. Inmiddels had het muziek-gezelschap .een stukje ten gehoore gebracht, waaroa de heer Van Ruijven nogmaals het woord nam. Thans wees spreker vooral op de ver plichting, welke op de werkende leden vun Concordia rust, nu zij een pand aan vaard hebben, waardoorniet meer, zooals tot heden de muziek voor het grootste deel als ware binnen de muren be graven werd, maar waardoor zij meer in openbaar zullen moeten optreden en aan degenen, die hen daartoe in staat stelden toonen, wat zij kunnen ten ge- taaM/. hoore brengen en welke vorderingen zij maken. Daarop sprak de heer van Ruiven den dank der vereeniging uit aan allen, die door hunne bijdragen Concordia financi eel steunen. Spreker hoopte, dat de be langstelling in het fanfaren-gezelschap niet moge verflauwen, maar integendeel meer en meer toenemen. Inden meer deren lust bij en de vorderingen in het beoefenen der edele muziek door de wer kende loden, hoopte spreker, zullen z\j, die der muziekvereeniging een warm hart toedragen, de beste belooning vinden. Daarom werden de werkende leden nog maals aangespoord tot ijver od volhar ding en werd de wensch geuit, dat zjj, wanneer eenmaal datgene zal venezen zijn, waarmedethans een begin is ge maakt, zeer veel schoons en welluidends mogen doen weerklinken. Ten slotte bracht spreker zijn dank aan allen, die door hunne tegenwoordigheid bij deze plechtigheid, -van hunne belangstelling hadden doen biyken. De eere voorzitter dankte daarna voor de bewezen hulde. Concordia bracht toen het lieve steenlegstertje met haren vader ondei het uitvoeren van een vroolijken marsch naar hunne woning. Aldaar ver toefden de bestuursleden nog eenige oo- genblikken, terwijl de werkende leden door den heer Van Nooton in de gele genheid werden gesteld, den avond op recht feestelijke wijze door te brengen, Gisteren had alhier ten huize van Koole, van woge de Maatschappij „Vooruitgang is ons streven" de fcer- bèsteding plaats van 66.700 K.G. Cbilisalpeter, bevattende 15 16 pet. stikstof als salpeterzuur, oplosbaar in water Hiervoor schreven in de heeren Adriaansens Goethart te Hontenisse voor 11.62 en Adriaansens le Bergen op Zoom voor 11,57. Aan dén laagsten inschrijver is de le vering gegund. Terueuzeu. Jongstleden Woensdag des namiddags een uur had in het Hotel Donze alhier, de jaariyksche algemeene vergade ring plaats der Onderlinge Verzokerings maatschappij tegen nagelscbade in het voormalig Se distvicfc van Zeeland. Uit het verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht door den secretaris penning meester den heerFrancois van Waesber ghe te Hulst, blijkt dat het aantal deelge noton der vereeniging op het oogenblik be draagt 173 welke hebben verzekerd 12362 Gentsche gemeten en 70 roeden en waar van is outvangen aan premien 2977,35, aan entreegelden 450,39 en aan zegels der verklaringen en correspondentiekosten 66,75 of totaal 3494,49. Het vorig jaar waren slechts geassu reerd 133 daelgenooten met 9636 gemeten 87* roeden, betalende 2659,62der halve kan met genoegeü worden gecon stateerd, dat het ledental is vermeer derd met 40 gezamenlijk aanbrengende 2725 gemeten en 282® roeden en eene grooter ontvangst bezorgende van ƒ884,87 Uit den stand der rekening blijkt, dat de bezittingen der maatschappij bestaan uit 118,61® gedeponeerd bij de rijkspost spaarbank benevens 5000 eer tificaten Nederlandsch Werkelijke Schuld in bewaring gegeven bij de Nederland sche.Bank Het gezamenlijk bezit bedraagt dus ruim 5200het verzekerd aantal gemeten be loopt 12362 zoodat het aandeel der deelge nooten per geroet berekend voor dit jaar 43 ets. is tegen slechts 20 ets in bet voor afgaande jaar. Hagelschado werd door de vereeniging in 1892 niet geleden. Ofschoon de stand der maatschappij al leszins gunstig te noemen is, ware hetze kerlijk wenscbelijk in het belang der vejee niging in het algemeen en in dat der land bouwers in het bijzonder, dat nog meer le den tot deze nuttige vereeniging toetreden. Zniddoipe, 14 Febr. Rij do heden al hier gehouden jaarlijksche koning en prijsschieting door de' leden der Döelboog maatschappij werd als koning uitgeroe pen de heer Anton Versijp, die als prijs erlangde een prachtig geschilderd wasch- stel. De vijf overige groote prijzen wei den behaald door de heeren Fl. Dierick roosvogel, een wit graniet soepterine met 12 dito borden; Alph. Dierick, lezfivo gel, een prachtige staande porceleineu petroleumlampAdolf Vers\jP» 2e zijvo gel, een onontplofbare staande petroleum lampAl. Pollet, le kal, eene gegraveer de bierkaraf met dito glazen Amedeé van Waes, 2e kal, eene gelijke prijs. Naar ouder gewoonte werden de prij zen, onder een hartelijk woord, door den heer Moerdijk, president der Vereeni ging, uitgereikt en weidde feestdag in gepaste vroolijkheicl doorgebracht en met een heerlijk souper gesloteD. Granuw. De strijd voor de opheffing van de Provinciale belasting van enkele inden vorm van tolgeld voor voertuigen en dieren op de Provinciale wegen ge heven wordt ook hier algemeen ge steund en ongetwijfeld zal ook'de gemeen teraad zich in dien geest tot de Provin ciale staten wenden opdat spoedig, deze in beginsel onbillijke belasting, om voor de wegen le laten betalen alléén door hen die er gebruik van maken, verdwij nen de wegen toch behooren ten dien ste van het algemeen en dienen daarom ook door en ten koste van bet algemeen te worden tot stand gebracht en onder houden. Om dat doel te bereiken is het voldoende dat slechts een enkel opcent meer voor de provincie geheven worde zooals overtuigend blijkt uit de hier volgende toelichting. De opcenten voor de provincie op het gebouwde, ongebouwde en personeel wor den geheven van hot totaal der hoofd sommen vastgesteld bij art. zijner Ma jesteits besluit van 22 Augustus 1850 Staatsblad no. 52 en bedragen gemid deld circa 1050000, heft inen nu daar van maar een enkele opcent meer dan krijgt men de som van 10500 terwijl de tollen voor de provincie slechts op brengen ƒ10200; volgens mededeeling van het college van Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten in <le zomer vergadering van 1888 brengen de tollen op de wegeo in het 4de en 5de district in onderhoud bij de provincie te zamen ongeveer 8000 per jaar op, waar nog is bij te voegen de jaarlijksche bijdrage voor afkoop van tolrecht op de wegen van Zierikzee naar het Zijpe en ';van Goes naar Gravenpolder 2200 totaal 10200, terwijl een enkele opcent zoo als hierboven is aangetoond zoude op brengen 10500. En hoeveel moet er nu werkelijk niet meer worden betaald door hen dien den weg berijden om die ƒ10200 in de pro vinciale kas te doen vloeien Men denke slechts aan de onkosten op de verpachting, het onderhoud der tolhuizen en tolboomen en vooral de winst der pachters, veilig kan men die porcep tiekesten op 50% van de ontvang be rekenen zoodat om 10.200 in de pro vinciale kas te doen vloeien, 15.300 moet worden betaald door hen die den weg berijden. En wat dient er meer gezeid? Zaterdag kwam te Middelburg in het kanaal de schroefstoomboot Excelsior, gezagv. Bakker, bestemd voor het vervoer van passagiers goederen en vee tussctien Gent en Terneuzen terwijl ook h9t plan bestaat gedurende den zomer daarmede pleizierreizigers van Gent naar Viissingen en Middelburg te vervoeren. Het vaartuig, in 1892 gebouwd, is keurig net ingericht, heeft plaatsruimte voor 300 passagiers en bezit een pro menadedek, waar 40 personen plaats kun nen vinden. De boot, van staal gebouwd, voorzien van machines van het triple compound systeem, heeft een snelheid van 10 mijl per uur, is 42 meter lang en 7.10 breed met een diepgang van voet. De heer. meesterknecht bij de firma Sievers te Heerenveen, een hoogst oppassend man, de verzorger van üüfifr zijn oude moeder, verliet Zaterdagavond iemand, wien een bezoek bad gebracht; zijn put waaide af on viel in een diepe sloot. Bij zijne pogingen om dio terug le krijgen, viel de man zeil te wateren verdronk. Gemeenteraad van Axel Zitting van Donderdag 16 Februari. Voorzitter de heer Oggel. Tegenwoordig de heeren Van Dixhoorn, Lamaitre, Van do Ree, Koster, Dieleman, Smies, Jansen van Rosendaa) en Wolfert, benevens de Secretaris. Afwezig de. heer Dregmans, De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling ingekomen stukken. Brief van den heer Maarten Smies, dat hij z\jn ontslag neemt als lid en voorzitter van het Algem. Burg. armbe stuur. Missive van Ged. SI. dd. 20 Jan. 11. houdende terugzending van het goed gekeurd kohier der schoolgelden over het le kwartaal 1893. II. At- en overschrijving van posten op de bogruoting van 1893. De voorzitter zegt dat dit noodzakelijk is door de uitgaven voor onderhoud vau gebouwen, de begraafplaats, pompen (waaronder de northonpomp,) het bouwen van een muur in de Gentsche vaart. De heer Lamaitre vraagt of die muur zooveel kost, waarop de voorzitter zegt, dat er ƒ144 aan uitgegeven is. Wordt besloten tot af- en overschrij ving en dit bedrag te vinden op den post onvoorziene uitgaven. III. Benoeming lid Algem. Burgerl. Armbestuur. De voorzitter stelt voor dhr. Smies, on der dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten der gemeente bewe zen, kennis te geven dat do Raad hom eervol ontslag verleent. Bij acclamatie aangenomen, Alsnu wordt overgegaan tot stemming Stembureau fch. Smies en Jansen. Bij stemming werden uitgebracht op de heeren Smies Hz. Vercou- teren Ver ijzer en Smies Hz. stem. Bij de 2e vrije «temming werd Verijzer benoemd met stemmen, terwijl Smies Hz. stemmen ver- ki eeg. Benoemen keurmeester vau vleesch en spek. Hetzelfde stembureau De voorzitter zegt dat Burgem. en weth. voorstellen als zoodanig een deskundige te benoemen, en vraagt of de Raad zich hiermede kan vereenigen. Dhr. Jansen vraagt wat net daaraan verbonden salaris is. De voorzitter zegt dat dhr. Bauwenszich vooi luó zal laten vinden, terwijl dan de thans fungeerende het traclement, dat hij nu geniet, zou kunnen behouden. Dhr. lansen vraagt of het nemen van een deskundige verplicht is, waarop door den voorzitter ontkennend wordt geant woord. Dhr. Lamaitre vindt het traktement ƒ100 wel wat veel in vergelijking met dat van dhr. Koole, dio maar 30 geniet Hij denkt, dat laatstgenoemde veelal het werk zal moeten doen, daar de veearts dikwijls uit de stad is. De voorzitter zegt dat de kunst toch moet betaald wórden, en merkt boven dien op, dat er zich moeilijke, gevallen kunnen voordoen, zooals in Goes met de trichinen, iets wat door dhr. Koóle niet Kan worden geconstateerd. Dhr. Dieleman merkt op dat er in Ter- neuzen nog geen deskundige als keur meester is aangesteld. De voorzitter zegt dat'door het over lijden van Rompu eene vacature was ontstaan,, dat die plaats moest worden bekleed, en daar het binnen kort toch verplichtend zal worden gesteld, acht hij het wenscbelijk er nu maar een te. be noemen. Dhr, Dieleman meent nu gedwongen te zijn orn dhr. Bauwens te benoemen, waarop doorden voorzitter wordt geant woord, dat het hem Rook vrijstaat een

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2