Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. Landbouw. lijn eenaoortige, dikke vloeibare massa, met een frisch zuren smaak en aange- namen geur. Aan het zuren van den room moet de meest mogelijke aandacht geschonken worden, omdat dit van zeer gi oote beteekonis Is voor de quuliteit van de er uit te verkregen boter. Het karnen heeft ten doel do vetbol letjes tot hoekige, niet ronde boterkor- reltjes te doen samenpakken en welzoo, dat de karnemelk verwijderd kan worden zonder de boter te schaden. Daarvoor is noodig, dat de room of melk in beweging gebracht wordt de karntemperatuur onder het stolpunt van boter en de karn op het juiste oogen blik gehouden wordt. Dit oogenblik is daar, als de karnemelk van de boter afloopt, juist alsof dit zand was. Een goede karn moet in een half uur of drie kwartier de boter groot heb» ben en zoo ingericht zijn, dat de warm tegraad ieder oogenblik kan worden waar genomen, dat de boter niet overwerkt wordt, zij moet gemakkelijk te vullen, te ledigen en schoon te maken zqn, terwijl do snelheid van den pols niet minder dan 150 200 ronddraaiingen per mi nuut moet bedragen. De graad van vu! ling is het best tot de helft van de hoo- te, niet minder dan Va en niet meer dan De warmtegraad moet tusschen 12° en 18° Celsius gekozen worden, wat van de plaatselijke omstandigheden en de weersgesteldheid afhangt, liever iets te laag dan te hoog. Het wasschen verdient aanbeveling als men zuiver water heeft, anders niet Het kneden moet uiterst voorzichtig ge schieden, vooral niet te groote stukken nemen. Eene kneedplank kan daarbij goede diensten bewijzen. Het zouten met zout verhoogt de deugd zaamheid en dient om de laatste karne melk op te lossen om ze daarna te ver wijderen Het verpakken geschiedt het netst in perkementpapier. Ten slotte werden de botergebreken besproken. Do meeste gebreken vloeien voort uit een onzorgvuldige bereiding. Visscbige boter bijv. vindt alleen haar oorzaak in zuren bij te lage temperatuur spekkige boter door oude melk of biest melk te gebruiken. Het kan echter voorkomen, dat al heeft men alle rzorgen in acht genomen en op zorgvuiuig mogelijke wijze hewerkt, toch nog het een of andere gebrek op treedt. In dat geval heeft men met slechte bac teriën te doen en is het aangewezen den room te verhitten, maar daarna terstond weder af te koelen liefst met ijswater tot Deze handelwijze vraagt echter veel kennis en de noodige omzicht tigheid. De voorzitter der afdeeling, de heer Reimers, dankte na afloop den spre ker voor zijne hoogst belangrijke voor dracht. Door bet hof der Seine is* Donderdag het vonnis in het Panama-proces geveld "Wegens oplichterij en misbruik van ver trouwen zijn Ferdinand en Charles de Lesseps veroordeeld tot vijf jaren ge vangenisstraf en eene boete elk van fr. 3000. Foctane en CoUu elk tot twee jaren gevangenisstraf en eene boete elk van 3000 fr. Voorts is Eiffel, de man van den to ren, wegens misbruik van vei trouwen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en eene boete van 20,000 fr. In het algemeen oordeelen de Parijsche bladen, dat het vonnis zeer hard is, vooral voor den ouden De Lesseps le grand de, biedt haar het bord aan en zegt: Ge eerde dame, mag ik wat punch en ee- nige bonbons aanbieden De zangeres zag hem strak aanzij verbleekte, stiet het bord terug en riep uit Ea de ver schrikkelijkehij is het! hij is het! hij r/wil mij 'vergeven (Wordt vervolgd.) Francais. Do Figaro vraagt gratie voor den grijsaard. Men bad voor Charles de Lesseps twee jaar, voor de overigen een geringere straf verwacht. Natuurlijk keuren z(1, die by de zaak hun kapitaal hebben ingeschoten het vonnis goed. Voor zoover bekend hebben de veroordeelden nog geen appól aangeteekend. Voor Eugen Richter heeft zich onver wacht het hart der oude kartelbroeders, die den Duitsch vrijzinnigen leider anders als den duivei in levenden ljjve baten, geopend. Waarom? Wegens hamerslagen, die h\j met lachenden mond en met sar kastiscbe blikken op de sociaal-demokra- ten heeft doen neerdalen bij de behan deling der begrooting in den rijksdag. Enkele brave nationaal liberale bladen vergieten echte Krokodillentranen, dat zooveel organiseerend talent, zooveel ken nis totaal door politieke verblinding is bedorven. Z\j betreuren Richter's slechte manieren, dat wil zeggen, voor zoover bjj er tegenover de conservatieve en na- tionaal-liberale partijen van blijk geeft; tegenover de sociaal-democraten en ande re politieke vijanden kunnen daarentegen zijne manieren natuurlijk in hun oog niet slecht genoeg zjjn. Met Caprivi's militaire wetsontwerpen staan de vooruitzichten niet zeer gun stig. Een viijzinnig blad heeft al uitgere kend, dat tegen half Maart de beslissing zal vallen, daarna rijksdagontbindingen en na Paschen op April, nieuwe ver kiezingen. Zulke berekeningen zouden niet gemaakt worden, als het vast en zeker was dat de ontwerpen er door gaan. Naar de Secoio mededeelt zijn in de portefeuille van de Romeinsche bank voor meer dan millioen wissels van politie ke personen gevonden, Een hondertal afgevaardigden zou in deze zaak betrokken zijn. Het schijnt dat zekere atmosfeer schrik kelqk bedorven is. President, Kruger is met 7364 stem men herkozen en generaal Joubert had er 5958. De Transvaal houdt dus zijn ouden baas. Te Porto Alegro, in Brazilië, hebben ernstige ongeregeldheden plaats gohad. De Italiaansche consul werd, toen hij terugkeerde van de begrafenis van den vermoorden Italiaan Rizzo, door eenige andere Italianen beleedigd. Het wapen bord werd van het consulaat afgerukt. De staatspresident deed daarop het con sulaat bewaken. De moordenaars van Rizzo zijn aangehouden. Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer pas Dinsdag 28 Februari weder bijeenkomen. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zullen de voor den invoer van Nederlandsch vee in België opengestelde douanekantoren Solzaete, Staak, de Clin- ge, de Tiompe, Watervliet en Stroobrug- g9 (zie Stct. van II Januari 11.) te re kenen van 13 dezer slechts openstaan voor de dieren herkomstig uit het gedeel- te der prov. Zeeland gelegen tusschen de Belgische grens en de Westerschelde (zoo genaamd Staats Vlaanderen. De invoer zal uitsluitend bij den dag mogen plaats hebben en Da een onder zoek door een Belgischen veearts op kos ten van de invoerders in te stellen. De invoerders zullen tevens de her komst der dieren ten genoegen van de douane ambtenaren moeten bewijzen. (Stct.) AXEL, den 14 Februari. 1893. Donderdag zal de Gemeenteraad alhier vergaderen tot behandeling van het volgende. Medodeeling van ingekomen stuk- kern Af en overschrijving van posten op de begrooting van 1892. Benoeming lid algemeen burgerlijk armbestuur. Rekwest van den heer Staal houdende verzoek om ondersteu ning van het adres aan de Provinciale Staten van Zeeland tot opheffing van do tollen op de Provinciale wegen. Benoemen keurmeester van vleesch en spek. B(j liet ter perse gaan van ons blad wordt op de markt de eerste steen ge legd van de muziektent, door liet doch tertje van den eere-voorzitter van Con- cordia, don hoor van Noofcen. De uitspraak in zake don Buthpol- der werd gisteren in de zitting van den Hoogen Raad te Gravenhage verdaagd tot Maandag 20 Februari De maiöchaussee de Geus is met ingang 13 dezer verplaatst van Axel naar Hulst. Hij wordt vervangen door den marechaussee Janssen van de brigade Hulst. Ook vernemen wij dat de brigadier Van der Weele weldra van hier zal ver trekken en zal aangesteld worden als wachtmeester in het noorden des lands. Hulst, 14 Febr. Op de gisteren alhier gehoudene groole paardenkeuring waren aangebracht: 14 hengsten en J2 mer- riën. Hulst, 14 Febr. Heden werd op lasi van den Burgemeester van een alhier ventend leurder een gedeelte zijner visch, die na onderzoek ongeschikt bleek te zijn voor de comsumtie, afgenomen en aan den schoot der aarde toevertrouwd. Voor de betrekking van onderwij zer te Koewacht zijn op de voordracht geplaatst de heeren Ch. Bilt te Philippine, Rietstra teStamproi en Ver- berge te Wamol. Beroepen tot predikant bij deNed. Uerv. gemeente te Hoek de lieer Log gers te Westkapelle. Vrijdag 11. woedde te Cats in de schuur van den landbouwer Breure eene he vige brand. Omstreeks vijf uur in d6 namiddag verlieten de arbeiders de schuur en toen de eigenaar daarna omstreeks zeven uur in huis zat, nam hij een bui tengewoon geruiscb waar. Hierop naar buiten gaande, vond hij de schuur in lichte laaie. Veertien paarden, waaronder tien werk paarden, benevens 42 stuks hoornvee, een bok en veie hoenders, kwamen in de vlammen om, terwijl ook al het paar den- en ander tuig en kleedingstnkken van de knechts vernield werden. Inde schuur waren nog aanwezig ongeveer 30 HL. erwten en een hoop ongedorschen gerst. Vijf varkens en eenige hoenders zijn gered door de onmiddellijke hulp van de brandspuit met bemanning van Cats De brandspuiten van ColijnspJaat en Cort gene, die later gekomen zijn, konden geen dienst meer doen. De spoedige hulp, die deze gemeenten W9nscbten te ver- leenen, mag echter niet onvermeld blij ven. Alles is verzekerd. De inboedel, oogst en vee bij de bandwaarborg-maatschap- pij te Zierikzee en de gebouwen, schuur varkens- en kippenhok, naar men zegt, bij een Middelburgsche maatschappij. Midd. Grt. Uit Weeuen meldt men dat er ten gevolge van ophoopingen van ijs inden Donau gioot gevaar voor overstroomin gen bestaat. Vele buitenwijken der stad staan reeds onder water. Boven Praag beeft het ijs in de Moldau een geweldi gen dam gevormd, dien de genie door middel van dynamiet poogt te doen sprin gen. Ook in Galicië worden rampen ge hoord. Zaterdag 11 Febr. arriveerde te Ter Neuzen het stoomschip Grootammers van Rotterdam, geladen mét 79 stuks hoorn vee bestemd voor Sejzaete. Het vee werd aldaar gelost en verder per spoor naar Diest (België) vervoord. Een massa rundvee wordt wekelijks van Rotterdam per spoor naar Vlissingen vervoerd, ver der per provinciale stoomboot naar Ter Neuzen en zoo per spoor naar Gent of Brussel. De oorzaak dat het vee zulk een grooten omweg moet maken alvorens het op de plaats van beslemming kan komen, zit hem natuurlijk in de grenskwestie of 'of beter gezegd de „gronsdwarsdrijverij" Vroeger waren het de Zeeuwsche boeren die een grooten omweg moesten maken om hun vee te vervoeren maai nu zijn het de Hollaridsche boeren die de dupe zijn der grenskwestie. Dewijl het vee uit Zeeland direct in Zeeland kan worden ingevoerd, zoo zijn de veeprijzen hier veel gestegen. Allo landen behalve Belgie zijn voor den invoer van Nederlandsch vee gesloten. Het vee uit de overige pro- vrovincien mag niet langs Esschenmaar moet langs Staats Vlaandoren naar Belgie vervoerd worden. Daardoor komen veel onkosten ten laste van den koopman, zoo wat 35 franc meer op een os dan langs Esschendoor do lange reis verliest hot vette vee nog wel aan gewicht en dewijl er hoegenaamd geen concurrentie bestaat, zoo hebben de Belgische kooplui het in hune macht het voor zoodanigen prijs te koopen dat ze de meerdere onkosten der reis en het verlies aan gewicht er kun nen uitslaan. Hij is geheel en al meester over de markt. Het aanhoudendsluiten der grenzenheeft onze landbouwers reeds duizenüe guldens schade berokkend en wie is daar de schuld van Niemand anders dan ons veeartsenijkundigstaats- toezicht Door de onmogelijke en onuit voerbare bepalingen tot het weiden van Belgisch vee wederzijds de grenzen, werd de Belgische regeering kwalijk gestemd en houden de Belgen derhalve steeds de grenzen gesloten. De inhoud der bepa lingen getuigt dat de heeren met de toe stand op de grenzen in het geheel niet bekend zijn. En is nu vergunning ge geven om te mesten, geen enkelen boer kan in dit jaargetijde zijn mest onder rijden. De boeren hebben hun mest een voudig op hoopen gevoerd. Zulke geval len bewijzen genoeg Aan dien onhoudbaren toestand moet een einde komen Door de landbouw-~commissie van Eecloo werd Donderdag- jl. eene vergade ring gehouden, die zeer talrijk bezocht was en bijna geheel uit grensboeren be stond. De waarnemende voorzitter gaf lezing vau de Tusschenlandscke schikkingen ea vroeg welke bedenkingen de grensboeren daarop te maken hadden. Algemeen werd bekend, dat de bedenkingen door den Polderboer in de Gazette van Eecloo en het District (no. var. 15 Januari li.) gemaakt volledig en gegrond waien. Met gemeen verdrag is bet advies: Den afstand van 10 kilometer op brengen. Het tijdverloop van 30 dagen op 10 verminderen. De kadastrale aanwijzing weglaten. De kosteloosheid van de keuring vragen. Deze schikking afschaffen. Schikking zeer gegrondaange nomen. Omtrent 20 kilometers op bepalen Schikking goedgekeurd. Het bemesten vergunnen als naar gewoonte; de bepaling van 60 dagen weglaten, met uitzondering van de be smette veestallen, en zeggen in stede van „plaats der herkomst" plaatsder besmette stallen. Op voorstel van bet Bureel werd be sloten de bovenstaande verbeteringen aan de Tusschenlandsche schikkingen aan den heer Minister van landbouw te on derwerpen en tevens afschrift aan de heeren Baron Kint de Roodenbeke, vertegenwoordiger voor district Eecloo en rar. Hennequin, lid der Nederlandsch kamer, te sturen. ■Gas. Eecloo. Hët mond- en klauwzeer is thans ook in Zweden opgetreden. De regeering van Noorwegen heeft daarom den invoer van

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2