No. 684 Woensdag 18 Februari 1895. "TTTAlÏGËRESr Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch laan deren. DIELEHAN, AXEL. Boterbereiding. 17. FEUILLETON. pp Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond, ABONNEMENTSPRIJS; per Maanden 50 cent; franco per post GO cent; voor Belgiü 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van tot regels 25 oentj voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE «ren. Bovengenoemde zaak trekt in onze itreek ook meer en meer de aandacht Ier landbouwers. In coöperatie toch, het ilijkt steeds duidelijker, ligt de meeste iracht. hogingen worden hier ter stede langewend om eene kaasmakerij op te lichten, hebben we goed gehoord, dan sa! de heer van Hoeve alhier, eene nrichting stichten tot bereiding van bo- vandaar dan ook, dat we steeds jaarne in onze kolommen eene plaats inruimen om eenig wetenswaardigs om- ent deze zaken onder de aandacht od ter belangstellende lezers te brengen. De heer Swierstra te Wageningen beeft te Oosterbeek eene voordracht ge houden over boterbereidingwaaromtrent de Hott. Crt. een verslag bevat, dat bier volgt Spreker had het over Voorwaarden om goede boter te maken. Hoe maakt men goede boter (de eigenlijke boterbereiding). Botergebreken. Als inleiding sprak hij over de samen stelling en eigenschappen der melk, de hoeveelheid der bestanddeelen (toegelicht met eene tabel) en hoe ze er in voor komen. Van de eigenschappen noemde hij het absorbeeren van lucht, waarom melk dan ook altijd in eene frissche omgeving moet staan en het spoedig zuur worden. Dit wordt veroorzaakt door melkzuur-bacte riën, die hij vergeleek met smetstoffen bij besmettelijke ziekten. Als voorwaarden om goede melk te krijgen, werden door hem gezonde koeien eene verstandige voeding en eene zoig- vuklige behandeling der melk genoemd. Alleen gezonde koeien kunnen goede melk geven, daaiom moet melk van oude en oieuwn melkkoeien niet voor boter bereiding gebruikt wordenvan oude melkkoeien niet als ze minder dan liter per dag en niet langer dan tot zes weken voorden berekenden kalftijd, en van nieuwe melkkoeien niet eerder dan den vijlden dag na het afkalven. Een verstandige voeding is noodzake lijk en moet streng doorgevoerd worden, opdat de melk een goede grondstor kan zijn. "Wij dienen te vragen wat geeft de koe ons Melk waarin we eiwit, vet en koolhydraten in een bepaalde verhou ding vinden. Zoo moet ook in bet voed sel eene bepaalde verhouding tusschen de bestanddeelen zijn. In gras en hooi wordt die ongeveer goed aangetroffen, maar krachtvoei der is noodig om een meerdere opbrengst te krijgen. In de keuze biervan moet men echter zeer voorzichtig zijn. Zoooveel mogelijk moet men ondermengsels toedienen, om dat de goede eigenschappen van het eene, de minder goede van het andere inwin nen. Raapkoek, lijnkoek, voedorkoekeu in het algemeen en vooral tarwezemelen zijn zeer goed. Men moet niet te veel raapkoek nemen, want dat werkt sterk afvoerend, niet te veel lijnkoek, want dat maakt de botei te olieachtig. Schimmelig en bedorven voedsel is scha delijkevenmin moet men geen rogge, roggezemelen, aaidappelen, knollen, enz. gebruiken. Vooral in overgangstijden moet men voorzichtig zijn en altijd zergen voor een geleidolyken overgang. Zorgvuldig melken en eene zorgvuldi- vuldige behandeling dor melk is noodig, opdat zij met dezelfde eigenschappen, waarmee zij de uier verlaat, op de plaats van vei werking aankomt. Het melken moei zoo uitgevoerd worden dat de koe er een genot in vindt gemolken te worden. Het moet geschieden in een net ten stal met frwsche lucht en ruimschoots lichtonder schoone koeienmet schoone handendoor zindelijke melksters en melkers. Alle gereedschap moet schoon zyn, ko kend water, soda en kalk mogen niet gespaard worden. Daarna kwam punt de bereiding, aan de orde. Op de plaats van bewerking gekomen, moet de melk eerst nog eens zorgvuldig gezeefd, gemeten beter nog gewogen worden. Hiervoor kan men den room- meter, den room weger en den ïoomvet- meter van Marcband gebruiKen. Wij kunnen nu twee wegen met de melk inslaan, wy kunnen ze terstond klaar maken voor het karnen of ter uit- rooming zetten en dan den room karnen. In beide gevallen is afkoeling noodig om de kwaliteit van de boter te verhoogen. Als wy willen laten roornen moeten wij de omstandigheden kennen, die in vloed uitoefenen. Die welke de meeste boteekenis hebben zijn Het schudden van de melk, voordat de roomafscheiding begint. De tijd, dat er verloopt tusschen het melken en hec tijdstip, waarop de room afscheiding begint. Dit blijkt duidelijk door de proefneming door Doe. Fjord in Denemarken geno men. NOVELLE UIT HET DUITSCH. Terstond in ijs gaf 100 kg. koter. uren staan en dan ijs gaf 93 uren staan en dan rijden gaf 88n Ook oefenen invloed uit de warmte graad gedurende de uitrooming, de duur der uitrooming enz. Evenzeer heeft men gemeend, dat lectricitelt, vochtigheid en drukking der lucht uitoefenen, maar allen invloed der luent vatten wij samen in twee woorden, zuivere lucht, want daarin staande, blijft de melk lang goed en krijgt tyd haar room af te scheiden. Daarna .werden een paar systemen van uitiooming bespioken, bet oud Holsteinsche tobbetje-systeem, later verbeterd door de invoering van vertind ijzeren schotels, welk systeem aan de zuivelschool der Geldersch-Overysselsche Maatschappij van landbouw wordt ge volgd. Met een woord werd er nog van de Destinonsche vaten, bet Friesch- en Zuid-Hollandsche systeem gerept. De room moet terstond nadat ze afschept is, in koud water gezet worden, opdat het zuren niet te vroegtijdig begint. Den dag, voordat men wil karnen, maakt men den room hiervoor klaar. Het zuren van don room bestaat daarin, dat melkzuur bacteriën de melksuiker omzetten in melkzuur Deze bacteriën vragen om tot ontwikkeling te komen en zich te ver menigvuldigen, een zekeren warmtegraad niet beneden 15 boogerdan 20 moet men ook niet gaan, omdat de botei dan slap wordt. Om te zuren gebruikt men als zua -wekker gezuurde melk of karne melk, de te gebruiken hoeveelheid be draagt van 3-5 pet. Na verloop van een uur of acht is het zuren afgeioopen en is dit goed gelukt, dan meet de room Zoo sprak de ongelukkige Bolnau bij zich zeiven; zijn angst vermeeiderde, als hij nadacht over de listige vragen aan gaande het volgende gemaskerd bal. Hij denkt zeker, dat ik mij niet in de nabij beid der zangeres zal wagen, tengevolge 'van mijn kwaad geweten maar ik moet er heen, ik moet hem dezen argwaan ont nemen En toch zal ik niet sidderen en beven in hare nabijheid, juist omdat hij zou kunnen gelooven, dat ik sidderen zou tengevolge van gewetenswroeging en angstHij martelde zich af met deze ge dachten, zij hielden hem bezig dagen lang Hij herinnerde zich, dat een beroemd schrijver eens bewezen had, dat men angst kan hebben voor den angst, en dit scheen hem toe, geheel bet geval met hem te zijn. Maar hij gevoelde, dat hij moed moest vatten en het gevaar het hoofd bie- dep. Hii liet zich bij een verhuurder van ipaskers'het prachtige kostuum van een pacha van Janiua halen, trok het eiken dag eens aan en oefende zich voor den Spiegel, om recht onbevangen uit ziin mas ker te kijken. Hij maakte zich eene pop uit zyn kamerjapon en zette die op een stoelzy moest de zangeres Fiametti voor stellen. Als pacha gekleed naderde hij haar en zeideHet vei heugt mij onuit sprekelijk, zoo wel te zien. Den (lei den dag kon hij zijn lesje reeds zonder beven opzeggen; daaiop legde hij ziebzel ven nog iets zwaarders op. Hij wilde recht aardig en vrijmoedig zijn en haar een boid met bonbons en punch aanbie den. Hij oefende zich met een glas wa ter, dat hij op een bord zette, In het begin rammelde het verschrikkelijk in zijne bevende hand. Maar ook deze zwarigheid overwon hij, ja, bij kon reeds recht vroo lijk daarbij zeggen Geëerde dame,- mag ik wat punch en bonbons aanbieden Het ging voortreffelijk, niemand zou hem zien beven. Ali pacha van Janina ge voelde zich moedig, in weerwil van zijn angst voor den angst om naar het ge maskerd bal te gaan. Dokter Lange wilde het zich niet laten ontnemen, de herstelde voor het eerst weer onder de mensehen te brengen. Zij had het hem gaarne beloofd, want had hij niet door zijne trouwe verpleging, door de va derlijke zorg haar betoond, het recht op haren warmsten dank. Zoo leidde hij haar dan naar het gemaskerd bal en bij scheen Diet weinig trotsch te zijn op zijne plaats aan de zijde van het schoone, belangwek kende meisje. De mensohen in zijn zonderlinge lieden. In het eeisthadmen van in de fijuste salons tot in de bier huizen. toe kwaad gesproken van de zan geres, maar toen mannen van gewicht zich harer aantrokken, toen aanzienlijke dames zich openlijk voor haar verklaarden, hin gen zij het huikje naar den wjnd en de naars liepen, getroffen door het lot van het arme kind, in de straten rond en stier ven haast van verrukking over hare ge nezing. Toen zij de zaal binnenbad, waar het gemaskerd bal gegeven werd, scheen alles slechts op baar als de koningin van het feest, gewacht te hebben. Men ju belde en juichte, men klapte in de han den en riep bravo als had zy de zwaar ste rollen gespeeld. Ook de dokter kreeg zijn aandeel. Zie, die is het, riep men uit, dat is een bekwaam man. die heeft haar gered. De zangeres gevoelde zich aangenaam aangedaan door deze belang stelling, ja, zij was bedwelmd door al de gelukwenschingeii en had bijna vergefen dat baar een nog ernstiger doel in deze zaal gedreven had. Maar de vier stevige domino's, die hare schreden volgden, de vragen des dokters, of zy de gtauwe oo aew van den chevalier nog niet bemerkt had, herinnerden haar steeds opnieuw aan haar doel. Het was haar zelve en den dokter niet ontgaan, dat een lange ma gere Turk men noemde in zijn cos tuum Ali Pacha zich steeds! in haie nabijheid drongen even dikwyls als de stroom van maskers hem op zij duwde, even dikwijls bevond hij zich weer aan hare zijde. De zangeres stiet den dokter aan en wees met de oogen op den Pacha De dokter beantwoordde haren wenk en zeideIk heb hem reeds lang opgemerkt De Pacha naderde met onzekeren tred; de zangeres klampte zich vaster aan Lange's arm. Nu was hij vlak bij hen. Strakke grauwe oogen keken uit het masker en een holle stem sprak tot haar Het verheugt mij eindeloos, waarde dame, in zoo goe den welstand te zien. De zangeres wend de zich verschrikt at en sidderde, ook het masker ging, toen bij dit zag, bevend terug en verdween onder de menigte, Is hij het zei de dokter. Houd toch goed het is hier noodig bedaard en met om zichtigheid te handelen. Gelooft ge dat hij het is Nog weet ik het niet zeker, antwoordde zij; maar ik meen zijne oogen te herkennen. De dokter gaf den vier domino's het bevel, zeer nauwkeurig op dezen Pacha te letten en ging met de da me verder. Maarnauwelijks waren zij eenig*-1 schreden voortgegaan, ot weer ver scheen de Turk, maar hield zich meer verwijderd als beschouwde hij de zangeres De lokter ging met zijne dame naar een buffet, om haar voor den schrik een kop thee te bentellen hij keek om en ook hier weer de Turk. En zie, nu droeg hij een bord met een glas punch en met bonbon.®bij naderde de zangeres zijne oogen fonkelden, het glas huppelde en rammelde met wonderlijke klanken op liet bevende bord. Hy komt haar op zg- H10 COURANT.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1