Buitenland. Binnenland. tiemeiigd Nieuws. welbogropen eigenbelang van landbouwer en handelaar vordert, dat de wtjze van vervoer zoodanig zij geregeld, dat het voe tydens don overtocht niet door te langdurig vei voer ot slechte verzorging in waarde vermindert. Goedkoop en snol vervoor In goed in gerichte wagens, vordert het belang van den veehandelaar en voldoet tevens aatt de eischen uit een humanitair oogpunt te stellen, Van eene bepaalde regeling van het veevervoer hier to lande kan onmogelijk sprake zijn. Het vervoer por scheepsgelegenheid ontsnapt ton eenen male aan elke wette lijke contrólo. eenigo bepaling, welke men hier genomen in bet belang van het vervoerde dier als geldend kunnen noemen, la het bekende verbod in het Wetboek van Strafrecht, dat geen dier vervoerd mag worden op eene noodeloos kwellende of pijnlijke wijze. Hierin mag voorzeker een loffelijke poging van den wetgever worden gezienjammer, dat deze wetsbepaling dikwjjh maar al te gobiekkig wordt nageleefd. Omtrent het ver voor per spoor vindt men in hot derde hoofdstuk van bet Algemeen Reglement voor het vervoer van levende dieren eenige bepalingen. De hier bedoeide artikelen laten echter het belang van het vervoerde dier geheel buiten beschouwing. Voor de spoorwegmaatschappij wordt het ten ver voer aangeboden vee mot elke andere koopwaar zelfs wat, betreft den Ie- verjngstyd gelijk gesteld. Aan hem die het vee ton vervoer aanbiedt en hem dia het in ontvangst neemt, wordt alle zorg voor laden, lossen, vastbinden en losmaken overgelaten. De vervoerder isuitdiukkalijfe (art. 83) voor niets aansprakelijk gesteldgeen verlies of beschadiging door vallen, stoo ten, slaan, schrikken, stikken enz. bh laden, lossen of oponthoud ontstaan. En toch kunnen ongelukken, daardoor ont staan, voor een groot deel door doelmatig ingerichte wagens voorkomen worden, Nu is bij de ontwerping van het reg lement waarschijnlijk uitgegaan van de meening, dat het eigenbelang van den vervoerder de beste prikkel zou zijn om de noodige zorg en voorzichtigheid te betrachten, doch op velerlei gebied, heeft het vertrouwen op de werking van het eigenbelang gefaald, waaraan de tot het uiterste gedreven concurientje, die dwingt lot besparing van kosten, schuld heeft. Hooge transportkosten nopen tot over lading van wagens, om zoodoende den vrachtprys over een grooten aantal stuks vee te kunnen omslaan en dwingen aan de andere zijde tot het aannemen van -slecht ingerichte onoverdekte wagens, waar het vee,onbeschut tegen wind, re gen, sneeuw en soms vonken van de locomotief, dagen in moet verblijven, om dat weder ter besparing van kosten, bet vervoer per goederentrein in plaats van per gewonen trein moet geschieden. En wil men in goed ingerichte wagens met gewone treinen het vee vervoeren dan kan dit niet anders dan tot zeer verhoog den prijs, eene wijze, èlechts voor luxe paarden en zeer waardig fokvee mogelijk, daar de veefokker dikwijls met de uiter ste moeite het noodige bijeenbrengt om zijn veestapel van nieuwe exemplaren te voorzien en maar al te veei op de bijkomende kosten moet worden bezuinigd Het viaagstuk van het veevervoer is duo werkelijk een economisch vraagstuk. In hoever voldoet nu het vervoer hier te lande aan billijke eischenGewich tige doch Diet stellig te beantwoorden- vraag. Enkele feiten kunnen echter aan toonen, dat ook op dit gebied in ons land nog veel voor verbetering vatbaar is. Op drie punten moet daarbij worden gelet le. De inrichting der ivagens. Rede lijke eischen duaibij zijnoverdekking der wagens, goode veeren, doelmatige koppeling ter voorkoming van slingeien en stooten. Atkeuiing verdienen, vooral in zomer en winter, de geheel open wagens en de iatwagens met hunne ijzeien stangen tot afsluiting ir. plaats van deuren, waar- tusscben het groote vee de koppen steekt on zoo menigmaal verwondlngon opdoet In Dultschland moeten de aap de zijkan ten opone wagons voor groot vee tot ten minste 1,5 on voor klein vee tot don minste 0,75 boven den vloer gesloten '41 Ook de iuchlvorversching laat Le wenschen over Zoo waren van een transport var kens mot bestemming naar Dultschland er bij aankomst jjr 50 gestikt (jaarverst. Kamer en Winschoten 1890.) Wat de afmetingen der wagens be treftdeze laatste mouten breed genoeg zijn om het vee daarin dwars te kunnen plaatsen, tenzij, hetgeen voor groot vee nog meer aanbeveling verdient, de in richting zoo gemaakt knu worden, dat het vee in de lengte wordt geplaatst, zoo kan het beter weerstand bieden aan de schokken bij oponthoud. In Zwitser land is als minimum eene breedte voor geschreven van 45 'in Duitschiand van 2.40 In ons land worden de paarden van hot leger steeds in de lengte vervoerd. Wenscheltjk is, dat by het vervoer van paarden In den wagen schutten (slieten) worden aangebracht. Dat zulks noodig is bleek nog in het begin van het vorige jaar. Een transport paarden, bestaande uit 11 stuks, werd van Rotterdam naar Amsterdam gezonden. Bij aankomst te Gravenhage waren drie paarden om gevallen. Zy lagen op elkander, hadden elkaar zeer verminkt, terwijl een der drie reeds gestorven was. Te Gravenhage werden de paarden overgeladen, doch het gebeurde herhaalde zich op het tra ject Gravenhage-Amsterdam, waardoor een der paarden nog meer verminkt werd. De bevrachter had voorzeker in de ge legenbeid gesteld moeten zijn om zijn vee behoorlijk vast te binden. Ook tegen overlading der wagens moest gewaakt worden. 2e. De zorg tijdens het vervoerIs het vee langer dan 24 uur onder weg dan dient hel vee van voedsel en water te worden voorzien. Doet het de reis in minder dan 24 uur zoo kan de verzor gingonderweg achterwege blijven. wan neer slechts, en dit is noodig, aan de stations vanwaar geregeld vee vei voer plaats heeft, de noodige inrichtingen ge maakt zyn om het vee aldaar van water te voorzien (drinkbakken aan de stations) Ook overdekte inrichtingen om het vee lydeiyk onder te brengen mogen niet ontbreken. 8e. Duur en kosten van vervoer. Dit laat nog altijd veel te wenschen over. Het vervoer van Rotterdam naar Zee land kan dikwijls niet in éen dag plaats hebben. Er wordt te veel verzonden met goedeientrolnen, dio onderweg over nachten. De reis van Groningen of Leeuwarden, naar Rotterdam duurt voor dieren wei eens twee dagen. De betrekkelijk korte afstanden in ons land moesten het mogelijk maken, dat in ieder geval het vee binnen 24 uur de plaats van bestemming of de grenzen bereiken kon. Vervoer per gewonen trein, zonder dat daardooi de vrachtprijzen te hoog werden, moest worden toegestaan. Ook hier kunnen wy by Duitscfaers en Zwitsers een lesje gaan nemen. Ten slotte konden we van de Italia nen ieeren, hoe gevogelte dient verzon den te worden. De manden, kooien enz. moeten luim en luchtig zijn en van drinkbakken zijn voorzien, welke aan de stations bij eenig langdurig oponthoud moeten gevold worden Er dient uitdrukkelijk voorgeschreven te zijn, uat de stationschef op een en iet en dat de spoorwegbeambten de man den, kooien en hokken, waarin zich die ren bevinden met de meest mogelijke zorg behandelen" Waarlijk het Hoofdbestuur eischt niet te veel. Verbetering in den bestaanden toestand zou landbouwer, veehan delaar zeer ten goede komen De gemeenteraad te Parijs heeft Za tei dag avond een bal gegeven, het eerste in dit seizoen, dat door een ot twee ge volgd zal woider», gelijk in do laatste jaren steeds het goval Is geweest. Hoe veel duizenden in bot Raadhuis verscho nen waren, is kwal Ijk to zeggen. To tien ure waren do zalen reodb zoo vol, dat men moeilijk hoon en woor kon gaan Bij elven verschoen de president der publiek met zijne gemalin. Aan do groo te trap werden z(j opgewacht door de voorzitters van den gemeente- en ge- weatolljkon Raad en het verdere perso neel van de bureaux en door de prefecten der Seine en van politie, Zoodra de heer Gamot en zljno echtgenoote ver schenen waren liet de muziek der Garde rêpublicam de tonen der Marseillam hoo- ren. Te Roubaix is eon socialisten congres gehouden, waai heen Hossel een vrouw bad afgevaaidigd. Het congresmam do volgende besluiten lo, oprichting van een contraalcomité te Bussel, waarmede alle comité's van het district, die don bond vormen, in contact staanelk lid be taalt wekeiyks centimes voor de pro paganda: 2o. kostelooze verspreiding van socialistische bladen en geschriften in de dorpen oprichting van een maand blad in het dialect van elk kanton3o. in elk dorp vestiging van een peisco- mité, dat voordrachten en vergaderin gen organiseert en toezicht houdt op de verspreiding der geschriften4o, henoo- ming van een bijzonder comité tor, on derzoek van de aan te brengen verbe teringen der vak-scheidsgerechten. Onder de 140 gedelegeerden bevonden zich: een burgemeester,eenafgevaaidig- de, leden van de algemeene raden, 70 gemeenteraadsleden, 34 leden van plaat selyke vereenigingen, 64 leden van po litieke groepen en 18 syndicaten hadden afgevaaidigden gezonden. Uit de residentie wordt aan De Tijd medegedeeld, dat de Koningin-Re gentes generaal graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis van de Ko ningin, heeft belast met hot overbrengen van Hoogstderzelver gelukwenschenaan den paus, ter gelegenheid van diens gou den bisschopsjubilé AXEL, den 10 Februari 1803. Gisteren vergaderden alhier eenige land bouwers om te spreken over de kaas makerij. Besloten werd tot het oprich ten eener vereeniging welke ten doel beeft, pogingen aan te wenden om alhier eene kaasmakerij op te richten. Onmid dellijk zijn 13 personen toegetreden als lid dier vereeniging. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de beeren van Hoeve, voorzitter Dieleman Wz., pen ningmeester en Ph. van Dixhöorn, se cretaris, Ais deskundige werd genoemd de heer De Boer te Aarlanderveen Ver der wijzen we belanghebbenden op achter staande advertentie. Een talrijk publiek woonde gistera vond de uitvoering bij van de redei ijkers kamer Tot nut en vermaak. En waarlijk het gezelschap verdiende een talrijk pu bliek, want er was flink gestudeerd, de stukjes waren juweeltjes en over ge heel werd kranig gespeeld. Dit laatste kon men vooral opmaken uit de onver deelde aandacht, waarmede de verschil lende stukken gevolgd werden. In bij zonderheden treden, kunnen we niet doen, we zouden anders gaarne een kolom aan deze keurige uitvoering wijden. Dit al leen willen we wel zeggen, dat we on der dit liefhebberij gezelschap krachten aantreffen, die menig broodkomediant zou den beschaamd zetten Moge het gezelschap in bloei toenemen en meer en meer den steun van Axels ingezetenen erlangen. Hulst. Aanstaande Maandag, 13 Fe bruari des voormiddags te elf ure, zal hier op het marktplein de groote paar- denkeuring, waarvoor een bedrag van ƒ8400 voor de verschillende keurings districten aan prijzen is uitgeloofd, plaats hebben, alsmede de keuring voor het Nederlandsch Paardenstamboek waarvoor bij den aanvang der keuring nog aangif ten kunnen gedaan worden. Wy vesth gen op deEö zeor belangryke keuringen do aandacht van landbouwoia on belang stellenden en vooral van de liefhebbers van paarden. JSt. .Viitisiceii. De adresbeweging aan do Provinciale Staten van Zeeland In bot land van Axel op touw gezet, ten eindo do opheffing te verkrijgen der tol Ion op de provinciale wegen, wordt hier algemeen toegejuicht en verdient ook alle ondersteuning behalve de gemeenteraden in het 4do en 5de district, dient ook de Maatschappij van Landbouw adhaesie aan het bedoelde adres to betuigen of zich rechtstreeks tot het College der citaten te wenden. Alhoewel men in clezo gemeente geen provhciale wegen aantreft vinat men het toch zeer billijk dat de tollen worden afgeschaft, vei mits de wegen toch zyn aangelegd ten algemeene nutte dienen zy ook door het algemeen in stand te worden gehouden en niet door enkelen. Men zegt dat do Raad dezer gemeente ook reeds besloten heeft tot het indienen van een dergeiyk adies aan de Provin ciale Staten van Zeeland. Oostbnrjr, Febr. In de heden ge houden algemeene vergadering van de Afdeeling Zeeland vüd het Nederlandsch Paarden Stamboek werd rapport uitgebracht over de algemeene vergade ring van het hoofdbestuur te Rotterdam gehouden, waaruit bleek, dat het aantal leden in 1892 bedroeg 1025, waar van in de Afdeeling Zeeland 865. De rekening der vereeniging was goed ge keurd met een batig saldo van ƒ427.20. Tholen werd aangewezen als plaats waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, nl. in Juni De heeren Dorst te St. Anna* land. Chr. Haitog te Scherpenisse en Stoutjesdijk te Tholen werden be noemd als leden der commissie van on derzoek van de rekening der Afdeeling over 1892. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering van het hoofdbestuur wer den benoemd de heeren Dorst en Voorbeytel en als hunne plaats vervangers, de heeren Roggeband en mr. Hennequin, Aan de le pryzen voor 3-jarige heng sten en merrien op de landbouw tentoonstelling te Tholen werden pre- mien van 50 en 25 toegevoegd, mits fokdieren in bet Stamboek zijn ingescbre ven. De begrooting voor 1898 werd aange boden in ontvang en uitgaaf op 1011.28 met een bedrag van 83.28 voor on voorziene uitgaven. Bij acclamatie werd aan het maand blad „Hippos" den naam van officieel orgaan der afdeeling gegeven. De heer Roggeband sprak de wensche- lytheid uit, dat de bepaling in het reg lement betreffende de aftreding van het bestuur, aldus gewijzigd worde, dat het bestuur bij aftreding herkiesbaar is. De voorzitter zeide, dezen wenk in de volgende algemeene vergadering ter spra ke te zullen brengen. Daarna werd de vergadering gesloten. Dinsdagochtend was men te Heer enveen getuige van een niet alledaagsche soort van wei kverschaffiug, Een hoog beiaard en gegoed ingezetene, dezer dagen overleden, had namelijk bij uiterste wils beschikking bepaald, dat zijn 'Stoffelijk overschot niet met een lijkwagen, doch door honderd dragers naar het kerkhof moest woeden vervoerd, aan elk van welke moest worden nitgekeerd. Wer kelijk droegen of vergezelden dan ook honderd arbeiders het lijk. De te Antwerpen wonende notaris, Laulers, 63 jaar oud, is voort vluchtig. Hij wordt verdacht zich 100.000 francs te hebben toegeëigend. Uit Cadzand wordt aan Goesche Courant medegedeeld, dat do aanleg van een badplaats, met terreinen voor het bouwen van hotels, villas en het stichten IIIJWIBI —^■■■11 «II iw—BH—IMMMpaMIIMMMMMMMMMlM

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2