Buitenland. Binnenland. tieniengd Nieuws. plaatsen en 142.671 huurders op 0c« tobar 1882 was de verhouding 11.535 verhuurders op 243.564 huurders, dat wil zeggen, dat, terwfjl het aantal ver huurders nauwelijks met een kwart ver meerderde, het getal der huurders ver dubbelde. Sedert 1882 is dit. zoo voort gegaan. De verhuurders plaatsen twintig bodden in eerie kamor, die nauwelijks vijf kan bevatten. In de huizen, door ar beidersfamilies bewoond, heètt dezelfde opeen hooping plaats. Verstoken van licht en lucht moeten hier talrijke brave en eerlijke arbeidersfamilies in modder en vuil leven. In de/e verpeste holen ont wikkelen zicb al de ondeugden als pad destoelen. De arbeider betreedt met wal ging zijne woning, de vrouwen en kin deren worden bleek en mager van ellen en vuil. De luiheid, de dronkenschap kiezen daar hun beste slachtoffers en de epidemiën gaan daar haar buit zoekon. Wie durft den arbeider die daar woont en onze arbeiders wonen dikwijls beter beschuldigen, wanneer hij niet aan betere gevoelens gehooizaanot "Wie durft hem verwijten dat hij niet een toonbeeld van deugd is Wie durft die vrouwen en kinderen hard vallen, wanneer zij geen physiek en moreel weer standsvermogen bezitten tegen do ziekten die haar bedreigen?! Wie?! In Italië wordt de door de bankschac dalen in het leven geroopen politieke toe stand altijd kriüeker. Voortdurend wordt de eiscb naar een parlementaire enquete opnieuw op het tapijt gebracht Tenge volge van de vervolging van Dezerbi en de beschuldigingen van Tanlongo tegen verschillende minister-presidenten in de kamer onbeschrijfelijk. Giolitti, di Rudi ni en Crispi hebben dit beslist tegenge sproken, maar het wantrouwen blijft. Bo vendien wint de meening altijd meer veld, dat verscheidene parlementsleden zich hebben laten ömkoopen. In de kamer las de voorzitter Vrijdag een brief voor van den heer Crispi, waar in wordt opgekomen tegen de bewerin gen van Tanlongo. De kamor heeft daarna beraadslaagd over bet voorstel, ora machtiging te ver- leenen tot gerechtelijke vervolging van Dezerbi. Het rapport van don procureur des konings laaf doorschemeren, dat nog an dere afgevaardigden onder verdenking staan. Daarin wordt ook gesproken van sommen, welke ter beschikking van mi nister-presidenten zouden gesteld zijn. Volgens gerucht zou de Nationale bank jaarlijks eene bijdrage leveren tot de ge heime fondsen. De ex-minister presidenten Di Rudini en Crispi kwamen tegen deze bewerin gen op. De tegenwoordige minister-president Giolotti zeide dat bij niet zou treden in eéne discussie over de machtiging tot vervolging van Dezerbi. Hij liet de be slissing aan de Kamer over. Toch ineen- de" hij te moeten aanvoeren, dat niet een onderzoek naar voormalige ministerpre sidenten moest worden ingesteld, maar uitsluitend naar de handelingen van den .tegenw.oordigen president. Eene parle mentaire enquete zou den indruk maken, dat de Kamer den loop van het gewone récht wil ophouden. Grimaldi, minister van de schatkist, zeidë dat hij bekend was met d6 lage beschuldigingen, welke t-^en hem werden ingebracht; hij wees die mot verachting af. Ook de minister van landbouw, Lacava, kwam nadrukkelijk op tegen de beschul digingen, waaraan bij buiten de Kamer bloot staat. Na eenige opmerkingen van verschil lende afgevaardigden, werd de beraad slaging gesloten en verleende de Kamer met bijna algemeene stemmen machiiging tot de gerechterlijke vervolging van De zerbi. De advocaat Belluci, die als tusschen persoon diende tusschen Tanlongo en De- zerbi, is in hechtenis genomen. Door den Franschen senaat is de wet ter bedreiging van straf wegens op ruiing ter benadeeling van de spaarban ken aangenomen. Het onstuimig debat in de kamer over deze wet belooft nog een nasleep voor den minister-president Ribot. Deze, ci teerde als een ui ttreksel uit de Libre Pa- role de volgende woorden; „Eei lang zul len wy de algemeens paniek en het in eenstorten van Frankrjjk kunnen begroe ten." Volgens den schrijver der artikelen over de spaarbanken Demacby, bestaat dit citaat alleen in de verbeelding van den heer Ribot, waai om hij dezen som meert om oogenblikkelijk in het Journ. Ofiic. en in alle bladen; dio het daaruit overgenomen hebben, een rectificatie te doen aanbrengen en uit alle gemeenten, waar de ede des ministers is aangeplakt het oïiwaar citaat te doen verdwijnen, er, dit wel binnen 24 urenzoo niet dan zal hij den minister als lasteraar voor den rechter dager.. De commissie voor de herziening der kieswet heeft met algemeene stemmen verworpen het voorstel van den Boulan- gist Le Herissé, om de leden der beide laatste kamers niet herkiesbaar te verkla ren. Edouard Drumout, de redacteur van de Libre Parots, die tot drie maanden gevangenis was veroordeeld wegens las ter van den heer Burdeau, is Vrijdag ochtend in vrijheid gesteld. Het bekende adres van de heeren Van Holk, LugtigheH en Sillevis, aan den minister van binnenlandsche zaken, hou dende verzoek om eene gereglementeer de rijkskeuring van vleesch, is te Delft en omstreken binnen enkele dagen door bijna 800 adressanten onderteekend. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 10 dezer, het vervoer van kalveren, jonger dan zes maanden, naar Friesland verboden uit den kring, omvattende de provinciën Noord- Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland, Noord Brabant, Limburg, Gelderland, verysel, Drente en Groningen. AXEL, den Februari 1893. De WilhelminaVereenigingafdeeling Axel van de JSed. Vereeniging tot bescher ming van Dierenhield Maandagavond ten huize van Mei, de Wed. Rolff alhier hare gewone jaarlijksche Algemeene Ver gadering. De opkomst der leden was niet groot, waarvan de oorzaak gedeelte lijk in ziekte en verhindering van som mige leden te zoeken was. Nadat de Heer Dregmans, voorzit ter der atdeeling, de vergadering met een passend en kernachtig woord had geo pend werden de notulen der vorige ver gadering na voorlezing zonder aanmer king goedgekeurd desgelijks ook de re kening over het afgeloopen jaar. Ingekomen was een brief van den Heer Min jon, waarin hij als Secr. en Lid der aid ontslagneemt. Als nieuwe leden van het bestuur werdert gekozen do HH Dieleman en Jansen, laatstgenoemde tevens als secretaris en penningmeester. Nadat een rooster van aftreding van bestuursleden gemaakt was, deelde de heer Bauwens mede, dat door het Hoofdbestuur der Vereen, voor Veeartse Dijkende en Veeteelt een adres aan de regeering zal worden gezonden ter ver krijging van abattoirsin eenigszinsgroo- te steden. Hij stelt voor aan dit adres adhésie te betuigen en pogingen aan le wenden om in dergelijke inrichtingen het gebruik van het, slachtmasker ver plichtend te doen slellen. Besloten wordt om te rebhter tijd daartoe over te gaan. Op voorste] van den heer Hu- gen holtz wordt overeengekomen de ste vige hamers van een bij de vereeDiging i>ei ustend slacht werk tuig te verkoopen. Na afdoening van nog enkele huishou delijke zaken sloot de voorzitter met een aanmoedigend en opwekkend woord de vergadering, uitte daarbij de beste wen- schen voor de atdeeling dankte de leden, die ter vergadering waren ver schenen. Moge de afdeeling in bloeien ledental toenémen en zich weldra in veler steun en medewerking verheugen, opdat door haar streven aan de onmensclielijkerais handeling en kwelling der redelooze schep seien zooveel mogelijk paal en perk ge steld worde. Gedurende de rnnand Januari zijn doo het telepboori ka htoor al hier 40 te legrammen behandeld. Ontvangen wei den 78 en verzonden 62 telegrammen Zooals uit achterstaande annonce blijkt, hoopt de rederijkerskamer Tot nut en vermaak alhier, Donderdagavond eéne uitvoering te geven ton huize van den heer Koole. Wij Aveten maar al te goed. met hoe vele moeilijkheden eene dergelijke ver eeniging alhier te kampen heeft, daarom kunnen wij het kunstminnend publiek niet genoog opwekken deze uitvoering to gaan bijwonen. Waarlijk, we hebben in onze plaats reeds weinig genoeg gele genheid tol ontspanning; moge dan ook aan hen, die nog een beetje leven in de bijna doodsche stilte trachten te wekken de algemeene bijval niet onthouden wor den van degenen, die niet afkeerig zijn van eenige gepaste uitspanning. De stukken, die ten tooneele gevoerd worden,#djn met wijsheid gekozen. Met alle omstandigheden is rekening gehou den, een ieder kan dus gerust deze voor stelling gaan bijwonen. Wij wenschen het rederijkers-gezel schap een druk bezoek toe. Eu dit niet alleen tot belooning voor de vole moeiten die de werkende leden zich getroosten, maar ook als spoorslag, om op deD in geslagen weg met ijver voort te gaan. Onder de onderwijzers in het ar rondissement Axei circuleert een adres, gericht aan de Tweede kamer-, waarin ver zocht wordt, bij eventueele wijziging dei- schoolwet, te bepalen dat de leeftijd waar op onderwijzers kunnen gepensioneerd worden, van vijf en zestig op vijf en vijf tigjarigen leeftijd worde gebiacht. Vanwege de landbouwmaatsphappij „Voorwaarts" te Kijkuit, had gisteren te Hulst de aanbesteding plaats van de levering van ongeveer 65.000 kilogram kunstmest en 10.000 kilo chilisalpeter. Voor do kunstmest werd ingeschreven door de heeren Staal te Graauw voor 7,24, Vlaeminck te Clinge voor 7.21 en Oggel te Axel voor ƒ7,13 per 100 kilogram. Voor de chi lisalpeter werd ingeschreven door den boer Oggel te Axel voor 11,32 per 100 kilogram. Beide leveringen zijn aan den heer Oggel gegund. Bij beschikking van den minister van financien is met ingang van Maart de kommies 3e klasse Heijt te Axel benoemd tot kommies verificateur 3e categorie te Vlissingen (haven). Hulst, Febr. Heden had alhier door de Vereeniging „Landbouw-Belang" te Graauw, de aanbesteding plaats van le. 94.J00 KG. Kunstmest, waarvoor werd ingeschreven door de hoeren Saiomonson te Rotterdam voor 7,1 en Ed. Staal te Graauw ƒ7,25. Aan den laagsten inschrijvei is dele vering gegund. 2e. 66,300 KG. Chilisalpeter. Hiervoor waren de volgende biljetten ingekomen Scheele te Temenzen voor 1,36, Ed. Staal te Graauw voor ƒ11,34 en driaanssens Polfliet te Hontenisse voor 11.34. Bij loting is de levering gegund aan den laatsten inschrijver. Men meldt uit Velzeu aan de Crt. Zaterdagochtend te uur begon de vertegenwoordiger derheeren Goedkoop het Vrijdag avond ge.staakte werk tot opnieuwen der gezonken machine voort te zetten Tegen half elf was men ver gevorderd, dat kon gezien worden dat er aan de machine ontbraken de stoom pijp, de geheele kast waarin een machi nist en stoker gewoonlijk staan en een der zijschotten. De machine werd op een zolderschuit geladen en zoo naar do Handelskade te Amsterdam gebracht. Reeds van uur morgens waren vier flinke vlettöriieden bezig met dreg gen, doch helpen deed dit niet veel. Wel werden in den loop van" den dag, tot ongeveer drie uur toé, verschillende lichte voorwerpen opgehaald, doch door het aanhoudende spuien, dat de vlotten blik semsnel doed wegdrijven, verwardden de dreggen telkenmale in den telegraaf kabel, zoodat van goed dreggen geen sprake was voor oen uur of vier, toen het spuien ophield en het water opliep. Tal van Haarlemmers kwamen tegen twee uur in den middag alhier aan om de machine t9 zien lichten, tej wijl toch alle ochtendbladen hadden gemeld dat dit vóór dien tijd reeds zou zijn af geloopen. En het waren geen gewone menschen die kwamen kijken, doch personen, waar van men zou verwachen dat zij zich eerst behoorlijk op de hoogte hadden gesteld. Toen het water opliep, zooals reeds gezegd, tegen vier uur, kwam uit Am sterdam de boot van den hesr Goedkoop met stukken der machine visschen. Juist vóórdat de duiker te water ging meldden twee der dreggers, dat zij een lijk hadden opgehaald. Het bleek dat te zijn van machinist Kloos. De maD zag er uit of hij niet het minste lijden haci gehad. Op het gelaat lag een rustige trek, de oogen waren gesloten, in éen woord, liet scheen of hier niet de minste doodstrijd was gestreden. En toch, wat moet die man door de te late ontdekking, dat hij achter- in plaats van vooruitging hebben gevoeld, want dat hij het ontdekt hééft bleek morgens uit den stand van den „handel". Op het laatste oogenblik was getracht dezen om te zetten. De duiker, Munniksma, ging tot driemaal toe te water, en door zijn zoe ken weiden alle 7ermiste deelen der machine, behalve de stoompijp, boven gebracht en geborgen. Ook de dreggers haalden nog eenige voorwerpen op. Intusschen was het uur geworden. De dreggers waren doodaf' en-moesten het werk staken Zondag werd. het reeds zeer vroeg hervat en de flinke mannen zijn bepaald overtuigd, nu-alle ballast uit het water is, ook de twee andere lijken te zullen vinden. Indien men nagaat dat een klein ijzeren raampje is naar boven gehaald en een persoon toch zeker honderdmaal zwaarder is, gaat hun redeneering op den bodem heeft het spuien geen in vloed degelijk op. Tot half uur toe was zoowel de ha venmeester, de heer Hofstede, en de chef machinist Kramer, de laatste ieeds van Donderdag avond toe, in het 'touat dit op de Velzerbrug te zeggen heeft, kan een ieder getuigen, die weet hoe "koud het daar kan wezen. De diefstal ten paleize van den graaf van Vlaanderen moet tusschen en 12 uur hebben plaats gehad, maar omtrent den dader heeft men geen andere aan duiding dan dat de schildwacht verklaart te 10 uren een persoon met een groot pak onder den arm het paleis te hebben zien verlaten en op den hoek der straat in een rijtuig stappen, waarmede bij ver dwenen is. Dat „groots pak" geeft ook al weinig licht, als mén bedenkt dat niets anders vermist, wordt dan de; juweelen en sieraden, geborgen in een mahonie houten kistje, hetwelk in hèt;; slaapver trek der gravin gewoonlijk achter s.lot bewaard wordt. Of dit nu ook Zaterdag het geval geweest is, blijkt niet; wel dat het kistje is opengebroken en van den gebeelen inhoud berooid. Die inhoud bestaat in eene lange lijst van sieradeny gezamenlijk geschat op eene waarde van 300,000 fis Het paieis is den ganscheo avond electrisch verlicht geweest, terwijl de inwendige dienst er zeer streng is. Het geneele dienstpeisoneei is dan dok in de eerste plaats aan een scherp ,-ver hoor onderworpen. Weinige maanden gelegen werd er uit het paleis van den graaf van Vlaanderen

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2