Ufo. 682. 8e Jaarg. DE ZANGERES. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee ii wsch-laanderen. MELEMAfV, FEUILLETON. Arbeiderswoningen. AXEL. Nog meer belemmeringen Dit Blad verschijnt elke» Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS': ner Maanden 50 centfranco per post 60 cent,; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Ad verten tien van tot regels 25 cent; eiken regel meer cent. Groote letters worden plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. worden franco ingewacht, uiterlijk tot Binsdag-en Vrijdagnamiddag TM EE uren. voor naar Advertentiën Door liet hoofdbestuur van de Neder- landsche Verèeniging lot afschaffing van sterken drank is, naaf aanleiding der aan hangige kieswet, aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het verzoekt aan 'het wetsontwerp in elk geval te wil len, toevoegen bet verbod om op ver kiezingsdagen in het ressort der daarbij betrokkön kiesdistricten sterken drank in, drankwinkels te verknopen ol aan te bie den. De Midd. Cour. teekent hiérbij het volgende aan Is dat verzoek wel billijk? meenon wij te mogen vragen Óns dunkt van niet; en voldoening argan zou ons nog verder voeren op oen gevaarlijken er. lastigen weg. Het ligt voor de hand dat wordt hieraan voldaan weldra de eisch zich zal doen hooren omnog verder te gaan en in zulke dagen ook herbergen en café's te sluiten. Wij léven nu eenmaal in een tijd van ziekelijke overdrijving op dit puntmaar men vergeet te veel dat men daardoor zeer. onrechtvaardig wordt tegenover an deren, ook leden onzer samënlovibg, die, waar zp hun plicht en vervuilenwelke hun door fiscus, wetten en verordeningen worden voorgeschreven, in geen enkel opzicht vergoeding ontvangen voor hetgeen op dit print steeds meer en meer van hen wordt gevergd. De houders van drankwinkels en derge lijk© betalen voor de uitoefening van bun bedrijf in de eerste' plaats patentrecht en bovendien nog eefi niet onbelangrijk ver gunningsrecht. In sommige plaatsen 15. NOVELLE UIT HET DUITSCH. Ja, 'riep hij uit, daar ligt waarheid in een schijn van waarheid, eene waarschijn üjkbeid. Het is mogelijk, het kan waar z\jn, maar drommels, kan hét ook geen leugen zijn Dat geloof ik, heer kapelmeester, noemt mén decrescendo in uwe waarde kunst maar waarom daalt ge bij deze zaak zoo vat de waarheid tot den logen at? En als ik nu borg sprak voor de waarheid, mees lef, wat dan Peinzend bleef Bolani voor zich staven Ha,als dit mogelijk ware. dokter Mn het goud zou ik laten zétten.Do gedachte alleen diént groot eri koninklijk beloond te worden Ja, wie mij borg wilde zijn Alles is zoo duister verwarde dool hof geen leidende ster Waarde vriend, viel de dokter hem in (la reden, ik betrap bier op. eene aan-, lialing uit Schillers Rooverszooals die in Gottassche uitgave in zakformaat blad zydë 175 staat, als ik mij niet vergis. Niettegenstaande dat weet ik zulk een borg, zulk eene leidende ster. Ha, wie er mij zulk een geven kou riep kapelmeester uit. Hij zal iaiijn wordt hun bedrijf op onderscheidene wij zen aan banden gelegd, b.v. door een sluitingsuur en door verplichting tot slui ting, wanneer dit bij brand, loting of andere gelegenheden door den burge meester noodig geacht wordt. Daarmede reeds staan zij niet gelijk met andere winkeliers, waaronder er toch ook zijn die artikelen vorkoopen, welke sommigen voor de volksgezondheid scha delijk achten. Het sluiten van drankgelegenheden nu ook nog te bevelen op dagen van ver kiezing, als er allicht van de café's druk ker gebruik wordt gemaakt dan anders, lijkt ons een drukkenden maatregel, die tevens onnoodig is en bovendien kiezers, welke van buiten komen, verhinderen zou zich des gewenscht te vevverscheo. Onzes inziens schaadt alle overdrijving; en hoe goed de bedoelingen ook mogen zijn van de adresserende vereeniging, ge lóoven wij dat een maatregel als zij wenscht een dwang zou wezen, die de legeering noch op de schenkers noch op gebruikers leggen mag. Waar moet het heen, zouden wij wil len vrageD, indien alle vereenigingen en alle bonden, die zich de godsdienstige of zedelijke opvoeding van het volk ten doel stellen, van den wetgever konden verkrijgen dat al wat zij verkeerd of' schadelijk achten werd verboden en de burgerij maar gedwongen werd in het gareel te gaan, dat zij haar zoo gaarne zouden aanleggen Gaat men op dien weg voort, dan zou den ten slotte tegenstanders van het rooken of van het snoepen oor met recht kunnen vragen om beperkende bepalingen ten opzichte van sigaren- of snoepwinkels. zat hem aanbidden Op de aangehaalde plaats is wel sprake van een zwaard, waarmede uien het ad- derengebroedsel eene brandende wonde wil toebrengen! niettemin echter wil ik' vertuigen. De gezant, die de arme Giu- zeppa in huis opnam, logeert toevallig hier in dit hotel op numero Wees zoo goed een jas aan te trekken en eeue das om te doen, dan zal ik bij hem brengen. Hij heeft mij beloofdiu ontvangen. De jonge man drukte geroerd" de hand des dokters, maar zelfi. nu nog kon hij een zekere hoogdravendheid niet laten ren. Gij waart mijn goede engel, zeido hij hoeveel dank ben ik schuldig voor uwe goedheid. Ik zal spoedig mijn jas aandoen en volg naar den gezant. IX. En wil men al het gewicht leggen op het feit dat door het open zijn van her bergen, café's enz, dronkenschap daar door rustverstoring in de hand wordt ge werkt men verlieze niet uit het oog dat waarlijk de verkiezingsdagen in ons land niet zulke tooneelen van wanorde ople veren om tot dergelijke maatregelen te moeten besluiten. Er zijn bovendien wel andere middelen om zoo noodig de orde te handhaven. Onbillijk zou tevens zuik een sluiting, zijn tegenover de sociëteiten,? waar een zekere categorie' vah'-kiezèls^rfjelijk het zelfde zou kunnen doen wat men anderen wil beletten. En dien weg eenmaal inslaande olf vervolgende is er geen grens meer aan te wijzenwanneer zulke gelegenheden wèl of wanneer niet open kunnenzijn. Onder bovenstaand opschrift bevat De Tribune van dezer het volgende Eenigen' tijd geleden bevatte De Tri bune een artikel over WoningeDnood,'' waarin gewezen werd op de mogelijkheid om de bevolking meer regelmatig dan thans, over geheel Nederland te ver spreiden. Dezelfde gedachte had de schrijver van „een spoorwegkvyestie", die bij de groote steden voorsteden zou willen vormen op de wijze als in Londen en doorgoedkoo- pe talrijke verbindingen met de stad, het bezwaar van buiten wonen dichtbij eene groote stad, zou willen opheffen. Deze maatregel is veel minder ingrij pend dan die door den anderen schrijver werd aan de hand gedaan en zou tevens te weinig baten, omdat toch de opeen- hooping, bij en in de groote steden zou blijven bestaan, zoolang te veel industri eel© ondernemingen in de groote steden opeengehoopt blijven. Te Londen waar de bevolking ieder jaar met 70.000 zielen toeneemt, is cjö opeennooping in de wijken, door de ongelukkige» bewoond, ontzettend. Niets is te vergeifiken^tjDfti dep treurigen aan blik van die sloppen, waar de huizen elkaar bijna raken en waarin de lucht nooit doordringt. Een atmosfeer van schimmel ;en vocht ontsnapt uit de kleine lage huizenof het droog weer is of regent, is hetzelfde; de grond is altijd eene slijkmassa, De smerigheid dezer woningen, waar opvolgende geslachten hun vuil hebben opeengehoopt, gaat alle verbeelding te boven; en in deze holen leven eerlijke arbeiders met hunne fa rhilies, te midden van dieven en .moor denaars. Te Beilijn heeft de opeen hooping voneens den hoogsten. graad bereikt de behoefte, aan huizen is zoo groot, dat de regeering kazernes openstelt voor de hei> berging der a.rbeidersfamilieseen, aan zienlijk gedeelte der bevolking woont in kamers, die niet eens. verwarmd kunnen worden. In Siiezie, in Rijn-Pruisen, in ti/pstfalen wonen dearbeiders bij hun kameraden, die bij hen in de kost zijn en men ziet dikwijls in; een zelfde ka meréen bed voorden huisvader, de vrouw, de kinderen en den kostganger Te Parijs is de-toestand ook niet veel peter.Den eersten Junij. 1876 waren,er te Parijs 9.050 verhuurders van slaap- De verzoening uiel den geliefd* scheen bijna nog meer invloed te hebben op de zangeres, daB de helende drankjes van den dokter. Hare gezondheid ging met de»U dag vooruit en weidia was zij in zooverre hersteld, dat zij de bezoeken harer deel nemende vrienden buiten het bed kou ont vangen. De directeur van .politie bad deze verandering en haven toestand afge wacht, om verdér gevolg aan'de zaak te geven. Het was een voorzichtig man en de faam ze'de van hem. dat hem niet licht iemand ontging, op wien hij eenmaal het mijlen van hem verwijderd. De dokter liad hem de geschiedenis der zangeres ver haald, vervolgens had hij met baion Mar- tënow beraadslaagd en een en ander ver nomen. dat hem van groot belang toe scheen. De gezant had hem namelijk ver haald, dat hij toenmaals van het voorval met de jonge Fiametti partij had getrok ken om boogerop melding te maken van het roekelooze leven van een chevalier De Planto. Mij had niet verzuimd, bjmfd zakelijk die omstandigheid, dat het arme kicd eigenlijk verkocht werd, in het juiste licht te plaatsen. Genoemd berucht huis werd korten tijd daarna door de politie opgeheven en de baron scheen dit hoold zakelijk toe te schrijven aan het aandeel, dat hij iu deze zaak genomen had. Ook hij had vernomen dat de chevalier dood was, maar geloofde echter mét den 'direc teur.;-van politie, dat dit bericht slechts een kunstgreep was geweest, om zijn be drijf des te zekerder te kunnen uitoefenen want beiden twijfelden er volstrekt niet aan, dat de poging tot moord op de zan geres alleen van dit verschrikkelijk mensch uitging. Hoe moeilijk echter was het, om het spoor van dezen moordenaar volgen. De vreemdeliugeu. die zich op dat oogenblik in ophielden, waren, zoo als dedirecteu rv er zekerde allen bóven ver denking'verheven. Slechts twee omstan digheden konden tot zekerheid leiden. De lütótifö: ziiii, mijn en gék ihijii' Gód ik oog/had, al ware die ook honderden meer zakdoek, die in Eiametti's kamer gevó.i- den was, kon als men ergens anders een gelijksoortige» zag, tot de ontdekking voe ren. Daarom bevond zich in handen van alle naaisters en waschvrouwen,die woon waren voor de vreemdelingen te te wei ken, eene nauwkeurige beschrijving daarvan.' Ook meende de directeur op zielkundige gronden te kunnen aannemen dat. een tweed-* aanslag op bet léven der zangeres spoedig volgen zóu, ingeval de moordenaar zich nog in de nabijheid op- bieid. ";i;v Zoodra daaroui de. krachten dér zange res hét toelieten, begeleidde de directeur yan politie dokter Ltiuge alty^, als deze haar bezocht. Vele maatregelen werdén genomen, de eene werd goedgekeurd, maar n:et wel uit voeibaar geacht, de andere we der geheel verworpen. Giuzeppa zelve kwam eindelijk op een gedachte, die den beiden mannen zeer stade' kwain. De dokter, zeide zij, heeft mij veroorloofd, de volgende week wéér uit te gaan. Als hij er niéts tegen heeit. zou ik op het laatste gemaskerd bal van de carnaval voor het eerst weer onder de menschen willen verschijnen. Het heeft iéts aan trekkelijks voor "mg. 'mg daar, waar nign ongeluk eigenlijk begon, vóór het éérst te vertoonen. Als men er voor zórgdei dat dit in genoegzaam bekend werd en als de chevalier nog bier is, dan ben ik als van mijn leven overtuigd, dat hg rindév of ander masker weeriri' iwgtié'y- 'habgbeid. zal komen. (^ërdf vervolgd;) f'tf

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1