Buitenland. Gemengd Nieuws. den dood ten gevolge hebben. Niet minder gevaarlijk is de melk van koeion. ladende nan parelziekte, miltvuur en verschillende verzweringen en verhar dingen tuberculose) aan de uiers. De genoemde en andere meer of min der voor den mousch gevaarlijke aan doeningen komen niet slechts by uitzon dering, maar vrij menigvuldig: bij de run deron voor. Het lijdt dus geen twijfel," of in vele gevallen'zal de melk, die in den regel vtiu meerdere koeion afkomstig is en dooreengemengd wordt, 'voor een gedeelte verkregen zijn van niet volkomen gezon de dieren. In de tweede plaats bedenke men, dat, voor hef wasschen van vaatwerk, era uiers, enz. vooi de melkgewoonlijk gebruik gemaakt wordt van slootwater, soms ook wel van water, geput in de. nabijheid van mestvaalten, beerputten, •■'enz. Verschillende smetstoffen, zooals van cholera, typhus, maag- en darmcatarrhen kunnen daardoor aan de melk wor den toegevoegd. Meik nu is. eene bij uitstek geschikte voedings stof voor dergelijke smetstoffen, en, eenmaal daarin gebracht, zullen deze zich dus gemakkelijk verder ontwikkelen en daardoor het gevaai doen toenemen. Niet altijd zal het gebruik van besmette melk schadelijke gevolgen na zich slee penmen vergete echter niet, dat ook hier de meerdere ot mindere vatbaarheid van het individu zich doet gelden, en dat in vele gevallen alleen door nauwkeurige waarneming en onderzoek de oorzaak der ziekte kan worden opgespoord. Het koken van de melkom de daarin zich bevindende smetstoffen onschadelijk te maken, verdient dus onder alle omstan- digheden aanbeveling. Men zorge echter, dat de melk gedu- rende minstens minuten goed koke, aangezien- bij lagere temperaturen het doe) het vernietigen van de smet- stoffen, niet wordt bereikt." Uit bovenstaande blijkt, welke vijan den van den inensch in de oogenschijn- lijk zoo zuivere melk schuilen kunnen. Men houde dit nu nier, voor een praatje, dat men eeuvoudig leest, zonder er ver der meer aan te denken. Neen, het diende zoover te komen, dat in elke huishouding een zoogenaamde melKkoker aanwezig was, een eenvoudig steenen voorwerp, dat voor eenige stuivers in vele winkels verkrijgbaar is. We weten wel, hoe in den ïegel der gelijke wenken worden beoordeeld. Het gewone deuntje is: »Och, met dat geza nik kan ik mij niet ophouden.'' Zij, die zoo spreken, bedenken even wel, dit het gebruik van drankjes en pillen aii den apotheek nog veel meer „gezanik" met zich brengt en schadelijk is op den koop toe. De gezondheid wordt het meest op prijs gesteld, juist door hen. die haar missen. Dat men dan ook zooveel moge lijk zorge gezond te blijven! Afschaffing Tolgeld. Zijn we goed ingelicht, dan zullen po gingen aangewend worden, om in het 4de district de inwoners te bewegen, ad- baesie te verleunen aan bet verzoekschrift, hetwelk van uit deze streek zal gericht worden aan de provinciale sUten van Zeeland, ter verkrijging van afschaffing der tollen op de provinciale wegen. Hebbon we reeds eenige dagen geleden, bij het bespreken dezer zaak, belangheb benden aangespoord tot feekening van het requesfc, thans drukken we den wel- gemeenden wensch uit, dat, mocht bo venstaande mededeeling waarheid bevat ten, die pogingen met der, meest gun stigen uitslag mogen bekroond worden. Immers, hoe grooter het aantal is van hen, die een zeker verlangen te kennen geven, des te eerder zal er toe worden overgegaan, om aan dat verlangen te vol doen. Men bedenke, dat ook hier en hier vooral, eer,dracht macht maakt. Wij herinneren er aan, dat morgen, -Zaterdag, het adres ter-\teekoning ligt bij mejuffrouw de Wed. Rolff alhier. Dinsdag werden de pleidooien in het Panama propes voortgezet. Martiny, de advocaat van Cottu, her innerde in zijn pleidooi allereerst aan den vrywilligen terugkeer van dezen be klaagde, die te Weenen vertoefde, maar niet wilde, dat hij van zijn medebe stuurders gescheiden zou worden. Verder wees pleiter er op dat Cottu als directeur zich niet met de financieele zaken inliet, en dat de hem ten laste ge legde feiten "verjaard waren. Toepassing van dit middel van verde diging achtte by echter niet noodig, waar op de hoofdzaak vryspraak moet volgen. Te Rome wordt een strenge een suur uitgeoefend op de verzending van telegrammen door de correspondenten vau buitenlandsche bladen. De gevangen genomen directeur der Ro meinsche bank Tanlongo moet dreigen een boek te zullen openbaar maken met de namen der politieke personen en jour nalisten, die bij de financieele schanda len betrokken zouden zijn. De politie waakt streng tegen het ver schijnen van plakkaten en vlugschriften over de finacieele schandalen. Vele bladen protesteeron tegon de cen suur. Ondanks de geruststellende artikelen in Ue dagbladen, komen er vele inleggers aan despaarbanken hun geld terughalen. Volgens don Matino van Napels zijn er dagvaardingen gezonden aan de afge vaardigden Nicotera, Deverdi, Fontana, Zeppa, Naiducci, Simonetti en vele an deren. In de kamer werd echter ook Dinsdag noggoen aanvrage tot vervolging gedaan. Te Florenso heeit de bank der Han delsvereeniging geliquideerd. Ook hier vouden onregelmatigheden plaats. Een beambte is wegens oneeriykbeid gear resteerd en tegen anderen is bevei tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Hot passief der bank bedraagt twee milioen lires. Tor gelegenheid van de opening van het parlemeDt trachtten de werkloozen te Londen Dinsdag eene betooging te houden. Ondanks het verbod der politie en tegen den wi! hunner aanvoerders trokken on geveer 2000 werkloozen van de Tower Hill door de City naar het Parlements gebouw. Zij weiden door de politie uit eengedreven, waarbij het herhaaldelijk tot handtastelijkheden kwam. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen» De kleine Spaansche koning is door de' mazelen aangetast; de ziekte beeft haar gewoon verloop. AXtiij, den Februari 1893. Voor de met Maart vacant ko mende betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. De jaar wedde bedraagt 500. Met het vierde schot schoot zich de heer van Aerdo gisteren koning van de doelboogsocieteit Prinses WilkeU mina alhier. Door de vereeniging Door Eendracht Sterk te Terneuzen werd Woensdag aan besteed de leveiing van 112.000 KG Kunstmest en 59.000 KG. Chilisalpeter. Voor de kunstmest werd ingeschreven door de heeren Scheele te Terneuzen voor 7.08, Standaert Co te Balge roecke voor 7.02 en Vaesen Co te Rotterdam voor 6.84 en voor de Chi lisal peter door de heeren Scheele te Terneuzen voor 11.28 en Adri- aanssens te Groenendijk voor 11,90, alles per 100 KG. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Hulst in het kantoor van den heer Fassaert en in den winkel bij deu heer deMoor een ruit ingewor pen. De dader is bekend. Ct. Maandagavond is in een herberg aan den weg van Hulst naar Graauw ern stig gMvochten door eenige lieden van laatstgenoemde plaats, die van de Hul ster markt naar huis kwamen of liever sukkelden. Twee vau de vechtersbazen werden naar Hulst vervoord voor dade lijke geneeskundige hulp, een van do twee moet zegt men zyn voet ge broken hebben, terwijl de ander zoodanig op 'toog geslagen is, dat voor verlies van dit lichaamsdeel vrees bestaat. Cu Een oude alleenwonende weduwnaar te St. Jansteen ging Zondag in den voor avond zffn gewone wandeling doenb|j zijne terugkomst te uur des avonds zag hij dat in zijn huisje inbraak was gepleegd, zijn boöltje overhoop geworpen en onge veer 140 aan Muntspecie ontvreemd. Een bedrag van 00C aan ef féeten had men laten liggen met een gouden tien tje en een partijtje bankbiljetten. Naar de Midd. Crt, verneemt had de man, d'H geheeten, steeds uit vrees voor dieven in oude kleeren en tusschen oude boeken verschillende sommen verstopt. De dief stal gebeurde in een huis, dat vrijwel midden in het dorp staat en aan drie zyden door andere woningen omgeven is, terwyi het op straat en in de herbergen vol drukte en beweging was, Een knaapje vermaakte zich nabij de Texelsehe haven op een prikslede. Door het afhangen van den wal kon het jon gentje niet tijdig zijn vaart stuiten en tuimelde hij hals over hoofd bij de steile kade neer te water. Gelukkig merkte een visschersknecht wat er voorviel en haastte zich den kleinen drenkeling met een haak uit het diep op te halen. Nauwelijks, was de knaap op het droge gebracht of hij wend de zich tot zijn redder met de woorden „nou m'n slee en m'n prikker nog!" In Den Haag is de politie er ein delijk in geslaagd, eene lang onbekend gebleven oplichtster te ontdekken. Het is eene jonge vrouw, die reeds vroeger met de justitie wegens gelijk feit in aanraking kwam. Sedert geruimen tijd heeft zij op naam van een en ingeze tene dier stad, bij familie van wien' zij indertijd, diende, verschillende bestellin gen bij tal van winkeliers gedaan, en de waren ten eigen bate aangewend. Voor al van koek- en banketbakkers was zij op deze wijze een „goede klant", doch ook leveranciers van huishoudelijke arti kelen werden door haar vaak opgelicht. Zooals zij aan de politie mededeelde, wil de zij op deze wijze in hare huishouding komen. De arbeider te Willems oord, had erge kiespijn en nam een luci fer, waarmee hij in het tandvleesch ging pluizen. Binnen weinig tijd zwol de mond van binnen geheel op, de pijn was niet te verdragen en de hulp van dr. Koster werd ingeroepen. Deze ver klaarde dat er bloedvergiftiging ontstaan was; van genezing was geen sprake.Na vele pijnen overleed Dinsdagavond werd omstreeks half zes in de nabijheid van Bokstel,' een ge weerschot gelost op den trein naar Eind hoven. De heer Smits van Oijen, oud lid der Eerste Kamer der Staten Gene raal, zat in de coupé waarin de kogel doordrong. Hij werd niet gewond. Een afschuwelijke dubbele moord is nabij Charleroi gepleegd Sedert Zon dag waren twee kleine meisjes, het eene het andere jaar oud, dochtertjes van eon arbeider uit een der voorsteden, uit het ouderlijk huis verdwenen. De beangste ouders wendden zich tot de politie. Maandagmorgen werden de beide lijkjes door een voorbijganger in het bosch nabij de abdij Sokilmont on der Fleums gevonden. Het oudste kind had de laagste mishandelingen ondergaan, waarna haar moordenaar haai met een trap op de buik had gedood, terwijl het zusje geworgd naast haar lag. De politie heeft verdenking op een sujet, dat daar in den omtrek rondzwierf doch dit men- schelijk monster is nog niet door baai- gevonden. De ontsteltenis in die strekenis groot. By den graaf van Vlaanderen, die met zijne familie een bal by woonde, is gisteren nacht voor ƒ300.000 aan klei- noodiëu gestojen. Naar men ons mededeeltzou er gistereu by Lobith een ongeluk plaats ge had hebben door het ontijdig ontploffen van eene dynamietpatroon, waardoor een artillerist op vreeselijUe wfize om het le ven is gekomen. In den St, Pietersberg nabij Maas tricht waren Zondag namiddag jongons van 12 tot 10 jaren zonder gids afgedaald en daarin verdwaald geraakt. Den gehee len nacht werd te vergeefs naar hen ge zocht, tot het eindelijk Maandag ochtend een bewoner van St. Pieter, den heer Feidinand Scnols. mocht gelukken de ver misten op te sporen en van een wissen dood te rodden. Er zullen thans maat regelen worden genomen om dezen on- deraardschen doolhof niet meer zoo ge makkelijk toegankelijk te maken. Men meldt uit Blokzijl aan de Ct.; Maandag avond kwam hier be richt, dal er van het naburige Vollenho- ve twee kinderen van en 10 jaar op de Zuiderzee Waren zoek geraakt, De kinderen hebben zich Maandag namiddag op bet ijs begeven en zijn door de plot» seling opgekomen mist zeker aan Het dwalen geraakt. Ofschoon het ijs rond om vastzit, bestaat er voor de kleinen groot gevaar door de kistingen en de me nigvuldige bijtjes der spieringvisschers. OnmiddelijkJ begaven z'.ch van bier tal rijke personen naar zee, om door lichten en misthoorns de aandacht der kleinen te trekken en hen den weg naar de kust te wijzen. Tot heden zijn zij rog niet gevonden. Dinsdag avond had er te Amster dam in een der lokalen van de Unie op Rapenburg eene openbare vergadering plaats, waar de sociaal democraat Polak sprak over wat willen de socialisten?" Er was gelegenheid tot debat, waarvan zekere Herman Mulder gebrnik maakte, die den inleider bestreed Toen bij ge ëindigd had, ontstond or tumult. Eenigen wilden Mulder zelfs lijf, maar bij wist zich naar achteren te dringen, waardoor hij buiten gevaar kwam» De oneenighe- den weiden echter door zijne voor- en tegenstanders voortgezet. De president der vergadering stelde al les in het werk om de orde te herstellen, doch te vergeefs. Den inleider, die op de bestuurstafel de menigte wilde over schreeuwen, gelukte dit ook niet, daar bij door de tatel zakte. Dit tumult duur de bijna 10 minuten. Een inspecteur der politie was ter vergadering aanwezig. Toen de menigte werder tot kalmte gebracht was, werd de vergadering ge sloten. Te Nieuwe Sluis, bij Brielle is Maan dagmorgen de ontvanger der Rijksbelas tingen, de heer in zijn kamer op den grond dood liggende gevonden, met een revolver naast zich. De kasten waren opengebroken, en meu vond geld op den grond. Naar het oordeel der geneeshee ren moet het slachtoffer des nachts half drie vermoord zijn. De politie zoekt ijverig naar den dader of de daders. Het gerecht uit Rotterdam en Brielle was Maandag ongeveer te halfeen Nieuwe Sluis. De bewoner van het Bezuidenhout te Gravenüag6, die Maandag voor de rechtbank aldaar terechtstond wegens het spuiten met bijtend vocht naar een kind, is in den nacht na de terechtzitting in zoo hevige gemoedsbeweging geraakt, dat hij thans in een toestand moet verboe ren die bezorgdheid wekt. Dinsdagochtend werd een schaapher der te Hijkcr Sniilde door de rijksveïd- wacht gevankelijk naar Assen getrans-/ porteerd, als verdacht van eenige de/ aan, zijne hoede toevettouwde schapen te hebben geslacht en het vleésch en de vellen ten eigen bate te hebben verkocht.

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2