l\o. 081. Zaterdag Februari 895 8e aarg. 71 feuilleton. DE ZANGERES. Nieuws- en Advertentieblad voor wsc laan deren. DIELEMAN, AXEL. Centrifuges. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. AJBONNEMENTSP per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!. numm. ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van tot regels 25 oent; voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiÖn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het verslag van den heer Basègue van Ecaussines over de tentoonstelling te Braine-le-Comte, bevat nog andere wen ken, niet van belang ontbloot voor som mige streken van ons land. De handcon- trifuges, verbeterd als zij allengs werden, worden gemakkelijk genoeg bewogen, al thans bvj particulieren, die er twee ol driemaal daags de melk van 10 tot 25 melkbeesten mee ontroomen. Wij zijn er althans dagelijks getuige van dat er zelfs 'de vrouwelijke dienstboden niet mee gemoeid worden. Het eigen volk, moe der en dochters, kunnen het best af maar anders is het bij de coöperatieve melkenjtjes, die eiken dag achtereenvol gens 1000 tot 1200 lr. melk centrifugee ren en op goed bezoldigde arbeiders zijn aangewezen. Daar wordt die urenlang met de vereischte oplettendheid en een vormigheid voortgezette arbeid op den duur toch vermoeiend en kostbaar ook. De behoefte aan een eenvoudigen, weinig kostbaren en gevaarloozen motor doet zich daar bepaald gevoelen. En zelfs op de boerde'-ii zoude hij met ongewenscht wezen, indien men er nog ander werk mee verrichten kon. Wie een zooge naamde manegeof een trapmoleü bezat of een groot wiel voor den zoog karn hond, zal er wel eens aan gedacht heb ben, zïch ook met paard, poney, os of karnhond bij het centrifugeei en te be helpen, maar dat geeft niet geregeld goed werk, het. gaat dikwijls te traag, dan weer te vlug, met horten en stooten dan wordt de melk ook onregelmatig, af en toe zeer sleéht ontroomd. en ontstaat er gevaar voor ongevallen, die kostbare reparatiën noodig maken. De centrifuge moet zeer geregeld in gang worden ge houden, bv, met 40 zwengelslagen in de minuut, niet meer, ook niet minder, en zooveel accuratesse kan niet van vee worden geveigd. Maar er zijn andere motoren die het veel beter en hoogst nauwkeurig kunnen doen, bewogen als zij worden door water stoom of electriciteit, gas en petroleum- motoren, enz. Maar dan staat weer in den weg dat waterkracht zelden voorhanden is daar waar men ze noodig heeftdat men op het platteland niet over gas en electrische geleidingen kan beschikken, dat stoom werktuigen met meer kunde en oplet tendheid behandeld moeten worden dar bij boerenarbeiders gevonden wordtdat petroleumlucht bij de behandeling der melk niet bijzonder is aan te bevelen en, last not least, dat de meeste machinerieën van dien aard kostbaar zijn en zeer ge compliceerd. (Men houde in het oog dat hier bedoeld steeds worden kleine boer derijen en kleine öoöperatieve boterma kerijen). Er waren anders to Braine le-Comte tentoongesteld een verticaal locomobieltje van pkr.. eevoudig en netjes afgewerkt, kostende 75 (van de Behr te Braine leComte), en een electrische motor, van dezelide kracht, prijs 40, met 20 tot 25 cent bedrijfkosten in het uur 'van Des maretz, aldaar). Maar de heer Besègue vermeent toch iets anders te moeten aanbevelen, nl, een ter plaatse mede aanwezigen heete- iuchtmotor, Het was niet de eerste keer dat dergelijke motoien tentoongesteld werden, maar vreemd genoeg, men beeft NOYELLE UIT HET DUITSCH. De jonge ma» scheen zich den dokter te herinneren van den vorigen dag en ontving hem droefgeestig, maar was toch zoo beleefd om een stoel ledig te maken, ten einde den bezoeker eene plaats aan te bieden. Hij zelf liep met groote schreden de kamer op en neer en zijn fladderende kamerjapon nam het stof af van tafels en boeken. Hij liet den doker niet aan het woord komen, hij overschreeuwde hem. Gij komt van haar, riep hij uit. Schamen uwe grijze haren zich niet, de koppelaar van zulk eene vrouw te zijn Ik wil van niets meer hooren, ik heb niijn gelukten grave gedragen, gij ziet, ik treur over mijne zaligheid, ik heb mijne zwarte ka merjapon aan reeds dit moet als gij/ slechts éenigermate op zielkunde vef-ötaat, een teeken zijn. dat ik haar be sdhouw als voor mij gestorven. Giü- zeppa, Giuzeppa Waarde heer kapelmeester, viel de dok- /ter hem in de reden, hoor mij slechts aan Hooren wat weet gij van hooren Luister, als gij van hooren spreekt. Ik zal beproeven, of gij gehoor hebt, oude dat is de vrouw, ging hij voort, ter- ze, naast de andere, in den regel te weinig opgemerkt, en dit acht hij zeer verkeerd, want voor hetgeen hier bedoeld wordt, vindt hij de heete lucht verre ver kieslijk boven andere beweegkrachten, Wie met een groote kachel in de huis kamer weet orn te gaan, kan met dezen motor ook terecht. Hij is verplaatsbaar en zou derhalve op de boerderij kunnen dienen om gaan te malen, koeken te bre ken, boonen of maïs le pletten, wortels baksel te snijden. Aan ontploffing is geen denken, er zit niet eens eene ventiel aan de machine. Men heeft zich aan geene maatregelen van toezicht of oontrële te onderwerpen. De gebezigde .acht wordt beurtelings verwarmd en afgekoeld, zet zich uit en krimpt, en brengt, uitgezet, zuiger, zuigstang, excentriek endrijfwiel in beweging, zooals de stoom het doet. Daartoe is aan brandmateriaal noodig voor 37a cent per arbeidsuur. Te Braine- le-Comte werden er de 300 liter hand- centrifuge el en de Aloha-poney van Ka val mee gedreven. Barones De Meëus heeft er eene voor de melkerij van haar landgoed te Argeuteuil bij Wa terloo. die aan zeer jeugdig meisje toe vertrouwd is. De jury deelde bel gevoelen van den heer BasègU9 in de afdeeling „practische motoren voor hanclcentrifuges" kende zij de hoogste onderscheiding toe aan den heete-luchtmotor. Jammer genoeg wordt de prijs daarvan, bij uitzondering, in het verslag niet opgogeveD. Wij zullen er echter naar informeeren; of bij aan doelmatigheid en eenvoud voldoen de soliditeit paart, kunnen wij niet bewe ren, omdat wij bet niet weten, maar als dit bet geval wel is, dan zoude hij juist wezen wat in menig geval zeer gewenscht wordt. Ct.) Verbreiding van smetstoffen door melk. Reeds meermalen is er in dit blad op gewezen, hoezeer het koken van melk, alvorens die te gebruiken, aanbeveling verdient. In de Nieuwe Rotterdamsche courant komt een ingezonden stuk voor, onder teekend door de heeren Dr. Vroesom de Haan en Mr. Rombach, voorzitter en secretaris der gezondheids-commissie, waarin eveneens het koken van de melk wordt aangeraden. Dit stuk luidt in zijn geheel als volgt „Meermalen wordt in deze dagen de vraag gericht, of het gebruik van melk, afkomstig van koeien, lijdende aan mond- en klauwzeer, gevaarlijk is Vrij algemeen schijnt de raeening te heerschen, dat de melk, zooais die door de leveranciers wordt geleverd, in den regel voor het gebruik onschadelijk is. Met het oog op de hooge waarde van de melk als voedingsmiddel, vooral voor" kinderen, achten wij het wenschelijk deze zienswijze ernstig te bestrijden. Vooreerst toch is het een feit, dat ver schillende ziekten bij de runderen een nadeelig^n invloed op de melk hebhen, zoodat meer of minder gevaarlijke stoor nissen bij de verbruikers daaivan het gevolg zijn. De melk van aan mond en klauwzeer lijdende koeien veroo-zaakt menigmaal mond en keelaandoeningen, maag- en darmcataiThen, die vooral bij kinderen wijl hij vleugelpiano openrukte en iets speelde, dat overigens voor den dokter, die geen groot muziekkenner was, geheel als andere muziek klonk. Hoort gij dat zachte, smeltende, teedere Maar hoort gij niet in de overgangen, het onzekere, vluchtige karakterlooze wezen dezer schep pingen Maar hoor verder sprak hij met verheffing van stem en schittèrende oogen, terwijl hij de wijde mouwen van zijn ka merjapon terugsloeg. Waar mannen wer ken, daar is kracht en waarheid, daar kan niets onreins uitkomen, dat zijn,, heilige, goddelijke klanken En met kracht sloeg hij op de toetsen, maar voor het oor des dokters was ook dit weder geheel gewone muziek. Gij maakt daar eene zonderlinge karak terschets der menschen, zeide de dokter. En, nu we toch eenmaal zoover zijn. zou ib nu niet eens mogen verzoeken, mijn geëerde heer, ook eens een dokter op het klavier voor te stellen De muziekmeester zag hem verachtejijk aan, Hoe durft ge met een krijschende fis invallen, aardworm, als ik het heerlij ke., schitterende c-akkoord aansla Het antwoord van den dokter werd af gebroken door een geklop aan de deur. „Een kleine mismaakte figuur trad binnen, maakte eene buiging en zeideDe zieke heer op numero 53 laat den heer kapel meester vriendelijk verzoeken, toch niet zoo'verschrikkelijk leven te maken, daar hij van een erg zwak gestel is en zijn einde nabij. Doe den heer mijne eerbiedige gioeten hernam de jonge man en zeg hem, dat bij van mijnentwege kan afreizen, als hij daar lust in heeft. Wat mij aangaat, ik huiver iederen nacht van zijn jammeren en zuchten en het vreeselgkste vind ik zijne goddelooze vloeken en zijn wild lachen. Meent die Franschman wellicht dat hij een alleenheerscher is in het hotel de Portugal Hindert bij mij, dan hinder ik hem vreer. Ach, hoogedelgeborene, zeide de mis maakte, hij zal het niet lang meer ma ken, zoudt gij hem zijne laatste oogen blikken niet Is hij zoo ziek die heer vroeg de dok ter deelnemend. Wat deert hem Wie behandelt hem Wie is hg Wie hij is. weet ik luist niet. Ik ben de bediende en geloot dat hij zich Lorier noeuit en van Frankrijk afkomstig is. Eergisteren was hij nog welvarend, alleen wat droefgeestig, want hij ging in het ge heel niet uit en gevoelde ook geen lust om de merkwaardigheden der stad te gaan bezichtigen. Den volgenden morgen vond ik hem ernstig ziek te bed. >Hij schgnt nachts een beroerte gehad te hebben; Maar hij wil volstrekt geen dokter heb ben, Hij vloekt afschuwelijk, als ik hem vraag ot ik er een voor hem wil halen. Hg verpleegt en verbindt zicbzelve. Ik geloot, dat hij ook nog een oude wonde heeft van een schol uit den oorlog, die opnieuw is ojiengegaan. Op ditoogen blik hoorde men den zieke aiet hoeschc stem roepen en verwenschin gen uiten. De bediende maakte driemaal zijn kruis en vlood heen. Nogeens bejuoetde de dokter of zijne redeneering geen ingang kon vinden bg den verstokten minnaar en werkelijk, hét scheen ditmaal te gelukken. Hij had eene muziekpartij in de hand gunomén, waaruit hij met zachte stem voor zichzelver. zong. De dokter benuttigde deze bedaarde stein ming en begon het leveD van de zangeres te verhalen. In het eerst scheemde ka pehneest-r er niet naar te luisteren* IJ. verig bestudeerde hij zijné party en mei' ais ware hij alleen in de kamer. Van. lieverlede echter werd hij opmerkzamer. Hij hield op met zingen, hief weldra het oog nu en dan van ziine partg op en be schouw onderzoekend het gelaat van den' dokter, li vervolgens het notenblad zak ken en zag den verhaler strak aan. Meer pii uieer schoen zijne belangstellingte\ klimmen, zijne oogen schitterden, hg na*f derde don dokter, vatte zijn arm en toen deze zijn verhaal geëindigd had, sprong: hij diep bewogen op en rende de kamer op en neer. ordt vervol <jils.) MMiMMMMMM

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1