Buitenland, Gemeugd Xienws. braohte spiraal, bU Had volkomen juist gozien, maar moest dezo inrichting spoe dig opgeven omdut het toestel zlob nlot meer gemakkeiyk Het schoonmaken. Hy liet echter, met de afgekeurde spiraal zijn oorpronkoiyk denkbeeld niet los, en mocht hel een paar jaar later met beter gevolg reallseeren, Intusschen verboterde hy cynecentri luge onder andere opzichten zy werkte spoedig zeer zacht en met zoo weinig gedruisch als men wensoben raag. Na Melotto (volgens den beer Basègue) was ook een Duitscher op zyn denkbeeld gekomen, nl, baron Von Bechtolsbeirn, die (in 1890) een aantal conische bordjes of schoteltjes in de turbine op elkander stapelde, ook om aan de vel- en de tesum deeltjes der melk, onder het centrifugee ren, afzonderiyke wegen open te stellen. De Laval verwierf octrooirecht op deze uitvinding, paste baar terstond op zyne écremeuses toe, verdubbelde daardoor haar ai beidsvermogen en kon nu met zyn door de hand in beweging gebrachte hori zontale Alpha 260 XL. in bet uur ont- roomen. Onnoodig te zeggen dat de stooracentrifuges sedert '83 ook verbazond verbeterd waren geworden, Men hoopte nauwelijks het met de band nog verder te brengen dan de La- val het gedaan hadb\)na terzelfder tijd kwam de Alexandra bandcentrifbge in den bindel, die ook 250 in het uur ontroornde, Wij zuilen aanstonds zien }dat iet daarby toch niet gebleven is, maar de uitvinding van Bechtolsbeirn (de oorspronkelijke Melotte'sehe idee) had in vele streken allerbelangrijkste gevolgen voor de zuivelbereiding. Zy maakte het nl. schier overal mogelijk coöperatieve melkeryen op te richten, een punt waar over de beer Basègue ook denkt, zooais hier te lande dr. Van der Zandt„fa- venir de l'industrie laitièrè eet la" zegt bij. Groote boterfabrieken zijn verkieslijker, maar het gaat niet aan die overal op te richten er zyn streken waar het daartoe wel nooit komen zai, eu andere waar bet daartoe later gebracht zal kunnen worden, nadat men eerst op kleine schaal het ijs gebroken en met de »samenmel kerij'' in haar eenvoudigsten vorm ge debuteerd zal hebben en dit hebben eerst de handcentrifuges mogeiyk gemaakt, nadat haar arbeidsvermogen door bedoel de uitvinding verdubbelde; iets dat voor de particuliere veehouders» dier streken, met bijv. tot 12 melkbeesten, minder noodig is. Den heerMelotte echter, die zyneidee niet had prijsgegeven, gelukte het in '92 haar op zijne manier ook uitstekend te verwezenlijken, niet met in elkander gestapelde bordjes, maar met in elkaar geschoven „zigzaggen." Althans h\j geeft dien naam aan zijn blikkeD of' vertind ijzeren, scherphoekig en stervormig ge bogen platen, van welke er een tiental, de eene kleiner dan de andere, in de tur bine worden ineengeschoven. Men zou ieder zigzag kunnen beschouwen als de buitenzijde van een prisma, met in- en uitspringende scherpe boeken. Door de platen zijne kleine /openingen geslagen, in afwisselende orde van binnen naar den buitenkant, en van buiten naar bin nen. De ontroornde raelkdeeitjes begeven zich langs den binnenkant der zigzaggen naar de periferie, de roomdeeltjes langs den buitenkant naar het midden, en ai- ien wijken uit door de kleine voor haar bestemde en respectievelijk aan de kanten doorgeslagen openingen. Aldus wordt deze beweging een chassez croisez beschreven en voorgesteld door den ver slaggever. Hoofdzaak is echter, dat den 7en Sep tember 11. te Braines ie Comto met de Melotsche machine, van deze zigzaggen voorzien, in 24 minuten 20.5 en den 8n September in 15 minuten 95 35 ontroomd werden, of respectievelijk in het uur 301.27 en 381.40 k0., gemiddeld 342 Bij de proefneming van den 8n was de machine zoodanig gesteld dat zy ietwat vloeibaarder, dunner room af scheidde dan den vorigen dag. De firma Melotte twijfelt er nauwelijks aan of zal haar werktuig verbeterer tot dat er in het uur 500 mee ontroomd worden. Misschien vergist zy zich mis schien ook zal mettertijd blijken dat 500 het laatste woord ook nog niet was. Men denko aan den weg sedert de laatste 10 jaren afgelegd. Intusschen, zooals z|j nu reeds afgeleverd wordt, zyn onze kleine Limburgsche melkeryen er mede in staat gesteld om dagetyks IOCO tot 1200 liter te centrifugeeren, welk getal door aan koop van een tweede exemplaar, zonder groote kosten, tot 2C00 en meer kon worden opgevoerd, Do prijs der Melot- tflSChö Belgka met zigzag is ca. 286. (Slot volgt). Het zal ongetwijfeld velen verwonderd hebben, toen z|j vernamen, dat het ge wezen Servisch koninkiyk echtpaar weder verzoend is, Zoo'n ruzie als die twee menschen toch gehad hebben, zal in die kringen nog maar hoogst zelden zyn voorgekomen eene echtscheiding was er dan ook, het gevolg van. Milan leefde en verkwistte zyn geld te Parijn, Natha lie, de schoone Natbalie noemen vereer ders haai, vertoefde te Biarritz en de bijna achttienjarige Alexander hun zoon, troont te Belgrado op den koningszetel. Deze laatste heeft door tusschenkomst van den Russlschec czaar de verzoening bewerkt. Het was de gelukkigste dag zyns levens, zei de jeugdige vorst, Bel grado was geïllumineerd en Milan, wei die za) nu gelegenheid krygen om zyn berooide financiën wat in orde te bren gen. De heilige synode in Servië heeft de echtscheiding tusschen het gewezen paar opgeheven en de opnieuw vereenig- den zullen, gloênde aaneengesmeed of vastgeschakeld en verbonden, lief en leed weder in hun oude woonplaats met elk ander gaan deelen. Bebel heeft in de militaire commissie uit den Duitschen ryksdag beweerd, dat vorst Bismarck in 1887 den oorlog met Frankryk heeft gewild en te dien einde een Parysch blad, dat het hardst om revan che schreewde, uit het Welfenfonds be taalde. Hierop heeft Louis Peyramont, oud directeur der Revanche, vuur en vlam gevat, daar geen ander blad bedoeid kan zijn dan de Revamche. Naar de Figaro mededeelt, heeft de rechter van instructie, Franquevile reeds een nieuw onderzoek naar de Panama- schandalen begonnen, op grond van de onlangs ontdekte papieren van Aiton. De oproepingen om voor den rechter te verschynen liggen ai gereedverscheidene goed bekende personen zullen spoedig een verhoor ondergaan. Volgens het blad zai aaD de Kamer machtiging gevraagd wor den tot vervolging van een anderen af gevaardigde, wiens naam betrokken is bij de onlangs gevonden documenten. By een dejeuner van het Keizer Alex ander garde-grenadier regiment, dat door den Russiscben grootvorst troonopvolger werd bijgewoond, bracht keizer Wilhelm een bijzonder weisprekenden dronk uit op den czaar. Hij verklaarde in Alexan der III te zien niet alleen de vertegen woordiger der oude monarchale traditiën maar ook van de trouwe vriendschappe lijke betrekkingen, die er altijd tusschen de weder/.ijdsche heerschers bestonden, terwyi de keizer er aan herinnerde hoe in vroegere t|jden Russische en Pruisische regimenten op het slagveld tegenover den gemeerschappelijken vijand deze vriend schap met bun bloed bezegelden. De grootvorst troonopvolger beant woordde keizers speech met een een* voudige dankbetuiging voor de warme wooiden, aan zyn vader gewijd, en met het uitbrengen van een dronk op keizer Wilhelm en het keizer Alexander regi ment. AXEL, den 31 Januari Zaauislagv Donderdag Februari hoopt de heer ds. Taimans, te Vlissingen, namens de Unie Eene schooi met deD Bijbel" in de Her,?. Kerk eene spreekbeurt te vervullen voor het Locaal Comité der Unie te Zaamslag. Xaaaisiag. Voor de levering viij op den wal, aan de losplaats aan den Klei nen Hulsenspokler, van 980 onder» houdsgrlnd van cM. en 100 gi Irid van fi 10 oM,, alles ten behoeve van de gemeente en den polder Zaamslag, zyn de navolgende prysopgaven Ingeko men, nl. van de beeren Oosse Pa* pandrecht 2,85 en 90, Gobr. Poters Nymegen 2.25 'voor het eerstgenoemde perceel), Abr. Hiolens Dz. 1.90 en 25, wed. de Lege 1.87 en 2.25 Dolk 1.85 en 2.09, Meeusen Bliedreoht 83 en 20, Kantors Sliedrecht 81eu 046 en Aiie de Jong Dz. voor ƒ1.79 en ƒ1.95, alles per Zy, by wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Terneuzeo. De leve ring is aan laatstgenoemden gegund. Hulst, 80 Januari. Heden werd alhier in de „Wapens van Zeeland" eene voor dracht gehouden over weidebemesting door Dr, Swaving, Direoteur van het Ryksproefstatlon te Breda. De ruime zaal was tameiyk goed bezet. Jammer echter dat sommigen van het publiek niet naar waarde wisten te schatten, het geen hun kosteloos werd aangeboden, daar toch tweemalen stilte moest wor den verzocht. Met een enkel woord ingeleid door den heer Van Waesberghe, Burgemeester van Hulst, begon spreker met te zaggpn, dat ie onze streken, voorn. Zeeland al zeer weinig waarde gehecht wordt aan goede weilanden, en dat toch, wilhm we goed vee hebben, dit moet gevoed worden met hooi. Het is niet te doen om dequan- titeit, maar om de qualiteit van het hooi daarom moeten maatregelen genomen worden om deze laatste eigenschap te verkrygen. Het is noodig, dat een weiland in het voorjaar open ligt, dat de lucht kan toe treden, zoodat het als ware kan adem halen. Daaitoe moet een weiland in voorjaar scherp geëgd worden, vooral op zure gronden, waar zich veel mossen vertoonen, daar deze den grond zeer vochtig houden. Ook is het aan te be velen het weiland open te maken door spitten. De landbouwer zorge steeds, dat zijne weilanden voldoende afwatering hebben, anders heeft dit verzuring van den grond tengevolge. Langs anderen weg kan het weiland veel in opbrengstvermogen geholpen wor den door bemesting. Vroeger werd met stal mast bemest, maar daardoor zou men gras krygen, dat te geil is. Men moet liever gebruik maken van kunstmeststof fen. Voor zware gronden gebruike men Super- voor licht^ Jjhomasphosphaat. Met bet laatste xa«%n veel klavers optreden. In onze gronden bevindt zich weinig kalk, daarom is kaikbemesting, om in dat gebrek te voorzien, zeer aan te raden. In algemeen zegt men dat kalk den bodem uitput, doch dit wordt ten onrechte beweerd. Stalmest is ontegenzeggelijk de beste, daar zij alle voedende stoffen en in zeer grootemate stikstof bevat, daar er eene groote hoeveelheid stikstof en phospbor- zure zouten in de uitwerpselen van het dier blijven. Wanneer nu echter de mestvaalt aan regen is blootgesttlcf»&4 veel stikstof in de lucht overgaan. Ook zal wanneer zij op een bodem ligt, die doorstraalt, wanneer ze op den grond ligt, veel van haie waarde verloren gaan wat zeer wel te bemerken is aan de plaats waar vioeger eene mestvaalt heeft'gele gen. Om dat veriies te voorkomen, moet men turfstrooisel bezigen, en wanneer men de mest op den akker bewaait, is het goed ze te overstrooien met grond. Spr. zegt, dat ook de gier een goede mest is, warneer ze in putten bewaard en ver mengd gebiuikt wordt. Laat men de gier maar op den gewonen grond staan, zoodat de urinezouten gelegenheid hebben om in den grond door te dringen, dan heeft zij weinig waarde. Spreker vraagt of iemand inlichtingen heeit te vragen, waarop de heer Wolfert vraagt of het ook niet goed zou zijn, dat de stikstof in staimest werd vastgelegd door gips of iets anders, wat door Dr. •Swaving ton volle word beaamd, Dhr. Vaal zegt'goede resultaten ver kregen te bobben door de kalk te ver mengen met stalmest en kaf. heeft 50Go kilogram gestrooid op of ge meten on goede resultaten verkregen, Sprekoi zegt geheel mot Jhr. Vaal in te stemmen, daar ook hij niet vooreen z|jdige bemesting is. Dhr, Hombach vraagt, hoo Phosphor zuuron stalmest moet vermengd worden. Spreker zegt, dat men eerst supor- pbosphaat moet uilstrooien en het strooi sel er over heen, Er wordt eeDigen tyd pauze gegeven. Na de pauze begint spr, met te zeggen dat wanneer men superphoaphaut ter bemesting aanwendt, men moet letton op het gehalte in water oplosbaar, maar dat men er bij Thomaspbosphaat ook op lette of deze wel 75% fijnheid bezit. Men spreekt van grasmest, boonen- mest, klavermest, maar onder deze meent spr. schuilt bedriegerij. Men kan niet in eene chemische fabriek een meststof laten vervaardigen voor zeker gewas, wy als deskundigen kunnen ech ter moeiiyk opgeven hoeveel moet wor den gebruikt, daar we te doen hebben met alleilei gronden. De landbouwer dient dus daarmede rekening te houden. Voor beetwortels is chilisalpeter als bemesting aan te ra den, daar deze naar de wortels werkt. B|j klaver- eu iuoerneis kali eene goede meststof, terwyi vlas eene zware bemes ting vordert. 2—300 kgr. chilisalpeter en 3-500 kgr. superph. per H.A. vlas geeft voldoende resultaten en maakt bo venal den stengel week. Voor weiland gebiuike meD 600 kg. Thomasphosphaat naast 400 kg. kaïniet, dat men in najaar na eikander uitstrooit. Het tijdstip van maaien is even vóór de plant in bloei geraakt, dan is het hooi gemakkelijkst verteerbaar door 'tvee. Met een woord van dank aan den ge- achten spreker sluit de beer van Van Waesberghe Janssens deze vergadering, met nogmaals HH. landbouwers aan te sporen, tot het scherp eggen in voor jaar, daar ook hem gebleken is, dat hier van goede vruchten te verwachten zijn. Benoemd tot hoofd der op to ricb ten chr. school te Hoek de heer Lage te Bruinisse. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren Ver- sluys te Zwijndrecht en Wal te Spijk (Gron). Zoowel de minister van oorlog als die van marine achten het behoud van de vestingwerken te Teineuzen op welker slechting in de afdeelingen dei- Eerste Kamer was aangedrongen noodzakelijk, met het oog op een ge- wenschte afsluiting van het vaarwater der Schelde tei handhaving van onze neutraliteit. Intusschen is de regeering bereid 47 hectaren van de vestinggronden tei be schikking te stellen van net gemeente- oestuur van Terueuzen of van eenig an der lichaam, wanneer dit genegen is 400.000 te betalen voor het vervor men van de overblijvende gronden tot een kustbatterij. Ct.j De vrouw van een schaapherder te Valtherveen ging Zaterdag een boodschap doen, drie kinderen onbewaakt achterla tende. Te huis komende vond zij den kinderstoel en de kleine, die er zich in bevond, met brandwonden bedekt, ten gevoige waarvan het kind kort 'daarop onder vieeselijk lijden bezweek. Een in het nauw gebrachte haas vluchtte in de openbal school te Rens woude Het hoofd der school verwijderde de jongens, en sloot het beest in een le dig lokaal, totdat de lessen geëindigd v/aier.. De man durfde zich wegens de wettelijke bedreigingen tegen „stroopen" heir lekkere boutje niet toeëigenen en verloste het dier tegen den avond uit zijn gevangenschap. É2M «ft

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2