680. Woensdag Februari 1895 8e J'aar& DE ZANGERES. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-laan deren. MELEÉAIV, De Grenskwestie. is- FEUILLETON. Centrifuges. Dil Blad verschijnt eiken ABONNEMENTSPR IJ per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonder!, nuram. er, Vrijdagavond, ct. DRUKKER UITGEVER Bij onze kritiek op de nieuwe bepa lingen, waaronder het vergund zal zijn, vee te mogen weiden en mest in te voeren op grensianderijen, blijkt bet, dat we den spijker op den kop hebben ge slagen. Immers er zijn door de Belgische regeering reeds wédei bezwaren tegen de voorwaarden ingebracht en tengevolge daarvan zijn door den Nederlandschen minister van binnenlandsche zaken weer cieuwe voorwaarden vastgesteld, waar onder ontheffing der bepalingen zal wor den verleend. Wat onder die voorwaarden wel het meest onze aandacht trok is, .dat de in voer van mest niet met rundvee mag geschieden. vindingrijk vernuftIeder, die een beetje met onze grensboeren bekend is, weet ook, dat daaronder velen zijn, die alleen ossen, anderen ook koeien, als trekdieren gebruiken, Hoe moeten die menschen nu den mest vervoeren Zeker per kruiwagen of in mandjes; in allen gevalle zal net hun wegens de hooge kosten welke het huren van paarden met zich brengt, als ware onmogelijk zijn hunne, aan de andere zijde der grens gelegen landerijen, te bemesten. Waarom raadpleegt men toch niet de de veeartsen aan onze grenzen, want blijkbaar is dit niet gedaan, anders zou den er zulke onmogelijke, van onbekend- beid met de toestanden blijk gevende be palingen niet gemaakt worden. De polderboer, die ir. de. Gazette van Eecloo open brieven aan den Belgischen minister De Bi aijri schrijft, oordeelt over de bepalingen in denzolfden geest als wij. Ad.yertentiën van tot regels 25 cent- voor eiken regel meer cent. Groote létters worden' naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/9 mn£)i Advertentiën worden franco ingewacht, uiferliik tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TTVPi; «ren. NOVELLE UIT HET DUITSCH. Dedokter rilde, het was klaardag en toch was hij huiverig, zooals men dit we zen kan, als er in het donker over spoken ge sproken woidt. Hij meende den heeschen lach van dien duivel te hooren, het was hem als zag hij achter de bedgordijnen de grauwe valsche oogen van het monster schitteren. Gij gelooft dus, zeide hij -na een poos, dat de chevalier niet dood is, dat het dezelfde peisoon is die wilde vermoorden Zijne stem, zyn oog overtuigden' mij, de doek dien ik gisteren gaf, schonk mij zekerheid. De beginletters van zijn uaam zijn daarop geborduurd. En geeft ge mij volmacht, voor te handelen? Mag ik alles, wat ge mij ge zegd hebt, zelfs voor het gerecht herha len IR'heb geen keuze, alles! Maar niet Waar dokter, gij gaat naar Bolani en zegt hem alles, wat ik verteld heb? Hij zal uAgelooven, hij kent ook Seraphine. En raag ik ook weten, ging de dokter voort, hoe de gezant heet, in wiens huis gij verborgen hebt Waarom niet? Het was een zeker© baron Martenow. Hij raadt den minister aan eene verga dering te beleggen van de leden der in. de grenskantons bestaande landbouw- veraenigingen. Kom die vergadering bij wonen, zegt hij, kom met onze boeren spreken, gij zult hen, zij zullen ver staan, en daar zullen de zaken, die gij volkomen mis opvat, duidelijk uit een gedaan worden. Kom, heer minister, zegt bij ten slotte, nooit zal een hoog-ambtenaar dien wij toch zoo zelden zien, zooals gij zelf op 18 Mei 1891 te Watervliet gezegd hebt nooit zal eeD prins zoo welkom bij onze boeren zijn geweest. Dat is het middel van ons te redden; wilt gij dit middel niet probeeren, dan zijn /wij allen verloren. Wij zijn benieuwd, of de minister De Bruijn die vergadering zal beleggen, maar met nog meer verlangen zien wij uit naar een nieuw, stel bepalingen, dat een einde zal maken aan de thans aangehe ven rechtmatige klachten. Dat men hen raadplege, die met de grenstoestanden vertrouwd zijn, dat men alles doe wat mogelijk is om het den grensboeren gemakkelijk te maken dan zal men toonen het goede voor te hebben met een deel der bevolking, dat, al woont hei aan de uiterste landpalen, evengoed recht heeit op eene billijue behandeling als zij, die in het hart des lands wonen. Kunnen zij het helpen, dat ze aan de grens wonen. In de maand September 11. werd eene tentoonstelling met wedstrijd voor zui velgercedschappen gehouden te Braine Wat nep Lange uit, aangenaam ver rast. Baron Martenow? Is hij niet in schen dienst Ja, kent gij hem? Hij was gezant van het sche hof, eerst te Parijs en na derhand te Petersburg. dan is het goed, zeer goed, zeide de dokter en wreef zich verheugd de handen. Dien ken ik, hij is gisteren hier aange komen, heeft mij laten roepen en ver blijft in bet hotel de Portugal. Een traan blonk in het oog der zange- res en haar hart was diep bewogen, Zoo moet dan een man, zeide zij, dien'ik vele honderd© mijlen verwijderd meende te zijn hierheen komen, om de waarheid van mijn verhaal te bekrachtigen. Ga tot hem ach, dat ook Carlo het hoeren kon, als bij verzekert, dat ik de waarheid sprak! Dat zal hij, hy moet met mij mede, ik zal alles in orde maken. Vaarwel goed kind, houd vooial rustig, het zal nog goed gaan op deze wereld en neem toch vlijtig uwe medicijnen in, ieder uur twee lepels volZoo sprak de dokter,., en ging heen. De zangeres dankte hem met baar vriendelijksten blik. Zij was rustig en vroolijkhet was als ware haar met haar geheim een groote last van het hart ge wenteld. Vol vertrouwen zag zij de toe komst te gemoet, want het lot scheen zich goedgunstig over het arme meisje te ont fermen. le-Comte (België). Dezer dagen werd daarover een uitvoerig en beredeneerd verslag bekend, opgemaakt door den beer Basègue, Ieeraar aan de zuivelschool en boterfabriek van Ecaussines en rap porteur der jury. De heer Basègue herinnert in zijn ver slag dat de melkcentrifuges voor de eer ste maal in Belgie werden tentoongesteld in 1883 te Namen (Ie prijs en gouden medaille Burmeister Mains) en ie Luik (dito prijs en medaille De La val). Beiden werden door stoom gedreven eene kostbare inrichting, en zij ontroom den hoogsten 200 tot 400 liter in het uur, verrichtten dus kostbaar werk. Na tuurlijk dacht er toen geen mensch aan dat de centrifuge ooit dienst zou doen op boerderijen van maligen omvang,, zoo als demeeste in België, en zelfs voor de kleinste landbouwers, zoodra het hun gelegen komt zich te associeeren. De wensch dat het daartoe eens komen mocht werd nochtans, na die tentoonstellingen, reeds en herhaaldelijk uitgesproken door Chevron, den bekwamen Ieeraar van Gemblouxhet .zou, meende hij, voor bet „volk" der veehouders ori bereken baar nuttig wezen, indien deze keurige arbeid eens.verricht konde worden door centri fuges, die genoeg werk afdeden met veel geringer krachtsaanwendingdoor een rosmolen gedreven want aan han denarbeid dacht de heei Chevron waar schijnlijk toen zelf niet. Zoo ja, dan werd zijn wensch al spoedig vervuld, want een paai: jaren later verschenen de tiandeentrifuges. Ook deze lieten in den beginne veel te wenschen over, zij voer den te weinig uit en het was een cor vee er een uur mee om te gaan. Maar VIII. De baron Martenow, wien Lange eens een gewichtigen dienst had bewezen, ont ving hem vriendelijk en gaf hem omtrent de zangeres Fiarnetti de meest voldoende inlichtingen. Niet alleen bevestigde hij bijna woordelijk haa; verhaal, maar hij sprak ook den hoogsten lof uit over haar karakterja hij beloofde, waar hij ook in de stad zou komen, overal ten haren gunste te zullen spreken en de geruchten te we derleggen, die over haar in omloop waren Hij hield woord, want hoofdzakelijk aan het aanzien, waarin hij stond, en aan de edelmoedige wijze, waarop hij zich het lot der Italiaansche aantrok, schreven hare vrienden het toe, dal de gezindheid van het publiek jegens haar in weiuige dagèTi als door een tooverslag veranderd was. Dokter Lange echter klom, toen bij van den gezant kwam, van de eerste verdie ping van het hotel de Portugal eenige trappen hoogerop naar de vliering. Op numero 54 moe.it de kapelmeester wonen Hij stond stil voor de deur oth adem te halen, want het beklimmen der steile trap pen had hem vermoeid. Zonderlinge ge luiden klonken uit dit veitrek in (zijn oor. Daar binnen scheen zich een erge zieke te bevinden, want de dokter hoorde een diep .steunen en zuchten, dat scheen voort te komen uit eene holle borst. Dan we der klonken daar Fransche en Italiaansche gaandeweg werd een en ander beter en voor 88 waren de handcentn'iuges, door genoemde constructeurs en anderen in -an handel gebracht reeds dermate ge- perfectionneerd, dat men haast meende er voortaan weinig meer aan te kunnen doen in 1888 echter leverde de firma Melottey van Remicourt, bij Luik, het bewijs dat dit wel kon, op de interna tionale tentoonstelling te Brussel. De begiftigde den uitvinder met een eerlijk verdienden prex de proh. De Mekkte sche centi 'uge week in meer dan een opzicht zeer van de andere toen be- kende machinale meikontroomers af, muntte uit door eenvoudige constructie' gemakkelijke beweging en dit laatste vooral ten gevolge van haar onderschei dend keninei la turbine suspensionhaar vrij en loodrecht opgehangen turbine. Koi na dien tijd kwam er een ander, eenmerkwaardig denkbeeld bij den uit vinder dezer centrifuge op, dat naderhand net uitgangspu' van belangrijke vorde ringen op dit gebied is gewor den. Wanneer nJ. de melk met duizeling-, wekkende snelheid gecentrifugeerd woidt scheiden zich, zooals men weet, de vet- deelljes of de room spoedig van de serum massavan de magere melk af en vol gens den heer Basègue was Melotte de eerste bij wien bet vermoeden rees, dat uit veel gemakkelijker zoude gaan, in dien de vet- en de serumdeeltjes bij dat scheidingsproces ieder hun eigen weg konden gaan, de eeneri naar het nfidden dei di aaiende meikkolom de anderen naar de periferie en de wanden der tur bine. zonder elkaar in die omgekeerde lichtingen te hinderen. beproefde dit door middel eener in de turbine aange- vloeken tusschendoor, als wilde het onge duld den jammer verlichten en een hee- sche lach van vertwijfeling vormde weer. den overgang tot de diepe zuchten. De dokter huiverde. Heb ik niet reeds eenigen aanleg tot waanzin aaD den ka pelmeester bespeurd, dacht hij, zou bij nu heelenmal gek geworden zijn, of is hij ziek geworden van verdriet Hij hield den vinger gekromd om aan te kloppen, toen zijn blik nog een< op het nummer der deur viel. Het was numero 53. Hoe had hij zich zoo kunnen vergissen Bijna was hij bij een geheel ander mensch binnen getreden. Verstomd op ziehzelven ging hij eene deur verder, hier pas was nume ro 54 en hier klonken geheel andere to nen. Eene diepe schoone mannenstem zong een lied, begeleid door de piano ioriu. dukter trad binuen. Het. was dezelfde jonge man, dien hij gisteren bij de zangeres ontmoet had. In de kamer lagen muziekstukken, gui tars, violen, .-naien en andere muziekbe- uoodigdheden verspreid en fce midden vau dezen -chaos stond de kapelmeester in een wijden zwarten kamerjapon met eene roo- de muts op het hoofd en een muziekblad in de hand. Naderhand zei de dokter, dat hij bij zijne aanschouwing gedacht had aan Marius op de puinhoopen van ,Carthago. (Wordtvervolgd.) „..u-u—in:,;

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1