Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. Landbouw. dan, als zij zien hoe ïeeiyk bij den neus genomen zijn en als het te laat is, de hulp van den arts inroepen. Ook hiervan zagen wij een voorbeeld, toen een ongelukkige lijder tevergeefs hulp bad gezocht bij den kanker kwakzalver Windelinckx. Och, mocht onze verlichte 19e eeuw toch ook hier op den weg der zieken en kranken eens wat meer licht werpen, vooral voor de minder ontwik keiden onzer medemenschen Ben groot deel der schuld aan descban' delijke knoeierijen met geheimmiddelen rust ondertusschen bij den wetgever en de dagbladpers. Of oordeelt gij anders, waar gij een jaarlang dagelijks met roem hoort spreken over eeu Davenport, die onder den naam Sequah duizenden guldens in Nederland ongestraft verdient, terwijl men hem in België over de gren zen zet, terwijl hij in üuitschland geheel onmogelijk zou zijn? Wat to denken van eene Wet, die een Sequah in de gelegenheid stelt om aan het oind van zijne rondreis met voldoening uit te roepen„Ik zal mtf in den Haag vesti gen en mij later als Nederlander laten naturaliseeren, want het Nederlandsche volk heeft mij leeren waardeeren en lief hebben op mijne rondreis en daarom hoop ik ook eenmaal als vertegenwoor diger op te treden En de dagbladen, waarom blijven zij voortdurend hunne kolommen openstellen voor advertentien van verdacht allooi? Het is waar, die advertentien brengen veel geld op, want kwakzalvers betalen in den regel goed, ja tegen klippen en bergen op. Wat kan het bun schelen; de ongelukkige zieken zullen alles wel drie neen zevenmaal betalen Maar als alle fatsoenlijke bla den eens voorgingen dan zou er waarlijk •veel gewonnen zijn. Gelukkig, dat er couranten gevonden worden die elke verdachte advertentie afwijzenzij mo gen met eere genoemd worden. Zoolang echter Wet en Pers nog niet met alle macht ten strijde trekken egen de Kwak* zalverij blijft er niets anders over, dan dat alle weldenkende en helderziende menschen, zooveel in hunne macht is, zich zeiven ten strjjde aangorden. Men kan dat op verschillende wijzen doen, als daar zijn„het bekend maken van alie kwakzalversmiddelen en het in wij den kring bekend maken der noodlottige gevolgen, ontstaan door aanwending daar van het bekend maken van de eigen schappen der verdachte middelen enz. Zoo is bijv. niet meer te twijfelen, wan neer eene stof wordt aanbevelen als heil zaam voor verschillende in aard zeeron derscheiden ziekten." Wenschelijk zou het zijn, dat nog veel meer vijanden der kwakzalverij lidkon den zijn van de Vereeniging ertegen. De contributie houdt echter velen daarvan terug. Wie echter het een en ander va baar werken wil weten, wie de knepen en listen der kwakzalveis wil leeren kennen, wie volmaakt op de hoogte wil blijven van de in omloop zijnde geheime middelen, wie de samenstelling daarvan wil leeren kennen, die leze het Maandblad door de vereeniging uitgegeven, Dan zal men bijv. zien, hoe men in Duilschland met kwakzalvers leeft, boe weinig door Sequah behandelde personen er thans maanden ,na de behandeling nog verlich ting gevoelen (naam, beroep en woon plaats wordt opgegeven); dari zal men tot de ontdekking komen, dat Haarlem merolie eigenlijk niets anders is dan wat zwavel, lijnolie, teipentijn enz. De Secretaris der vereeniging de heer Schmidt, Apotheker (Binnengaat huis) te Amsterdam zal belangstellenden op aanvrage wel gaarne een exemplaar ter kennismaking toezenden. Ook mid delen, waarvan men niet weet, of het kwakzalversmiddelen zijn of niet, wor den gaarne na zending giatis onderzocht en de uitslag in het maandblad meege deeld.. Ons is wel eens de tegenwerping ge maakt, dat de redactie van het maand blad enkel uit ArtS9n Apothekers be staat (de voorzitter, die notaris is, uit gezonderd,) doch wij vragen »"Wie an ders dan een dokter of een apotheker zal over een geneesmiddel kunnen oor- deolen kennen noch de samen stelling, noch de kracht daarvan? En als gij toch betalen moet, betaalt ge dan niet liever aan een bestudeerd man, dan aan een kwakzalver? De eerste stelt zeker prijs op uw genezing, de laatste kent 'niet eens. Neen lezers een dok ter, rhoet zien. Dokteren uit eer. boek je of per brief, geloof het, het gaat niet. Een dokter, die niet kent kan ook niet genezen. Eu hiermee eindigen wij Mocht de redactie dezer courant ons in onzen strijd willen bijstaan, wij zouden haar zeer erkentelijk daarvoor zijn. Tot slot het te Roermond gezongen rijmpje „En Sequah is gekomen, Wat heeit hij gedaan? De dubbeltjes meegenomen En de krommen laten staan OPMERKING. In het bovenstaande is ook „Drop uit de blikken trom mei" onder de kwakzalversmiddelen genoemd Men vatte dit echter niet verkeerd op. Zoolang die drop niet tegen allen hoest, bijv. ook niet bij tering, enz. maai en kel als verzachtingsmiddel, bij verkoud heid wordt aanbevolen, wórdt bet mid del hier ook niet veroordeeld. Er schijnt door de Duitsche regeering een beweging op touw te woiden gezet om Frankrijk te boycotten wat de ver tegenwoordiging dei vreemde mogend heden te Parijs beli eft. Wegens de ver dachtmakingen, waaraan ook de vreem de gezanten te Parijs thans te midden van den nog steeds aanwassenden vloed van insinuaties bloot staan, zou men er te Berlijn niet afkeeiig van zijn, indien de grooie mogendheden Engeland Rusland Oostenrijk en Italië hetzelfde deden met den Duitschen gezant tijdelijk uit Frank rijk terug fe roepen. In de laatste da gen werd vooral de naam van den Oos- tenrijkschen gezant, graat'Hoyos genoemd in verband met een complot, dat dooi de mogendheden derTriple Alliantie te gen Frankrijk zou zijn beraamd, Door den minister van binneniandsche zaken De veile is een bezoek gebracht aan den Duitschen gezant graaf Munster, om hem zijn leedwezen over de lasterlijke aantijgingen van eenige bladen te betui gen. Het is den heer Develle, volgens eene mededeeling in den Te.mps, niet moeilijk gevallen den Oostenrijkschen ge zant te" overtuigen dat er geenerlei grond bestond om zich iets van het dagbiad- geschrijf aan te trekken. De deskundigen, die de ingewanden van baron De Reinach scheikundig heb- be» onderzocht, hebben rapport uitge bracht. Zij verklaren geen sporen van vergift te hebben aangetroffen, zoodat zij niet kunnen concludeeren dat vergiftiging heeft plaatsgehad. Dit negatief resultaat schrijven zij toe aan den vergevorderden staat van ontbinding, waarin zich de in gewanden bevonden, maar de scheikundi gen concludeeren evenmin tot een natuur lijken dood. De reden, waarom de Libre Parok zooals uit Parijs we' geseind, eischt dat de minister van financiën Tirard, de oud- ministers Léon Say en Burdeau, de di recteur der Fransche baük Magnin en de bankier Rothschild in hechtenis zullen worden genomen als schuldig aan hoog verraad, is de volgende. Bij de behandeling van het wetsont werp betreffende die vermeerdering van den biljettonomloop voor de Bank van Frankrijk wezen de radicale afgevaaidig- den Camille Pelleian en Milleiand in de Kamer op het verkeerde van deze maat regelen. De Libre Parole publiceerde daarop een schrijven aan Miilerand, -waarin weid medegedeeld dat op 29 Dec. 1892 de om loop der biljetten van de Fransche bank 8,232,000,000 frs. bedroeg en op Jan. tot 8,400.000,000 frs. was gestegen. Op 29 December 1892 was de bank ere diteur van de schatkist voor 323.000.000 fr. Op 19 Januari was zij dit nog slechts voor 88.000.000 fr., een vermindering dus van 285.000.000 fr. De schatkist trok dus in weken 285.000.000 frs. uit de kelders der bank voor zicbzelve en door bedrog heefl bet bankbestuur den Kamers de machtiging, haren ont loop met 500.000.000 fr. te vergrooten die zouden bestemd zijn voor een bui- tenlandsche mogendheid, afgetroggeld. De onttrekking van 235 000.000 fr, kan alieeu op bevel van den minister van financiën geschieden. Dit is een daad van hoogverraad, zegt de schrijver, die Millera.nd aanspoort een onderzoek te vragen, Door de heeren P.Lugtighoid, Sillevis en van Bolk te Delft is voor belang hebbenden een adres ter teekening gelegd op de veemarkten te Delft, Rotterdam en Leiden, aan den minister van binnen landsche zaken, houdende instemming met het verzoek van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van landbouw tot invoering van eene gereglementeerde rijks keuring op het vleesch, met schadeloos stelling bij onteigening, en verder speciaal bij het voorkomen van parelziekte in ge- ringen geraaa. waarbij door.het gebrek aan ééulieid bij de keuring de landbouwer dikwijls arbankelljk is van de willekeurige behandeling van den vleeschhouwer, en ook omdat huns inziens de bestaande gemeenteverordeningen geen genoegza- men waarborg opleveren voor de ver bruikers tegen het gebruik van voor de gezondheid schadelijk vleesch, AXEL, den Januari 1803. Van zeer geachte zijde wees rnen ons op de wenschelijkheid, om het adres aan de staten onzer provincie in zake af schaffing der tollen in zijn geheel in ons blad op te nemen. Overtuigd als wij waren van die wenschelijkheid, hebben we onmiddellijk pogingen aangewend, om het adres zelve of eene copie daar van in handen te krijgen, welk laatste ons evenwel uiet heeft mogen gelukken. Het adres was reeds naar een ander blad ter plaatsing opgezonden en een afschrift scheen uiet te bestaan, in ieder geval, het werd ons niet gegeven. Mag de peis zich in den regel verbeu gen in de meest mogelijke welwillend heid van de zijde van het publ.ek, in onze plaats zijn wij op dit punt echter niet verwend. Hier, het is ons meer malen gebleken, is men veelal slechts welwillend jegens vreemden. Indien de lezers bedoeld adres dus niet in onze kolommen vinden, laten zij dan beden ken, dat de schuld daarvan aan anderen ligt. De invloed van lokale bladen, waartoe ook de Axelsche Courant behoort, is na tuurlijk niet zoo groot als die van bladen welke in meer uitgsbreiden kring gelezen worden, doch op zaken die binnen haar bereik vallen hoopt de redactie te blijven influeneeeren met al de kracht die in haar is. En daarom zullen wij steeds ti achten te toonen een open oog en 001 te heb ben voor ahes wat roet waarachtige belangen van onze plaats en onze streek in betrêkking staat. Muge het óns bier bij ook al aan den algemeenen steun ont breken. daai tegenover staat, dat wij op zeer gewaardeerde medewerking kunnen rekenen Hedenmiddag had ten overstaan van Notaris Dregmans alhier en ten ver zoeke van de Erven van Abraham van den Broeke en Pieternella Wisse, de verkooping plaats van een Woonhuis, Timmerwerkplaats en Erf. groot are 22 centiaien. Hiervan werd kooper de heer Slijpen alhier, voor 1100. Heden ochtend tusschen en ure ongeveei heeft men bij den slachter Jac. Verstraten alhier ingebroken, door het indrukken van een raam De dieven zijn blijkbaar door de bewoners in hun weik gestoord, daar slechts eenige lever worst wordt vermist. De politie doet onderzoek. Bij kon besluit is benoemd bij de us tende schutterij in Zeeland 5e bat. tot 2den luitenant, de heer van dei Moer te Terneuzen. Toen Zaterdagmiddag een vlsecher te Philippine met den sterken wind tus schen de ijsschotsen van den Braakman door kwatr. naar binnen zeilen, om circa 30 zakken mossels in den mossel put van don heer Wijne uit te zaaien, stootte de hoogaars op eeu paal dio nabil de sluis juist onder water stond. Het vaartuig was lek en liep vol wa ter. Het is den visschers evenwel ge lukt het tegen den schuinen oever op te trekken. Denzelfden middag kruide het ijsdoor den opkomenden vloed en geraakte een hoogaars van een ander visscher met eeno ijsschots opzijde, zoodat het aan de eene zijde eenige meters hooger zal, dan aan de andere. Met zes sterke trossen werd het vast gezet om te beletten dat het geheel zou kantelen. (M.Ct.) Tot onderwijzer te St. Jansteen is benoemd de heer Scheffers te Heijt- huizen In eerstgenoemde gemeente werden dezer dagen twee gesignaleerde personen gearresteerd eu aan de justitie overge leverd. De eene was in '86 en de andere in '91 wegens smokkelarij veroordeeld. Door de politie uit Lunteren is in eene slaapstede te Barneveld gearresteerd zekere koopman in brillen, als vermoedelijke dader van den diefstal b\j de weduwe nabij Lunteren. Na dat deze per&oun door de weduwe en door een boerenknecht uit de buurt was herkend, werd hij geboeid naar Eede ver voerd en vervolgens naar Arnhem. De politie bad to Lunteren groote moeite om tegen het in woede ontstoken publiek te beveiligen. Het blijkt nu. dat de brillen koop man haar in het vuur had geworpen en ten slotte zoolang getrapt, tot hij veronder stelde haar onschadelijk te hebben ge maakt. De Deutsche medZeitung deelt me de dat dr. Simmonds bij een vlieg, die in eene lijkenkamer had rondgevlogen, waar sectie op choleralijken was ver richt cholerabacillen aantrof. Hij nam daarna proeven met verschei dene vliegen, die hij op dezelfde wijze met de lijken in aanraking bracht en trof na anderhalf uur levende choleraba cillen bij deze aan. Hij waarschuwt daarom in choleratij den 'tegen de vliegen die, eens besmet, gemakkelijk voedsel en dranken besmet ten. Daarom is reinheid en bedekking der potten met uitwerpselen van de lij ders en ook het bewaren van voedsel en dranken in gesloten voorwerpen in die tijden vooral gewenscht. Uit Maastricht wordt gemeld aan de Ct. De Jeker is buiten bare oevers ge treden en overstroomt de Begijnstraat, de Heistraat, de Koestraat, de kleine en groote Looierstraat, achter de Molen straat, Pieterstraat, Ridderstraat, Steenen brug, Tafelstraat, Villapark er, de Wit makersstraat gedeeltelijk. De Maas is vallende Uit Roermond meldt men aan genoera de courantMaas en Roer zijn onrust barend ..gewassenDinsdag is het ijs der Maas losgeraakt, al de landerijeo aan de Maas gelegen staan onder water de Roer is in de laatste 24 uur 2.80 gewassen, de Maas 2.80 De gemeenschap mee de gehuchten is verbroken. De brug over de Hambeek, gelegen tusschen Roermond en Horten, genaamd de Roode brug is voor ge deel te weggeslagen, de gemeenschap is gestremd. Te Echt zijn alle kelders en bijna alle stallen onder water geloopen. De Doilart is bedekt met los ijs. Op sommige plaatsen stapelt het zich hui zen hoog op. Naar men ons mededeelt, zou bij den minister van binnenlandsche zaken het vooi nemen bestaan om, wegens het blij ven heerscheii van het mond- en klauw- ui

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2