Buitenland. Gemengd Xienws. en kan men niet beter oen, (San het mond» en klauwzeer van de lijsfc der besmette lijke ziekten te schrappen, of zulke maat regelen te nemen, dat de handel niet be lemmerd wordt en geen sluiting der grenzen meer plaats hebbe, NASCHRIFT. Enkele lezers hebben ons gevraagd, hoe het mogelijk is, schapen te weiden wederzijds de grenzen, natuurlijk met betoog op de bepaling Anderen vroegen ons wanneer Belgie zal open gesteld worden voor den invoer van var kens. Wij voor ons denken, dat alles wel goed zal komen, maar langs een grooten omweg, zooals dat gewooDlyk bij regeeringsraaatregelen gaat. In den vorm van een brief van zijn vertrouweling en vertegenwoordiger in Frankrijk, den graai d'Haussonville, aan den Soleil, richt de graaf van Parijs een manifest tot z\jn volk om te verklaren, hoezeer hy het betreurt dat het eerlijke Frankrijk in zijn goeden naam is aange tast en om tegelijkertijd te bntoogen, dat de Panama-onthullingen bewijzen, hoe het tegenwoordige regeeringsstelsel leidt tot roof en verkwisting. Het land zal nieuwe mannen aan het bestuur willen zien en zal niet aarzelen zijne uitverko renen van gisteren op te offeren, waar lands belangen bedreigd zijn. Hij her innert aan de werkstaking van Carmaux, waar het gezag van een prefect voor een maire heeft moeten wijken. De heer- schende zeden in financieele zaken druk ken wapenen in de handen van radicalen en socialisten, en d9 regeering ziet rustig toe, hoe er strijd gevoerd wordt tegen het kapitaal. Graaf d'Haussonville meent dat zijne vrienden zich moeten stellen aan hoofd der beweging om een bond ie vor men der openbare eerlijkheid en der maat schappelijke verdediging. De oiganisatie der monarchie zal daartoe voldoende zijn zy is gereed en behoeft slechts den steun van eerlijke conservatieven en liberalen. Het zou intusscben .voorbarig zijn, nu reeds de leuze bij de verkiezingen vast te stellen. Indien daarvoor de tijd is aangebroken, zal by nauwkeurige instruc tien openbaar maken over de houding dér monarchalen, die intusschen zekere bondgeDooteri moeten afwijzeD. Ten slotte zegt de vertegenwoordiger van den Orleanistischen pretendent, dat zijne vrienden in stilte hunüe organisatie voor den strijd voorbereidenop den dag ▼au de crisis moet de monarchale partij gewapend en gereed zijn om de zaak der orde te verdedigen en den graaf van Pa rys behulpzaam te zijn om zijne woor den waar te maken: „Op het beslissend' oogonblik zat ik gereed zijn up het bal ten raadhuize te WeeDen bood keizer Frans Jozef, zoodra hij den Franscben gezant Decrais en diens echt genoote onder de aanwezigen opmerkte, ravr. Decrais den arm.j De beteekenis dezer keizerlijke beleefd heid is niet ver te zoeken, als men zich herinnert het leugenachtige bericht, door den correspondent van een Hongaarsoh blad, den thans uit Frankrijk uitgewe ken journalist Szeleki de wereld ingezon den, betreffende de in het oog vallende lompheid waarmede keizer Frans Jozef den Franschen gezant opeen hofbal zou hebben behandeld. Een hofdame van koningin Nathalie schreef aan een vriendin teBelgrado,dat ex-koning Milan op Nieuwjaarsdag te Biarritz een bezoek aan zijn voormalige echtgenoot© bracht en met haar overeen kwam voortaan ter wille van hun zoon de wederzijdscbe vijandelijkheden te sta ken. De Belgrader correspondent der Köln. Ztg. ontving van bevoegde Ser vische personen ten antwoord dat zij niets van de zaak afwisten. Zij erkenden echter dat pogingen tot een verzoening in gang waren. Koning Alexander van Servië ontving Donderdag avond het volgend telegram uit Parijs: „Ik heb my met uw moedei verzoend. Milan." De koning antwoordde: „Uw depêche heeft niy zeer getroffen. De dag van heden is de gelukkigste mijns levens. Ik omhels en verzoek mijn moeder voor mij te omhelzen. Alexander. Bljjkens een schrijven uit Ragusaaan de Pol. Corr. neemt de ontevredenheid tegen vorst Nikita in Montenegro toe, tengevolge van de willekeur, waarmede hij z|jn onderdanen behandelt. Bijzonder misnoegen wekt zijn bevoorrechting van enkele personen, door welke gunstelingen alle goede elementen in het land worden verdrongen. Het bestuur berust grooten- deels in handen van onbekwame lieden Jong Montenegro, waartoe voor het mee- rendeel heden beboeren, die hun oplei ding in h8t buitenland ontvingen, eischt constitutioneele instellingen en een open bare verantwoording en rekening darbe grooting. In Montenegro nl. is staatskas en particuliere kas van den vorst éen, waaruit hij naar. willekeur put zoDder aan iemand eenige verantwoording schul dig te zijn. Velen vrcezen voor ernstige gebeurte nissen tengevolge van de toenemende ontevredenheid. Op Haïti is het onrustig. In een dorp nabij Port au Prince brak een oproer uit. President Hippolyte zoud 200 man en 20 officieren om de orde te herstellen. Ou«jerwjjl kwam men eveneens te Saint Michel in opstand, waarheen eveneens troepen werden gezonden. Te Port au-Prince heerscht een ware paniek. De magazijnen zyn gesloten en de huizen gebarricadeerd. In een manifest van den president wordt ontkend, dat er een georganiseer de opstand bestaat. Bij de verkiezingen, die Zaterdag 11. zijn gehouden, werden de kiezers met de punten der bajonnetten op hun borst gericht, gedwongen voor de vrienden en de bloedverwanten var. den president te stemmen. Volgens bericht aan de New- York He raidaan wolk blad het bovenstaande is ontleend, neemt de ontevredenheid toe. Verscheidene aanhangers van den presi dent ontvluchten zijn vaandel. AXEL, den 34 Januari 1893. Door de landbouwers in deze streek wordt eene adresbeweging op touw ge zet, ten einde van de Staten onzer pro vfneie afschaffing te vragen van de tol len op de provinciale wegen. Het zal wel onnoodig zijn belangheb benden op te wekken, hunne handteeke ning op het adies te plaatsen. Alswjj zien hoe hooge pachtsommen voor de tollen besteed worden, dan valt het niet moeilijk na te gaan, hoeveel nog boven de gewone belastingen en uitgavendoor de landbouwers en anderen die niet bui ten de tollen kunnen, moet worden op gebracht. Het tolgeld is eene belasting waaraan slechts een deel der bevolking bijdraagt. Veel beter zou het zijn, indien allen naar evenredigheid aan het onder houd der wegen hielpen medé betalen. We twijfelen er niet aan, dat op het adres druk zal geteekend worden, aange zien zoövelen belang bij de zaak hebben. Wenschelijk ware het, dat de gemeen tebesturen zich bij de adresbeweging aansloten. Heden had ten huize van Koole alhier, door de Maatschappij „Vooruit gang is ons streven" te Axel, de aanbe steding plaats van 313.000 kilogram Kunstmest, be vattende pet. stikstof als ammoniak en pet phosphorzuur, waarvoor werd ingeschreven door de heeren Vlaeminck te St. Jansteen voor 7,17 Vg en Standaert te Balgeroecke voor ƒ6.88. 62.300 K.G. Chili salpeter, bevat lende 15 16 pet. stikstol als salpeter zuur, oplosbaar in water, waarvoor werd ingeschreven door de heeien Ctegei te Axel voor 10.99; de Bakker teWalsooiden voor ƒ10.76, Alles per 100 KG. Aan de laagste inschrijvers zijn de le veringen gegund. ZtiAiusing, 20 Jan. In de heden ge houden raadsvergadering is bet volgende behandeld Aan bet hoofd der school te Othene is op diens aanvrage toegestaan een sub sidie uit de gemeentekas voor uitbreiding der schoolbibliotheek. Omtrent het verzoek van Ah tb. van Fraaijenhove om vergunning tot verkoop van sterken drank werd besloten, adres- sant te kennen ie geven, dat hij zich te wenden heeft tot Burgemeester en Wet houders, Het suppletoir kohier der schoolgel den van het 4e kwartaal 1892 werd vastgesteld op een bedrag van 0.40 en het primitief kohier voor 1893 op een bedrag van 278,40. Aan Klaassen werd op aanvraag eervol ontslag verleend als doodgraver en klokluider en in zijne plaats benoemd Anth. Klaassen in beide betrekkingen. Hy verkreeg stemmen als doodgravei en als klokluider. Voor eerstgenoemde betrekking verkreeg Jan van de Velde Az. en voor laatstgenoemde J.A. Moens stemmen. Aan den gemeenteveldwachter werd met alg stemmen over 1892 eene grati ficatie verleend ad 30, en zijne jaar wedde met ingang van dezer verhoogd met 30, en aizoo gebracht op ƒ480. De jaarwedde van den telephoonkan toorhouder werd eveneens verhoogd en gebracht op ƒ100. Goedgekeurd werden de voorwaar den der verpachting van het gemeentelijk deel van den zeedijk aan den Kleine Huissenspolder. Op voorstel den voorz. wordt be- sioten. den grond enz. zich bevindende op de los- en laadplaats, langs grintwe gen en op den vuilnishoop, bij gemis van koopers, weg te geven. Naar aanleiding van dit voorstel werd aan en de vraag gericht, waarom reeds vroeger dit collége eigenmachtig sintels hadden weggegeven ten behoeve van voetpaden in deze gemeente, waar op werd geantwoord, dat die als waar deloos goed waren verstrekt, om voet paden, voor het publiek verkeer, bestemd daarmee te verbeteren. Niettemin werd met alg. st. besloten (de leden van het dag. best. bleven buiten stemming), dat voor de weggehaalde sin tel» een bedrag, ad. ƒ12,80 alsnog ten bate der gemeentebas behooit te woe den geind. Het bedrag werd berekend naar het bestaande tarief van 0,25.per wagen 0,15 per karrevracht. Hulst. Zaterdag kwam een jongentje van ongeveer 10 jaar een zekere door de gladheid der straten te vollen met het ongelukkig gevolg daardoor zijn been te breken. Bij genoegzame deelneming zal te Zuiddorpe eene vereeniging van landbou wers worden oggericht tot gemeenschap pelijken aankoop van kunstmeststoffen. Drie jonge lieden uit die gemeente zul len Vrijdag naar Noord-Amerika vertrekken. In den omtrek van net Mi chiganmeer schijnt het voor wakkere jonge mannen niet kwaad te zijn. De personen, die verleden jaar van uit die gemeente derwaarts vertrokken zijn, ver dienen allen een flink daggeld, een in een meubelfabriek. Cu Voor de betrekking van onderwij zer te Koewacht, op eone jaarwedde van ƒ550, hebben zich na herhaalde oproe ping zes sollicitanten aangemeld. De visscb6r Hoekstra, te Lemmer, die op een ijsschots zeewaarts dreef, is, bij Oudemiidum gelukkig aangeland. Hij heeft zijn schots zeereis zelf verteld, en daaraan is het volgende ontleend. »Ik was Zaterdagavond al een eind in zee gedreven, toen ik nog duidelijk het havenvuur van De Lemmer zag. De twee booten, die" op mij waren afgezon den, heb ik wel gezien, doch door den wind kon ik de bemanning niet beroepen. Zondag morgen heb ik op een verren af stand den rook van een stoomboot ge zien. Ik stak toen mijn jas omhoog, maar, helaasmen merkte mij niet op. Ik dreef al verdeiv Zondagmiddag was ik dicht by Urk. Duidelijk kon ik daar de mensehen zien loopen, maar ik werd niet gezien. Om hot losse drijf ys, durfde ik my niet verder wagen. Daarop beri ik over het vaste ijs naar het Vrouwenzand by Enkhuizen geloo- pen, maar wegens hot losse diijfijs kon ik daar ook niet aan wal komen. Tegen den avond kwam een zuidenwind opzet ten, zoodat ik nachts naar deFriesche kust dreef. Maandagmorgen kwam ik dicht by Oudemirdum bij mijn slee, vlet en netten terug, maar een groote water plas scheidde mij van de kust. Er was 37s voet water. Ik aiond op punt om in water te springen, toen ik een vis* scher op den dijk zag, Bauke,, een zoon van den visscher Minne de Vries. Da delijk Bauke zijn vader, dié spoedig kwam, lin jou it. Hoekstra (zijt gij Hoekstra?) Ik antwoordde toestem mend. Zij hielpen my, om aan wal te komen, namen mij liefderijk in hunne woning op, gaven mij droge kleeren en eteCj en ik warmde mij heerlijk bij de kachel/' Naar men ons mededeelt zwerven in den omtrek van Axel vrij wat wilde kalkoenen rond. Een troep van stuks by elkaar zat beden middag op de groote plaat. Tegen het hoofd der School te Jubbega is procesverbaal opgemaakt we gens beleediging en mishandeling van een politieagent. Op Feijenoord zijn gisteren door de politie in hunne woningen aangehouden personen, die zich daar hebben schui dig gemaakt aan diefstal van eene be langrijke partij koopwaar. Hetontvreem de is door do politie bij een opkoop daar in beslag genomen. De opbrengst was door de aangehoudenen onderi.ng verdeeld. Zij zyn na opgemaakt proces verbaal op vrije voeten gelaten. Te Antwerpen zijn ten nadeele van den heer De in' de Fiorusstraat gestolen biljet vqm fÓO fr. eene beurs met 30 frs. benevens 17 fiv eene jas eu eenige sigaren. De dieven hebben zich door inbraak toegang Verschaft. De zaak der inbraak,door moord gevolgd, die te Waterland-Oudeman in deD nacht van op dezer heeft plaats gehad, is in handen van het gerecht, en op dit oogenblik moet h<it wel reeds ten volle ingelicht zijn. Vijf aanhoudingen zijn gedaan, waarvan er gevangen zit ten. De aangehoudenen warenKarol Mar ten Alphoas Martons, Karei Fran- cies van Parys en de echtgenooten Dalle- Galle, de drie eersten van Bassevelde- Landsdijk, de twee laatsten van Wa terland-Oudeman. Na verhoor zijn de echtgenooten Dalle Galle Dinsdag losgelaten en te Water land Oudeman teruggekeerd. Men weet dat ze verdacht waren het geld van den diefstal afkomstig verheeld te hebben. Wat er van zij, het te hunnent aange slagen geld hebben zij alsnog niet terug ontvangen. Het wordt voorloopig inge houden. Over den derden gevangene was tot hiertoe geene bepaalde inlichting gegeven. Het is ook een vreemdeling die weinig in den omtrek gekend was, een zeer belangwekkend persoon: Men oordeele Karei Francis van Parys is in 1865 te Hansbeke geboren, voddengaarder van beroep en vaar een paar jaren getrouwd met- Marie de Leur, in 1872 te Basse- velde geboren. Van Parys staat als een der slimste landdieven van Vlaanderen aangeschreven en heeft, ofschoon nog jong, eene gansche historie van veroor deeling achter zijn rug. Als voddengaarder drong hij de buizen binnen en wist daar telkens de gelegen heid af te spieden om een slagte slaan. Na diefstallen genoeg in de eene gemeen te kraamde hij daar in eens met zijn huisgezin op om zijne tent in eene andere gemeente op te slaan. Alzoo ver bleef hij een tijdje nu hier dan daar, en zwierf er den omtrek* nu eens als vod- BöSëiffiftWïiSStóa mrrr^^r.ry^r^ff^nfr'yi .ihïAwni-iiiiii iii [ivn^rt air ii'irHirfil'iWM

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2