Buitenland. Binnenland. licmcngd Nieuws, Landbouw. Burgerlijke Stand. Een door de Ridders van den Aibeid in het bekken van Charleroi belegde mee ting ten gunste van hot algemeen kies recht is Zondag goed geslaagd. Brussel waren Janson, Furnómont en Vandervelde gekomen om te spreken. werden door eon talrijke menigte aan het station to Charleroi opgewacht en in optocht begaf men zich onder het spelen en zingen van socialistisohe liederen naar het lokaal der mljnwerkersvereeniglng. Een motie ten gunste van het alge meen stemrecht werd aangenomen, waar in tevens krachtig tegen de voorstellen der regeering en tegen die van de heeren Fiére Orban en Graux werd geprotes teerd. Een afschrift van die motie zalgezon den worden aan den senaat, de kamer en den koning. Te Aalst is het referendum over het algemeen kiesrecht toegepast. Van do 4600 meerderjarige mannelijke ingezete nen verschenen er 8069 aan de sternbus. Met 8003 tegen 66 stemmen werd do invoering van het algemeen kiesrecht wenscbelijk verklaard. Eet dageiyksch bestuur van Brussel is tegen het voorstel, om ook daar zulk een volksstemming te doen houden. De Fransche regeering heelt tegen ver scheidene correspondenten van buiten- landsche bladen een be/elschritt tot uit zetting uitgevaardigd uit Frankrijk. Tot de verbannen correspondenten be hoort Richard Alt, correspondent van Ilaliaansche bladen. Hem is een tijd ruimte van 48 uur verleend tot regeling zijner zaken. Ook Von Wedel, decor respondent van een Berlijnsch blad, moet Frankrijk verlaton. Seleki van de Budcipesti HirlapiS ge arresteerd wegens zijn voortdurend laster lijke aantijgingen tegen buitenlandsche gezanten. De strenge maatregel van de Fransche regeering legen deze buitenlandsche jour nalisten trekt algemeen de aandacht. Naar men verzekert zal het ministerie bij de Kamer een voorstel tot nieuwe verscherping der perswet indienen, strek kende om beleediging en laster ten aan zien van vreemde vorsten en" gezanten strafbaar te stellen. In een schrijven aan de Lanteme geeft Andrieux een verklaring van de rol, door hem bij de Panama-onthullingen ge speeld, Hij vertelt, hoe in 1896 hetwets-ont- werp betrekkelijk de uitgifte der obli gatie-loterij door het gouvernement werd ingediend en onderteekend was door Sar *rien, minister van binnenlandsche zaken Baïhaut, openbare werken en Sadi Car- not, financiën. Dit ontwerp was volgen;» Andiieux' een poging tot oplichterij, waarvan de overleden ministor Barbede voornaamst ontwerper was. Onder de Paaama-c/iè^Mes heeft men er twee gevonden, ieder yan 100,000 frcs. op ïekening van den afgevaardigde Sans- Leroy, thans in hechtenis Het Journal des JDébats publiceert het veelgenoemde rapport van den ingenieur Rousseau over zijn onderzoek naar den stand van het Panama kanaal. Naar men verzekert, hebben de liqui dateuien der Panama-maatschappij aan den rechter van instructie Franqueville veiklaaid, dat de maatschappij nooit in eenige betiekking tot den gezant eener vreemde mogendheid heeft gestaan. De Lesseps, Do Cottu en Fontane heb ben gelijkluidende'verklaringen afgelegdd. In de zitting der enquête commissie deelde Dupuy Dutemps mede dat het blad Autorité (het eigendom van Paul de Odsstgnac) 60.000 francs van de Pana ma maatschappij heeft ontvangen. NUTTIGE WENKEN. l>oor de artsen dr. Bouvin, dr. Feith, dl. Gerards en van Oppenraaij zijn een aantal "voorschriften opgemaakt ter verzorging van hot lichaam, die door den wethouder van onderwijs te 'sGmvenhage aan do hoofden van scholen in de residentie toe gezonden z|jn om als leiddraad te dienen voor de onderwijzers b|j hot bespreken van gezondheidsvragen met de leerlingen. De circulaire zou te veel ruimte'inne men, om ze iu haar geheel op te nemen, maar van het volgende, dat «indienen te weten, is openbaarmaking zeker nut tig: Bewaar de ooren tegen sterke schok ken, sla er niet tegen, schreeuw er niet in en kus niemand op de ooren. Boor nooit met breinaald of griffel of In de oorensteek er geen watten met eau de cologne, haarlemmerolie enz. in. Reinig de oorschelpen en den uitwen- digen gehooigang, maar zorg vooral het zeepsop goed uit te drogen. Is er oen levend dier in het oor ge kropen, druppei er dan warme slaolie in en roep een dokter. Houd den neus rein. De mond is om te eten en te spreken, de neus om ctem te halen. Snuit nooit met trompetgeluid, reinig eerst den eenen dan den anderen kant. Houd b|j ioopen, rennen, slapen steeds den mond gesloten. Zeer jeugdige kinderen moeten zoo ge legd worden, dat de kin een weinig naar de borst wordt gebogen, dan blijft bij hot slapen de mond gesloten. Vermjjd het maken van stof ia de kamer. Zet zooveel mogelijk zomers de ra men open, en winters eenige oogen- blikken de ramen on de deuren tegen over elkander. Stel niet bloot aan tocht. Zorg dat uwe slaapplaats toevoer van versche lucht heeftgij brengt daar een gioot deel van uw leven in door Leun noch met de borst, noch met het onderlijf ergens tegen aan. Neem in uw vrijen tijd veel beweging in de open lucht. Lees noch schrijf, noch doe eenig ander werk bij slecht licht. Indien ge eenige vermoeidheid aan de oogen bespeurt, kijk dan eenigen tijd naar buiten. Sla de beenen, als ge zit, niet over elkandernoch bij de knie noch bij de enkels en trek de enkels niet onderden stoel. Meisjes moeten zorgen, dat de kleerën gelijkmatig over bet zitvlak zijn verdeeld on dus do rokken niet naar rechts of links trekkeD. Kleedt niet te wai het hoofd steeds licht, de hals onbedekt. Vermijd het vei matig rijgen ook door kousenbanden. Houd nat geworden kousen, schoenen en andere kleedingstukken niet aan. Laat kleine kinderen geen snoepgoed eten Vermijd veel zout, veel tabak, veel sterken drank. Sta vroeg op en ga vroeg naar bed. AA RL, den 30 Januari 1893. AAMSLAG. Gisteren had alhier van wege het bestuur der Vereeniging „In Belang der Landbouwers" ten huize van den heer de Visser de aanbe steding plaats van 339.400 K.G. Amrno niak Superphosphaat en 80.500 Chilisal- peter. Voor de Superphosphaat werd inge schreven door de heeren Kortman te Rotterdam voor 7.47Jos. de Poorter te Rotterdam voor 7.37*/TOEugène Hoefling te Lo chem voor ƒ7.33; Vlaeminck te St. Jansteen voor /7.127a; Coenen en Schoenmaker te Uden voor 7.06 Stan- daert te Balgeroecke voor 6.95Yaes sen-Steinhaus te Rotterdam voor 6-89 Voor de Chilisalpeter door de heeien: Eugène Hoefliug to Lochem voor /"li,08 Adriaansens te Groenendijk voor 10.747aScheele te Terneuzen voor 10.72Oggel te Axel voor 10.67. Beide leveringen zijn gegund aan de laagste inschrijvers. ZAAMSLAG, 19 Jan. 1893. Io de jongste vergadering van den D|jkraad der waterkeorlng van do calamiteuzo polders Margaretha, werd goedgekeurd do omschrijving met raming van kosten voor de in 1893/94 uit te vooren gewone en buitengewone werken tot zeewering on oeververdediging. De gezamel|jke raming beloopt 10)11, De bültengewone werken bestaan in verhooging van den buitenberm, van een gedeelte zeed|jk aan ,,den Eendragt- polder en in aanleg van verschillende vakken ateenglooiing aan dien polder. De Stat. bevat de wet tot natura lisatie van W|jnand Johannes Dalmijn, onderwijzer, geboren te Rossum, prov. Geldeiland, wonende te Graauw. Voor de zesde maal is dezer dagen bij het agentschap der Ned. Bank te Nij megen een valsche rijksdaalder ontvan gen. Voor liefhebbers van Saucisse de Bou- logne. Van den 29 December 1892, tot Januari jl. zijn in het slachthuis van Antwerpen meer dan 12.000 kilogram gezouten paardenvieescb, herkomstig uit Amerika en Engeland, onbruikbaar ver klaard. Sedert het scherpo toezicht, dat uit geoefend wordt op de paarden uit Enge land ingevoerd, met het doel ze voorde fabrikatie van Saucissons de Boulogne te gebruiken, hebben de kooplieden van die „slachtpaarden" het raadzaam ge vonden, dezelve te Londen te doen slach ten en in den vorm van vleesch naar Belgie te zenden. Het ware wenschelijk, dat de wet al le invoerhandel van zulk vleesch totaal verbood, daar het niet mogelijk is te her kennen, of paaröenvieesch al of niet van zieke, inzonderheid van aan kwaden droes geleden hebbende dieren, afkomstig is. Indien zulk vleesch niet meer naar Belgie kan gestuurd worden, dan zullen ze ons er wel mede trakteeren, wat heel gemakkelqk zai gaan, daar hier te lande geene rijkskeuring bestaat. Hieruit kan men nagaan, hoezeer eene rijkskeuring gewenscht is. Paardenvleesch is wel goed, maar het moet van gezonde dieren afkomstig zijn, De beide dagen harde vorst, die op den korten dooi zijn gevolgd, dreigen voor Antwerpen dezelfde gevolgen te hebben als twee jaar geleden en de haven loopt gevaar geheel geblokkeerd te wor den. De Schejde is geheel bedekt met ijsschotsen. De overvaart van en naar het Vlaamsche Hoofd per stoomboot ge schiedt ongeiegeld en is zeer moeilijk, in den avend zelfs gevaarlijk. Een der booten liep reeds veel averij op. De havenmeester, door een reporter ondervraagd, meende dat er slechts vier of vijf dagen vorst zoo streng als Zondag noodig zijn om de rivier af te sluiteo. Hij verheugde zich dat de barometer an der weer voorspelde, De binnenlandsche vaart is geheel ge stremd. Ongelukken waren niet voorgekomen. De Gentsche justitie heeft de da ders van den mooid te Waterland-Ou- deraan, ontdekt. Twee van hen zijn tenminste geairesteerd, de derde is ech ter niet gevonden. Om de daders te vinden had men niet minder dan 32 mannen, allen met fluweelen broeken en- met spijkers beslagen schoenen gevan gen genomen, daar de meid van den aangevallen burgemeester verklaard had dat de dieven dei gelijke kleedingstukken droegen. Al deze lieden werden door den rechter van instructie gehoord, en moesten, in tegenwoordigheid van den bestolene en zijn meid, de door den dief en moordenaar in den bewusien nacht gesproken woorden herhalen. De meid meende gedurende dat onderzoek de stem van een dei gevangenen te herkennen. Het gevolg vau dit onderzoek was, dat een huiszoeking word gedaan bij zekeren Hartens, wonende te Bassevelde "in Bel gie. Er werd echter niets veidachtsge vonden. Maar een zeer onschuldig voor werp zou hier toch den dader aanwijzen Op de hofstede van den burgemeester was namelijk gevonden eon lederen broek riem, die waarschijnlijk door den dader tijdens de worsteling met deri vermoorde was verloren. Deze riem liot de rochter van instiuc- tio bjj zijn onderzoek in de woning van den verdachte ongemerkt vallen en toen hem weder opraponde, terw||l de moe- tier van Hartens dit zag, vroeg hij, wat dat voor een ding was. Die vrouw liep er in en zei„dat is do broekband van m|jnen Fons". Op deze verpletterende getuigenis zijn onmiddel|jk havo beide zonen Alfons en Karei gevangen geno men en naar Gent vervoerd. In de ge vangenis heeft Karei Hartens aan een zoogenaamd medegevangene in een ver trouwelijk gesprek medegedeeld, dat hij den diefstal had begaan, doch dat z|jn broeder Alfons den moord had gepleegd De meid heeft Alfons Martens bij de confrontatie herkend. De misdadigers zijn nog jong, 24 en 26 jaar oud, doch hebbeu reeds heel wat op hun geweten. Waarschijnlijk zijn het zonen van een zekeren Hartens, die eenige jaren geleden den bewoner van v.e hofstede de Blauwe Hoeve, gemeente IJzaudijke, heeft ver moord en gedurende zijn straftijd in de gevangenis in Belgie is overleden. De derde verdachte schijnt te zijn een neef van de beide gevangenen. Volgens een gerucht zou hij op Hollandsoh grond gebied gevangen zijn genomen. Naar men melit, wenscht de minis ter van binnenlandsche zaken niet over te gaan tot het uitvaardigen van een algemeen verbod tot het houden van veemaikten met het oog op het heer- schen van het mond en klauwzeer, en wel op grond dat, volgens het meeren- deel der gevraagde adviezen, van dezen maatregel weinig heil wordt verwacht, en dus do daaidoor te weeg te biengen belemmering van den binnenlandscüen veehandel niet gerechtvaardigd zou zijn. Van tot en met 15 Januari. Axel. Huwelijks-Voltrekkingen. 12 Pieter Dieleman, 26 jm. en Pietemel- la Maria van Doeselaar, 3i wed. van Abraham Japik Blankert. Geboorten. Willem,- van Mels Verhelsten HebiinaJansen. Maitinus, van Marinus Mieras en Pieternella van den Berge. Franqois, van Marinus Moes en Anna Dieleman. Cornelis Levinus Franqois, van Adriaan Witte en Wiihelmina Cornelia Geluk. 10 Pieter, van Pieter de Feijter en JannekeDie leman. Overlijden. Maatje Rouw, 76 wed. van Krijn de Kraker. Pieter Hamelink, 17 van Andries en Dina de Koeijer. 13 Willem Verhelst, 12 van Mels en Hebrina Jansen, 13 Leentje Koster, 67 ecatg. van Abra ham van Wijck. 14 Caioius Ludovicus Verstraten, 41 echtg. van Antonia van Hove. Hoek. Huwelijks Aangiften. Jacobus Kroon, 26 jm. en Geertruida van Wijck 21 jd. Geboorten. Magdalena Neelje van LeenerBareman en Lena TboJens. Johanna Leijntje van Levinus Michiel- sen en Barbara Hamelink. Cornelia, van Jacobus Franccis de Braai en Sus- sanna Santina Jans de Blaeg. Camille Alouisius, van Eduardus Bomelijn en Nathalia van Acker. Joosz. van Huibregt, Tollenaar en Amelie Goet. hals 18 Elisabeth, van Jan de Kraker en Pieternella van Hoorn. Overlijden. 11 Joos Tollenaar, van Huibiegt en van Amelie Goethals. 14 Pieter de Jonge 74 echtg. van Franfoise Ver poort Koewacht. Huwelijks aangiften. 10 Raimondus Zegeis, (van St. Jansteen), 69 wedn. van Antoinetta Lippens en Johanna Maiia Hngeman, 74 wed. van Charles Ludovicus de Groene. 13 Ber*

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2