Binnenland. tiemengd Nieuws. Chandler in Juli 11. by het huis van af gevaardigden ingediend en door den se- ,naat aangenomen, betrekkelijk de land verhuizing. Het voorstel strekt tot be lemmering der immigratie. Het houdt in dat ieder, die naar verlargt te verbuizen, aan den consul in de haven van inscheping moet afge ven eene verklaring, behelzende naam, vroegere woonplaats, plaats van vertrek en eenige andere bijzonderheden. Be consul geeft daarvoor een ontvangst be w\js. Niemand mag toegelaten worden die, meer dan twaalf jaren oud zijnde niet voldoende kan lezen of schrijven- Dit geldt niet voor personen, die, zelf -dezo kunst niet verstaande, medegaan als ouders of grootouders van kinderen die wèl aan den eisch voldoen. Ieder emigrant moet, om vergunning te ver krijgen tot inscheping, in het bezit zijn van eene sora gelds, voldoende om na. op zijne eind-bestemming zyn geko men, nog tweo maanden in het onder- tiöud van zich en de !Zjjoen te voorzien Het hoogste bedrag, dat daarvoor gevor derd kan worden, is honderd dollars voor het bootd en vijf en twintig voor ieder lid van het gezin. Een minimum wordt in het wetsvoorstel niet genoemd: Nie mand wordt toegelaten die blind is, ver minkt, of op andere wijze ongeschikt voor handenarbeid, tenzij béwezen kan wor den dat hij de middelen bezit ora in zijn onderhoud te voorzien. Niemand mag zich inschepen, deel uitmakende van ver* eenigingon, welke „de onwettige ot mis dadige vernietiging van leven of eigen dom begunstigen of veigoelijken." Het verslag luidt gunstig. De senaat vereenigde zich met een motie van den hoer Hill, strekkende om den staatssecretaris te vragen of het ver bod op de immigratie niet een schending der internationale conventies zou zijn. Volgens de Ind. Beige zal het Neder- landsch-Belgische geschil over den Brak man, bij de behandeling der staatsbe groting in onze Tweede Karner bespro ken, bij de hervatting van de zittingen der Belgische kamer ook in dat lichaam worden behandeld. De collecte voor de scholen .met den bijbel bracht in 1892 81.223.93 op tegen 83.461.96Va in 1891. AXEL, den 13 Januari 1893. De opbrengst der gehouden collecte, ten behoeve van gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis of de Ci tadel-Medaille alhier heeft opgebracht 15.95. De opbrengst der armbus op betraad huis alhier bedraagt over het afgeloopen jaar 43.62. Een detachement, sterk 22 onder officieren en minderen van het 4e batal jon 3e regiment infanterie te Vlissingen onder bevel van den tweeden luitenant van Dijl, vertrekt opjl Februari naar Terneuzen, teneinde aldaar gedu- renden maanuen garnizoen te houden. De stoomzuivelfabiiek op het dorp Kloosterzande, in de gemeente Honte- nisse, met den aanbouw waarvan iu Sep tember jl. werd aangevangen, is thans voltooid en zal den 24en dezer in wer king komen. Door Gedeputeerde staten is be paald dat de herijk der maten en ge wichten zal plaats hebben in de hier- volgende gemeenten op de daarbij aan gegeven dagen Hoek 17 Juli; Tenvuzen 18, 19 20 en 21 Juli; Westdorpe 22 Juli des voor middagsSas van Gent, ook voor Pbi lippine 22 Juli des namiddags en 24 Juli; Zuiddorpe, o<»k voor Overslag 25 Juli des voornviddags Koewacht 25 Juli des na middags; Axel 26 en 27 JuliZaamslag 28 JuliHulst, ook voor Clinge en St. Jansteen 29, 31 Juli en Augustus; Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeld jk, Hengstdijk en Boschkapelle Aug. üiu;.uw Ang. Kloosterzande (gemeente Hontenlsse) voor de gemeenten Hontenisse enOsse- nisse en Aug. De verificatie van de gewichten bene den het gram (milligram-gewichten) ge schiedt, uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ykkantoor te Middelburg. De invoer van rundvee uit Staats Vlaanderen in Belgie behalve langs Sel- zaeto en Staak is van 15 Januari al ook geoorloofd langs de Trompe, te Clinge, Stroobruggéien Watervliet. Met vreugde zoo schrijft men uit Aardenburg aan de Ct. zal dit bericht door de veehouders in deze streek worden vernomen. Hunne stailen staan vol beesten en afzet was niet mogelijk, daar zij geene gelegenheid hadden om tec verkoopen. Gaarne brengen wg onzen dank aan onze. afgevaardigden ter Tweede kamer, de heeren Hennequin en Walter, voor de vele moeite, die z\j zich hebben ge troost om werkzaam te zijn in het be lang onzer landbouwers. Pliilippine, Alhier bestaat eene ver- eeoigir.g, die om het schoone doel, dat zy beoogt en het groote nut dat z\j af werpt, wel verdient in wijder kring be kend te zijn. Sedert 18 jaar bestaat „de Vereenigde werklieden". Elk lid betaalt wekelijks slechfs vijf cents contributie, waarvoor hij, vanwege ds vereeniging vrije geneeskundige behandeling heeft bij voorkomende ziektegevallen, welke wordt verschaft door de dokters Bruinsma te Assenede en Haers te Boucbaute. De penningmeester deed in de ver gadering van Zondag jl. rekening en ver antwoording. Hieruit bleek, dat het saldo in kas, door ziekte van verscheidene leden zeer is ingekort en thans bedraagtƒ346. Verbooging van bijdrage zal dus nog niet noodig zijnook niet tijdelijk» Daar de haven van Philippine vol ijs zat, konden de meeste visschers se dert Kerstdag niet meer uitzeilen. En kele partijtjes mosselzaad, in de vaar tuigen liggende, zullen dan ook wel ge. heel waardeloos geworden zijn. Het invallende dooiweder gaf ons zoo schrijft men verder Maandag mid dag eene aardige drukte te zien. Vele schippers waren toen bezig de losgeschoten schotsen in de vaargeul te duwen, teneinde ze naar buiten te doen spuien. Men hoopte zoodoende de geul open te houden eD Woensdag of een der volgende dagen te kinnen wegvaren. De handel in mossels is tengevolge van bet ijs slap. Gemeenteraad van Axel. Zitting van Donderdag 12 Januari 1893. Voorz. de heer Oggei. Aanwezig de heeren van Dixhoorn, -Woltert, Jansen van Roosendaal, Smies, Dieletnan, Koster, van de Ree, Lamaitre en de secretaris. Afwezig de heer Dreg- mans. Wordt voorlezing gedaan van de no tulen der vorige vergadering, die onver anderd worden goedgekeurd. Mededeêling van ingekomen stukken. Middelburg, 25 November 1892. Goed keuring der gemeente rekening over 1891 Middelburg, December 1892. Goed keuring af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1892. Middelburg. December 1892. Gemeen tebegrooting over 1893. Middelburg, 23 December J892 Brief van Prov. Staten, dat zij berusten in de subsidie aan het algemeen burgerl. arm bestuur toegekend. II. Af- en oversch jij ving van posten op de begrooting 1892 Deze af en over schrijving betreft de in de vorige ver gadering toegestane en goedgekeurde sub sidie aan bet Algem. Burg. armbestuur. Wordt alzoo besloten. III. Rekwest van Hendriks om eervol ontslag als onderwijzer. De voorzitter stelt voor ontslag te ver leenen tegen Maart en eene nieuwe oproeping te doen togen ƒ500. ingaande April. De heer Smies wilde nog wel eenigen tijd wachten, daar er tegenwoordig onder wijzers in dienst zijn, die apoedig thuis zullen komen, en er dan wellicht meer sollicitanten zullon zijn. De heer Wolfert meent dat de jaarwedde nog al hoog is, en ze in Terneuzen toch nog al volhouden met de jaarwedden iaag te stellen, waarop do voorzitter zegt, dat daar misschen de behoefte niet nog zoo groot geweest is als hier; bovendien heeft de ondervinding, geleerd dat eene oproeping tegen minder salaris toch tever- geefsche moeite is. Wordt met algomeene stemmen besloten tot het voorstel van den voorzitter. &s|V. Wordt voorlezing gedaan van het rék west vau van Doorn Ier ver- krijging van lantarens op de Axelsche Sassing. De voorzitter maakt de aanmerking dat de uitdrukking „de Axelsche Sas sing is stiefmoederlijk bedeeld in vorge lijking met Sluiskil" al weinig grond beeft, daar op Spui, Kijkuit en an dere gehuchten de verlichting ook niet beter te noemen Overigens heeft bij geene bezwaren. De heer Jansen van Roosendaal zegldat de Axelsche Sassirsg eigenlijk de kaai van Axel is, dus dat het zeer wenschelijk was, dat daar de verlichting beter is, ook in het belang van de daar vastgemeerde schippers. Als wat veel is, meent spreker dat toch noodzakelijk zou zijn. De heer Lamaitre zegt dat bet in ie der geval een gevaarlijk punt is; hij is daar avonds ook wel geweest, en moet daaruit besluiten, dat die menschen wel degelijk recht hebben betere verlichting te vragen. Hij zegt dat men op Spui en Kijkuit niet, zooveel nood heeft om in het duister te water te geraken. De heer Van de Ree zegt dat op de Axelsche Sassing nog al veel weikzaam- heden zijn. De heer Bieleman zegt dat overdreven is* De heêr Jansen vraagt wie de lantarens ontsteekt, waarop de voorzitter antwoordt dat Schelleman, hiermede belast is, en dat hij wel zoo veel verdient aan het opsteken van den eenen lantaren dat hij de andere, die ei bij zullen komen, er ook wei bij kan ontsteken. De beer Smies vraagt of men niet zou kunnen volstaan met lantaarn op de loskaaï. waarop de voorzitter antwoordt, dat-, wil men eene goede verlichting heb ben, er dienen aangebracht te worden Het komt den heer Smies voor, nade maal er zooveel menschen op de Sassing wonen, dat er zoo weinig het lekwest hebben geteekend. De heer Wolfert. zegt indertijd schipper van Doorn te hebben hooren zeggen, dat ervoor zijn deur geen moest geplaatst worden hij zou den weg wel vinden, maai' hij bad slechts de schip pei's pp 'toog. De voorzitter vraagt of éen lantaren, geplaatst aan van den Abeele ook g^en licht zou verspreiden tot over het ka naal, wat door velen wordt bestreden, daar die afstand te ver is. Alsnu brengt de voorzitter het voorstel tot het plaatsen vau lantarens iu stem/ ming. Voor stemden de heeren Jansen Koster, Van de Ree, Lamaitre van Dix hoorn en de voorzittertegen de heeren Wolfert, Smies en Dieleman. Dus wordt, besloten lantarens te plaatsen op na der te bepalen tijd, waarop de heer Wol fert de opmerking maakt, dat ze nu op de Sassing toe.h wel licht genoeg zullen hebbenze zullen kunnen zien tot op Sluiskil. Daar punt in besloten vergadering zal behandeld worden, vraagt de voorzit ter of iemand nog iets heeft voor te stel ien, waarop do heer Smies het woord neemt, en zegt inet iemand van de Sas sing te hebben gesproken, die verklaarde dat liet Zondags in zekere herberg, voornamelijk nachts, zoon rumoer en lawijt is, dat de buren er veel last van hebben. Die man verklaarde dat da.tr tot laat in den nacht muziek werd ge maakt. De voorzitter verklaarde dat dit in het geheel piot mocht, en dat zoowel de herbergiers op de Sassing om 10ve uur moeten sluiten als die in Axel. Voorts vraagt de voorzitter of heer Smies die herberg noemen kan, waarop door den heer Smies »Floortje" wordt genoemd. De voorzitter zegt te zullen zorgen, dat dit niet meer plaats heeft. De veigadering wordt gesloten. Van Schiermonnikoog wordt van 11 Januari aan de Ct. gemeld Wij hebben hier op Januari voor het laatst de post ontvangen. Den Oden Januari voormiddag te uren vertrok ken de poatschippers van hier met de jol, kwamen te uren te Oostmahorn, bleven daar overuachteu en vertrokken op 10 Januari des voormiddags te uren weder vandaar. Des middags geraakten zij in het ijs vast by Brakstand, en be proef den te vergeefs naar Oostmahorn terug te keeren. Heden ochtend worden zij van hier gezien omstreeks halfwog De reddingsboot gaat er heen. Ook van den overkant worden pogingen tot red ding aangewend. Twee straatslijpers raakten Dins dagnamiddag in kennis met een man, die vrij wel van geld voorzien w^is. Mén ging gezamenlijk uit, bezocht verschil lende kroegen enz. en geraakte in ab- normalen toestand. Intusscben minderde het geld merkbaar, totdat avonds in de Hofstraat bleek dat het geld zco goed als op was. Beide straat slij pers wisten toen geen beter middel om van hun traetee- renden vriend af te komen, dan hem in die straat door eene ruit van eene tap perij te gooien. Zij ontkwamendocb hij die getracteerd had, kwam met de politie in aanraking en werd door den eigenaar van de gebroken ruit voor de schade aangesproken. De hoofden der Openbare en Bij zondere scholen te msterdam worden dit jaar door en voor een moeie- lijk op te lossen quaestie geplaatst. Bij een missive van Januari 1893 men lette op dien datum werd hun het noodige materieel toegezonden voor de gewone statistiek, lijst der school gaande leerlingen van 12 jaar, enz. om die voor 13 Januari in te zenden, met deze opmerking „aan de hoofden der scholen wordtaangeraden tabel in te vullen in de dagen dei vacantie loopende van Kerstmis tot na Nieuwjaar! De hoofden mogen wel een prijsraadsel uitschrijven, om aan dien raad van en te voldoen, hoe zij in de kersfc- vacantie een lijst kunnen invullen, die hun Januari, daarna wordt toegezonden! Een hardrijderij op éen schaats is Woensdag te Loosdrecbt gehouden. Zoo® als te begrijpen is, is ménige; buite ling gemaakt. De voerman uit Frédejiks oord, vader van eenige kinderen, viel te Eerveen, bij het voorbijrijden van een rijtuig van den bok en stierf aandege- volgen van de daarbij bekomen wonden Zijn gezin blijft onverzorgd achter. De arbeiders te Noordwolde West stellingwerf) die eischen, dat het dagloon van 50 op 65 ets. zou gebracht worden on daarop het werk staakten, zijn nu voor oude- loon weêr aan werk ge gaan, omdat de werkgevers niet genegen waren aan hun eiseh te voldoen. Te Wahlwiller werd Woensdag door den wachtmeester der marechaüsee te Gulpen aangehouden de 22 jarige Ger truide Hendriks, verdacht van móórd op haai- pasgeboren kind. Het lijkje werd onder het bed verborgen gevonden in ee ne boeveelheid lompen. Donderdagmoigen omstreeks uur gingen op de Muidergracht bij de Planta ge te Amsterdam eenige schoolkinderen op het ijs waar de gracht nog lang open bs geweest hl. onder de brug bij het Werkhuis, met liet gevolg dat zij er doorzakten, Met veel moeite wei den er nog gered, maar anderen verdronken. -rr Bij de politie te Leeu.warden heeft

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2