Mo. 675. 14 Januari 1895. 8e Jaarg, lf fl\ DE ZANGERES. Nieuws- en Advertentieblad 4A4 Zeeu wschaandereu, MELKMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXEL. ijit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS? per Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm, ct. DRUKKER. UITGEVER Advertentien van tot regels 25 cent: voor eiken regel meer cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentien worden franco ingewacht, uiterliik tot l)insdag- en Vr\jdagnamiddag TWEE uren. De ondergeteekendeabonnê op deze Cou rant, verzoekt geregelde toezending van het Geïllustreerd Zondagsblad, tegen den prijs van 30 Cents per drie maanden of 37 Va Cents franco per post. WoonplaatsNaam Door een der Brusselsche afgevaardig den de heer Le Poutre wordt beweerd dat het voorstel van den minister Beer naört tot herziening inconstitutioneel is, wij! niet in de herziening begrepen is artikel 49 der grondwet, luidende: „De kieswet stelt het aantal afgevaar digden vast in verband met het bevol kingscijfer; dit aantal mag de verhouding van afgevaardigde op 40.000 inwo ners niet te boven gaan. Zij bepaalt eveneens de voorwaarden, vereischt om kiezer te zijn, en den loop der verkiezings werkzaamheden." Wyl dit artikel niet begrepen is in de herziening en de éenige grondwettelijke voorwaarde voor het kiesrecht de census isi waarvan het maximum en het mini mum zijn bepaald door art. 47, is de heer Le Poutre van oordeel dat de constitu ante, wanneer zij don census heeft opge heven, niets anders t9 doen hebte dan in de grondwet te behouden het beginsel dér directe verkiezing en aan de wet de overige voorwaarden voor het kiesrecht over te laten. De Indépendance noemt het betoog so fistisch en waarschuwt de liberalen om NOVELLE UIT BET DUITSCH. Het schijnt dat. ge dezen doek kent en ook den persoon die hem verloor, vroeg Lange verderdit zou tot iets kunnen leiden mag ik hem medenemen Mag ik er gebruik van maken Giuzeppa was in tweestrijdhet eene oogenblik reikte zij hem den doek over, het andere trok zij hem angstig en kramp achtig terug. Het zij zoo, zeide zij ein delijk en al moest de verschrikkelijke no'geens komen en mfin gewond hart dit maal beter treffen, ik waag hetneem hem mee dokter. Morgen zal ik /in lichtingen omtrent dezen doek geven. Men kan begrijpen hoezeer deze ge beurtenissen de ziel van dokter Lange vervulden. Zijne uitgebreide prakti)k was hem nu evenzeer tot last, als zij hem tot dus verre verheugd had want de veiekrankenbe zoeken die hij eerst moest afleggen verhin» dërden hem haar den volgenden dag vroegte bezoéken, om al datgene te vernemen, wat heni zulk een levendig belang inboezemde. MaW die bezoeken in dertig tot veertig huizen waren toch tot iets nuttig hij kon •zooals hij placht zeggen hooren, wat men door gevaarlijke chicanes de juiste critlek op het onderwerp-Beernaert te benadée- len. Omtrent de beweging in de Westfaal sche mijndistricten worüt bericht dat in de mijnen rond' Essen gedeeltelijk het werk Was gestaakt, Te Bpcheoi-, waar- alles rustig was, valt vermoedelijk spoe dig de beslissing. In de mijnen rond Dortmund was de werkstaking ook slechts gedeeltelijk. Men verwachtte dat bij de "uitbetaling dei- verminderde loonen blijken zou, of tot een algemeen© grève wordt overgegaan. Te Gelsenkirchen heerschte groote op gewondenheid onder de werkstakers, die samenschoolden. Voor twee hotels aldaar vond een ont ploffiing van dynamiet-patronen plaats, die alleen materieele schade aanrichtten In het Saargebied is geen verandering in den toestand gekomen. Ook. in Silezië schijnt het onder mijnwerkers te gisten. Naar te Bresla* weid vernomen was onder een deel der werklieden in de mijn BmtècMdrid, van graaf Henkei Donnors- marek, een opstand uitgebroken. De dagploeg was niet op het werk gekomen of dit later nog geschieden zou, was on zeker. Aan allen twwijfel of de oud-minister Baïhaut bij de onderzoekingen in de Pa nama-zaak gehoord is als getuige of als aangeklaagde, is een einde gekomen door zijn gevangenneming/die Maandag, plaats vond, waarna hij naar Mazas is overge bracht. Baïhaut is een man van 50 jaar, we gens zijn bekwaamheid als ingenieur en man van zaken bekend Nadat hij als scheepsbouw ingenieur bij groote maat schappijen aanzienlijke posten ibad bo xkleed, trok hij zich na zijn huwelijk een tijd lang uit het openbare leven terug om in 1877 de politieke loopbaands' b'e treden bij Union ÈéputMcaiéie aan gesloten onder de .vleugèlen van Jules Ferry tot' ohderstaatsqacretafis a,att het. ministerie vaii openbare werken opte klimmen en eindelijk in 1386 zelf,minis ter van openbarewefkeA te worden in "het kabinet-dé Preycinet'. Toen reeds stondhij aan vele aanvallen bloot. Men zegt hl. dat' hij toenmaals zich rijkelijk, volgens den een met 500.000 fres, vol gens den ander met een millioen; door de Panama-maatschappij Het betalen voor bewezen diensten. Hij had zich hl. la ten vinden, en Blondin moet daarbij Lusschen persoon zijn ge woeste om' bij do kamer liet ontwerp in te 'dienen, hou-' 'dendé goedkeuring op de uitgifte' der premieleening ten behoeve van hét Pp,- namakanaal. Dat ontwerp is later, gems het verzet dat hetgevonden ;heeffc wel door Baïhaut ingetrokken.; maar h\j had gedaan., wat hij vermocht.: Later, in 1889, had hij, een nieuwen aanval te verduren van den hoofdredac teur van den Reveil de la Haute Saóne het district door Baihaut vertegenwoor digd. De Reveil beschuldigde hem als afgevaardigde en als minister zijn politiek; ambt zich ten nutte te hebben gemaakt voor allerlei speculaties bij ondernemin gen en financieel© maatschappijen, Wil- son te hebben willen redden, en einde-- lijk door mededeeling van -het officieele verslag van den ingenieur Rousseau.over den toestand van het Panama-kanaal aan den Temp» gelukkige beursmanoeu- 'van''Fiametti zeide en misschien ook iet? te weten komen van haren zonderlingen minnaar, kapelmeester Bolani. Over de zangeres trok rr.en de schouders op. Hoe boozer men was, omdat het zoo lang duurde, eer men iets officieels en zekers over hare geschiedenis te weten kwam, des te harder oordeelde men over haar. Haar benijders en welke uitste kende zangeres, die daarbij schoon is en achttien jaren telt heeft die niet genoeg? hare benijders gunden haar alles kwaads en maakten boosaardige opmerkingen de gematigden zeiden Zoo gaat het met zulk volk Een Duitscher zou zoo iéts nbrt overkomen zijD. Hare vrienden beklaag den haar en vreesden voor haven goeden naam meer nog dan voor hare gezondheid. Dat arme meisje, dacht Lange en besloot, haar des te ijveriger van dienst te zijn; Van den kapelmeester wist men weinig, noch slecht noch goed. Hij was ongeveer negen maanden geleden te gekomen, had in het hotel de Portugal een dakka mertje gehuurd en leefde ingetogen matig. Hij scheen zich te voeden' mety zang en muzikale composities, Overigens meende ieder iets ovérspannends en hoog dravends aan hem bemerkt te hebben diegenen, welke hem meer van nabij bad den leeren kennen, vonden hem zeer in teressant en reeds bad medig muzieklief hebber zich een couvert besteld aan den avonddisch iu het hotel de Portugal, alleen om zijne heerljjke gesprekken over de muziek le genieten. Maar ook dezen kwamen daarin overeen, dat het met Bo lani in geheel niet richtig was, want hij veronachtzaamde, ja verachtte bijna het .vrouwelijk gezang, terwiil hij met ver rukking over mannenstemmen, vooral over mannenkoren sprak. Hij had geene in tieme kennissen, geen enkelen viiend; van eene betrekking met de'zangeres Fiamet ti scheen iemand iets te weten. De raadsheer Bolnau wa» nog altijd ziek eD bed, hij scheen zeer ter neder- geshigen en sprak met onzekere zachte stem allerlei onzin over dingen, die geheel buiten zijn gezichtskring lagen. Hij had' een verzameling van beroemde rechtsge dingen bij zich, waarin hy ijverig stu deerde zijne vrouw zeide, dat hij daarin den gaiischen nacht gelezenhad, en tue- schenbeiden vreeselijk had gezucht en ge jammerd. Zijne lectuur betrof vooral de onschuldig veroordeelden hij.zeide tót den dokter, dat de traagheid van het Duilsche gerecht eigenlijk een groote troost was voor den mensch, want het was te verwachten dat, als een proces; tien of meer jaien duurde, de onschuld gemakkelijker aan het licht zou komen, dan wanneer men vandaag gevangen ge nomen en morgen opgehangen werd. De zangeres Fiametti, voor wie de dok ter eindelijk een uurtje kon afzondéren, was somber en terneergeslagen, als bestond hebben vöJbraoht Baihaut bracht de .beschuldiging van den Reveil voor de pclit jank en de redacteur zag zich we gens laster veroordeeld tot 20 dagen ge- vangenisstraf, een hooge geldboete en in de kosten van bet geding. z?n Politiöke tegenstanders heeft Baihaut nog een onverzoenlijken persoonlijken vijand in den ingenieur Armengaüd, die, Baihaut beschuldigt zijn yrouw'tot ontrouw te hebben verleid om haar daarna zelf te huwen. .Uifc het yerslag, door den heer Viile- boisv aan de enquête-commissie gedaan betrekkelijk het onderzoek der processen- yerbaai van de Kamer-comraissie tot ng der Pa«amaleeningen in 1886 en; 1888, blijkt dat Sadi Carnot, destijds minister van financiën, tegen het leenings- ontwerp was gekant. Baïhaut verklaarde echter, dat men het ?"aa! kon voltooien en dat men tot het uiterste mm; gaandaarentegen meen de de Freycinet, dat men hot ontwerp nie zonder nader onderzoek mocht ver werpen. Bij voegde er by. dat het publiek door de openbare beraadslaging en de pers het noodige licht zou ontvangen. Sarrien verklaarde het ontwerp te heb ben geteekend, omdat bij dat als minis ter van binnenlandsche zaken moest doen ,ten einde tot de uitgifte eener premie leening te machtigen. Waldeck Rousseau, die door de régëé- Jing naar Panama was gezonden, verklaar de dat een kanaal zonder sluizen een droombeeld was. Als hij geweten had dat zijn rapport niet zou worden open baar gemaakt, zou hij alles gezegd heb ben. Boor de commissie uit het congres, der Wereenigde Staten is rapport uitgebracht van een voorstel, door den afgevaardigde ter voor haar geen hoop meer op aarde. Haar oog stond droevig, zij had geweend. De wonde stond goed, boven alle ver-: wachting; maar met den toeneinenden ^welstand van haar lichaam scheen pust en de gezondheid harer ziel te ver— minderen. Ik heb lang er over nage dacht, zeide zij, en het komt mij voor, waarde dokter, dat gij op hoogst zonder linge wijze in mijne omstandigheden be trokken wordt. Ik kende vroeger niet, /ja ik beken het, ik wist nauwelijks dat ?er een dokter Lange te bestond. En nu, terwijl ik op eens zoo ongelukkig «word, nu zendt God niy eenen zoo deel- 5nemenden vaderlijken vriend. Mejuffrouw Fiametti hernam Lange, een dokter heeft aah menig ziekbed meer fce doen, dan den pols te voelen, wonden te; vérbinden en recepten te schrijven. Ge loof me vrij, als men zoo alleen bij een zieke zit, als men den inwendigen pols "der ziel zoo onrustig hoort kloppen, als, men wondeu moet verbinden, die niemand ziet, dan wordt op wonderbare wijze de dokter tot vriend, en de geheininisvolle samenhanging tu.sschen lichaam en ziel schijnt' ook in dit opzicht in het oog vallend te werken. ordt Vervolgd) SI JJ .11'

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1