341ste Staatsloterij. ng is ons streven CANADA BOOMIN, Openbare Verkooping. AAN BES Dl Landbouw. (iemengd Nieuws. ingezonden. Handelsberichte». Advertenties geyelflï CANADiBOOMEN. WALLENSTE1N EJV ZEIS1, ma atsc li ij li. 5;oo '26 lange en gave Ha^st TT Uitgever* boorende, had sedert eenigen tijd on- eenigheid met zijn vroegereu vriend van Koewacht. Deze laatste nu heeft in den avond van Zaterdag op Zondag Do van wien bij wist dut hij laat naar huis moest, opgewacht en hem met revolver schoten gewond. Een kogel trof de De onder den arm, een in het been en een derdo ging door den kiel. De wonden zijn niet gevaarlijk. is door do Belgische politie in verhoor genomen en thans zit hij te Gent op voorarrest. Aldus is ons de zaak mondeling mee gedeeld. Men schrijft uit IJzendijke aan de Het aantal afschuwelijke misdaden, in de laatste jaren In onze omgeving ge pleegd, is weder met eene vermeerderd, te afschuwelijker omdat hier door de hebzucht naai- een weir 'old een men- schenleven werd afgesneden. In den nacht van op Januari weid de burgemeester van "Waterland-Oudeman (België), een zeer bejaard eenvoudig man, in zijne rust gestoord door een tweetal personen, die op de eene of andere wyze zijne woning waren binnengekomen en hem onder bedreiging met moord zijn geld afeischten. Hulpeloos en machteloos tegenover de twee brutale indringers, naar hun dialect te oordeelen Vlamingen wees de burgemeester, uit vrees voor zijn leven, hun de plaats waar zij geld konden vinden. De booswichten begaven zich daarheen en namen IV. 125 weg. Ofschoon de indringers zich zeer stil gehouden hadden schijnt toch de meid eenig gerucht geboord te hebben zij werd wakker en liep naar buiten waar zij een derden porsoon zag staan, die klaarblijke lijk op den uitkijk stond. De schildwacht heeft de meid niet gemolesteerd, doch toen daarna de knecht naar buiten kwam, waarschuwde de uit kijk de binnenzynden buiten te komen. Intusschen had hij den knecht reeds aan gevat en bracht hij dezen eenige steken met een mes in den hals toe. Daarop namen de drie bandieten de vlucht. De knecht strompelde nog eenige schre den verder doch viel weldra, doorbloed verlies, neder om niet weder op te staan. De toestand van den ouden burge meester, die eerstens zeer geschrikt was en buitendien zeer was aangedaan dooi den moord op zijn trouwen knecht, is niet te beschrijven. IS och de justitie uit Gent, die spuedig ter plaatse was, noch die uit Middelburg, welke Vrijdag een/plaatselijk onderzoek onder IJzendijke instelde, waar men ver rnoedde dat de moordenaar vertoefde, is het mogen gelukken den dader in handen te krijgen. Nader meldt men De Belgische Justitie spoort ijverig naai de daders van den moord te Watervliet- Oudeman. In/al de omliggende gemeen ten zijn slecht aangeschreven individuen door de magiatraten verhoord. Men heeft verdenking op landloopors, gekleed met bijzondere breedbroeken, die in den omtrek van de plnals van den moord ge zien zijn dat spoor worden alle op die wijze gekieede personen door de jus titie gehoord. Sedert Zaterdag morgen verblijft het parket te Watervliet. Zaterdag avond werd te Eecloo zwaar geboeid binnengebracht een klein jong- mensch. wiens gelaat men niet zien kon. Vermoedelijk staat deze arrestatie/in verband met den gepleegden moord. Bij goed geconserveerden inhoud der blikken is het deksel tengevolge van condensatie der waterdampen na het dichtsoldeeren, naar binnen gedrukt. Bij slecht gekookte en om die reden eenigszins in gisting verkeerende, con serven wordt het deksel naar buiten ge dreven door de vuilnisgassen. Geweten looze fabrikanten plegen menigmaal zul ke opgeblazen bussen tweemaal te ko ken. Hiertoe moet echter een tweede gat in de bus geboord worden, dat latei- weer wordt dichtgemaakt. Men kan zich alzoo tegen de vergif tiging vrijwaren, door goed toe te zien of de bus is opgeblazen en of ze twee- maal gesoldeerd is. Amerikaansch varkensvet. Te Berlijn heeft men bij hot onderzoek van" Ame rikaansch varkensvet bevonden, dat het vervalscht was tot wol met 20 percent katoenpittenolie. Te Karlsruhe werden 61 monsters vet onderzocht, waarvan 31 met katoenpittenolie vervalscht waren. Rekent men daarbij nog de vele per centen watei die het vet bevat, dan kan men licht nagaan, dat een stuk brood half gesmeerd met inlandse!) vet, voed zamer en smakelijker zal zijn dan wan neer men er Amerikaansch vet dubbel en dik over smeert. In het Noorden van Frankrijk heerscht influenza. In Duitschlar.d breidt zij zich uit. ZDe Gaz. Wii arh Eecloo schrijft Wij achten ons gelukkig, eene tijding te mogen bevestigen, die reeds aooronze grensboeren algemeen gekend is, doch waarvan zij volgaarne den weerklank in ons blad zullen vinden. Zondag Januari, kwam bij al de heeron Burgemeesters van Eecloo en van de grensgemeenten onverwachts een te legram toe waarbij de Volksvertegen woordiger van ons district, de heer baron Arnold Kint de Roodenbeke, hen on derrichtte, dat er eene voldoende over eenkomst tusscben Beïgie en Holland was gesloten en alzoo. een einde aan de raoeieliikheden op de "grens was gesteld- Waarlijk het schoonste nieuwjaarsge schenk waarmede men ons grensdistrict kon verrassen en verheugen De grens- kicetsie opgelost Waarin de aangekondigde overeen komst bestaat, dat is alsnog niet bepaald gekend, en wij zien ze met ongeduld te gemoet om ze in ons blad over te druk ken. Wij twijfelen er niet aan, de gesloten overeenkomst zal aan de verwachting van de belanghebbenden voldoen. In afwachting sturen wij hiermede on zen ijverigen Volksvertegenwoordiger den beschermer en voorstander van onze land bouwbelangen, aan hem door wiens on vermoeibare pogingen eene zaak vereffend is die on vereffen baar voorkwam, de uit drukking van aller dankbaarheid toe. Vergiftiging door geconserveerd vleesck in blikkenIn den laatsten tijd zijn in En geland vele gevallen voorgekomen van vergiftiging na het gebruik van ingemaak te tongen en vicesch in blikken. Een luitepant der pioniers stieif na het eten van/bedorven sardines in blikken. Met heb oog op dezj ziektegevallen geeft een Engeisch scheikundige eenige teekonen aan waardoor men de blikken die bedor ven conserve inhouden kennen kan. goorl voor een-dier is, zoo hoorde ik me nigmaal zeggen, is ook goed voor den mensch, on wie slecht voor een dier is, is ook slecht voor een mensch. Deze koopman beeft beter zijn plicht betracht, dan menigeen die den..,dieren verrot en stinkend vleescb of allerlei vuji toewerptMóge er door onze in woners veel gedaan worden,,om de el lende, die er geleden wordt door de ar men, te verzachten, maar vergeten wij ook de dieren niet en nemen wij het iemand niet kwalijk maar prijzen wy het in hem, dat hij ook een hart voor het dier bezit. Deze koopman maakt menig een beschaamd, daar hij toont een ge weten te bezitten. Mogen velen een voorbeeld aan hein nemen Weder kwam mij ter oore dat hij daar om zijn honden bedoeld brood met reuzel (Amerik.) had gegeven, omdat zij we gens ziekte geen ander eten wilden ge-' bruiken, De heer is dus voorbarig geweest en had bètef gedaan, zijn stuk achterwege te laten. Dankzeggend Axel, Januari 1898. (Hiermede is de discussie over dit on der werp gesloten. Red.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ingezonden Stukken worden in geen geval teruggezonden. Mijnheer de Redacteur! Dat door de aanhoudende vorst de armoede bij velen stijgt, is te betreuren en verklaarbaar, maar wat die meneer Harinck uit Middelburg daar verder ver telt, dat -men koopman moet zijn, om altijd te kunnen leven en verteeren, is wel wat sterk gesproken. Die meneer is een gevaarlijk man, die zich niet schaamt om hetgeen een ander doet aan, de groGte klok te hangen. Hij beklaagt er zich over, dat een koopman, clieri hij te Axel aantrof, zijne honden tarwébrood met reuzel gaf. Vooreerst vraag ik, wat gaat het hem aan, wat een ander doet en ten tweede, welk kwaad er in steekt dat men honden, die hard moeten wer ken, ook eens een goed stuk eten geeft; waaraan ontleent de heer bovendien het bewijs, dat die koopman' niet ook goed voor zijne medemenscben is Wie Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Maandag Jan.5de kl. 1500 no. 13552 1000 1705 7020 11482 20078 400 14905 19.174 200 13486 13857 100 1808 2735 3058 10081 12285 16026 18884 De inhoud van no. van het Geïllus treerd Zondagsblad, dat Vrijdag ver schijnt, is Uiigewischt, naar het Franseh van Al bert Delpit (met illustraties). De commandant van Hersfeld. De ban kier en zijne bediende, een Amerikaan- sche humoreske. Zij kenden elkander Een goed geneesheer. Niet coquet Dr. Mezger (met portret In Qua rantaine, een vertelling uit Indie. Goe-, de raad (met illustratie). Door wolven vervolgd, (met illustraties) Jeanne d'Arc's uitverkiezing (met illustratie). Een onaangename verrassing (illustratie) Ook dat nog! (illustratie). Iets nieuws, over. onze katten. Hoe een eerlijk man beloond werd. De zege praal van het menschelijk vernuft. Wat een man zoo al zijn kan. Uien uit hygiënisch oogpunt. Afgetroefd (met illustratie). De „beeren der schep ping in Siam. Onze prijsvragen. Het dagboek van een hofnar. De ee nige fout (met illustratie). -Eenafdoend middel (met illustratie). Rebus. Cij- terraadsei. Anecdoten. Schaakru- briek.* Mededeelingon. Win tergerst Zomergerst Hrtver Paardeboonen Bruineboorien 4,50 5,10 4,30 5,80 3,0C 4,00 6,00 7,50 ƒ11,00 13;75 'te op Dinsdag 24 Januari 1893, ten huize van Koole op de Markt te Axel, des namiddags te 21/. ure van Voorwaarden van aanbesteding en mo dellen van inschrijving zijn te verkrijgen aan het bureau van de Axehche Courant en verdere inlichtingen bij den Secreta ris VAN HÓEVE. AXEL, Jan. Oude Tarwe 7,25 Nieuwe Tarwe 7.50 7,75 Rogge 4,75 Win tergerst 7,20 Zomerge:st 6,10 6,20 Haver 6,60 7.00 Erwten 6.50 7,r paardeboonen 7,25 7.5^ Koolzaad 8,00 8,2è Bo:er 1,20 Eieren HULST, Jan. Oude Tarwe 8.40 8,7b Nieuwe Tarwe 8,25 8,80 Rogge 4,75 5.00 Gerst 7,00 7,25 Kookerwten 7,95 8,00 Paardeboonen 7.00 17,40 Koolzaad 8,50 8,90 ROTTERDAM, Jan, Tarwe 6,75 9.75 Rogge 7,25 7,80 De Notaris, Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van Mejuffrouw PRUD. IJSEBAERT te Zuiddorpe en andere op Maandag, den 19 Januari 1893, des voor middags ten ure in het openbaar ver- koopen staande nabij de hofstede van Edu- ardus de Munck in den Oudenpolder liggende in den xMoienhoek. 2000 bossen droge GINST, 30 ge velde lange en gave EIKENBOOMEM van tot 1.60 Meter dik, meeren deels geschikt voor pompbouten en molengeriefen eenige EIKENPALEN op het erf van Moerdijk, alles in de gemeente Zuiddorpe Te vergaderen nabij de hofstede- van de Munck voornoemd. Notaris DREGMAiYS, te Axel, zal ten verzoeke van den Hoog WelGeb. heer Jonkheer KERVIJN, grondeige naar to Gent op Dinsdag den 24 Ja nuorides voormiddags ten ure in het openbaar verkoopen 100 Essehou 45 Wilgen BOOMEN, 50 Olmen allen staande op het erf en de lan den zijner hofstede in pacht bij de Deckere te Chnge (Zeegat), al waar te vergaderen. Wij hebben het genoegen de lezers van dit blad in de gelegenheid testellen voor een ij in het bezit te komen van het uitnemende werk van onzen gevicrden volksschrijver Kloppers, getiteld een verbaal uit den dertig-jarigen oorlog. Met platen en geïllusti eerden omslag. 160 pugV Prijs 90 Cent. Dit belangrijk werk bieden wij.-thans aan voor den spotprijs van Vijf en Twintig Cents, aan ons Bureau afgehaald. Vooi buiten Amsterdam ƒ0,32* fr. te gen inzending van dit bedrag in postzegels msterdam, FEROUT,

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 3