Buitenland. Binnenland. uitstel bekrachtige en ten uitvoer legge. Volgens deu Prêmrsmr staan twee dïn- gen onomstootbaar vast, ten eerste, dat een rechtstreeksche maildienst tussohen Antwerpen en Brussel onontbeerlijk en ten tweede dat de electrische tractie van alle stelsels de beste is. De bekende gedachtenlezer Stuart Gum berland deelt in de Pall Mali Gasette bet een en ander over Boulanger mede, wiens gedachten hij ook eenmaal te Parijs heeft geraden. Curaberland stelt alleen den invloed van mw. de voor wie Boulanger zich zelf ten slotte doodde, vei antwoordelijk voor de neder laag van brav' gênêral. Op hetoogen blik dat zijn vrienden te Londen gereed stonden om hem naar Parijs terug te brengen, waar hij op z\jn zijn zwart ros Tunis de Boulevards zou afrijden, zeker van zijn zegepraal, waren het de mooie oogen van mw. de die den dapperen generaal overhaalden het oogenblik, dat hij Fortuna kon grijpen, opgebruikt voor bij te laten gaai». De heer Stuart Cumborland is vol lot over den iheater Cesar. Hij houdt zich overtuigd, dat deze niet voor zijn eigen zaak werkte, maar de rol van een ge neraal Monk zou gespeeld hebben; hij zou de kroon gezet hebben op het hoofd wan den graaf van Parijs. Maar moge Boulanger zijn gegaan, graat Dillon, zijn impressario, is gebleven hij leeft thans in ballingschap in Luxemburg oreaar de teek enen des tijds bewijzen dat hij niet Mg zat. Voor een man als Stuart Curnberland, die in zoo vee' koninklijke gedach ton, ai- zoo ook van troonpretendenten heeft ge lezen, ware het niet te verwonderen, in dien de gedact^en, door hem in vorste lijk brein gevonden, de mogelijkheid der verwezenlijking vei k:egen. Volgens do Bouche de Fer is de groot© onbekende, de dien Acdrieux voor de*enquête commissie weigerde te noe men, niemand minder dan de; Fransche gezant te Berlijn, de heer Herbette. Toch moet Cornelius Herz slechts een deel van hetgeen hij weet omtrent de zaak, waarin Herbette betrokken is, aan An» dri.e'ux hebben medegedeeld. Zij moet hierop neerkomenhet ge heim van het rookvrije kruit werd vier jaar geleden aan Duitschland en Enge land verkocht; baron de Reinach was een der agenten bij dezen handel, Cor nelius Herz had daarvan het bewijs in handen. Hij bediende zich van dit wapen om Reinach uit te poisen. Dientengevolge werd een poging tot moord op Herz be proefd, te zijner tijd door de Times mee gedeeld. Herz had zijn stilzwijgen ver kocht voor millioen frcs. De Reinach kon hem niet meer dan 3l/a millioen verschaffen. Cornelius Herzeischto zijn geld. Op het oogenblik <jat het Pana ma-schandaal losbarstte was De Reinach geruïneerd en ten einderaad nam hij vergift. Andrieux daarentegen verklaart dat hij niets gezegd heeft ten laste van den heer Herbette. Eindelijk heeft men nog het ge val Oberndoerffer, waarover de XIXe Sifrle het volgende bericht. Naar men verzekert zal de rechter van instructie dezer dagen den heer Obern doerffer ondervragen, den vreemden ban kier, die in twee afbetalingen uit de Pa nama-kas 4.708.842 frcs. ontving. Ook over deze raadselachtige persoon lijkbeid en zijn bemoeiingen in verband met de Panama-zaak eischt men meer licht, daar hij een zeer belangrijke rol in dit drama schijnt te hebben gespeeld Volgens de Lanterne vervulde hij een dergelijke rol als de Reinach en de nog altijd voortvluchtige Ar ton. Van hem zon de rechter van instructie de namen van de leden der rechterzijde kunnen vernemen, die mede hebben geplukt van den Panama boom. Het onderzoek omturnt dt- organisatie van eeo petitionnement ten gulste van de reconstructie der Pannmii-maattchap- •p(j heeft aan bet licht gebracht, dat de maatschappij zelve aan personen gelde lijke toelagen schonk om de beweging in gang te brengen. Een medewerker van den Figaro had een onderhoud met de Russische gene raals Tsohornajew en Komarowbeidén verzekerden aan het bestaan van een Russisch—Fransch llian tie te gelooven en toonden zich sterk anti Dultsch. Tscher naiew verklaarde dat "en oorlog tegen Daitschland de populairste zou zjjn, die Rusland ooit heeft gevoerd. Komarow eindigde: „Herinner er do Franscb9n aan, dat de Russen don weg naar Ber lijn kennen.'* Omtrent de werkstaking in het Saar- gobied luiden de laatste berichten niet gunstig. Op eenige plaatsen hebben de mijn werkers op gendarmes en de beamb ten der mijnen geschoten. Het koninklijk m|jnbestuur heeft ge weigerd met de mijnwerkers in onder handeling te treden, en dreigt alle mijn werkers te ontslaan, als zjj morgen of overmorgen den arbeid niet hebben hervat. Men was bevreesd, dat bij het uitbeta len van het loon de werkstaking zich zou uitbreiden. De directie denkt er over een gedeelte van het loon der werksta wedei'zp&cho zorg voor de behartiging van elkanders belang stoffelijk of zede lijk belang gemist wordt, wat valt daaraan te doen zoolang niet de beschaaf de ingezetenen, hunne sociale plichten tonnende, samenwerken tot het dempen do bestaande klove tusschen werk en dienstbaren, door eigen voor ju en in eigen kring allereerst, De kracht der wet en de zorg der overheid z\\n machteloos, waar een opge wekt gemeenschapsgevoel zich mot in daden uitspreekt. Het is waar, onder de bestaande eco nomische toestanden opent het gemis van loonenden arbeid in den winter en de rnoeieiykheid om daarin van gemeen tewege op behoorlijke wijze te voorzien een bron van ontevredenheidmaar is ook aan dit dikwyls terugkeerend kwaad niet tegemoet te komen door krachtige samenwerking en door buitengewoon hulpbetoon, zonder dat dit boven veler krachten gaat Het behoeft wel nauwelijks gezegd te worden dat de ongunstige verschijnselen die gaandeweg grootere afmetingen ver kregen, niet voetstoots zullen verdwenen; maar indien het besef meer levendig wordt, dat grondige verbetering door plicht en belang beide wordt geboden, dan kan er toch in die richting voei wor- L££STH£T tOKDAGS- 3QUNTSPM BKIC MAMDEtt kers in te houden in dat geval voorzag men uloëiEge botsingen. Do werkstakers ontvingen UI.000 Mark uit Westfalen Is dit laatste waar,' dan blijkt de weerstandskas der Westfaalsehe mijnwerkers niet zoo leeg als gemeld is. Dat het in Westfal tot een werksta» king onder de mijnwerkers uit sympa thie met hun kameraden in het Saar- gebied zal komen, is waarschijnlijk. Omtrent het gevecht tusschen de gyptische troepen en de Arabieren wordt uit Kaïro gemeld dat de Egyptische troepen, die de Arabieren hadden over vallen, tot den terugtocht werden gedwon gen met een verlies van 36 dooden en 15 gewonden. Ten slotte trokken ook de Arabie on zich terug. De commissaris der koningin in Gro ningen heeft aan de burgemeesters in zijn gewekt een uitvoerige circulaire doen toekomen, waarin zij gewezen worden op de zware verantwoordelijkheid, die bij het thans hoerschend verzet op hen rust. Hij zegt daarin „Dat de verhouding tusschen de werk gevers ei. lmr.no dienstbaren in vele ge meenten alles behalve de rechto is, dat den gedaan, veel meer dan gedaan wordt." Blijkens een nader bericht van den consul-generaal to Rio de Janeiro, moet onder 'de posten van het Braziliaansch tarief van invoerrechten, welke met Januari 11. eene wijziging hebben /onder gaan, ook nog genoemd worden het rund/ vee, waarop het invoerrecht is afgeschaft. (St. Ct. AA EL, den 10 Januari 180;?. Over het afgeloopen jaar was de loop der bevolking dezei gemeente als volgt: Geboren weiden 80 85 waar onder niet behoorende tot de wer kelijke bevolking, buiten ectit vr., totaal geboren behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente 79 tn. 85 vr., totaal 164. Het aantal tweelinggeboorten bedroeg Ovei leden binnen de gemeente 41 38 vr., waaronder niet behoorende tot de werkelijke bevolking, totaal over leden behoorende tot de werkelijke be volking der gemeente 40 ra., 38 vr., to taal 78. Levenloos aangegeven en vr. In de gemeente- vestigden zich 86 82 vr. totaal 168 to: wijl naar elders ver- trokkon 81 vr. totaal 165. Er werden 29 huwelijken gesloten als: 24 tusschen jongmans en jonge dochters, tusschen jongman en weduwe tusschen weduwnaar en jonge dochter, tusschen weduwnaars en weduwen en tusschen gesoheiden man en jonge dóch ter- Een erkenning van oen natuurlijk kind bij gelegenheid van het aangaan des huwelijks. Echtscheidingen De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1893 1753 ra, 1793 vr, tot. 3544 31 Dec. 1892 1792 ra. 1841 vr. tot. 3633 alzoo vermeerderd met 89 personen. Gisterenvooimiddag wilde iemand een dooden eendvogel, die op hot ijs lag bemachtigen. Daartoe begaf hij zich op het niet zeer sterka ijs, met het gevolg dat hij er doorzakte. Met een nat pak kwam hy er af; maar den eendvogel had hij toch ook. Het ij& is niet meer te vertrouwen Een schoorsteenbrandje, dat gisteren namiddag uitbrak, werd door spoedig aangebrachte hulp bijna even spoedig gebluscht. De brandweer was er geluk kig niet b\j noodig, Aanstaanden Donderdag den 12en dezer, des voormiddags 93A ure, verga dert de gemeenteraad alhier, ter behan deling van de volgende punten Medodeding ingekomen slukkoD. Af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1892. Rekwest van Hendriks, om eervol ontslag als onderwijzer. Rekwest van van Doorn tot bet plaatsen vat; lantaarns op de Axelsche Sassing Vaststellen van hot kohier der schoolgelden voor het le kwartaal 1893. Ziutiiislajr. De loop der bevolkiBg van deze gemeente over het afgoioopeu jaar, is als volgt Geboren 64 58 tot. 122. Levenloos aangeg. Gevestigd .71 71 142. Ovei leden Vertrokken Vermeerderd met 18 29 47. Bedragende op Januari 1893 in het geheel 1513 1527 samen 3040. Aantal huwelijken 20. Hulst-, Jan. Heden had alhier, door de Maatschappij liandbouw-Belang te Graauw, de aanbesteding plaats van de levering van 218,200 KG. Superphosphaat waarvoor werd ingeschreven door de heoren Aug. Rottier te St. Jansteen ad ,07VaSalomonson to Rotter dam a'J 07Va; Oggei te Axel, ad /3G8Va; Ed. Staal te Graauw, ad /3,08Va; Vlaeminck te Clinge ad 3.25 en Eug. Hoefling te Lochem, ad /3;88 per 100 KG. Bij loting is de levering gegund aan Aug Rottier te St. Jansteen. Mulst. 10 Jan. De op zondag Jan. binnen deze gemeente gehouden collecte, voor het ondersteunings fonds voor be hoeft igen, gerechtigd tot dragen van het metalen Kruis of de Citadel Medaille heeft opgebracht de som van ƒ6.90. Heden is door den raad dezer ge meente tot onderwijzer benoemd de heer Joachirn Hubertus Opbeij thans in die zelfde betrekking werkzaam te Alkmaar aan de Jongensschool. Voor de vacant zijnde betrekking van opzichter der gemeente werken (jaar wedde 100), hebben zich sollicitanten aangemeld. Tot kapelaan te Hulst is door den bisschop van Breda benoemd de he van Aert, thans kapelaan te Beek. Tot kapelaan te Sas van Gent is be noemd de heer Pillot, priester van het seminarie. Onder de gemeente Moerbeke, na bij bet gehucht de Pereboom, heeft eené poging tot moord plaats gehad. Zekere De op genoemd gehucht thuis be- 62. 85 70 155. 32 30

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2