67 11 Januari 1895. 8e Jaai'4»'. DE ZANGEBES. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsc ii DIELEMAN, NUMMER EEN FEB1LLET0N. AXEL. De Uitgever. De aanstaande wereldtentoonstel ling te Antwerpen. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENSP IJ per Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. ct. DRUKKER UITGEVER AdvertentiSn van tot regels 25 oent voor eiken rege meer cent. Groote letters worden naai plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dmsdag-en Vnjdagiinmiddag TWEE uren. Zij, die nog niet daarop zijn ge abonneerd, worden beleefd uitgenoodigd, ten spoedigste, het Inteekcnbiljethetwelk in dit Blad voorkomt, van Naam en Woonplaats voorzien, te zenden aan het Bureau van dit Blad. De ondergeteekendeabonné op deze Cou rant, verzoekt geregelde toezending van het Geïllustreerd Zondagsblad, tegen den prijs van 30 Cents per drie maanden of 37 Cents franco per post. WoonplaatsNaam Door het »inrichtings-comiteit" voor de Antwerpsche wereldtentoonstelling in 1894 is thans in een manifest aan de bevolking 'var, Antwerpen zijn onher roepelijk besluit tot het organiseeren dier tentoonstelling medegedeeld. Aan een correspondentie uit Antwer pen aan het jjfrfökL/ontleenën wij over de plannen en de werkzaamheid van het comité de volgende bijzonderheden. NOVELLE UIT BET DÜITSCH. Daarom mocht ik dan niet weten, wie gi) waart, vanwaar gij kwaami? Daarom sloot ge mij den mond rnet uwe kussen, als ik naar uwe levensgeschiedenis vroeg Dwaas die ik was Dat ik mij liet be koren door eene vrouwenstem en er niet aan dacht, dat die slechts leugen spreekt en bedrog! Alleen in den zang der man nen woont kracht en waarheid. Hemel hoe kon ik mij laten misleiden door de woorden een ar vrouw Carlo, fluisterde de zieke, als ge wist hoe uwe woorden mijn hart wonden, hoe uwe vei schrikkelijke verdenking nog die per dringt dan het staal des moordenaars Niet waar mijn duifje? riep de ander met een akeligen lach uit, uwe minnaars moesten blind zijn, dan kondt ge den gek mét hen steken Die Parijzonaar moet toch een wakkere kerel zijn, dat hij ein delijk /toch nog zijn vroom duif vond! Nu maakt ge het mij toch te bont, mijnheer, riep de dokter uit en greep den razende bij zijn rok vast; dadelijk lukt ge/ uit deze kamer, of ik zal de aienschen hier in huis doen roepen om er uit te zetten. Ik ga al, aardworm, ik ga al, schretnnv- van den Nieuwen Jaargang van het ïllustreerd ZONDAGSBLAD' is verschenen en munt uit door fraaie Gravures en boeienden tekst. Door het gemeentebestuur van Ant werpen zijn 22 hectaren stadsgronden, en door de Naamlooze Maatschappij van iet Paleis voor NijverheidKunst en Handel zijn haar lokalen met hun volledig ma- teiie'el, alsmede naar prachtigen tuin ter beschikking gesteld van de maatschappij der tentoonstelling. Voorts heeft de re- geeiing haar bescherming en medewer king toegezegd, Het gezamenlijke plan van den aan bouw omvat meer dan 100,000 vierkan- /?eter.s zalen, verdeeld als volgt 64,000 vierk. zalen voor voortbreng selen van handel eu nijverheid; 24,000 vierk. zalen voor de galerij der ma chines 4850 vierk. zalen voor de tentoonstelling van electriciteit4000 vk. zalen voor de feestzaal. Eene zoo compleet mogelijke expositie van Congolandsche producten dieren, plumen, wapens, enz zal mede ingericht worden, en te zamen met deexposi va« krijgskunst meer dan 4000 vk. meter beslaan. De onderscheidene' gebouwen, volgens de zoo nieuwe als doelmatige opvatting van den heer Hertogsbouwmeester, zullen zich, rondom een lusttuin van hectaren, in een kring uitstrekken terwijl al de zalen door een middengaanderij, niet minder dan 1000 meter lang, zullen ver bonden zijn. Daar het Museum van fraaie kunsten benevens zijn tuin binnen het tentoon* stellingsterrein .ligt, wordtfde aantrekke lijkheid verhoogd, t6 meer wijl in 1894 aldaai de driejaarlijksche' expositie van beeldende kunsten wordt gehouden. Reeds sedert verscheidene dagen liggen de tekst der statuten en de daarbij be de Oarlo en stiet den dokter niet zooveel kiacht terug, dat hij juist iu een armstoel nederviel ja, ik ga al Giuzeppa, om nim mer weder te keeren. Leef we], of liever sterf, ongelukkige, verberg uwe schande onder de aarde Maar verberg ginds uwe ziel op eene plaats, waar ik haar nimmer kan ontmoeten, want ik zou de zaligheid vloeken, als ik die met moest deelen, omdat ge mij hier zoo schandelijk bedro gen hebt in mijne liefde en in mijn leven Dit riep hij uit, terwijl hij nog eenigszins met het muziekblad gesticuleerde, maar zyn wild rollend oog zwom in tranen, toen bij een laatsten blik op de geliefde wierp en snikkend stormde hij de kamer uit. Loop hem na, haal hem terugriep de zangeres, breng hem bil mij weer, het geldt mijne zaligheid Volstrekt niet, mijn waarde, hernam dokter Lange, zich uit zijn stoel oprich tend. dit toonee] mag niet. voortgespeeld worden. Ik zal iets bedarends voor/ schrijven, dat ge moet innemen, ieder uïir twee eetlepels. De ongelukkige was in hare: kussens teruggezonken, hare kraehen waven uit geput opnieuw verloor zij het bewust zijn. De dokter riep het meisje en beproefde rnet hare hulp de zieke weder bij te bren gen, maar kon zich niet weerhouden, ter wijl hij hare levensgeesten weder opwek te, het meisje duchtig de les te lezen. Ileb boorende aanhangels op de bureelen van alle Antwerpscbe banken ter inzage. Deze statuten welke noch stichters- nog genotsaandeelen (paris de fon> dateurs, actions de jouissance) voorzien, verzekeren aan de Maatschappij van het Paleis voor Nijverheid 1250 vooruitbetaal de aandeelen van 100 franken elk, ter wijl het totaal der te koop geboden aan deelen op 12,750 bepaald is. Uitdrukkelijk is bepaald; dat de ver- kooping met volle recht -zal nietig zijn, indien, binnen een vastgestelden termijn, niet al de verkrijgbaar gestelde eandeelen zijn genomen. In dit geval ontvangt ieder kooper de door hem gestorte som men terug. Is er vraag naar meer aan deelen dan er op dit oogenblik verkrijg baar zijn, dan zal eene evenredige ver- deeling der winst plaats vinden. De inrichters wijzen er op, dat de wereldtentoonstelling van 1885 opleverde 14,472 tentoonstellers, 15,30ü abonne menten eu 1,800,000 betaalde toegangs bewijzen. In hooge mate trekt het plan tot aan leg van een electrischo spoor tusschen Brussel en Antwerpen, dat de ontwerpers nog niet hebben opgegeven, de algemeene belangstelling. De ondernemers lieten dezer dagen een brochure verspreiden, waarin in den vorm van een interviewdoor een hunner, den heer van den Kerckhove, gewezen lid van den senaat, aan een opsteller van l'Etoile Beige ver leend, hoogst gewichtige bijzonderheden voorkomen. De ontwerpen maken de taak van het staatsbestuur zoo licht en eenvoudig, dat het haast niet anders mogelijk is, of het ik niet bevolen, dat men niemand, vol strekt niemand mocht binnenlaten, en uu laat men dezen waanzinnige toe, die uwe arme meesteres bijna ten tweeden male oin het leven bracht! Anders heb ik niemand toegelaten, zei het kamermeisje weenendmaar hem kon ik toch niet afwijzen zij zond mij van daag reeds driemaal naar zijnp woning om hem te bidden toch eens te komen, al was het maar een oogenblik ik moest zeggen, dat zij zou sterven en hem voor hai/n dood nog zoo gaarne eens wilde zien Zoo, en wie is dan deze De zieke sloeg de oogen op. Zij zag nu eens den dokter, dan weder het meisje aan, hare blikken dwaalden zoekend door de kamer. Hij is weg, voor eeuwig w»-gj fluisterde zij ach lieve dokter, ga gij eens naar Bolau toe /Maar mijn bemel, waf wilt ge "toch van mijnongelukkiger! raadsheer? Hij. heelt „zich uwe geschiedenis reeds zoozeer aan getrokken, dat hij te bed moet liggen wat kan hij voor doen Ach, ik heb me versproken, hernam zij, naar den vreemden kapelmeester moet ge gaan; hij heet', Bolani en woont in het hotel de Portugal. Ik herinner me van hem gehoord ie hebben, de dokter, maar wat moetik bij hem gaau doen Zeg hem, dat ik hem alles zal /.egg.'ti moet hunne voorstellen aanvaarden. Zii ze ven nemen hot geheele risico voor ei gen rekening, verbinden zich er toe den staat schadevergoeding te betalen voor veuiezen, welke bet beheer van spoor- wegen op de gewone lijnen zal ondeigaan hii hl!D nem aliö vrijheid om wanneer mocht oorbaar achien den eiectnschen spoorweg geheel over te ne men. haidU£dpe! te bewüzen dat de nijver- hi!i gfiö1let heeft °Pgehouden te bloeien, en dat het verbeteren der ver- van w68hn een aangroeien hebben handelsverkoer tot gevolg moet Wat vooral doet hopen, dat dit ont- ^lrIZalUlt/8V0erd worden> is het vol gende Bij formeele overeenkomst heeft wJSi Z!ch' „vóor iale»> verboDdBD Mechelen en Antwerpenzuid bij middel van een nieuwe spoorbaan te verbinden. Intusschen is het algemeen bekend, dat v«See"ng S,'echts met teg<®zitt deze Gen tegenzin, waar- aan dan ook dient toegeschreven, dat men eerst nu tot de openbare aanbeste ding der noodige adjudicatie werkbc over gaat. Dat do 10 uuiuüiijn De promotoren van het nieuwe ontwerp bieden aan hunne mailbaan binnen de achttien, ja, op voorwaarde dat de Staat spoedig toestem me, binnen de vijftien maanden te voltooien. Zij hopen dat de stad zelve bij de regeering zal aandringen, opdat zij het oude contract ipsofado vernietigend de voorstellen van den heer Kerckhove en zijne vrienden zonder veel als hij nog maar opus komt maar neen ik zelf kan het hem niet zeggen dokter, als gij ja ik stel vertrouwen in ik zal alles zeggen, en gij zult het tegen den ongelukkige zeggen, is het niet? Ik ben tot uwen dienst, met vreugde zal ik alles doen, wat tot uw geluk kan bijdragen. Nu, kom üan morgenochtend, ik kan heden zooveel niet meer spreken. Vaar wel heer dokter; maar, nog een woord, Bstje geef den dokter zijn zakdoek, jggHot meisje deed eene kast open en gaf den dokter een doek van gele zijde, die een sterken aangenamen geur in de ka mer verspreidde. Die doek is niet van mij, zei de dokter ge vergist ik heb niets dan linnenzak doeken.- Onmogelijk, hernam het meisje, wij vonden hem dezen nacht op den grond, hier in huis behoort hij niemand toe en gil waart toch alleen hier. De oogen van den dokter ontmoetten die dei zangeres, wier blikken vol ver wachting op hem rustten. Kan niemand anddiS d^ze doek ontvallen zijn, vroe<>- Irj haar terwijl hij haar strak aankeek. Laat eens zien, hernam zij angstig, daar aan had ik nog niet gedacht, Zij bekeek den doek en .ond in een der hoeken een door bordir rsel half bedekten r.aamzij verbleekte en begon te sidderen. (Wordt vervolgd] AXËLSCHE

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 1