RnUcnland. [mthet Gemengd Nieuws. deken en vierde prijs vrouw Jonkman -een schort, Hiermede waren de wedstrijden afge ioopen. Concor-dia gaf weer eeri mopje od de uitdeeling der prijzen begon. Het is niet te veel gezegd, wanneer we bier verklaren, da lieder dankbaar en voldaan was over den behaalden prijs. Met een vroolijk hart en opgeruimd- ge moed keferden: allen huiswaarts. Het is "jvoor .het" bestuur der IJsclub wel een prachtig succes te noemen, waar zooveel en velerlei werkzaamheden den «leden op- de schouders gelegdzijn,' dat alles zoo '-''goéd' afliep.- Met een vroolijken rnarsch trok een groote menigte toen naar Axel, waar nog meDig prettig oogenblïkje werd door- 'gebracht. Alles was goed gestemd en geen wonder, aiües was ook zoo flink van stapel goloopen. En r.u moge hier of daar een wartgallig mensch al eens iets hebben aan te merken, dan doe men 'maar bet best, die aanmerkingen met een medelijdend schouderophalen be antwoorden. Het was >een aardig feestje en daarmee is het al gezegd. Eené opmerking nog ten slotte. Het was bjj deze gelegenheid weder als bij "zooyelo andere. "Wij zagen zoovelen onder de toegestroomde nieuwsgierigen die nog altijd hun sieun onthouden aan deze nuttige vereeniging en het treurig ste van do zaak Is,dat diegenen ge- woqnlijb in eerste gelid te vinden zijn. Wil men, eene-vereeniging, en dan nog "wel.zulk eene als de IJsclub, nietsteu- i/nen, dat men dan ook maar niét' korne kjikèn, als'er vanwege die vereeniging ■§iets plaats heeft. Dezulken deden beter g-met achter de kachel te zitten kniezen Jen -zuchten over vèrkeerdheden en tekortkomingen van anderen. IRSii Een aangenaam bondgenoot voor de Fmnsobe lepubltek. In em uilvoeug opstel over den czaar do Contemporary Revievi beweert de Russische schrijver Lewin, dat Alexander III de Fransche republiek baat en liever zich zou kan is sluiten bij een drievoudig of viervoudig verbond ter onderdrukking der democra tio, der goddetoosheid en van bet anar- chisme dan dor republiek militairen of zëdelijken steun te geven. Mogelijk wordt hij door een samenloop van omstandig heden tot een bondgenootschap met Frank rijk iD den toekomstigen oorlog gedwon gen, maar de czaar zal de eerste béste gelegenheid aangrijpen om deze alliantie van zich af te schudden. Er valt weinig nieuws over de Pa namazaak te vei halen. Paris logenst raft hét bericht van Figarodat vier nieuwe afgevaardigden hij de vervolging zouden betrokken worden. Maar de Libre Po- rob gaat nog steeds met verdachtmaker, voort. Onder haar jóngste beschuldigin gen behoort een nieuwe tegen Floquet, 7au wien zij beweert dat hy een zijner peisoonlijke vrienden,' een [gewezen Rus sisch diplomaat en jthans verbonden aan de Nouojc Vremja, geholpen zou hebben öGO.OOO fr. uit de bas der Panama-maat schappij trekken. Nog wil de Libre Parole weten, dat de overledép- overste Lichtenstein, voor heen invloedrijk lid van het militair huis van den president der republiek een Pa- nama-c/të/xe van 3000 frcs heeft ont vangen. Tegelijkertijd herrinnert het blad er aan, dat de dood van den over ste den 24 November 11. plaats vond, dus in den tijd toen hetPanama-schnn- daal was begonnen. Mod verzekert, dat het gerechtelijk onderzoek in de Panamazaak tusschen den lOen en 15en dezer maand zal wor den gesloten. Een lobstijding in de gegeven moeilijk- hsden is het bericht dat de minister van jnstiiio Bourgeois, die geldt voor de ziel tvan het tegenwoordige kabinet en voor ,-rie drijfkracht om licht in de duisternis te brengen, ernstig ongesteld is. Het bestaan van een comité tothet .houden eener socialistische betoóging b(j -de hervatting dei Kamerzitting wórdt tegengesproken. Toch worden de noo- dige voorzorgsmaatregelen genomen om tegen mogelijke verassingen gevrijwaard te zyn. Door de Belgische '-egéeiing zijn thans by do kamer de vooi-stellen tot herziening Öer grondwet .(ingediend, Van oen „referendum" of vertegen woordiging van belangen is geen sprake meer. Artikel 4Z der constitutie' zal ai dus gewijzigd worden, dat het mogeiyk zal zijn mettertijd proportioneels vertegen woordiging -in te voeren. De senaat zat door dezelfde kiezers gekozen worden als de kamer. Verkiesbaar voor dén senaat is men op den leef lijd van 34 jaren', In plaats van op de 6000 inwoners zal senaats- lidop de 4000. 'wordéb gekozen. Mén moet oigenaar zijn van vaste in België gelgeen .goederen, met een rninimum- waarde,,van 500.000 fr'cs. Bovendien zullen hooge ambtenaren verkiesbaar zijn, door de wet nader te bepalen. Kiezers zullen zijn zij, die grondeigen dom bezitten ter waarde van- minstens 2000 fr.die minstens sedert een jaar als hoofd een huis of een gedeelte van een hnis bewonen, waarvan de waarde dooi de wet bepaald zal worden, docb welke niet minder dan 2400 fr. mag zijn, doch De Peuple noemt bet ontwerp een treu rig Mièuwjaarsgoschènk, 'dat Beernai-it geeft aaD den Belgischen arbeider, die sinds jaren strijdt en lijdt om het stem recht te. krijgen. Het land zal weten te antwoorden op dezo oorlogsverklaring, welke door de arbeiders wordt aanvaard. Aan de grenzen Egypte heett een. le vendig-gevecht plaats gehad tusschen de Egyptisch Engelscho troepen en de Ara bieren, die Zaterdag Gemaien Serras hadden aangevallen. Aan beide zijden vielen vele dooden en gekwetsten. De Engeisclie kapitein Pyne, een gyptisch officier en 45 soldaten weiden gedood. Na den slag.kwam een Engelsch offi- éier mot.cavalerie-versterking te Arnbi- gol. Luidens zijn mederleelingwaren do Arabieren in Zuidelijke richting afgetrok ken.. Kolonel Wodehouse, de bevelhebber der Epgelsche troepen aan de grens, is naar. Ambigól vertrokken. Volgens de berichten uit Buenos-Ayres heerscht aldaar groote vrees voor nieuwe omwenteling. Vrijdag ochtend zijn een aantal politie agenten en 'pom piers in hechtenis genomen. Er liep'een geiucht door de st3d, dat een complot Z0BDA08 BLAD. 'jfe idcemptt ORH MAAHDOt meer dan 4800 fr. in plaatsen van meer dan 20,ü00 inwonersniet beneden 1800 Ir., noch b'ovon de. 37000 fr. in plaatsen van 3000 tot 20,000 inwonersniet be neden 1200 fr., noch boven 2400 fr. in andere plaatsen. Voorts zullen kiezers zijn zjj, clie een diploma van lioogor on derwijs hébben, of certificaat dat zij een volledigen cursus in de/mmaniora hebben bjjgewqpnd, zonder onderscheid van ópen bare of bijzondere inrichtingen van od- derwysvorder >diè na hunne meer derjarigheid met goed gevolg een door de wet,te bepalen examen hebben.afgelogd dat minstens het lezen, scbrijvén en de beginselen van het rekenen zal omvatten. De stemming zal verplichtend zijn. De loden der kamer ontvangen een jaarlijk- sclie scbaueloOsstolling van 4000 f'rc. Ih de uitvoerige memoiie van toelich ting, die het ontwerp vergezelt, verklaart de micister-president Beernaert zich in direct tegen het algemeen stemrecht; hij zet uiteen dat men een minimum van waarborgen voor de uitoefening van hel stemrecht mag eischen. De algemeene indruk der liberalo pers over de regeeringsvoorstellen is ongunstig. Men is teleurgesteld over het weinige, dat de regeering aan het land, dat alge meen kiesrecht eischt. biedt. was ontdekt ten doel hebbend Buenos- Ayrës aan vier hoeken in brand te steken De regeeribg heeft een zaakgelastigde naar de provincie Correntes gezonden; Zijhoopte dat vóór zijn aankomst de oneeuigheden niet .tot een ernstig conflict hadden geleid. Nabij Goya hadden ech ter leeds schermutselingen plaats tus- schen voorgeschovon posten.- Het congres is. gesleten. AXEL, den Jnnuiui ]8!I3. Door het telephoonkantoor alhier wer den in het afgeioopen jaar behandeld 2184 telegrammen, als in: Ontvanger, 'Verzonden Januari 7g 5-7 Februari (54 88 Maart 75 74 April 77 61 Mei 54 50 Juni 50 Juli 110 86 Augustus 203 162 September 127 109 Ociober 134 155 November 73 79 December 90 96 Totaal 11S3.: 1051 Dinsh.ig zyn op de Kijkuit doords ambtenaren Bosloóper en Hus aangehou den en gevankelijk alhier binnengebracht twee smokkelaars, welke beiden gesmok keid zout mét zich voerden. De iieer Hendriks, onder wijzer alhier ia benoemd tot onderwijzer met hoofdacts te Kralicgen op oone jaar wedde van 750.— Heden bracht het zanggezelschap Ooncordia van Overslag eene serenade bij den heei WaelpuL alhieri Koewacht. De loop der bevolking dezer gemeente over het afgeioopen jaar is als volgt Geboren 36 44 vr. totaai 80. Overleden 34 22 vr totaal 56. Levenloos aangegeven vr. to taal Er werden 17 huwelijken voltrokken, als: 15 tusschen jongmans en jonge dochters,- tusschen jongman en weduwe en tusschen weduwn. en jonge dochter. In de gemeente vestigden 'zich 46 33 vr. totaal 79; terwijl naar elders zijn vertrokken 63 43 v'r.. totaal 106. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1891 1225 1059 vr. tot. 2284. 31 Dec. J892 1210 1071 vr.-tot. 2281. Alzoo verminderd met zielen! Hulst. Januari. In het afgeioopen kwartaal werd alhier ter weekmarkt 160 stnks rundvee ter vei koop bestemd, aangevoerd. Vau de. premien konden slechts de ie en 4e worden uitbetaald en wel de Ie premie ad 25, aar. d'Hooghe te St Jansteen, voor een aanvoer van 120 stuksde 4e premie ad 6.25, aan van Overmeir te Kapellebrug, voor eene aanvoel vau 20 stuks. Uit Stiens meldt men aan de 11. Cl.:. Tot nog toe vólgde men hier do. ee- nige rationoëie weg ter bestrijding der werkeloosheidhet verschaften van pro ductieven arbied aan de veldarbeiders. in plaats dat de boer eeD stuk land met behulp van don ploeg bewerkte, liet hij het door arbeiders met de spade omwer ken. Dit vorooizaakt wel grootere kos ten van werkloon, maar deze worden door de betere gesteldheid van den bodem na het spitten ruimschoots vergoed. Op de boveD aangeduide wijze zyn onze arbeiders tot nog toe steeds aan den arb9id gehouden. Thans echter, nu de vorst de velden verstijfd en met eene dikke sneeuwlaag bedekt .heeft, is veldarbeid onmogelijk. Daar er bijna geen vlas is, worden po gingen aangewend, om thans op andore wijze in den gedwongen stilstand der werkzaamheden op hét veld te voorzien. Cholera-baeeUlenOm tién cleri lévens duur van de cholera.baccillen op nuch ter» en andere voedingsmiddelen heeft het keizerlijk gezondheidsambt te Berlijn da volgende proeven genomen. Op het vleesch van aalbessen waren do cholera-baceillen binnen oen uur ge storven, op frambozen binnen twee uur, 'op bosctib6ssen iD uren, op braam- bezien en zure kerser. in uren, op aardbeziën en kruisbessen binnen uren tot dagen, op pruimen in tót da gen, op peren.in tot dagen, op au gurken in -tot dagen. Uit bovengenoemde opgaven blijkt, dat de zuurtegraad op het leven van de bac- eillen grooten invloed heeft. Ingedrpog- den toestand waron de chóiera-baccjl'ilën gestorven in een dag bij kersen, kruis bessen, abrikozen, pruimen, witto aal bessen, by perziken in twee dagen. Werden de vruchten aan het zonlicht blootgesteld (33 gr dan werd die tyd van y/t tot uur vei kort, terwij) die baccillen op eene vochtige oppervlakte- der vruchten eerst na tot dagon ge storven waren. Bij dranken komt ook do zuurtegraad. in da eeiste plaats in aanmerking. In Piisener, Patzénhofer eti Munchener- bier-waren de baccillen na uren ge storven, in het Berlynsch wit bier in uren, Mn -witten vvijn na vijt minuten, in ropden ijn na IWinihuten, in appel-

Axelsche Courant | 1893 | | pagina 2