Binnenland. (jemengd Nieuws. uit zich te mengen in de verdeeling van geldsommen, door een handelsraaatschap» py gedaan. Onmiddelijk verliet Floquet den voor zitters zetel om te protesteeren tegen de nieuwe beschuldiging, tegen hem inge bracht. Volgens hem kon geen regeering vreemd blijven aan eene veideeling van gelden, aanzienlijker dan haar eigen fond sen, en bestemd voor publiciteit in de pers. De gelden zijn regelmatig verdeeld aan alle bladen van Parijs en van de departementen onder controle van de re geering. Hel is onmogelijk voor eene regeering, op wie de zorg iust voor de algemeen e veiligheid zonder nog te gewagen van de zeer buitengewone omstandigheden waarin men in 1888 verkeerde toe te laten dat eene belangrijke geldsom, welke zelfs het bedrag der geheime fondsen overtreft, aan de pers wordt uiigedeeld en zich daarbij geheel van inmenging te onthouden. Na deze verklaring ontstond een vree- selijk rumoer, ten gevolge van den aan val van een spreker der rechterzijde, die de regeering der republiek van bedrog en naar vrienden van diefstal beschuldig de. Rouvier verweet aan da recbterszijde haar onbeschaamdheid de regeering waarvan hij het hoofd was geweest, vroeg noch ontving ooit wat het ook wezen mocht van de Panamamaalschappij maar daar ik de geheime fondsen niet geheel wilde uitputten - zoo zeide hij verder nam ik mijne toevlucht tot Vlasto en Reinach. Had ik zoo niet ge handeld, de republikeinen zouden thans verbannen in stede van aan de regeering zijn." Door Miilevoye werd de ontbinding der kamer geëischl, terwijl hij een motie voorstelde, strekkende tot afkeuring van het financieel beheer van Rouvier en Floquet. Nu mengde zich Déroulède in het de bat, nadat Ribot verzekerd had, dat de regeering, ondanks den veldtocht, tegen de republiek ondernomen, haar taak mot kalmte en onverschrokkenheid zou voort zetten. Déroulède ontwikkelde een geheel pro gramma van hervormingen, voor het voortbestaan der republiek noodig noch - thans betuigde hij zijn vertrouwen in het tegenwoordig kabinet, een hulde van den kant van Déroulède welke Ribot van de hand wees. Ten slotte werd van vijf ingedierde motiën een Hubbard met 353 tegen 99 stemmen aangenomen, waarbij de kamer de verklaringen der regeering goedkeur de en baar vertrouwen uitsprak in de kracht, waarmede het ministerie het recht zal blijven handhaven. Onder den titel Waarom willen de Radicalen geen revolutie bovat de Hoorn- sche Ct. een hoofdartikel, waarin het vol gen de antwoord op die vraag wordt ge hoofd zonk op de borts en, vervuld met zorg en droeve gedachten. Bolnau dacht hg, koninklijk raadsheerAls zij nu stierf, de zangeres, en het dienstmeisje dan haar geheim openbaarde en den po- litiedirecteur bekend maakte met de ver dere omstandigheden betreffende den moord en met die hoogstbelangrjjke woorden Wat kan een bekwaam jurist niet maken van een enkel woord, vooral als het zijne gdeiheid prikkelt, om in zulk een bij zonder geval zijne scherpzinnigheid te too nen. Hij lorgnetteerde vol vertwgfeling op het tuchthuis, welks gevel in de verte zichtbaar was. Daarheen, Bolnau, uit bij zondere genade en uit achting voor veel jarigen dienst Hij ademde moeiljjk en maakte zijne das los, maar verschrikt week hij terug Was dit niet de plaats, waar de vreese- lijke strop wordt omgeknoopt Was dit niet de plaats waar het koude beulszwaard den evensdraad afsnijdt? (Wordt vervolgd.) geven„Omdat ze, acht gevend op de lessen der historie, hebben geleerd dat bet volk, na elke zoodanige revolutie van den wal in de sloot is geraakt, en na een korten zinbedwelmenden, anar- chistischen roes in de armen var, het Cabsarishe is terecht gekomen, dio het in een alles behalve teedere omarming geklemd hield." De geschiedenis toont het aan, dat elke poging om door geweld de maatschappij te willen dwingen tot hervormingis uitgeloopen op het gezag van een alleen- heerscber,waardoor het doel voorbijge streefd en de hervorming voor langen tijd uitgesteld wo:dt. „Waar wij dus," besluit het blad „afgezien nog van de namelooze jamme ren die een burgerkrijg altijd vergezellen er in onzen tijd naast met wiskunstige zekerheid op rekenen kunnen, dat achter de barricaden de dreigende dictatoriale figuur zal oprijzen, om, volgens een bekende uitdrukking, het in boeien ge slagen volk met schorpioenen te geeselen; waar wij weten, dat elke heftige explo sie, dooi een nog heftiger reactie gevolgd wordt, slaan wij liever den revolutionai ren weg in, wat wil zeggenden weg der geleidelijke ontwikkeling. Zonder ophouden, willen wij rusteloos den vin ger leggen op de wondeplekken onzer hedeudaagsche maatschappij. Altijd pro testeeren tegen willekeur, tirannie en bovenal tegen de harteloosheid van het vigeerend systeem: Niet dwingen om het mooie maantje d. w. z. een historisch geworden en gegroeide maatschappij als een vuile handschoen te willen omkeeren; maar aandringen onophoudelijk en on- wesrstaanbaar in pers, in vergadering, overal en altijd, op wettelijke regeling van allerlei maatregelen tot heil van het volk." In het Haagscbe Dagblad bestrijdt jhr Rochussen. onder het opschrift Degintel verzaking de Stelling Van de Standaard dat de beginselen der anti revolutionaire partij zich zeer goed verdragen met die der democratie. Dat het a.-r. orgaan die stelling ver kondigt kan jhr. Rochussen zeer goed begrijpen, bij het standpunt dat het blad in de politiek van den dag gedwongen is in te nemen. „De naamlyst der voornaamste leden van de partij, die zich de anti-revoluti onaire Doemt, verklaart het geheel. Bij een samenstelling als de hare, moet de leider gelyktijdig kunnen zeggen tol etm deel zijner volgelingen. Blijf by mij, waar om zoudt gij mij vei laten, ben ik niet anti-revolutionair? en tot alle revoluti onairen die met het Christelijk geloof niet gebroken hebben komt tot mij, ik ben de ware democraat. „Geheel anders is het, wanneer men let, niet op de belangen en de eischen der tegenwoordige toestanden, maar op de onveranderlijke beginselen wanneer men vraagt: is het waar? Is een bond genootschap van het anti-revolutionaire met het democratisch beginsel op den duur bestaanbaar, mogelijk in ethischen zin >Een man, zoo buitengewoon scherp zinnig als dr. Kuyper, beweert het. Wij zyn wel verplicht aan te nemen, dat hij het ook gelooft, Dit reeds stelt ons voor een intellectueel raadselhoe kan ie mand voor waar houden, wat ieder, die over deze dingen beeft nagedacht, de onhoudbaarste van alle paradoxen dunkt En hoe verdedigt de Standaard zijn stelling, dat volkssouvereiniteit en god delijk recht der overheid elkander niet, uitsluiten? Met een enkel argument, dat men, als het niet in dat blad stond, niet gelooven zou dat het dooi een man als dr. Kuyper kon gebezigd zijn De mocratisch is een puur formeel begrip en de vraag is maar, hoe ge deze kracht richt." „Een puur formeel begrip, dat trouw van kracbt is - dat is, - zegt jhr. Rochussen om het ding bij zijn naam te noemen, pure onzin. Is dan het be ginsel van het Goddelijk recht der over heid, dat tot op den huldigen dag als de hoeksteen van het ar.tirev. stelsel gold, iets puur formeels? Het essentieele heet te zijn „de vraag hoe ge deze kracht richt." In gewoon Hollandsch komt dit hierop neder„de mocratie en revolutie, overheid bij de gratie Gods en antiiev. of Christelijk-his torische beginselen allemaal woorden, die men der goê gemeente te slikken geeft; het komt er maar op aan, do klacht die Staatsgezag heet, te richten het komt er maar op aan, of gij het doet dan wel een ander. En wilt gij het zijn, dan moet gij tot de menigte die taal spre ken welke zij wenscht te hooien. He den deze morgen de geheel tegenover gestelde of ook, waar het pas geeft, op éen en denzelfden dag democratisch en anti revolutionair. Op straffe van anders „buiten zijn tijd te staan" en het „af te leggen". „Van hen die aldus vroeger beleden beginselen als zuiver formeelen ballast over boord werpen" zegt de heer Ro chussen zal het aandeel in de zede lijke verantwoordelijkheid der toekomst zeer groot zijn. Het volk stelt in de periode, die wij beleven, mateiieele ei schen het kiesrecht is het middel om een grooter aandeel in de goede dingen dezer aarde te erlangen. Maar niemand kan die eischen bevre digen wel kunnen enkelen, die krach tig of handig zijn, zich ten koste der groote menigte bevoordeelen, maar op eens en door rechtstreeksche daad, de levensvoorwaarden van een geheel volk verbeteren, dat gaat iedere menschelijke kracht te boven." Blijkens bericht van Harer Majes- teits gezant te Brussel zal het kantoor Esschen, te beginnen met Zaterdag 31 dezer, voor den in- en doorvoer van hoornvee uit Nederland weder gesloten zyn. (Stcu) AKI,, den 30 December 1892. In eene gisteravond door het bestuur der IJsclub gehouden vergadering is be sloten, natuurlijk behoudens goedkeuring van het hoofd onzer gemeente, op een nader te bepalen dag eenige wedstrijden op het ijs te houden, waaraan, zooals bekend is, alleen behoeftigen uit de ge meente kunnen deelnemen. Vasthoudende aan haar reglement, hoopt de vereeniging aan deze wedstrij den een zooveel mogeiijk feestelijk ka rakter te geven. Te dien einde beeft het bestuur dan ook de medewerking ver zocht van het muziekgezelschap, welk verzoek voorzeker ongetwijfeld wordt ingewilligd. Us en weder dienende, wacht ons dus in de volgende week een aardig winter genoegen. Moge de IJsclub een volko men succes op haar werk hebben. Door verschillende omstandigheden kon de feestelijkheid deze week niet meer plaats hebben. Te Zuiddorpe zetten de konijnen- dieven nog altijd hun werk ongestoord voort. Vijf achtereenvolgende nachten had de rijkspolitie te vergeefs wacht ge houden, maar toen zij den daarop vol genden nacht elders dienst deed, werden bij een vijftal arbeiders ongeveer veer tig konijnen gestolen. Van de daders is geen spoor te ont dekken. Te St. Jansteen is met aigemeene vreugde de beslissing vernomen, de vo rige week door de Tweede Kamer geno men, waarbij goedgekeurd werd de post voor het gevraagde subsidie ten behoe ve van den keiweg van daar naar Koe wacht, waardoor het tot stand komen van dezen zoo noodigen kunstweg verzekerd is. Van die ingenomenheid gaven de be woners blijK door het uitsteken der vlaggen. Zondag legden de inwoners van Koe wacht op diezelfde wijze hun vreugde over dit feit aan den dag. /iiutmtlajt,'. 28 Dec. De partij Superphos- phaat, welke op 22 Dec. j.l. door de ver eeniging „In 't belang der landbouwers" alhier aanbesteed werd, is heden door het bestuur gegund aan den heer Ad. Standaert te Balgeroecke voor den prijs van 3,08. De laagste inschrijver in bovengenoemde aanbesteding was, zooals in een vorig bericht is vermeld, de heer A. Rottier te St. Jansteen voor de som var. 3,05 In de vorige opgaat der inschrijvingen van de Cbilisalpeter heeft eene vergis sing plaats gehad, daar de heer J. van Miegliem niet voor 10,18 maar voor 10,78 had ingeschreven. De levering hiervan is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer P. J. A- driaansens te Groenendijk. Door het bestuur der vereeniging Door Eendracht Sterk te Ter Neuzen, werd Woensdag aldaar aanbesteed de levering van 112,000 KG. Superphosphaat. Hier voor schreven in de lieeren Coenen Schoenmakers te Uden voor 3.35, Vae- sen Co. te Rotterdam voor 3,24, H. J. Vlaeminck te St.lansteen voor ƒ8,146 en Standaert Co. te Balgeroecke voor 3,05 per 100 KG., aan welke laatste de levering gegund is. Door de Maatschappij Welbegrepen Eigenbelang te A arden burg werd Dinsdag Da aanbesteding gegund de levering van: 81300 kg. superphosphaat 14 aan de firma Standaert Co. te Balgeroe cke ad 3.05 per 100 kg. 42100 kg. Amm. superphosphaat 7 en 9 aan den heer C. Meysman te Sluis ad 6.49 per 100 kg.en 40950 kg. Cbilisalpeter 15 °/0aan den zelfden C. Meysman ad 10-71 per DX) kg. De eei ste meststof moot geleverd wor den 15 Januari a. s., de beide andere in de laatste week van Februari e. k. (Midd. Crt.) IJsongelukken. Op den Overtoom bij Amsterdam is Maandag eer. zevenjarig knaapje door het ijs gezakt en verdron ken, terwijl denzelfden dag bij Ouweikerk een zuster en broeder, die op schaatsen naar Amsterdam zouden gaan, eveneens door het ijs zakten en verdronken. Te Geldersche-Veenendaal is een dertienja rige knaap, die op het ijs zich vermaak te, verdronken. Te Grouw in Friesland zijn twee boerinnetjes door het ijs ge zakt, met het gevolg, dat de eene le venloos werd opgehaald en de aDdere in hoogst zorgelyken toestand verkeert. Onder Reeswijk is Maandag een jong- mensch ujt Gouda bij het schaatsenrijden verdronken.— Een schaatsenrijder uit Nunransdorp geraakte op de Binnen Maas onder het ijshij werd levenloos opge haald.— Twee personen uit Didam zijn aan het veer te Aerdt bij Zevenaar uit de pont te water gevallen. Een werd gered, de ander verdronk. Te Heinenoord heeft onlangs een oplichter gebruik gemaakt van de lichtge lovigheid van sommige boeren. Hij had hun wijs- gemaakt, dat voor eenigen hunner kans bestond om als drijfboer ge plaatst te worden op bonwmanswonin- gen, toebehoo-ende aan den prins von Wied. Hij had daarover reeds geschre ven maar ten antwoord ontvangen, dat de prins hem persoonlijk wilde spreken. Natuurlijk liet hij de reiskosten door de belanghebbenden betalen. Toen hij terugkwam, was de zaak echter nog niet geheel in orde. Hij zei de, dat hij weder een brief namens den prins ontvangen had, welke get9ekend was: „Van der Schrieck". en dat hy nogmaals te Neuwied moest komen. Wederom moesten de reiskosten voorge schoten worden. De boeren, die sedert van deze zaak niets meer hebben gehoord, zijn nu tot het vermoeden gekomen, dat zij bedrogen zijn, en hebben den officier te Dordrecht verzocht, de zaak nader te onderzoeken. - Een epiritistengeschiedenisIn Mis souri had een ijverig spiritist zijne vrouw door den dood verloren, maar dit ver-

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2