No. 671. 8e Jaarg. Bericht. Zaterdag 31 ruber 18U2. Advertentieblad Nieuws- en voor Z e e ii wsc h - V I a a n d e r e li. F. DIELEMAN, AXEL. Nieuwjaars-advertentiën Ahimmnim-lioetijzers. Buitenland. 4. FECI LLET ON. DE ZANGERES. novelle uit het duitsch. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte., berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën wonden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. I In het nummer dat op Maan- Idag 2 Januari zal verschijnen, I kunnen als naav gewoonte I geplaatst worden tegen betaling van 25 Cents, welke tot uiterlijk IZaterdagnamiddag 4 ure worden I ingewacht. De Uitgever. De Russische Invalide bevat eene be schril ving van de proeven dm men bij een Finsch diagonder-regement ..eelt ge notnen met het aluminium beslag en de voordeelen die daaraan veidionden zyn. Om tot een onpartijdig oordeel bLj het nemen der proeven te komen, droeg elk paard drie gewone hoefijzers en slechts éen uit aluminium vervaardigd. De paar den met. zulk beslag werden tot a lerlei diensten gebruikt. Nadat de paarden er zes weken mede geloopen hadden, wei den de hoefijzers afgenomen en die van aluminium bevonden zich zelfs nog in een beteren staat dan d9 gewone hoef ijzers. In geen enkel geval was een a luminiumijzer onbruikbaar geworden. In het eerst dacht men dat, de alumini- umijzers door oxydatie veel zonden te lijden hebben, maar deze vrees heeft zich niet bevestigd. Stukjes aluminium kan men een geheele maand in het water laten liggen zonder dat zij door oxydatie (roest) worden aangetast. Uit deze proe ven schijnt bewezen te zijn dat alumi nium wat het dragen der ijzers aangaat géén voordeel bezit boven gewone ijzers Dewijl de eerste aankoop kostelijker valt zoo moeten er andere voordeelen aan verbonden zijn. In de eerste plaats zijn de kosten voor handmateriaal zeer ge ring, dewijl tot het maken en herstellen der aluminium hoefijzers een geringe warmtegraad noodigis. Het metaal kan altijd gebruikt worden en behoudt steeds zijn volle waarde, ook weegt een hoef ijzer uit aluminium vervaardigd slechts het vierde gedeelte van een gewoon hoef ijzer. Daar aan dit laatste veel voordeel verbonden is, zoo zal het wel tot eene invoering komen van aluminiumbeslag bij de cavalerie paarden. Voorloopig heeft men tot höt vervaar disten van aluminium hoefijzers een bi- zondere vaardigheid, dewijl, dit metaal slechts bij een zekere temperatuur, die nauwkeurig op dezelfde hoogte moet worden gehouden, kan worden bewerkt Er zullen nog meer proeven worden genomen en waarschijnlijk zal het ge lukken al de moeilijkheden voor den hoef smid uit den weg te ruimen. Zondag is te Brussel het monument ingewijd op het graf van van Cesar de Paepe. De betooging ging uit van de socialisten en de arbeiderspartij. Alle deelnemenden kwamen 's morgens in het Maison du Peuple bijeen om zich in plechtigen optocht naar de begraafplaats Dat schijnt ook de meening te zijn van haar dienstmeisje, hetwelk bij het verhoor tegenwoordig was, want toen zij bemerk te" dat de signora van niets wilde weten sprak zij niet over den twist, dien zjj had hooren voeren, Mij echter wierp zij een smeekenden blik toe om haar niet te ver raden. Het is eene verschrikkelijke ge schiedenis, zeide zij toen zij me later uitge leide deed tot aan de trap, maar niemand zou er mij toe kunnen brenger, om iets te verraden, dat de signora zou willen verzwijgen. Nog zeide ze mi] iets, dat wellicht over de geheele zaak eenig licht zou kunnen brengen. Nu, en mag ik dat ook met weten vroeg de raadsheer. Ge ziet, hoe ik brand van nieuwsgierigheid. Bevredig die toch anders mocht ik mijne toevallen weer eens krijgen. Luister eens Bolnau en denk eens na Leeft er buiten u in deze stad nog ie mand die Bolnau heet Bestaat er ergens in de wereld nog een en waar, zeg het mij, waar 'Buiten mij hier in de stad niemand, antwoordde'Bolnau. Toen ik acht jaren geleden hierheen kwam, verheugde het van Evere te begeven. Achter de com missarissen van orde vplgjoo een peleton tamboers en trompetters, de Arbeiders fanfaren van het Volkshuis,' dan kwamen de leden van de families van De Paepe, Brismée. Voglet, Verèycken en Van Cauw berg, op wier graven eveheehfe Wóëmên zouden worden neergelegd. Een triomfkar in den voTm eener pi ramide, waarop alle kransen lagen, aan de familie De Paepe gezonden bij de be gratenis, merkte men in, het midden van. den stoet op. Tal Van arbeidersvrouwen met palmen, kransen en boüquetton en arbeidersver- eenigingen uit het geheelè land volgden. Bli het graf sprak eerst Volders, die in Cesar de Paepe den man van het idee eener algemeene werkstaking be groette. Na hem voerden Sluys namens de vereenigir.g De vrije gedachte, Leon De- fuisseauy, Anseele en nog anderen het woord. Ten slotte noodigde Célestin Demblon, die uit naam der socialisten van Luik sprak, de tegenwoordigen uit voor De Paepé's graf den eed van Saint .Gilles te herhalenals uit éen mond hei haalde de menigte' den eed. Na de plechtigheid vergaderde het na tionaal socialistisch congres, hetwelk door 625 afgevaardigden van 175 toegetreden vereenigingen van de arbeiderspartij bij gewoond werd. Met eenparige stemmen werd besloten als de Constituante het algemeen stem recht niet aanneemt, de algemeene werk staking te varklarsn, De arbeiderspartij zal een verwijzing van de behandeling naar de volgende zitting als eene verwerping beschou- Verscheidene afgevaardigden verklaar den, dat een algemeene werkstaking een omwenteling zou zijn. Terzelfder tijd als de arbeiders hielden de anarchisten te Schaerbeek een bijeen komst. Een paar Fransche en Spaan- sche pariijgenooten waren aanwezig. Voor vergaderingen houden' is het nu juist de goede tijd. De menschen ko men er eens door bij elkaar en onder houden zoo de vriendschap. Als ze maar wat minder oproerig waren Bij de behandeling in den' Franschen senaat over het rapport omtrent de aan vrage tot vervolging aan vijf senatoren deelde Dupuy mede, dart de cheque ten bedrage van 25.Ö00fr., aan Thévenetter hand gesteld, hem gegeven was als direc teur van den Siècle voor het openbaar mrken van mededeelingen. Leon Rennault, die er zeer ontsteld uitzag, zeide dat de twee chèques, welke hij teekende, in' geen enkel opzicht met de Panamazaak in verband stonden met ongeduld verbeide hij het oogenblik, waar op hij voor den rechter van instructie zal geroepen worden. Albert Grévy verklaarde niets meer te wenschen daü ophelderingen aan de justitie te geven. Do senaat verleende Haarna het ge vraagde verlof tot vervolging. De kamer hield weer een zeer on stuimige zitting. De Boulangist Mille- ,voye wenschte van den minister-presi- deut Ribot te weten of bij de theorieën wan Dloquet en Rouvier deelt of ze ver werpt. Uit hun beider verklaringen was ■toch gebleken dat de regeering zich het recht toekent van een politiek standpunt mij, dat ik geen Sehwarz, Weisz of Braun geen Meier, Miller of Bauer heette, om- dat daardoor allerlei onaangename mis verstanden zouden kunnen voortkomen. In Kassei was ik de eenige man in de familie en verder leeft er op de geheele wereld geen enkele Bolnau meer dan mijn zoon, de ongelukkige muzieknar. Maar die is vei vallen verklaard van zijne rech ten sedert hij uaar Amerika zeilde. Maar waarom vraagt ge naar mijn naam dok- ter j Nu, gij kunt het met zijn, raadsheer en uw "zoon bevindt zich in Amerika. Maar het is reeds kwart over twaalven, prinses Sophia is ziek, ik heb mijn tijd reeds te lang met u verpraat, leef wel, tot ziens! Ge vervolgt uwen weg met, nep Bol nau uit en hield hem aan den arm vast, voordat ge mij gezegd hebt wat het meis je u nog gezegd heeft 1 Nu ja, maar gezwegen, vriendlief Haar laatste woord voor zij in volslagen on macht viel, wasBolnau. III. Nimmer nog had men den raadsheer Bolnau zoo ernstig en droevig zijn weg zien vervolgen, als toen dokter Lange hem voor het paleis verlaten had. Voorheen was hij opgewekt en bedaard zijns weegs gedaan en als hij vriendelijk lachend alle meisjes en vrouwen groette, met de man nen stond te praten en hen allerlei nieuws vertelde, dan zou men hem nog geen zes tig jaar gegeven hebben. Hij scheen ook alle reden te hebben om vroolijk en goedsmoeds te zijn hij had een 'aanzienlijk vermogen bijeenge- speculeerd, had zich, toen hij genoeg had naar zijn zin, met zijne vrouw te B. ne dergezet en leefde nu in vreugde en geluk jaar" uit jaar in. Hij had een eemgen zoon deze moest de loopbaan van den ouden heer volgen en handel drijven, e- venals hijzoo was zijn wil. De zoon echter leefde slechts m het tijk der tonen ;de muziek was hem alle' de handel zijns vaders kwam hem te min en te onbeduidend voor. De vader had een iizeren wil, de zoon eveneens de va der was driftig, de zoon evenzoo de va der zette alles op het spel, de zoon ook; geen wonder, dat zij het met elkander niet, konden vinden. En toen de zoon twintijaren telde, was de vader vijftig Toen vormde hij het plan rust te gaan lijmen en wilde hij zijne zaken overdoen aan zijn zoon. Alles was ecliter weldra opschikt en in orde, want op een sehoo nen zomernacht was de zoon' met eenig1' leden van een orkest verdwenen, kwam 2oed en wel in Engeland aan en schreel i zeer vriendschappelijk, dat hij voornemens was naar Amerika te gaan. De raads 1 heer wenschte hem geluk op zijne reis en begaf zich uaar B. De gedachte aan den muziekgek, zooals hij zijn zoon noemde, bezorgde hem menig bitter uur w^pf hij had tyfm verzocht, hem nooit weer onder Üe oogen te ko men en het was piet te denken, dat de zoon ongeroepen zou wederkeeren. Som wijlen kwam het hem voor, als had hij toch dwaas'gedaan met hem vojstrekt in den handel te willen opleiden, maar de tijd, het gezelschap en zijn vroolijk hu meur verdreven weldra deze droeve ge dachten, hij leefde vroolï|k en vergenoegd en wie hem recht in zjjn element wilde zien, moest tusschen elf en twaalf uur maar eens op den heirweg gaan wandelen Zag men dan een langen mageren man, wiens zeer moderne kleeding, lorgnet en I rijzweep, wiens beweeglijke manieren niet I wel meer pasten bij zijne grijze haren, ^ag men dien man naai alle zijden groe ten, ieder oogenblik bij deze of gene stil staan, praten en met de armen zwaaien, dan kon men gerust denk«n raadsheer Bolnau te zien. Maar nu was dit alles anders geworden Had reeds de geschiedenis van den moord op de zangeres hem te zeer aan gegrepen, bet laatste wootd van den dok ter had hem geheel verpletterd. Bolnau was Fiaim-tti's laatste woord geweest eer zij in onmacht viel. Zjjn eigen eerlijken I naam had zij uitgesproken onder zoo vree seljike omstandigheden Zijne knieën knik 1 ten en weigerden hem den dienst, zijn

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1