8e Jaarg. No. 070. Zaterdag December 18JLÜ. Bericht. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsc h - V laanderen. F. DIELEMALV, AXEL. Nieuwjaars-advertentiën melk.- feuilleton. DE ZANGERES. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag,- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Aanstaanden Dinsdagavond zal van dit blad geen nummer ver schijnen. In het nummer dat op Maan dag 2 Januari zal verschijnen, kunnen als naar gewoonte geplaatst worden tegen betaling van 25 Cents, welke tot uiterlijk Zaterdagnamiddag 4 ure worden ingewacht. De Uitgever. Dr. Swaving, directeur van het rijks- proefstation te Breda, heelt te Zierikzee eene lezing gehouden over zuivelbereiding, waarvan in de N. Rott. Cri. een degelijk verslag voorkomt en waaraan dan ook het onderstaande is ontleend. Vele knoeierijen worden in den boter- handel gepleegd, de meeste door de han delaars, vandaar ook dat de Nederland- sche boter op de Engelsche markt ver dacht is. Melk bevat in den regel 87,5 °/0 water en 12,5% vaste stoffen. Met een mi croscoop gewapend kunnen de vetbolle tjes zeer duidelijk worden waargenomen. Grooten invloed op de kwaliteit der melk heeft de bemesting der weilanden, aangezien meer of minder eiwitstoffen en phosphorzuur in het voeder zeer veel invloed uitoefenen op melk. Het zuur worden der melk heeft plaats door bacteriën om gisting tegen te gaan, kan de melk gepasteuriseerd of gesteri liseerd worden. Pasteuriseeren dient om de bacteriën onschadelijk te maken daar toe wordt de melk verwarmd tot op 66 graden Celsius. Aangezien echter geble ken is, dat vele schadelijke bacteriën, onder meer die van miltvuur eerst gedood worden bij meer dan 100 graden Celsius, verdient het stèriliseeren verre de voorkeur. Bij deze wijze van behan deling wordt de melk door verhitting tot op 150 graden Celsius onvruchtbaar voor bacteriën. Dit. is vooral onmisbaar voor het bereiden van kindermelk. Verschillende invloeden kunnen inwer ken om de melk te doen veranderen. 1. Invloed van tiet ras. 2. De leeftijd van het dier. 3. De weersgesteldheidzoowel bjj stalvoedering als bij weidegang. 4. Het voeder, zeker niet de minst belangrijke. Natte pulp is duurder dan lijnkoeken. Droge pulp, zooals die in Duitscbland wordt bereid, verdient verre de voorkeur boven natte pulp. Op de gedroogde spoe ling uit de Nederlandsche gist- en spi ritusfabriek te Delft werd mede de aan dacht gevestigd. Bij bet voederen van kokoskoek krijgt men een hooger vet gehalte dan met aardnotenkoek. Extract van venkelzaad geeft eene grootere melk afscheiding en bet gehalte der melk blijft het zeilde. Dit is echter niet aan te be velen ter wille van de nadeelige gevolgen voor h6t dier. Bij het voederen van verschillende sóórten krachtvoeder is coöperatie zeer aan té bevelen, niet alleen dat men bij groote hoeveelheden billijker voorwaarden kan bedingen, doch men is dan ook beter in de gelegenheid de tusschenkomst der proefstations in te roepen om de waar te laten onderzoeken. Met eenige voorbeelden werd aangetoond, dat het zeer noodzakelijk is alle voederstaffen te analyseeren, niet alleen op eiwit en vet, maar ook op zuiverheidte meer daar het niet moeilijk is, koeken te maken met een hoog gehalte van beide stoffen en deze dan bijvoorbeeld onder deri naam van lijnkoek in den handel te brengen. Bij een microscopisch onderzoek blijkt ten duidelijkste uit welke bestanddeeleo de koeken geslagen zijn. Een groote factor is de tijd van het melken, de ochtend- en avondmèlk is verschillend in vetgehalte. Meer melk verkrijgt men door eene koe driemaal daags fe melken; of het nu aanbeveling verdient dit voordurend in practijk te brengen zal van vele omstandig heden afhangen staan de koeien op stal, dan zal dit gemakkelijker gebeuren dan wanneer deze in verre weiden loopen. De ondervinding zal moeten leeren of de meerdere kosten van melken, vervoer, enz. opwegen tegen de hoqgere opbrengst. Voeder moet, wil het goed samenge steld zijn, bevatten 5 percent eiwit, 3 pet vet en 1 pet. zetmeel. Biest, de eerste melk die van eene koe getrokken wordt na bet kalven, bevat minder vet dan gewone melk. Bij het karnen krijgt men dikwijls meer boter doch wanneer tijen deze onderzoekt, en dit kan door ieder op eene zeer gemak- NOVELLE UIT HET DUITSCH. Ge hebt gelijk, zeide Bolnau en stak snel zijn zakdoek in den zak, ge hebt ge lijk, iriijn gestel kan niet tegen zulk eene ontroering. Vertel maar verder Ik zal in het voorbijgaan de glazen van het ministerie van oorlog tellen, dat helpt tegen zulke aanvallen. Doe dat en als het niet helpt, dan kont ge ook nog de bovenste verdieping van het paleis er bij nemen. De oude meid dan nam den doek weg en met ver bazing zag ik eene wonde, als van een messteek, zeer nabij het hart. Er was geen tijd om vragen te doen, hoevele er ook op' mijne lippen zweefden ik onder zocht de wond en legde het verband. De gewonde had gedurende de geheele ope ratie geen teeken van leven gegeven, slechts bij het peilen der wond kromp zij smar telijk in elkander. Ik liet haar rusten en hield bij bare sluimering de wacht. Maar het meisje en de oude meid hebt ge die dan niet onderviaagd onder welke omstandigheden de wond was toe- I gebracht U wil ik het wel zeggen, iaadsheer, daar ge een oud vriend van mij zijt. Ja, t toen ik voor het oogenbhk niets meer kelijke manier gedaan worden, zal het tegendeel blijken. Men neemt daartoe een stukje boter en doe deze in glas warm water, roer ze goed door en laat ze stilstaan, dan zal men zien, dat het vet boven blijft drijven van goede boter doch van die uit biest verkregen, zal een gedeelte naar beneden zakken, daar deze veel meer kaasstof, caseïne bevat feitelijk kan men zeggen, dat dergelijke soort geen zuivere boter is en zou ze als vervalschte boter kunnen aangemerkt worden. Melkstoringen hebben dikwijls plaats, als het ware zonder dat men er eenige oorzaak voor kan opgeven, als door ee ne geheimzinnige macht. Deze ontstaan door bacteriën, die in de lucht voorko men men lette er dus steeds op, zoo wel bfj het melken als in den kelder, alle verdachte lucht te weren. Onder de awfiniwiiigen reker.t men 1. Blauwe melk. 2. Roode melk, komt door gebrek aan reinheid, bloederigheid der spe nen of door het eten van soorten harde grassen en planten die op som mige zure gronden voorkomen. 3. Slijmerige melk kan in eene orga nische ziekte van het melkdier ge legen zijn. 4. Bittere melk komt soms voor door het voederen van lupinen en treedt soms op bij het te lang meiken na het kalven. De waardebepaling der melk levert door de uitvindingen en verbeteringen van den laatstee tijd geen bezwaar meer daar dit zeer goed gescnieden kan door deD persoon die mot de technische lei ding eener boterfabriek belast is. Niet voor de zieke kon doen, heb ik hen rond weg verklaard, dat ik geen hand meer aan de dame zou uitsteken, als zij mij niet alles zeiden. En wat zeiden ze Spreek toch De zangeres was over elven thuisgeko men, begeleid door een grooten gemas- keiden rr.an. - Bij dit bericht moet ik de beide vrouwen eenigszins dubbelzinnig aangekeken hebben, want opnieuw begon nen zij te weenen en zij bezwoeren mij met de duurste eeden, toch niets kwaads van hare meesteres te denken, want ge durende al den tijd dat zij bij haar dien den was er na 's avonds vier uur nooit een man over haren drempel gekomen het jonge meisje, dat zeker wel eens een roman gelezen heeft, voegde er bij, dat de signora een engel van reinheid was. Dat zeg ik ook, zei de raadsheer, ter wijl hij bewogen de glazen begon te tel len van het paleis hetwelk zij naderden, dat zeg ik ook, men kan niets kwaads van Fiametti zeggen. Zij is een lief braaf kind en wat kan zij er aan doen, dat zij mooi is en dat zij den kost met zingen moet verdienen? Geloof me, hernam Lange, een dokter bezit in dit opzicht een zielkundigen maat staf die niet bedriegt. Eén blik op het engelreine gelaat van het ongelukkige meisje was mij een sterker bewijs barer onschuld dan de eeden harer dienstboden Maar hoor verder. De zangeres tiad met een vreemdeling de kamer binnen en liet het meisje heengaan. Deze was, wellicht uit nieuwsgierigheid wat dit nachtelijk bezoek wel zou te beteekenen hebben, dicht bij de deur blijven staan. Zij hoorde ee ne heftige woordenwisseling, die in het Fransch gevoerd werd, tusschen hare mees teres en een diepe holle mannenstem. Ein delijk was de signora in hevig snikken uitgebarsten en vloekte de man verschrik kelijk. Plotseling hoorde zij hare mees teres luid gillen en toen kon zij het van angst niet meer uithouden en rukte de deur open. Op hetzelfde oogenbhk vloog de gemaskerde haar voorbij door den gang naar de trap. Zij volgde hem eerige schreden en hoorde toen van den kant van den tiap een vreeselijk geraas hij was zeker gevallen. Van beneden klopk een gezucht en gesteun als dat van een stervende, maar zij was zoo angstig, dat zij geen stap voort durfde gaan. Zij ging terug naar de deur en de zangeies lag badende in haar bloed en sloot wet dra de oogen. Het- meisje wist geen raad en wekte de oude meid om hare meeste res ter zijde te staan, terwijl zij naar mij heenvloog opdat wellicht hare meesteres nog te redden ware. Eu heeft Fiametti niets gezegd Hebt. ge haar niet ondervraagd Ik ging dadelijk naar de politie en wek te den directeur. Reeds omstreeks mid dernacht liet hij alle herbergen, verdachte huizen en hoeken der stad doorzoeken niemand is op dat uur de poort uitgegaan en van dien tijd af wordt iedereen streng onderzocht. De bewoners van de boven ste verdieping hoorden eeist van de zaak toen de politie het huis doorzocht. On begrijpelijk is het, hoe de moordenaar heeft kunnen ontvluchten, daar hij door den val ernstig moet gekwetst zijn. On der aan de trap vond men een bloedplas en het komt mij r.iet onwaarschijnlijk voor dat ue kerel in zijn val door zijn eigen dolk gewond is. Het is des te onbegrij pelijkei. hoe hij ontkwam, daar de huis deur gesloten was. Fiametti zelve ont waakte oir. tien nur en gaf den politie— directeur ten antwoord, dat zij in het ge heel niet wist, ja zelfs niet gissen kon, wie het masker was. Men heeft alle doe toreu en chirurgijns verplicht, als zij ge roepen werden bij een jmtient, gewond door een val of door een messteek, dit te doen weten, daal men wellicht langs de zen weg het -poor Fan den moordenaar zou kunuen vinden. Zoo staan nu de zaken Ik ben echter vast overtuigd dat een diep geheim, hetwelk de zangeres niet wil ontsluieren, aan deze zaak ten grond slag ligt, want Fiametti is geen meisje, dat zich naar huis zou laten geleiden, dooi eer. haar volstrekt onbekend per- Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1