Binnenland. (jiemciigd Nieuws. Landbouw. een lichte koude kan voor den H. vader doodeiijke gevolgen hebben. Lichamelijke gebreken heeft Leo XIII geen enkele. Zijn geest is van een buitengewone hefderheid- Alleen het geheugen begint een weinig te vei zwakken, doch alleen wat de naastbijliggende zaken betreft. Eiken Zondag brengen de beide genees heeren Ceccarelli en Lapponi een bezoek aan den Paus, er wordt dan over alle dingen, Rome betreffende, gesproken. Dr Ceccarelli kent tal van menscben uit de Romeinscbe wereld en amuseert den paus met zijn verhalen, Volgens de verklaring var, den genees- heer heeft bij Leo XIII, sedert deze Pius IX opvolgde, nog maar eens den pols De berichtgever van den Temps ver klaart ton slotte dat de gezondheidstoe stand van Leo XIII zoo bevredigend is als men het kan verlangen bij een grijs aard van 88 jaar. die onder een teer en tenger uiterlijk een geheel gezond gestel verbergt. Zonder toeval kan de paus nog jaren, dank zij zijn levenswijze en de door zijn omgeving genomen voorzorgen, leven. In zijn antwoord op het voorloopig ver slag der Tweede kamer over zijne begrooting zegt de minister van water staat o. a. Het aannemen van een beter stelsel van boordvoorziening voor het kanaal Terneuzen is ge- wenscht. Eene doelmatige boordvoorziening is te verkrijgen door eene verankerde steek beschoeiing, waarboven steenglooiing. Daar deze voorziening ongeveer ƒ15 per strekkende meter vordert er, over eene lengte van ongeveer 20 kilometer zal zijn aan te brengen, is het totaal der kosten op 800.000 te ramen. Verruiming van de doorvaartwijdte (wel te verstaan het bruikbaar ma ken van de tweede opening der draai bruggen voor de scheepvaart) in het kanaal door Z u i d-Beve1 and zal niet alleen strekken in het belang van Antwerpen, maar vooral ook in dat der binnenlandsche scheepvaart. De noodige werken zijn verruiming van het kanaalprofiel onder de tweede opening der draaibruggen en, in verband hiermede, versterken of vernieuwen van een landhoofd. De kosten voor de drie bruggen zullen 75000 bedragen. De minister verklaarde zich tegenover de maatschappij de Schelde bereid mede te werken tot het tot stand komen van eene overeenkomst, waarbij, voorwaarde lijk en onder nadere bekrachtiging van de wet de Marinesluis te Vlissin- gen aan haar in erfpacht zou worden gegeven met dien verstande, dat de Staat het recht zal hebben, de eripacht te doen eindigen binnen een te bepalen tijd, na dat door hem veiklaard zal zijn, dat het scheepvaart belang de terugneming van de sluis vordert. Hierop is nog geen antwoord van de maatschappij ontvan gen. In afwachting van dat antwoord heeft de minister gemeend, de vernieuwing van ebdeuren in de sluis voor het oogen- blik nog te kunnen aanhouden. De klachten inzake den petroleumhan del vinden hoofdzakelijk hun grond in niet voldoende bemanning van de tank schepen, die de sluis te V e e r e pas- seeren. Vandaar dat een nader inge steld onderzoek de zaak niet zoo urgent deed achten, om daarvoor eene supple toire begrooting in te dienen. Teneinde evenwel aan de geopperde bezwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen, is bij de begrooting voor 1898 op het maken van dukdalven gerekend. Weg n aar en over den SI aak dam. De gemeenten Sint Philipsland en Nieuw-Vosmeer moeten zich verbin den tot het behoorlijk onderhoud van den weg, ieder op haar gebied. Kwa men zij deze verplichting niet na, dan zou het de taak van het gewestelijk be stuur zijn, om door toepassing van de bij de wet voorgeschreven maatregelen, het onderhoud te verzekeren. Vrees voor verlaging van de kruinshoogte van den dam behoeft niet te bestaan, omdat de weg niet op den kruin, maar op den acht meter breeden noordelijken berm van den dam zal worden gelegd. De te maken weg zal te Nieuw-Vos- meer aansluiten aan de bestaande kunst wegen naar Steenbergen en naar Ber gen op Zoom, en dus met het wegen net in het westelijk deel van Noord- Brabant verbonden zijn Nog meerdere beperking van den Zon dagsdienst der posterijen schijnt niet ge rechtvaardigd in beginsel is reeds de Zondagsiust voor elk ambtenaar aange nomen, hetzij door een geheel vrijen Zondag toe te staan om de 2 of 3 we ken of een gedeeltelijk vrijen Zondag met indienststelling van hulppersoneel. Vrijdag waren een aantal werke- loozen uit Schoterland naar den burge meester te Heerenveen getrokken en had deze gezegd de grondeigenaars te zullen vragen werk te verschaffen. Maandag kwamen de werkeloozen weer te Heerenveen bijeen nu in giooter ge tal en uit meer plaatsen der uitgestrekte gemeente. Ze zonden een bode naar Gorredijk om Dr. Vitus Bruinsma te vragen bij hen te komen om hun een woordje toe te spreken. Deze kwam. toen alleü, ongeveer 170 in getalin het volksgebouw Aurora vereenigd waren. Hij zeide hun verheugd te zijn, dat de armen niet meer zooals vroeger, ieder voor zich met hun honge rige magen in hun koude hut bleven, doch begrepen, dat al de welgestelden op indrukwekkende wijze van het be staan van zou groote ellende moesten overtuigd worden. Daarom keurde bij het goed dat men zich gezamenlijk naai den burgemeester begaf om hem op de hoogte te brengen van aen toestand en hiertoe door de straten van het fraaie Heerenveen trok. Zoo wordt een krach tige indruk gegeven aan degene, die den toestand kennen moeten en niet naar de armoedige dorpjes reizen om de ellende te aanschouwen. Al vinden de burgemeester en de an dere invloedrijke mannen dit lastig, het zal hun „lastig" moeten gemaakt wor den, opdat zij alles doen wat kan, om verbetering aan te brengen en opdat zij op hunne beurt het Gedeputeerden in Leeuwarden en eindelijk de hooge re geering in den Haag „lastig" maken, eerst dan kan er hulp komen. Spreker drong echter sterk aan op eendrachtig, maar ernstig en waardig optreden. Één enkel man onder u zoo viep hij uit die in deze dagen een bori ei gebruikt, kan het optreden van de politie uitlok ken en daardoor velen uwer ongelukkig maken. Thans vooral moet ieder van u beseffen, dat hij door wangedrang niot alleen zijn eigen ellende maar ook die van u allen kan vergrooten. Hierop kwam bericht van het lid van den Raad van Schoterland, L. S. ten Cate, den eenigen vertegenwoordiger van de Volkspartij in dien Raad, die zich naar den burgemeester had begeven, dat deze een deputatie uit de werkeloozen op het gemeentehuis kon ontvangen. Een 4tal der mannen, uit de dorpen St. Johannisga, Oudehorne, 't Meer en Rottum, werden daarvoor aangewezen, en met dezen voor op trok daarna de treurige stoet, waar onder zich ook enkele vrouwen bevon den, naar hel aan het andere einde vau Heerenveen gelegen gemeentehuis. Daar werd het viertal bij den burgemeester, den heer J. P. Engelman, toegelaten, bij wien zich ook bevond de president van het Armbestuur. Mr. H. Binn9rts. Tij dens het onderhoud, dat bijna een uur duurde, wachtten al de anderen buiten in de natte sneeuw. Toen men daarna in Aurora terugge komen was. deelden de vier afgevaar digden in hoofdzaak het volgende mede. Zij hadden gewezen op het groote gebrek aan werk hunne vieeselijke armoede en de uiterst geringe bedeeling, die van de armvoogden te verkrijgen waszij vroe gen dat de burgemeester den gemeente- iaad zou voorstellen, weik te verschaffen, bij de landeigenaren op werk zou aan dringen en aan de regeering in den Haag hun toestand zou bekend maken. Voor het oogenblik verzochten zij, dat ten minste door eenige bedeeling in den erg- sten nood zou worden voorzien. De burgemeester zeide dat zij maar een aan den gemeenteraad moesten inzen den dat hij de landeigenaren reeds per advertentie had verzocht, werk te laten verrichten en meer daarvoor niet kon doen dat hij de regeering in de i Haag er niet mee kon lastig vallen, daar hij dan buiten zijn bevoegdheid zou gaan en dat, wat het vierde punt betrof, de arm voogden in de dorpen gerechtigd waren, voor twee dagen in den ergste n nood te voorzien dit laatste werd ook uit drukkelijk dopr mr Binnerts bevestigd. Hierop werden door de vei gaderden de volgende besluiten genomen. Ten eerste zou er een adres aan den Gemeen teraad worden gericht, waarin om werk gevraagd werd. Een drietal wegen in de gemeente werden daarbij aangewezen, die, geheel verwaarloosd waren, en, voor al voor de schoolkinderen, bijna onbegaan baar. Dit adres werd staande de verga dering op zegel geschreven en door eeni gen der aanwezigen geteekend. Ten tweede nam dr. Vitus Bruinsma op zich, een adres aan het polderbestuur van den St. Johannisga'ster Veenpolder te richten, om te verzoeken eenige door de werke loozen zelf aangewezen hoognoodige ver beteringen in sommige vaarten en wij ken nu te laten aanbrengen Ten derde zouden de mannen zich onmiddelijk in hunne dorpen naar de aimvoogden be geven, om ten minste voor een paai- da gen ondersteuning te verkrijgen, en ten vierde werd besloten, Zaterdag aanstaan de weer bijeen te komen, om opnieuw gezamenlijk den ongeiukkigen toestand te bespreken. Nadat de heer Bruinsma de verzamelde mannen nog eens bemoe digend had toegesproken, gingen zij vol komen ordelijk en rustig uiteen. (Amst. D. v. N.) De Tweede Kamer is aan hoofd stuk V der begrooting bezig Hoofd stuk V is binnenlandsche zaken. Heden zijn eenige kleinere wetsont werpen aan de orde, waai onder dat be treffende de vrije- en ordeoefeningen voor de gymnastiek. Denkelijk zullen de ge meenten tot 1897 vrijstelling krijgen. Zaterdag en Maandag wordt ook verga dering gehouden, dit is anders sedert ee nigen tijd het geval niet. - Zondag jl. is te 's Hertogenbosch, onder eere voorzitterschap vau den heer Brouwers, kanunnik en plebaan, en on der toezicht eener commissie, bestaande uit de heeren Prinsen, Nielen. Der Kin - deren en Van Erp, succ. kapelaans der kerken van St. Jacob, St. Jan, St. Ca- tharina en St. Pieter, een Roomsch Ka tholiek Werkliedenbond opgerichtin welks statuten o. a. de volgende bepa lingen voorkwamen Het doel van den R. K. Werklieden- bond ishandhaving van de katholieke beginselen onder de werklieden en be strijding van bet socialisme. Van het lidmaatschap worden verval len verklaard zonder hooger beroep en zonder eenige aanspraak op de kas Zij, die zich aansluiten bij socialisti sche vereenigingen zich abonneeren op socialistische bladen en geschriften so cialistische denkbeefden verspreiden en zij die een openbaar ergerlijk leven lei den. De Commissie van Toezicht heeft zich thans per circulaire tot de gegoede in woners van den Bosch gewend, hen aan manende öf donateur öt eerelid van den Bond te worden. Het is te verwachten dat deze V6r- eeniging groote afbreuk za} doen aan het welslagen van het nog zeer onlangs op gerichte Algemeen Nnordbrabantsch Werk liedenfonds. van Gedeputeeide staten van Zeeland, waarbij het aandeel der gemeenten in de lichting voor de nationale militie van het jaar 1893 bepaald is. Het bedraagt voor Aardenburg 7, Axel 9, Biervliet 6, Boschkappelle 8, Breskens 5, Cadzand 2, Clinge 9, Graauw 4, Groe de 7, Hoek 8, Hontenisse 14, Hoofdplaat 3, Hulst 8, Koewacht 9, Oostburg 5, Ossenisse 2, Philippine 3, Sas van Gent en Overslag 3, Scho<«ndijke 6, Sluis 5, St, Jansteen 8, Stoppeldijk 4, St. Kruis 2, Terneuzen 14, Waterlandkerkje 2,' Westdorpe 6, IJzendijke 10, Zaamslag 6, Zuiddorpe 3, Zuidzande 3. Philippine. De mosselhandel te Phi lippine heeft dit jaar lang niet die vlucht genomen, zooals hij dat in andere jaren placht te doen. De minder goede kwaliteit gevoegd bij de weinige vraag uit Belgie meest ten gevolge van den aldaar heerschenden ongunstigen toestand der cholera zijn daarvan wel de voornaamste oorzaken. Dat onze visschers evenwel alles in het werk stellen om den handel noguft te breiden behoeft nauwelijks vermel ding. Om ten allen tijde aan de bestellingen te kunnen voldoen heeft een onderne mend visscher, de heer Wijne-Foeljager een put laten aanleggen zooals die hier toe alleen bij de oestercultuur werden aangetroffen. Die put is nl. als een klom poldertje door een dijk omringd en tevens door eb- en vloeddeuren en eene sluis van het buitenwater geschei den. Naar de ondernemer ons meedeel de kostte .het werk eene vrij aanzienlijke som, doch levert tot hiertoe na een ge bruik van ruim een half jaar goede ren ten op. De mossels worden er zeer zuiver in Zij worden meest naar Brussel gezonden waar zij in den handel gebracht worden als »moules séparees. Philippine. De heer A. Foeljager ge boren alhier, thans onderwijzer te Am sterdam, is als zoodanig benoemd te Lamswaarde en te Clinge. Naar wij vernemen zal genoemde heer laatstgenoemde betrekking aannemen. Op het Eiland (Waterlandkerkje) is in twee stallen de lendentyphus uitge broken. In de eene stal heeft zij 9 en in de andere 6 paarden tot hare slacht offers gemaakt. Met de nachtploegon is door de ge meentereiniging te Amsterdam zonder versterking gewoon doorgewerkt. Woensdagmorgen werden nog 25 losse menschen aangenomen des middags om 12 uur hadden alle stadsgedeelten een beurt gehad. Het sneeuwruimen is geheel afgeloo pen. In de provincie Antwerpen wordt met 1 Januari a. s. eene belasting van 10 francs ingevoerd op elk rijwiel, door personen van ten volle tien jaar en daarboven op de openbare wegen ge bruikt. Ouders, voogden, patroons enz. zijn deswege aansprakelijk voor min derjarigen, dienstboden en beambten. AXEL, (leu 16 December IS'Jjé. Prov. biasI no. 138 bevat een besluit Door de heeren A. Reinierse Wz. en A. de Wolf Jz te Middelburg is, nadat in de maand November door hen eeno proef was genomen met het verzenden van versche melk naar Londen, sedert 1 December een definitieve dagelijksche melkverzending van Zeeland uit naar Engeland georganiseerd. De ondernemers maken daarvoor ge öruik van de mailbooten der maatschappij j Zeeland te Vlissingen en benuttigen zoo wel de middag- als avondbooten. De melk wordt hoofdzakelijk gele vei d door landbouwers te Nieuwland, Middel burg, Abeele, Souburg en Vlissingen aan gene zijde van 't kanaal en door de on dernemers op het doip Nieuw- en St. Joosland en verder langs den weg naar

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2