No. 668. Zaterdag 17December 1862. 8(' Jaar». Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e ii wsch - V I aa n d e re n. F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. DE ZANGERES. AXELSCHE 101 ISAM. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENT S-P RIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKK ER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 1 Het ziet er in de groote stoden maar treurig uit, daar de wiDter onder zeer slechte voorteekenen aanvangt. Overal heeischt gebrek aan werk. Het in ons vorig nummer vermelde opstootje was ook al het gevolg van werkeloosheid aan de Gentsche fabrieken. Zoodra de werk zaamheden ophouden begint voor de mees te huisgezinnen de armoede. In den werktijd wordt gewoonlijk niet zooveel verdiend, dat daarvan nog voor den kwa den dag kan worden overgelegd, van daar het spoedig intreden van gebrek. Velen zijn wel niet van zorgeloosheid vrij te pleiten, maar, als men de loonen nagaat, die door de meesten verdiend worden, dan staat men nog dikwijls ver wonderd hoe de menschen er mee rond scharrelen. Op het platteland, waar men over het algemeen elkander goed kent en met de toestanden haarfijn bekend iswordt nooit zooveel gebrek geleden, nooit zoo veel ellende gezien als in de steden. De Weener correspondent van de N. R. Ct. hangt het volgende tafreel op van den huidigen toestand daar ter stede. Geda teeru van den lOden dezer schrijft hij „De 8ste December is eene stille dag, i waarop geen couranten verschijnen, de post beperkten dienst heeft, de winkels gesloten zijn en de openbare vermake- lijkheden des avonds op een dankbaar publiek kunnen rekenen. Gedurende ee- nige jaren geeft die datum, in zekeren zin eer. heilige althans een bededag, aan de bladen stof tot .weemoedige be schouwingen, want elf jaar geleden ver- biandde op dien datum het Ringtheater NOVELLE UIT HET DUITSCH. I. Dit is eene zonderlinge geschiedenis, zeide de raadsheer Bolnau tot een kennis, dien hij op de heirbaan te B. tegenkwam; vindt ge ook niet, dat we in een boozen tijd ltven Meent ge de geschiedenis in het Noor den, hernam de aangesprokene. Hebt ge berichten betreffende den handel, raads heer Heeft de minister van buitenland 8cbe zaken u uit oude vriendschap iets naders gezegd V Ach, loop heen met staatkunde en staats papieren Mijnentwege mag er gebeuren wat er wil. Neen, ik meen de geschie denis met Fiametti. Met de zangeres Heeft ze zich op nieuw verbonden Men zei dat de kapel meester met haar gebroken had Maar om 's hemels wil riep de raads heer uit en bleef verwonderd staan, in welke spelonken houdt ge u toch op, dat niet weet wat er in de stad voorvaltGe weet dus niet wat Fiametti overkwam Ik weet er niets van, op mijne eer; wat is er dan met haar gebeurd Niets meer of minder dan dat ze dezen nacht doorstoken is. en eiscbte die ramp honderden slacht offers. Dit jaar echter heeft men de dooden laten rusten en zich des te meer met de levenden bezig gehouden. Er zijn bier wel 60.000 menschen zoDder werk en de verwachting dat nog dezen winter op groote schaal met de Weener spoorweg en kanaalwerken een begin gemaakt zou worden, is, blijkens eene ambtelijke ver klaring, vervlogen. Wel is er een be gin gemaakt met de aard en graafwer ken voor het goederenstation van den gordelspoorweg, maar bet verschil tus- schen vraag en aanbod van werkkrach ten is zoo groot, dat dit werk weinig tot het lenigen van den grooten nood zal kunnen bijdragen. Uit een rapport der politie blijkt, dat alleen in de laatste maanden 25.000 personen, als dakloozen van de straat zijn opgenomen, onder welke 2.000 dienstboden zonder plaats, ruim 9.000 daglooners en 5.000 werk lieden. Al deze ongelukkigen, die we geus gebrek aan werk nood en gebrek lijden en door de politie opgepakt zijn geworden zonder iets misdreven te heb ben, zijn, na eenige dageD in een vunzig hok te hebben doorgebracht, toch weer op straat gejaagd moeten worden. De werkhuizen, de toevluchtsoorden en an dere soortgelijke inrichtingen, waar in gewone omstandigheden dez6 ongeluk kigen een onderkomen zouden kunnen vinden, zijn zóo overvuld, dat van die zijde er niet op hulp te ïekenen valt. Onder de armenzorg gaat het bestuur der hoofdstad gebukt en het kwaad is nog toegenomen sedert de door den klei nen man bewoonde buitengemeenten bij Weenen zijn ingelijfd, omdat gedurende de overgansperiode, waarin we thans verkeeren, het leven wel duurder is ge worden, maar de in het vooruitzicht ge stelde voordeelen op zich laten wachten. Vooraleer de vereeDiging met de buiten gemeenten' was tot stand gekomen, be liepen de kosten der armenzorg 67« mil- lioen florijnen, waarvan 57« millioen uit openbare middelen en stedelijke fondsen gevonden werden en ruim 1 millioen door de particuliere weldadigneid werd opgebracht. Vooral zijn de kinderen te beklagen. Zoo moeten van de 13.000 kinderen, die in de wijk Favoriten naar school gaan, er 7000 door de gemeente geholpen worden, daar zij te arm zijD om da noodige leermiddelen te bekosti gen. Bij het uitgaan van de school ben ik er getuige van geweest, hoe de kin deren in dunne, half versleten kleeding en hoogst gebrekkig schoeisel aan den uadeeligen invloed van het gure weer blootstaan. Des winters worden de scho len reeds 's ochtends 87« uur geopend om de kinderen, als vader en moeder naar het werk gegaan zijn, in de gele genheid te stellen zich in het warmge- stookte schoollokaal te koesteren in die buitengemeenten is de weg naar de school dikwijls zeer lang en de wandeling daar heen in het vroege ochtenduur, vaak langs besneeuwde velden en paden, zeer vermoeiend. Hoewel er in de behoeftige huisgezinnen aan brood, hout en kleeren, in éen woord aan alles gebrek is, moe ten de kinderen toch naar school, omdat hier wettelijke leerplicht bestaat. Wat er onder zulke omstandigheden van het onderwijs terecht komt, is niet moeilijk le raden, en waren er niet weldadige menschen, die dagelijks in de spyskokerij De raadsheer ging onder zjjne kennissen door voor een spotvogel, die, als hy van 's morgens elf tot twaalf uur de heiibaan op een neer wandelde, de lieden gaarne bezighield om bun iets wijs te maken. Zijn vriend schrok daarom niet erg van dit bericht, maar antwoordde Weet ge heden anders niets, Bolnau Ge moet nu toch wel zoo tamelijk uitgeput zijn, dat ge zoo iets opdischt. Als ge mij voert- aan weder aan den praat houdt, verzin dan iets verstandigers, anders zal ik genood zaakt zijn, om een omweg te maken als ik van de kanselarij huiswaarts keer. Hij geloott het weer niet, riep de wan delaar uit. Waarlijk hij gelooft het weer nietAls ik gezegd had, dat de keizer van Marokko doorstoken was, zou hij het bericht in dank aangenomen en verder verteld hebben, omdat zoo iets meer ge beurd is. Maar als eene zangeres hier in B. doodgestoken is, wil niemand het ge- looven, eer men den lijkstoet ziet. Maar mijn vriend, ditmaal spreek ik de waar heid, zoo waar als ik een eerlijk man ben! Mensch, bedenk wat ge zegt, riep zijn vriend met ontzetting uit. De zangeres doorstokenDood, zegt ge Fiametti doodgestoken Voor een uur was zij nog niet dood, maar zooveel is toch zeker, dat ze op sterven ligt. Maar vertel me dan toch, hoe is het mogelijk, dat men eene zaDgeres dood- voor de armste kinderen warm voelsel lieten beieiden, de Schulzwang zou in den barren winteriijd onuitvoerbaar we zen. In alle bladen, zonder onderscheid van partij of denkwijze, wordt dan ook een beroep gedaan op de harten en beurzen der burgerij, ten einde tot leniging van den grooten nood de handen ineen te slaan." Aldus is het du te Weenen gesteld. En zooals het in Weenen is, zoo zal het in meer, zoo niet in de meeste groote steden zijnin Londen moet het nog erger wezen. Waar moet dat geduren de den langen winter heen Naar aanleiding van de verontrusten de geruchten, die herhaaldelijk den laat- sten tijd over den gezondtieidstoestand van den paus liepen, deelt de Romein- sche correspondent van den Temp» het volgende mede. Hoewel Leo XIII weldra zijn drie en tachtigste jaar zal hebben afgelegd, kan hij nog vele jaren regeeren. Hij heeft een nerveus temparement doch zulk een taai gestel dat hij veel vermoeienis kan door staan. De H. vader is buitengewoon matig, vleesch eet hij weinig, daarentegen veel soep, terwij) groenten en visch zijn voornaamste voeding uitmaken. Hij heeft een vasten levensregel, waarvan hij nimmer afwijkt. De koude is zijn gevaarlijkste vijand. Te warm is het hem nooit. Daar hij echter niet gaarne vuur in zijn aparte- rnenten heeft, kleedt hij zich iu het koudere jaargetijde zeer warm, geheel in wol, en laat zich na audiënties enz. in een goed gesloten draagstoel naar en uit zijn apartementen dragen. Ook slechts steekt Leven we dan in Italië Waar voor hebben we dan een welgeordende politie Hoe droeg de zaak zich toe Doodgestoken Schreeuw toch zoo hard niet, hernam Bolnau, de menschen steken het hoofd reeds uit de vensters om naar het straat alarm te luisteren. Ge kunt met luider stemme zooveel jammeren als ge maar wilt. Hoe het zich toedroeg Ja, dat is het juist, dat weet niemand. Verleden nacht was het gelietde kind nog op het gemaskerd bal, beminnenswaardig, betoove- rend als altijd en dezen nacht om twaalf uur werd dokter Lange uit bed gehaald, omdat ze op sterven lagze had een steek in het hart gekregen. De gaDsche stad spreekt er over, maar natuurlijk den groot sten onzin. Er komen omstandighen by, waardoor men onmogelijk achter de waar heid kan geraken. Zos mag bijvoorbeeld niemand in huis komen dan de dokter en de huisgenooten die haar helpen. Ook aan hof was het reeds bekend en de wacht kreeg het bevel niet voorbjj het huis te trekken, het geheele bataillon moest een omweg oves de markt maken. Wat ge zegtMaar weet men dan in 't geheel niet hoe het toeging Heett men niet het minste spoor Het valt moeilijk, uit de onderscheidene berichten de waarheid te vinden. Fiametti is ontegenzeggelijk een zeer fatsoenlijk meisje, op wie niet het uiinste is aan te merken. Maar, zooals de meeste menschen en vooral de vrouwen zijn, als men spreekt van den ïeineD levenswandel van het arme meisje, trekt men de schouders op en meent alles te weten van haar vroeger leven Van haar vroeger leven En ze is nauwelijks zeventien jaar en reeds an derhalf jaar hierWat is dat voor een vroeger leven Houd u niet zoo lang op by de inlei ding, viel zijn vriend hem in de reden, maar kom ter zakeWeet men niet wie haar doorstak Neen, dat heb ik u al gezegd. Het zal wel een afgewezen en jaloersch minnaar zijn die haar vermoordde' De omstandig heden zijn erg zonderling. Gisteren op het gemaskerd hal moet ze met een mas ker, dat niemand kent, tamelijk lang alleen gesproken hebben. Daarop ging zy spoe dig heen en sommigen meenen gezien te hebben dat hetzelfde masker met haar in het rijtuig ging. Verder weet niemand iets met zekerheid te zeggen, maar ik zal spoedig weten, hoe de zaak in elkander zit. Ik weet, dat ge uwe eigen bronnen hebt, en gewis hebt ge ook bij Fiametti ook een gedienstige geest. Er zijn lieden, die u de stadskroniek noemen. Te veel eer, te veel eer, sprak de raads* hear lachend en scheen zich een weinig ge vleid te gevoelen. Ditmaal heb ik echter geen anderen spion dan den dokter zelf. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1