Buitenland. Binnenland. Gemengd Nienws. bres, waar het betreft de behartiging van de belangen der landbouwers, bespreekt in haar laatste nummer, onder aanhaling van de daarover in ons blad geschreven artikelen, nogmaals dezelfde zaak. Op dit aanbeeld kan niet genoeg gehamerd worden 1 naar zjjne plannen ineengezet. Het moet vele nieuwigheden op het gebied van scheepsbouw bevatten. Zoo o, a. zijn uit een oogpunt van gezondheid voor officie ren en manschappen alle hutteu voor dag en nachtverblijf hoven op dek, maar zoo gemaakt, dat zij, als het schip slagvaardig moet zijn, dadelijk uiteengenomen kunnen worden en het dek in een paar minuten opgeruimd is. Te Tilleul heeft men weder al de el lende van eene werkstaking beleefd. De ongeregeldheden aldaar hebben weder ten gevolge gehad, dat het bloed van eigen burgers door eigen militairen is vergot'-n geworden. Natuurlijk wordt steeds bij dergelijke voorvallen het onrecht op den hals geschoven der regeering, die bevel gaf tot gewelddadig optreden tegen de rustverstoorders. Daarover werd in de Belgische Kamer de regeering geïnterpel leerd. En bjj deze interpellatie zag men het vreemde verschijnsel, dat het ministe rie verdedigd, of liever gesteund werd door twee partjjen, die elkander sedert jaren den voorrang betwisten. Men zag dan bii deze gelegenheid de doctrinaire liberalen met de clericalen hand aan hand gaan om bestrijdiug van eene partij wier macht meer en meer toeneemt, Damelijk van de volkspartij. Gaat men de volksbeweging in Belgie na, dan vindt men het onbegrijpelijk, het onverantwoordelijke van een dusdanige handelwijze laten we liefst maar rusten, dat de heeren zoo met buskruit durven spelen. Slechts de kleinste vonk is vol doende om eene uitbarsting te veioorza ken, die des te heviger zal zijn, naar mate met de betamelijke eischen van het volk wordt gespot. En wie zullen, wanneer het eindelijk wat God ver hoede tot eene uitbarsting komt, de verantwoordelijkheid daarvan dragen? Juist zij, die, door het volk voor revolutionair uit te krijten, zelf de revolutie aankwee- ken Wanneer Belgie eenmaal het too- neel zal te aanschouwen geven van op roer, muiterij en burgeroorlog, dan kunnen zü, die thans den volkswil stelselmatig tarten, dit als hun werk kunnen beschou wen. De beweging onder 't volk ten gunste van algemeen stemrecht neemt toede kansen om het te verkrijgen verminderen bij den dag. Het Fransche ministerie leeft nog, de Kamer heeft het vrij gunstig ontvangen, maar het leven van het nieuwe kabinet hangt nog aan een zijden draad. De politieke ruiters zitten nog niet vast in den zadel. Spanje beleeft thans ook een minwterieele crisis. Het conservatieve ka binet heeft zijne zetels moeten ruimen om plaats te maken voor een liberaal minis terie. Sagasta zal voor de samenstelling zorgen. De Italiaansche begrooting is aange nomen. Daarbjj werd gesproken over de aanwezigheid van slechts één Duitsch oor logschip bjj de feesten te Genua. Ook verklaarde de minister Brin, dat Frank rjjk de gelegenheid der feesten van Genua had aangegrepen om koning Humbert een tegenhulde te bewijzen voor het bezoek van Italiaansche oorlogsschepen aan Tou lon, na de tusschen beide mogendheden verkregen verstandhouding. Deze verstandhouding droeg er toe bij, aan deze betooging het karakter eeuer staatkundige gebeurtenis van vredetieven- den aard te geven, welke de bondgenooten Duitschland en Oostenrijk verheugden. Italië wenscht geen aanvallende politiek te voeren, en alle teekenen, van verbete ring in de betrekkingen tot de mogend heden werden zoo door Italië als dooi de bondgenooten met voldoening gezien, als een met goed gevolg bekroonde uitwer king der gemeenschappelijke staatkunde. Het doel moet zijn dezen staat van zaken te bestendigen. Dit is al weer een uiting van vrede lievendheid, welke voor geheel Europa geldt. Toch worden nog allerlei oorlogsmiddel tjss uitgevonden. Zelfs keizer Wilhelm doet daaraan mee. Zijne eerste proeve als scheepsbouwmeester heeft de keizer afga legd. Het model van een oorlogsschip ia De Tweede kamer zet de beraadsla gingen voort over de staatsbegrooting. Het algemeen debat over hoofdstuk Justitie is thans gesloten. Blijkens bericht van den consul te Lubeck is de invoer uit Nederland in het Lubecksche staatsgebied van runderen, schapen, geiten en varkens verboden. AXEL, den 13 December 1802. Toen een paar weken geleden het detachement infanterie, dat de hoeve van de wed. Van den Broeke te Koewacht, waar de muilplaag heersebte, had be waakt, naar Middelburg terugkeerde, ont moette een der soldaten alhier in het station eene kennis. „Hoe kom jij hier vroeg do kennis verwonderd. „Wel," zei de soldaat met een air, „we zijn naar Koewacht geweest voor de veepest!" Zaaiuslajr, 12 Dec. Gemeenteraads zitting op jl. Vrijdag, den 9 dezer. Afwezig de heer de Klerk. Voorzitter de heer C. de Bokx. Na lezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering, werden de onderstaande punten behandeld a. Ingekomen een verzoek van den heer C. A. van Vessem, kantoorhouder van 's Rijks telephoondiehst alhier, om verhooging zijner jaarwedde met een be drag van ƒ25. Aangehouden tot eene volgende zitting. b. Óp verzoek van J. de Vos, vroeger onderwijzer, thans boekhandelaar alhier, om begunstigd te worden met de leve ring van drukwerken, kantoor en schrijf behoeften, werd met algemeene stemmen besloten, hem de levering te gunnen van drukwerken, voor de gemeente noodig. e. De gewijzigde ligger der wegen bn voetpaden werd voorloopig vastgesteld. d. Aan K. Dees, tuinier en koopman alhier, werd voor de som van ƒ10 den tuin bij het gemeentehuis ondei hands verhuurd gedurende het jaar, ingaande met 1 Januari, e. k. e. Met algemeene stemmen werd be sloten tot af- en overschrijving van en op posten der begrooting voor 1892. Deze maatregel is noodig, wegens een tekort op de posten „Kosten van brand weer, onderhoud der wegen en voetpaden en kosten voor het aanschaffen, enz. van leermiddelen, ten behoeve van de open bare scholen. Tot leden in de Commissie voor de Nieuwjaarsgiften werden benoemd de hee ren J. Knijff, C. van Wijck. P. de Put ter, Az., F. Dekker en Jan Riemens, Johz. en tot plaatsvervangers de heeren C. Leunis, A. den Decker. F. de Visser, W. van Tatenhove en Jac. J. Huijssen. g. Met 4 tegen 2 stemmen werd ook nog besloten, aan den alhier gestatio- neerden Rijksveldwachter, den hoor V. d. Plaat, eene gratificatie te verleenen van ƒ25. Tegen stemden de heeren de Kraker en Dekker. De Voorzitter sluit de vergadering. Waarschijnlijk door de te groote verhit ting van een chocoladestoof ontston Donderdagavond tegen negen uur brand in de branderij van de fabriek van cho colade en suikerwerken der firma L Leestomaker Co. aan den Schin kel, achter de Dubbele Buurt te Nieuwer Amstel. Een der firmanten, de heerL, Leeste maker en zijn boekhouder, de heer Wijn berg, waren op 't kantoor in gesprek, toen zij eenig geknetter hoorden. On- middelijk begaven zij zich naar de bran- derii en trachtten met emmers w ater de vlammen te dooven. Daar evenwel het vuur zich bleef uitbreiden, haastten zij zich de boeken, voor zoover dat ging, in de brandkast te bergen en waarschuw den de brandweer. De vlammen namen zeer in omvang toe en hadden spoedig het magazijn dei- essences bereikt, die een kostbaar en een welkom voedsel voor het vuur wa ren. Behalve het magazijn der essenses, die duizenden kosten, zijn een aantal boeken die niet spoedig genoeg in de brandkast konden worden geborgen, brie ven. papieren, diploma's en medailles van op tentoonstellingen behaalde prijzen, verloren. De fabriek en inboedel waren voor 79,000 verzekerd; zij zal6chternuge- ruimen tijd moeten stilstaan, waardoor o. m. een aantal Zwitsersche en Engelsche werklieden, specialiteiten in de bewerking van suiker, buiten werk geraken, de stoombrandspuit van Nieuwer-Amstel en de handspuit dei vrijwillige brandweer waren vrij spoedig aanwezig en trachtten met tien slangen den brand te bedwin- B0n- u -a Na een groot uur ingespannen arbeid was men het vuur meester, doch de geheele fabriek is vernield. Slechts het dak is niet geheel en al verteerd en een belendende fabriek van sigarenkisten, die gevaar liep, kon behouden blijven. De gewone werklieden en meisjes, een veer tigtal, waren, toen de brand ontstond, reeds naar huis. De vlammende fabriek, raidden op een groot blank sneeuwveld staande in roeden rook gehuld, leverde een indrukwekken den aanblik op. Zij was 15 Mei 1.1, eerst geopend. Men schrijft uit Heinkenszand aan de M. Crt. Zondag avond is ineen herbet g aldaar twist ontstaan tusschen zekere J. B. en P. v. M., beiden vrijgezel en 18 jaar oud De twist liep zoo hoog dat eerstge noemde P. v. M. met een mes een steek in de linkerzijde toebracht, die zoo ern stig was dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader verliet na hdt gebeurde de herberg en wierp het mes weg. Het is echter gisterenmorgen in handen der po litie gekomen. Van het gebeurde is procesverbaal opgemaakt. Zondagnacht weid door de Stads reiniging te Amsterdam doorgewerkt met dag- en nachtploegen en 100 losse werklieden tot Zondag v. m. 10 uur. De sneeuwval, die Zondag morgen om half vier uur begon, bedierf voor een groot deel het behaalde voordeel. Behalve de ploegen voor eventualitei ten, die bij afloosing steeds in dienst zijn, werd rust gehouden van Zondag morgen 10 uur tot gisteren morgen 4 uur. Gisteren werd het vaste aantal werk lieden met 1000 losse mannen versterkt om in de bekende volgorde te werken er werd met 2 veegmachines en 4 sneeuw ploegen uitgerukt. Binnen de stad hoopt men voor het grootste deei gereed te komen, maar de buitenwijken zijn nog niet voldoende schoon; de sneeuw zit daar nog te vast om met voldoende gevolg te kunnen werken. De stadsreimgingdienst zal daar echter in verband met de beschikbare krachten, doen wat mogelijk is. In den volgenden nacnt worden de nachtploegen zoo noodig versterkt Een juffertje te Nieuwediep wilde hare beide kinderen toch zoo gaarne eens verrassen. In 't geheim werd een buurman uitge- noodigd zich in een provisie -kast te ver schuilen, een gelegenheidspak aan te trekken en dan de kleinen op 't een en ander te onthalen. De kinderen werden even verwijderd en de buurman in de kast gelaten. Bij 't nachtlichtje, dat daar brandde, zag de man een flesch staan. Het etiket er op prijkte met het woordje „cognac". Al lereerst ging de man eens onderzoeken ot de kwaliteit van dat vocht goed was. Het proefje scheen zoo te voldoen, dat hij bleet doordrinken, totdat de flesch bijna geledigd was. De gevolgen bleven niet uit. Spoedig ve' veelden zich de kin deren in het woonvertrek en de moeder in de keuken. Eindelijk ging zonaarde kast en vroeg fluisterend: ben je nog niet klaar, buurman Door die woorden een weinig tot be zinning gebracht, schrikte de man op, doch smeet tevens borden schotels, enz. van de planken. Toen de juffrouw er lucht van had wat er geschied was, werd buurman zoo onzacht de buitenlucht ingedreven, dat bij er zich voorloopig wel niet meer toe zal leenen in dat huis voor St. Nicolaas te spelen. Een particulier telegram uit Gent der N. R. Ct. meldt Na afloop eener socialistische vergade ring wilden de socialisten Maandagavond eene betooging in de straten houden. Dit werd door de politie belet, waarop de betoogers verscheidene revolverschoten losten. Dire agenten vielen ernstig ge wond nedereen adjunct-commissaris kreeg een kogel in de dij. Door de aan gerukte gendarmerie werden verscheide, ne socialisten gevangen genomen. De burgemeester had bet houden van alle optochten verboden. Ten einde dit verbod te handhaven joeg de politie de betooging uiteen. Toen de troep vóór den katholieken kring gekomen was, had er eene bloedige botsing plaatsde so cialisten vielen de politieagenten met dolken en knuppels aan. Verscheidene gewonde agenten zijn in den katholieken kring binnengebracht. De orde is, nadat het gevecht afgeloopen was, ongestoord gebleven. 400 werkeloozen aangevoerd door socia listen, manifesteeren langs de straten met eene zwarte vlag voorop, ondanks het verbod der politie. Men vreest voor botsingen. Er is Maandag avond eene groote meeting voor werkeloozenindien de stoet na afloop der meeting uitgaat, heeft de politie bevel hem uiteen te drij ven. De meeting was te 9 uren afgeloopen, nadat Anseele, Van Beveren en Millo het woord gevoerd hadden. De social!s- tiche leiders bitsten de werklieden op tot het houden eener betooging. Er werd een stoet gevormd op de Houtlei voor het lokaal Parnassusmet een zwart vaandel en toortsen aan bet hoofd Daar na ging men op weg in de richting naar den Katholieken Kring, waar de politie den stoet uiteen joeg. De door de poli tie te hulp geroepen gendarmes te paard namen een tiental oproermakers gevan gen, die eerst in den Katholieken Kring opgesloten en vervolgens naar het Huis van Bewaring overgebracht werden. De pompiers werden onder de wape nen geroepen. Het oproertooneel duurde slechts enke le minuten, maar was verschrikkelijk. Ik bevond er mij midden in. Zoodra de politie den weg versperde losten de wer keloozen revolverschoten en sloegen met bijlen en brandende toortsen. De politie sloeg er met de sabel op en schoot. Er zullen een zestigtal revolverschoten ge lost zijn. De werkeloozen liepen met hunne ge kwetsten weg. De woeling duurt voort voor het politiebureau aan het stadhuis. Omstreeks 7 uren hebben werkeloozen een bakkerswinkel in de Anonciadestraat geplunderd. Er zijn in het geheel een ?0ta! gekwets ten, waaronder vijl politieagenten. Daarvan drie ernstig. - Een geslepen vagebond. Wanneer in den laatsten tiid te Be: lijn een dief stal was gepleegd, kwam een tuinman bij den redacteur van een g:oot blad. om tegen betaling te vertellen hoe de zaak zich tot in de kleinste bijzonder-

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2