Buitenland. (icmcngd Jïieuws. Een medewerker van den Figaro heeft een onderhoud gehad met een soldaat die uit Dahomey is teruggekeerd. De man was vol lof over den moed, door generaal Dodds ten toon gespreid, maar meer nog over diens zorg voor do troe pen. De generaal denkt en ziet alles, zelfs, de kleinste kleinigheden. Zoolang de troepen de Oeme rivier volgden, had den zij aan niets gebrek, doch toen zjj de richting van den stroom verlieten, begonnen de moeilijkheden Kolonel Dodds was altijd in hun midden, deelde in hun gebrek en moedigde hen steeds door woord en daad aan. In zulke oogenhlikken gespten de man schappen hun koppel wat vaster toe en zochten vergetelheid voor hun leed in het neervellen der Dahomeyanen, die echter even spoedig W6er schenen op te staan als ze werden gedood. De vijand ontwikkelde een tegenwoordigheid van geest en een beleid, die boven alle ver wachting waren. Als de FranscbeD een dorp bezetten, was er geen menschenziel te bespeuren, alles was verwoestde boomen waren omgehouwen, de kano's stuk geslagen. Waar waren de bewoners? Zij schenen in den grond verzonken. De soldaat hoopte hen na zijn verlof weder te vin den, want hij geloofde wei, dat er dan nog wat te doen zou zijn in Dahomev. Het lot van het Fransche ministerie is nog niet beslist. Bij het voortgezet debat over de voorgestelde wijziging van de drukperswet bracht de radicaal Pichon hulde aan de woorden door den minister van binnenlandsche zaken Loubet ge sproken, van wien het hem echter ver wonderde hem te zien optreden als de verminker van wetten, waaraan Frank rijk zijn rust en zijn vooruitgang heeft te danken. In den verderen loop van het debat verklaarde de minister-piesident bereid te zijn tot een antwoord op eene inter pellatie over de a'gemeene politiek der regeering, doch eerst na de behandeling der drukperswet. Fiankrijk zal een koloniaal leger op richten- Door do Belgische kamer is het adies van antwoord op de troonrede aange nomen overeenkomstig de redactie van den heer Woeste. In den loop van het debat verlangde generaal Brialmont van de regeering een categorische verklaring, of zij in deze zitting een ontwerp tot invoeiing van persoonlijken dienstplicht zou indienen. De minister-president Beernaert antwoord de dat het kabinet op deze kwestie niet geconstitueerd iswaaraan de minister van oorloggeneraal Pontus, toevoegde dat hij wel de vermeerdering der con tingenten en de kwestie der reserve op het oog heeft, maar dat persoonlijke diensplicbt niet op zijn programma staat. Een amendement van den heer Janson om in het adres van antwoord een zin snede betrekkelijk het algemeen kies recht op te nemen werd met 49 tegen 21 steramen verworpen. Zeven leden namen geen deel aan de stemming. Voor het adres zelf stemden 50, tegen 38 leden. Generaal Brialmont is door den sultan van Turkije met het grootkruis der Os man-orde vereerd. De sultan wilde den Belgischen gf neraal in zijn dienst houden en hem het bestuur der geheele verde diging van Turkije opgedragen. Brial mont bedankte voor deze eer maar moest toch aan den sultan beloven in het volgende voorjaar terug te zullen komen. Nauwelijks te Brussel teruggekeerd, ontving hij bezoek van eeu paar Japanners, die hem kwamen vragen, of hij niet naar Japan wild9 gaan om de kwestie der ver sterkingen van Tokio te bestudeeien. Voor deze eer bedankte eveneens de groote vestingbouwkundige. Men kan hem de fortificatieplannen van Tokio zen den, hij is bereid ze te onderzoeken, maar naar Tokio gaan Dat nooit van z'n leven. In de buitenlandscbe pers geven de jongste onthullingen over dé Eraser depêche van 1870, waarbij Bismarck zelve bekende door de vervalsching van een officieel stuk den oorlog met Frankrijk te hebben uitgelokt, stof tot zeer uiteen loopende beschouwingen. In Duitsche bladen zoekt rnen zoo goed en kwaad als het gaat den slechten indruk, door Bismarck's cynische mededeelingen ge maakt, uit te wisschen. In Frankrijk grijpt men deze gelegenheid aan om op nieuw te wijzen op de door Duitscbland begane onrechtvaardigheid om altijd op Frankrijk de schuld van den oorlog te werpen. Een ÜJhgelsch blad zegt, dat Frankrijk thans d«< algemeene achting verdient. Zoo verspeelt Von Bismarck door den spijt over zijn verloren ambt tot het ui terste gedreven, nog de laatste sympa thieën, hem in de buitenlandsche pers bewaard. Zelden heeft de wereld iemand, dien zij hield voor een groot man, zoo stuk voor stuk zijn eigen roem zien afbreken. AXEL, den 22 November 1892. Hulst, 18 Nov. Daar er bij de 2e op roeping van onderwijzer voor handteeke nen en vrije- en orde oefeningen slechts een sollicitant is opgekomen, heeft de Raad in zijne zitting van heden besloten eene 3e oproepirg te beproeven nu voor een onderwijzer in het bezit van een akte Fransch en van vrije en orde oe feningen in de gymnastiek op eene jaar wedde van 650. Verder is besloten de kwestie van het teekenonderwijs in eene nadere zitting af te handelen. Vrijdagavond, omstreeks 6 uren. werd de Nederlandsche stoomboot Tele graaf V, met stukgoederen van Vlissin- gen naar Antwerpen bestemd, op de Wester-Schelde, tusschen de Suikerplaat en den Nieuwen-Neuzenpolder, aange varen door de van Antwerpen naar zee gaande geladen Engelsche stoomboot Earling. De Telegraaf Vzonk onmiddelijk; drie man der equipage sprongen op de Engelsche stoomboot over, terwjjl de ka pitein met een verwonden arm mei veel moeite nit den mast van de zinkende boot werd gered. Met de van Terneu- zen toegesnelde sloepen is de, uit vier man bestaande, equipage aldaar aan wal gebracht. - Onder voorzitterschap van den heer G. A. Vorsterman van Oyen vergaderden Zondag de leden dei liberale kiesveree- niging in het kanton Oosthurg. Op deze bijeenkomst kwam de vraag ter sprake of een afgevaardigde zou ge zonden worden ter aanstaande vergade ring der Liberale Uniewaarop de ont werpen van wet, regelende de kiesbe voegdheid enz en het preadvies van het bestuur der Unie zullen behandeld wor den. Nadat de voorzitter beiden had toege licht werden de besprekingen daarover geopend. De heer Hammacher was van meening dat de wet tot uitbieiding van kiesrecht thans ontijdig is. Nu ingrijpende ver anderingen in 't finaucieele stelsel aan de orde zijn, acht hij het gevaarlijk om tusschentjjds eer. wet tot uitbreiding van kiesrecht in behandeling te nemen. Komt die wet tot stand, Jan ziet hij een par lementaire verwarring te gemoet, ver schillende partijen zullen ontstaan en eer die partijen behoorlijk gegroepeerd zijn, zal z. i. de parlementaire werkkracht verlamd zijn. Hij acht dan ook dio wet ontjjdig en niet in 's lands belang. Na eenige bespiekingen stelde de beer Hammacher eene motie voor die door 't bestuur werd overgenomen en luidde „De vergadering van oordeel dat uitbieiding var. net kiesrecht, mits betere waarborgen opleverende voor de geschiktheid der kiezers dan in het te genwoordig ontwerp zijn opgenomen, op zichzelf wenschelijk is dat. evenwel de invoering daarvan nieuwe partijgroepeei ingen zal tengovol ge hebben dat het organiseeren dier groepen be- lelumui end zal wul ken op dun voortgang der zoo dringend noodige belastingher vorming, waartoe een groot deel van hel tegenwoordige parlementaire tijdvak zal worden vereischt acht de behandeling van het wetsont werp tot uitbreiding van net kiesrecht thans ontijdig en niet in 's lands be lang." Met algemeer.e stemmen bet aantal wordt niet gemeld werd deze motie aangenomen. Op voorstel van der. heer W. O. de Smidt, welk voorstel door den voorzitter werd ondersteund, werd be sloten geen afgevaardigde te zenden naar de vergadering dei Liberale Unie, doch schriftelijk de meening der veree- niging aldaar te kennen te geven. De voorzitter deelde verder mede dat hij voornemens is in den loop van dezen winter weder hier en daar in het kan ton staatkundige voorlezingen te houden en de vergadering stond hem daarbij gaarne toe vergoeding voor reiskosten. De heer Lucieer, aie den heer Van Oyen zijn dank bracht voor zijn goede voornemens met betrekking tot 't houden van bovengenoemde lezingen, stelde voor in art. 12 3e alinea van het reglement de woorden „een drietal" te veranderen in „een tweetal," terwijl de heer De Smidt de aandacht van 't bestuur ves tigde op het geheele art. 12. Beide punten zullen in een volgende vergadering ter sprake worden gebracht. (M. O.) Men schrijft uit Hilversum van Vrij dag aan het D. v. N. Aan Cornelis van Rheenen alhier, die voor zijn heldhaftig gedrag bij het beken de ongeluk in den put, door H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes, eenigen lyd geleden, met de zilveren medaille voor menschlievend hulpbetoon is veieerd ge worden, is Zaterdagavond een eigenaar dige hulde gebracht. De leden der sociëteit de Unie, alge meene vergadering hebbende, hebben hem met eenige plechtigheid in hun locaal uitgereikt, eene zilveren draagmedaille aan oranjelint, zooals dat door begiftigde mag gedragen worden Zeer zeker heeft de medaille, hem dooi den Burgemeester namens H M. uitge reikt, grootere waarde, maar wij raogeG zeker wel aannemen dat de wijze, waar op hem deze kleinere medaille is ver strekt, hem aangenamer zal zijn er. wij hopen dat de herinnering daaraan de waarde van de groote medaille moge ver hoogen, die toch door de onhartelijke en onoordeelkundige wijze van uitreiking door den Burgemeester, zeer veel was verminderd. Te Maassluis zijn enkele manschap pen van der. monitor Panter met de politie slaags geweest. Hadden zij zich gedurende het ver blijf te Maassluis over het algemeen rus tig gedragen, op den laatsten dag scheen het er op gez6t te zijn eens van leer te trekken, althans na het sluitingsuur der herbergen werden latten afgerukt en ging rnen de gemeente rond. Het eind was, dat men de politie ont moette en in de kast terecht kwam dat dit niet zonder verzet ging en er van beide kanten klappen vielen, laat zich denken een paar agenten werden zelfs lichtelijk gewond. Bedoelde schepelingen zullen alsnu voor den krijgsraad terecht staan. In 48 uren zijn te Brugge 15 cholera-gevallen voorgekomen, waarvan 13 doodelijk, alle :n eene door behoefti- gen bewoonde wijk. Het weder uit barsten der epidemie wordt toegeschreven aan het nuttigen van bedorven visch. 5 choleraleiders zijn sedert Zaterdag te Brussel in het hospitaal gebracht. Zij wonen allen in het centrum der stad. Twee vrouwen zijn aan de cholera overleden. Te ruim elf uur Vrijdagavond brak er een felle uitslaande brand uit in den manufactuurwinkel van de weduwe A. L. Hoorenman aan den Schiedamschen dijk No. 31 te Rotterdam. Weldra waren een groot aantal handbrandspuiten, alsook een paar stoomspuiten aanwezig, waar van de haudbrandspuiten 8, 3, 6, 19 en 7 in korten tijd achtereenvolgens water gaven onder leiding van den hoofdman den heer Milders. Door de krachtdadige hulp van deze spuiten was men den brand in ppu half uur tijds meester en was hij koil daarna geheel gebluscht Hoewel kort van duur, brandde toch de geheele winkel en een daarachter gele- gen vertrekje, ingericht tot bergplaats van wollen en andere artikelen, totaal uit, terwjjl toen de brand ontdekt werd de winkel gesloten en niemand meer daarin aanwezig was. De aangelichte schade wordt door assurantie gedekt. Onder de auroriteiten, ter plaatse aan wezig, merkte men den burgemeester en veie hoofden der brandweer op. De orde werd door de politie en een deta chement mariniers gehandhaafd. Uit Kolijnsplaat meldt men aan de A. R. Ct.: Zaterdagavond barstte op de hotstede, bewoond door den heer A. N. van Lan- geraad, een felle brand uit, waardoor in korten tijd de groote iandbouwschuur met al het Jaarin zich bevindende vee niet minder dan omstreeks 40 stuks hoornvee en 10 paarden en al het hooi, graneD, penen, landbouwgereed schappen, enz. eene prooi der vlammen werden. Zoo ook het wagenhuis, aan de schuur belendende, waarvan echter nog al wat kon geborgen worden. De varkens en het pluimvee werden gered De bur gemeester was spoedig op het terreinen bleef daar, tot het gevaar voor uitbrei ding van den brand geheel geweken was. Aan de spuiten van Kolijnsplaat, Kort- gene en Wissekerke gelukte het het varkenshok en vier stapels granen en paardenboonen, op het erf staande, te behouden. Ook het woonhuis werd goed bespoten aan de zijde van den brand, maar voornamelijk door de richting van wind en de gewoonte op dit eiland, om buis en schuur van elkaar af te bouwen, bleef het woonhuis gespaard. De heer Van Langeraad was op reis en keerde eerst Zondagochtend op zijne hofstede terug. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid bekend. De gebou wen zijn bij de Middelburgsche brand waarborg-maatschappij geassureerdhet vee, de oogst, enz. bij de Zierikseesche. Zondagavond is te Nieuwerkerk a/d IJsel (Kortenoord) een jongeling zoodanig met messteken gewond dat geneeskun dige hulp moest woiden ingeroepen, De dader is heden ochtend naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. - In eene woning aan de Bilderdjjk- straat te 's Hage is Vrijdag tegen den avond een ongeval tengevolge van gas- ontsnapping ontdekt. Een heer, die in dat huis kamers be woonde, was door de huisgenooten den ganschen dag niet gezien, ook niet na het gewone uur van opstaan. Men kreeg vermoeden, dat hij zich nog in zijn kamer bevond, die echter op slot was, terwijl men op het aankloppen geen antwoord ontving. Aangezien te' vens een sterke gasluebt werd waarge nomen en dit het ergste deed vreezeD, besloot een der medebewoners het bui tenraam te openen en aldus in het ver trek te komen. Nauwelijks was het venster geopend of een groote hoeveel heid gas stroomde naar buiten. De bewoner der kamer lag roerloos op zijn bed, terwjjl het kraantje van het gaslicht half geopend werd bevonden. Na veel moeito gelukte 't evenwel hem het bewustzijn terug te geven. Een groot gedeelte van den nacht en den dag hail hij het ontsnapte gas ingeademd. - Zaterdagochtend is door e6n En- gelschman, die den afgeloopen nacht door bracht in een logement aan de Raam straat te Rotterdam, bij de politie aan gifte gedaan dat hem daar een bedrag van ongeveer 300 afhandig is gemaakt Een terstond door de politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat da man vermoedelijk te veel gedronken had

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2