.1 tJ InOJIIlJ No. 659. Woensdag 16 November 1892. 8'' «iaar|>'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch - V I a a n d e re 11. F. DIELEMAN, Uit de Pers. FEUILLETON. HET PORTRET. 101 !!V\ iT. Hit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Kieswetten. Zooals reeds is mee gedeeld heeft de Tijd een serie artikelen aan de kieswetten gewijd, en daarin de opmerking gemaakt, dat het a.-r. pro gram geheel andere eischen stelt, dan du door de Standaardbi] de bespreking der wetten worden op den voorgrond gesteldKortelijk wordt deze op merking door de Stand, beantwoord. Het blad verheugt zich er over, dat de Tijd thans ook voor huismanskiesrecht schijnt te zijn. Op de uiting van de Tijd dat het maar scnijnbaar anti revolutio nair is als men wel het huisgezin en niet andere evenzeer organische groepen van de maatschappij bij de kiesbevoegd heid in aanmerking neemt, antwoordt De Standaard met de vraag, of zij niet reeds in 1878 voor eene vertegenwoor diging van die groepen gepleit heelt. De Standaard heeft bovendien in haar verschillende artikelen ter toelichting en verdediging van haar raad, om thans den minister Tak te steunen, herhaaldelijk er op gewezen, dat men tijdens de Grond wetsherziening van 1887 van anti revo lutionaire zijde de gelegenheid om in de Grondwet dat beginsel van organische vertegenwoordiging te doen opnemen, heeft laten voorbijgaan en dat er nu niet anders overschiet, dan de kiesrechtuit breiding, £die deze liberale Regeering aan biedt, aan te nemen. "Wel moet I>e Stan daard erkennen, dat die kiesrechtuitbrei ding, van een anti-revolutionair stand punt beschouwd, principieel op verkeer den grondslag rust, maar feitelijk zal die uitleiding volgens De Standaardtoch ongeveer geven wat ook het huismans- 12. NOVELLE VAN O TTO G R I N D Ik heb het aan haar gezien, ze heeft vuur gevat! Broer hij sprong op en en omhelsde den dokter. Reinwald had moeite zich vrij te maken Wees zoo goed en kom tot uzelven, Paul! Wat babbelt ge uzelven en mij voor Met een deftig gelaat antwoordde As mus Ik ken tnezelven tot eene bedacht zaamheid als van de zeven Grieksche wij zen tezamen genomen Gij hebt de kleine op uw geweten, gjj hebt haar hart voor ze me kende, en nu ze hip kent, staat het in volle vlam 1 De dokter ging zitten Raul, het schijnt me toe, dat ge uw verstand meer of min der verloren hebt Pardon, lieve schoolmeester, gaf de te- rechtgewezene ten antwoord wanneer gij de oudste huwt, waarom zou ik dan niet de jongste krijgen Het spijt me, antwoordde Reinwald, dat ik mijn hartsgeheim niet voor me gehou den 'heb. Ik ben echter nog niet over tuigd oi zij mijne neiging ook maar in het minst beantwoordt. Doch al was zulks het geval, dan vejheel ik mezelven toch niet den zwareu strijd, die me wacht, en dat kiesrecht geven zou. In drie artikelen met het opschrift Bedenkingen'' heeft De Standaard de be denkingon weerlegd dat van het huis manskiesrecht zooals zij dat wil ten onzent eene gevaarlijke verplaatsing van macht in de Staten-Generaal zou te vreezen en eene meerderheid in de Tweede Kamer te verwachten zou zijn, die aller lei onwenschelijke en onberaden maat- egelen tegen de bezittende klassen door dreef. Ten eerste toont, zegt zij de erva ring in Duitschland, Frankrijk en Engeland het tegendeel In de tweede plaats bestaat, ofschoon ook onder de tegen woordige 300.000 kiezers, de mannen van eenig beduidend vermogen reeds verre weg de minderheid vormen, bijna heel de Kamer uit mannen, die zekere posi tie in het flnancieele kader innemen, en wier crediet op de beurs vrij hoogstaat. De eigenlijke volksklasse heeft er niet èen man. Ten derde doet De Standaard uitkomen, dat door de anti revolutionai ren, wier kiezers zeker voor verreweg het grootste deel tot de „kleine luiden" behooren, bijna altijd mannen van een tamelijk hooge poritie afgevaardigd zijn. En in de vierde plaats doet De Standaard uitkomen, dat verkiezingen geld kosten, dat de talrijke lagere klasse geen slag heeft van zich aaneen te sluiten en te organiseeren en ook zelden vrijen tijd daarvoor heeft. Ook nog dat de lagere klasse maar weinig mannen heeft, ge schikt om serieuse candidalen te zijn. „Op deze o. i. volkomen genoegzame gronden, zoo besluit De Standaard dit betoog, rust onze conclusie, dat, boe denkbaar zulk een omslaan van het o- verwicht in het afgetrokkene ook zijn moge, er althans de eerste twintig jaren, van zulk een gebeurtenis ten onzent geen oogneblik sprake zal zijn. „Wat daarna geschieden zal, valt bui ten onzen gezichtskring. Doch in de lijn van ons betoog is dit tijdperk van twin tig jaren meer dan afdoende, om deze rekening te sluiten. „Immers dit geeft een ieder toe, dat, indien Tah's ontwerp valt, het in geen geval langer dan tien jaar duren kan of een ontwerp in zijn geest, en dan nog erger, gaat toch als Rijkswet door." De Standaard doet verder uitkomen, dat niet alleen de liberalen in de Ka mer „een tweedrachtig gezelschap" zjjn, maar dat ook onder de antirevolutionaire en onder de Katholieke Kamerleden ten dezen neiging tot verdeeldheid heerscht. Stellig bestaat er altijd volgens De Standaard - nu reeds onder een deel der liberalen zelve een conspiratie, om Tak te laten en de nog open quaestie acht het blad alleen of de onbeslisten ouder deliberale Kamei leden naar rechts of naar links zullen overslaan. De Standaard meent, dat men noch van anti-revolutionaire noch van Room sche zijde, op een eenparig partij-votum te rekenen beeft. Wie kan zich, schrijft zij, om een enkelen naam uit elke partij te noemen, wie kan zich voorstellen, dat de heer mr. Huber conamore deze wetten steunen zouof ook wie kan het zich indenken, dat de heer dr. Schaepman er tegen in zou gaan Reeds voor twee jaren deed De Stan daard uitkomen hoe zich zeer wel in de toekomst een nieuwe partijformatie kan vertoonen, zoodat alle conservatieve ele menten en daartegenover alle vooruit- er misschien vele jaren zullen voorbijgaan, voor papa Goldbaum zich laat bewegen, mij zijn kind te geven. Gij echter doch ik wil niets meer zeggen, dan alleen nog ditwij beiden zijn in de oogen van dien man evenmin voor hem passende schoon zonen als twee straatvegers. Bij hem geldt alleen de adel iets Asmus kruiste zijne armen over de borst, en nam eene houding aan als Napoleon op vuurslagen en inktlapjes en antwoord de Als de oude zich verzet, dan schaak ik Luitgard, ze volgt me beslistwat zal hij dan doen Reinwald stond wrevelig op Ik geloot dat het noodig is, dat ik u een recept voorschrijf. Tot nu toe hebt ge voortdu rend over uw ongeluk geklaagd het schijnt echter, dat een mensch geen greintje ge luk kan verdragen zonder vermetel te worden tot krankzinnigheid toe. Op denzeltden toon als voorheen ant woordde de schilderHetgeen ge zegt, Leeft geen gebrek aan duidelijkheid. Toen werd hij plotseling weer natuurlijk en smeekte goedaardig Geef me de hand, laten wij vrienden blijven Dat ik, na hetgeen ik vandaag beleetd hebmijn beetje verstand niet verloren heb, is wel een bewijs, dat ik tot iets beters bestemd ben, dan tot het verblijf in een krankzin nigengesticht. Ge hebt ons beiden in een avontuur gewikkeld nu voor zwarigheden terug te schrikken, zou onmannelijk zjju. Wie is die Goldbaum, dat hij ons zou doen sidderen Ik begin, zooals ik u gezegd heb, morgen vroeg aan Luitgard's portret en binnen vier en twintig uren zult ge reeds kunnen beslissen, of ik verder zal schilderen of het penseel wegwerpen. Uw oordeel mag onze godspraak zijn is het portret af, dan zijn de dames ons, en niet eerst binnen eenige jaren, maar spoe dig Ga naar huis, dweeper maande Rein wald hem aan. Ik ga liever met u in een goed koffie huis zitten, meende Asmus, temeer daar ik van middag niet gegeten heb. Is de sterveling hongerig, dan doet de genius niets misschien valt me bij eene goede flesch iets groots in, wat ons dienstig kan zijn. Ga naar huis, ried Robert hem nog maals aan, ik ben niet in eene stemming u te volgen Ik zou wel eens willen weten, zeide Paul, waarom ge op eens uw hoofd laat hangen. Zou het dan niet verrukkelijk zijn, als we zwagers werden? Eene in wendige stem ïoept me toehet blijft geen ijdele droom 1 Reinwald fronste zijn voorhoofd en stampte mot den voet op den grond. Nu nam de schilder zijn hoed en zeide Vaarwel, ik zie wel in, dat het vandaag geen goed kersen eten is met u. Maai geef me toch de hand tot afscheid! Robert stak ze hem toe, zonder iets te strevende elementen zich op electoraal gebied tegenover elkander plaatsen. Nu behoeft het, meent De Standaard. gelijk de zaken thans staan, hiertoe ze ker nog niet te komen. Mogelijk acht het, dat de anti-revo lutionaire en de Roomsche partijen zóó weten te manoeuvreeren. dat zij tegen over Taks voorstellen zelfstandig blijven, en toch zelfs den schijn vermijden van met de conservatieven gemeene zaak te maken Dan zouden deze beide partijen de aanneming van menig amendement kunnen verzekeren, dat Tak dwong meer naar de lijn van De Standaard om te buigen. Maar, voegt zij er bij, zal het tot zulk een weldoordachte actie komen, dan zal het rechts in de Kamer eerlang heel anders moeten toegaan. Moet De Standaard nu reeds den ho roscoop trekken voor wat sommigen, volgens haar, nog altoos ten onrechte, de rechterzijde noemen, dan ziet zij uit de gerezen gisting dei opiniën weinig anders bij de eindstemming te voorschiju komen, dan hopelooze verwarring en een taktiek van drie, vier fractiën elk ma noeuvreerend op eigen hand. De ZwoUehe Ct. noemt de indiening der kieswetten een staatkundigen maat regel, omdat daardoor aan de sociaal democratie gelijk zij zich tegenwoordig hier ie lande vertoont, den grond ouder de voeten ontneemt. Hel blad heeft echter eenige bezwaren tegen de voorge stelde regeling en wello. dat het uit gebreid kiesrecht aanvankelijk de liberale meerderheid, in 't bijzonder in de Twee de Kamer, zal doen verdwijnen en den wetgevenden arbeid zal vertragen en 2. dat de nieuwe kiezers op den duur ge neigd zullen zijn tot protectionisme en zeggen. Hartelijk schudde Asmus Hem de hand en ging heen. De achterblijvende liep de kamer op en neerIk had zulks bij zijn levendig ka rakter vooruit kunnen zien. Als hij e6ns veimoedde, door welk middel ik hem aan geld geholpen heb Nu streeft bjj naar het onbereikbare en ik lijd mede schip breuk want Goldbaum haat hem wegens het vermeende caricatuur, en komt het uit dat er niets van waar is, dan draagt de bedrogene natuuilijk zijn haat dubbel op mij over Ik zou me een kogel door bet hoofd kunnen jagen zeide bij woedend. Doch gelukkig kreeg hij betere gedachte., hjj begat zich naar mijnheer en mevrouw Von Ingermann. Het echtpaar was juist voornemens zieh per rijtuig naar den schouwburg te bege ven toch werd Reinwald binnengelaten. Zijne blteke kleur, zijne verwarde haien deden de echtgenooten ontstellen zij be grepen dat bun jongen vriend iets zeer onaangenaams moest overkom ei ir, u gaven terstor.d bet genot, dat zij zich voorgesteld hadden, ophij moest zijn hart voor he i uitstorten. Hij biechtte op van A tot Z. Mevrouw liet hem niet meer vertrekken, hij moest d'n geheelen avond blijven de bediende kreeg den last elk ander bezoek af te wijzen. Worlt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1