No. 638. Zaterdag 12 November 189i. 8'' Jaar#, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsc h - V I a a n d e r e 11. F. DIELEMAiV, Uit de Pers. li. FEUILLETON. HET PORTRET. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B e l g i 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Beroeps- en Bedrijfsbelasting. Een Ambtenaar bij de Belastingen bespreekt in het Sociaal Weekblad het thans inge diende ontwerp. Naar zijne meening kunnen de vermogens en bedrijfsbelas ting nooit een goed g9heel vormen, voor al niet daar twee aan elkander geheel vreemde administraties met de uitvoering zijn belast. En bovendien bevat de be. lastingwet nog zooveel gecompliceerde bepalingen, die het noodzakelijk maken dat b. v. in Amsterdam en Rotterdam (waar duizende aanslagen in de bedrijfs belasting moeten worden geregeld, waar dus duizende malen naar eenpartiëele bron van inkomsten onderzoek moet worden ge daande ambtenaar nog bovendien ver plicht is in al die gevallen zich - ter al of niet toedassing eener ingewikkelde berekening af te vragen a. is de belastingplichtige in de ver mogensbelasting aangeslagen b. Zoo niet. heeft hij een vermogen van beneden 13000? „Verder moet telkens, als de eene aan slag foutief blijkt te zLjn, de andere te vens worden gewijzigd. Een werk zon der einde. Bedenken wij nu nog, dat de admi nistratie, welke die vragen heelt te be antwoorden, de daartoe noodige kennis zelf niet bèfcit, maar deze steeds bij een tweede administratie moet opdoen, dan hebben wij, voorwaar, niet te vragen, wat het resultaat van die omslachtige wijze van werken zal zijn. De uitvoering der gesplitste inkom stenbelasting zal dientengevolge tot vele administratieve onnauwkeurigheden, tot NOVELLE VAN OTTO GRJ N D T. Paul bewoog zich onrustig op zijn stoel: En verder Toen ik, vervolgde Reinwald, later met den vader in aanraking kwam, had ik een inval, om sneller tot mijn doel te gera ken, dan wanneer ik u gelegenheid ver schafte Luitgard in een mij bevriend huis te ontmoeten. Mijne nieuwe aanslag is, zooals ge ziet met goed gevolg be kroond gewordenik kan echter mijn eerste plan niet geheel laten vallen, wanneer ik mijne plannen met betrekking tot Elvira wil doorzetten. Anders sta ik daar als een schandelijke leugenaar en ver lies het crediet, dat ik bij de zusters reeds meen gewonnen te hebben. Robert, wat zal ik voor u doen? vraag de Asmus, begeerig om meer te hooien, Ge gaat naar Goidbaum zjjn paleis kent ge vraagt bij den portier of de dames te spreken zijn, en geef uw kaartje af. Zijn ze thuis, dan kunt ge er van veizekerd zijn, dat ge ontvangen wordt Nu verder, als u "t belieft, drong Paul bij hem aan, ik zal naar uwe voorschiif- teu bandelen onoverkomelijke moeielijkheden aanlei ding geven." „Ieder vakman begrijpt, dat èn de voortdurende besprekingen én de voort durende coriespondentie, zoowel voor den registratie inspecteur als voor den con troleur, veelal op verschillende plaatsen gevestigd,1) niet doenlijk zijn. En dat is nog niet alles. Het contact, dat er tusschen beide belastingen bestaat, is oorzaak van de bepaling van art. 12 der bedrijfsbelasting dat eerst uiterlijk in Juli de beschrijvingsbiljetten zullen worden uitgereikt. Waarom zoo laat? Omdat de regeling der bedrijfsbelasting onmogelijk kan be ginnen, alvorens de aanslagen der ver mogensbelasting zijn vastgesteld. Hieruit volgt dat bijv. in Amsterdam, dat ten behoeve der plaatselijke inkom stenbelasting (2) in Mei zijne beschrijving begint en met hard werken eerst einde October de laatste aanslagbiljetten uit reikt in Januari nog aanslagbiljetten voor de bedrijfsbelasting zullen worden rondgezonden... negen maanden nii het begin van het dienstjaar (art. 11). Wat moet van dat alles terecht ko men Wij kunnen verzekeren, nog weinig hoofdambtenaren der belasting te hebben ontmoet, die niet hoofdschuddend van al deze dingen kennis nemen en niet met schrik de toekomst te gemoet gaan „Wij zullen naast controleurs en in specteurs ook rijk gezegend worden met corporatiën en commissiën 1°. een raad van beroep voor de uit- spiaken ter zake de vermogensbelasting als hoogste ressort. 2°. een college van zetters voor de Dan geeft ge de dames als reden uwer komst op, dat haar papa u een paar hon derd gulden te veel betaald heeft, naai ge later gemerkt hebtdaar heeren bankiers het echter onaangenaam vinden op eene vergissing betrapt te worden, die daar enboven door mijnbeer v. Goidbaum waar schijnlijk zou ontkend worden, zoo wilt ge geene onaangenaamheden met hem hebben, en verzoekt daarom de dochters om door hare tusschenkomst hem het o- verschot ter hand te sielleD. Gedurende dit onderhoud beschouwt ge de jongste verstaat ge! de iongste heel nauw keurig, wat voor een kunstenaarsoog geene onaangename opdracht zijn kan, daar Luit gard werkelijk een bekoorlijk wezen is, zoodat ge in staat zult zijn, om later uit uw geheugen een schets van haar te ont werpen en zoodoende mijn sprookje tot werkelijkheid te maken. Begrepen en goedgekeurd Asmus sprong op Ik ben al op weg. Waar vind ik u, wanneer ik de dames gesproken heb In mijne woning De schilder veroorloofde zich nu bjj zijne middelen van weelde van een rijtuig. Het gaat met geluks- als ongeluksdagen: den eenen dag gelukt elke onderneming, den anderen mislukt alles. Asmus trof de dames thuis, werd naar Robert's voorspelling ontvangen en ont moette vier oogen, welker gespannen blik- voorbereiding der bedrijfs en beroepsaan slagen. 3". een commissie tot vaststelling dier aanslagen, tevens belast met de uitspraak in eersten aanleg op de bezwaarschriften. 4°. een raad van beroep in het hoog ste ressort voor bezwaren tegen de sub 2 bedoelde aanslagen, en bovendien behouden wij 5°. het college van Gedeputeerde Sta ten voor de beslissing op reclames tegen de grond-, personeele en plaatselijke be lasting. Aan welk een tal van colleges zal iemand genoodzaakt kunnen zijn, ope ning van zaken te geven. En dat ver. plicht herhaaldelijk uitleg geven kan niet anders dan eene bittere stemming onder de belastingschuldigen teweeg brengen." „Hoe anders zou het geweest zijn, in dien een enkelvoudige inkomstenbelasting was voorgesteld a. de moeilijkheden der splitsing wa ren ontgaan b. de ingewikkelde administratieve rechtsregeling zou niet noodig zijn ge weest c. het rijk had van vele groote ge meenten de belasting slechts behoeven over te nemen en te verbeteren en had zich zoodoende al den thans te maken omslag bespaard d. de gemeenten zouden op de rijks belasting direct opcenten kunnen heffen en waren mitsdien ontslagen van een voor haar veel te moeilijke taak. Enkele optimisten zijn weliswaar van oordeel, dat opcenten heffing op de ver mogens- en bedrijfsbelasting door de ge meenten binnen enkele jaren zal volgen, zoodat de plaatselijke inkomstenbelastin- ken niet te ontkennen waren en even onmiskenbaar bevredigd werden door de meuschelijke verschijning van den kunste naar. Vooral Luitgard, welker verbeelding door Reinwald's mededeeling meer opge wekt was geworden, dau zij zichzelve had willen bekennen, zag den schilder, in wieu zij toch ongetwijfeld den onbekenden dwee- per moest vermoeden, met spanning en welgevallen aan. Als een afgerichte spreeuw hield hij zijne aanspraak woorde lijk, zooals Reinwald hem die ingescherpt had. Elvira glimlachte Ge hebt gelijk, papa zal zulk eene vergissing moelijk erkennen, en ik weet niet, hoe wij het moeten aan leggen, om hem de zaak duidelijk te ma ken. O, dat zal ik wel op me nemen, ver klaarde Luitgard met zelfvertrouwen. Wordt papa onhandelbaar, dan stel ik hem voor, het geld den aimen le geven. Daar vindt u weldadig hart den schoon sten uitweg, mejuffrouw! veroorloofde Paul zich te zeggen, en toen hij bij het over geven van het geld hare vingertoppen aan raakte, was het alsof, niettegenstaande den handschoen, een electrische stroom door zjjn lichaam ging, want de groote blauwe oogen van Luitgard zagen hem aan. als wilden zij tot in zijne ziel doordringen nu echter daalden de oogleden snel, als verschiikt over hunnen koenen blik. Reeds op weg naar haar toe had de schilder, gen spoedig zullen verdwijnen. Wij kun nen dit optimisme echter niet deelen." De schrijver kan zich moeilijk aan de zijde dier optimisten scharen. Dat ook de minister zelf niet aan op- centen-heffing door de gemeenten gelooft blijkt trouwens voldoende u;t art. 17 der bedrijfsbelasting, welk artikel zoo inge richt is, dat zonder ingrijpende wetswij ziging, opcentenheffing totaal onmogeiijk is. De schr. brengt daarna enkele pun ten van de wet ter sprake, o. a. het aanslaan van huiseigenaars, die aan meer dan tien gezinnen woningen verhuren hoewel meestal die eigendommen zóo zwaar belast zijn, dat geen steen den eigenaars toebehoort. Wij geven gaarne toe, dat enkele huis eigenaars niet voldoende door de vermo gensbelasting worden getroffen, maar de ze groote fout van die belasting kan door eene bedrijfsbelasting niet hersteld wor den. Op de wijze, die de minister voor stelt. treft hij velen te zwaar om enkelen niet te licht te treffen. Voorts stelt de minister voor, aflossin gen van schulden van het inkomen te laten aftrekken, voor zoover die aflos singen wegens gemis of te geringe waar de van vermogen slechts uit gedurende het belastingjaar bestaande inkomsten kan geschieden. "Wij vragen 1°. wanneer is het vermogen te ge ring wie moet dat beoordeelen 2°. zal die bepaling er niet toe leiden, dat menigeen, tot fraudeeren gezind, zijn bedrijfskapitaal van anderen zal leenen en de aflossingen daarop, ten laste der interest- of onkostenrekening zal brengen om zijn effectentrommel buiten het be reik van den fiscus te kunnen houden toen hjj nog eenmaal over Reinwald's ont hullingen nadacht, in zichzelf gefluisterd: De meisjes denken ten slotte nog dat ik de bewuste schilder ben Hoe kon Ro bert, ala hij zulks niet meende, zoo be slist zeggen W ees verzekerd dat, als ze thuis zijn; ge ontvangen wordt. Nu werd hem dat vermoeden tot zekerheid. Zijne opdracht was vervuld, hij nam afscheid en spoedde zich naar de woning van den dokter. Ademloos stormde hij de kamer binnen: Robert een stuk papier Hij ontdekte intusscben reeds de schrijfportefeuille van den dokter op diens schrijftafel, plaatste zich op den stoel, die er voor stond, haal de ui1: zijn zakboekje een potlood en zette eenige lijnen op een wit vel papier, alles sneller dan Reinwald vragen kon, wat die geweldige haast beteekende. De dokter trad achter den stoel, om te zien, wat Asmus uitvoerde, daar hield deze reeds het blad in de hoogte en vraagdeHer kent ge ze? Luitga.d! i iep Robert. Waarachtig het gelijkt spiekend! Hoera riep de kunstenaar zegevierend, in olie zal het anders uitvallen Morgen ga ik t i .Aond aan het werk Ze is ver rukkelijk. dat wil zeggen, Luitgard Ze gelooft aan uw sprookje en ik ben de prins uit da' sprookje. Wat? ge gelijkt wel dol? Worjl vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1