lit de Pers. Buitenland. Binnenland. (jemciigd Nieuws. bij bemesting van weilanden, daarop ge- duiende veertien dagen geen vee mag worden gebracht 4» iiat de invoer van den mest niet met rundvee geschiede, enz. De Gazette van Eecloo heeft de kos ten eens uitgerekend welke voor een Belgischen grensboer op zulk eene ver gunning loopen 1° Aanvraag tot vergunning 0.25 2° Leges avoor bemesten 2.10 3° b) voor beweiden 2.10 4® Overkomst van deD Ne- derlandschen veearts tot keuren„1.85 5® Keuren en brandmerken van bet eerste stuk vee 0.60 6® Voor do overige stuks vee 20 a 25 cent 5. Te tarnen 11.90 Afgezien uog van het moeilijke om aan al de in de vergunningen uitgedrukte be palingen te voldoen, komt het nog voor dat de minister op eens al de vergun ningen afschaft, zooais onlangs het geval was. Hierbij zij opgemerkt, dat voor Nederlandscbe landbouwers, die hun vee op Belgisch giondgebied willen laten wei den, dezelfde lieve, met bewoDderens waardige scherpzinnigheid uitgedachte bepalingen gelden. (Slot volgt.) De heer Henry Tindal neemt in de Amst. (D. v. N.) den handschoen op voor den ministei geyffardt. Hij zegt daarin e. a. Het argument dat de minister „zoo tegenvalt omdat h| nh'ts gedaan heeft", keert zich helaas, tegen hen die het ge bruiken. In de laatste deitien jaar is er geen ministei van oorlog geweest, die zooveel in het belang van 's lands ver dediging neeft gedaan, als de heer Seyf fardt. Bovendien stonden de vorige mi nisters jaren lang aan het hoofd van het departement van oorlog, terwijl de heer Seyffardt pas een jaar minister is En ten slotte schrijft hij Tijdens de drie heeren Reuther, Weit zei en Bergansius aan het bestuur waren, zijn 400 millioen gulden besteed voor 's lands defensie, Geen kleinigheid voor- waai En op het oogenblik dat de laatste van hen wegging, was de toestand van dien aard, dat, als toen een oorlog zou zijn uitgebroken en een vyand gehan dekt had zooals hij handelen moet, ge bleken zou" zijn dat al dit geld was weg geworpen en dat bovendien het arbeids vermogen van duizenden Nederlanders nutteloos was verspild Ik heb dit reeds sedeit jareD verkon digd. Ik heette toen een gek, een schreeu wer, of ook wel een eerzuchtige. Thans is het niet alleen mijn gevoelen maai; ook dat van onzen generalen staf, - van dezelfde personen aan het doparle ment van oorlog, die vroeger zoo op mij afgaven en hier wellicht raeê doorgaan, omdat zij thans onwillekeurig gedwongen worden stuk voor stuk alles Le doen wat ik vroeger als noodzakelijk heb aange geven. Ge herinnert u toch wel onder Ber gansius die bespottelijke indeoling dei- militie, dat nutteloos heen en weer ge trek van troepen als er gemobiliseerd moest wordeD. Die onmogelijke regeliug van het spoorwegvervoer, waardoor wij kort na de oorlogsverklaring ons spoor- wegmaterieel in handen speelden van den vijand de beruchte 24 uren het mobiliseeren in de grensplaatsen, enz. enz. In één woord, de mobilisatie en concentratie van ons leger zóo voorbe reid, dat de vijand Amsterdam reeds lang bezet kon hebben voor dat onze troepen op de plaats van hunne bestem ming waren aangekomen. Welnu, onder Seyffardt is in één jaar tijd hieraan veel verbeterd. Het ging niet zonder strijd en wij zijn nog niet waar wij wezen moeten, maar er is veel, zeer veel verbeterd Iedereen die in deze zaken gewerkt beeft (hoeveel zijn er dat in ons land?), weet dat dit alles eunoe melijk veel arbeid kost, te meer daar de menschen, die een minister hierin ter zijde moeten staan, de chef van den staf en anderen ongeschikt zijn voor die zaak. De indeeling der Militie is veranderd, de voorschriften van het spoorwegver voer zijn gewijzigd, de beruchte 24 uren vau de opkomst „met spoed," zijn ver dwei.en en eene betere regeling is hier door aangenomen. Men kan dus zondei overdrijving zeg gen dat Seyffardt veel gedaan heeft en zeker veel meer gearbeid heeft in bt- lang van 's lands verdediging dan zijne drie voorgangers te zamen. De Duitscbe keizer woonde Maandag in de manége der cavaleiiekazeine te Wittenberg het Lutherfestspiel van den heer Herrig bij. Te half zeven vertrok hy weder naar Potsdam. Bij het dejeu ner in het Lutherhaus hield keizer Wil helm een toespraak. „Ik hel" zeide hij „den bokaal op, die den Witten berger hervormer Luther in 1525 bij zijn hu welijk werd geschonken." De keizer gaf daarna een overzicht van hetgeen Wilhelm I en keizer Friedrich deden om de slotkerk te Wittenberg weder te her stellen en ging toen aldus voort „De hernieuwde slotkerk is ons een welsprekend getuigenis van Gods zegen door de Evangelische kerk verspreid Het is onze taak voor het onverminderd behoud van dien zegen te waken. Wy hebben Dinsdag opnieuw belijdenis af gelegd van ons geloof. Vergeten wij niet, dat deze belijdenis ons ook nu nog met de .geheele christenheid verbindt In haar ligt de vredesband, die zich ook uil.'-1rekt tot hetgeen ons van anderen scheidt. „In geloofszaken kan geen dwang be slaan wij Evangelischen bestrijden nie mand om des geloofswille, maar wij hou den vast tot in den dood aan de belij denis van het evangelie. De geest dezer feestveigadering versterkt mij hierin." Ds keizer eindigde vervolgens mei de woorden »Deze bokaal, eens door Lu thers lippen aangeroerd, diene thans om het welzijn te drinken van myn door luchtige gasten, Duitschland's Evange lische vorsten en de regeeringen der Duit- sche vrije steden. Zij leven Het is wellicht niet overbodig hierbij de woorden te herinneren, die de kroon prins Friedrich Wilhelm, de latere kei zer Friediicb, in 1883 sprak toen hy zijn vador bij bei Lutherfeest te Witten berg vertegenwoordigde. Ook hij stelde den protestanten den eisch „Altijd op te komen voor de Evan gelische belijdenis." maar tevens„voor gewetensvrijheid en verdraagzaamheid." Daaraan knoopte bij de volgende opmer king vast „Mogen wij steeds blijven bedenken dat de kracht en het wezen van liet protestantisme niet berusten in den onbui^zamen vorm, maar in het te gelijkertijd levendig en ootmoedig stre ven Daar hel leeren kennen der christe lijke waarheid." He protestaDtsch-oithodoxe conserva tieven in Duitschland hebben met zekere spanning het optreden van keizer Wil helm te Wittenberg afgewacht. Bij de in omloop zijnde geruchten over eene toenadering tusschen hunDe partij en het Centrum en over de aan de Katholieke clerioalen, t.er wille van een eventueelen steun bij de behandeling der legerwet, te verkenen concessiën, ligt het voor de hand, dat de woorden van den keizer, die hier als summits episcopus der Evan gelische kerk optrad, voor hem een bui tengewone beteekenis zouden hebben. Zeer conciliant was de keizer Maan dag zeker nietwel sprak hij over i.en band die verder reikte dan de scheiding, maar het was voor de Katholieken zeker minder aangenaam, dat de monarch voor den ofïicieelen feestdronk opzettelijk den bokaal gebruikte, die aan Luther was geschonken ter gelegenheid van diens huwelijk met de gewezen non Katharina von Bora. „Er zijn twee „Luthers", zoo schreef dezer dagen de Tempt in een ar tikel over do verhouding van den kei zer tot de protestantsche orthodoxie in Duitschland, „Vooreerst de Luther, die, in het eer ste vuur van den worstelstrijd zoover mogelijk ging op den weg der stout moedigheid het is deze Luther op wien de liberalen en de vrienden van den Protestantenverein zich bij voorkeur be roepen. Maar er is ook een Luther die, verstandiger of bekrompener geworden door de verantwoordelijkheid voor de stichting van een kerk, een schrede ach terwaarts deed en de Luthersche ortho doxie iD een onbuigzame formule vast legde dit is de Luther, op wien de pie tisten en de ultra's zich beroepen. Wel ken dier beide mannen zal de keizer wil len eeren Het schijnt ons, dat het antwoord op deze vraag ni6t gemakkelijk te geven is, de keizer heeft klaarblijkelijk de eene fractie niet willen ergeren en de andere niet willen afstooten. De openbare schuld van Europa. De schuld van Frankrijk bedraagt 81 milliarden. Die van eenige andere groote staten zijn aldus verdeeld Rusland 18.028.000.000 frc., Engeland 17.820.000 OHO frc.. Italië 11.131.000.000 frc., Oostenrijk Hongarije 9.288.000.000 frc., Duitschland 8.954.000.000 frc. Een totaal alzoo van 117.112.000.000 frc. aan Europeesche openbare schuld. Ongeloofelijke sommen worden in N. Amerika gedurende den tijd voor elke presidentsverkiezing door beide partijen besteed om stemmen te werven. Tot de inschrijvers van zulk een fonds be hoort O. a. de Carnegie Iron and Steel Manufacturing Companydie voor de ver kiezingscampagne in Indiania reeds 100.000 doll, had ingeschrevendoch daar deze som niet voldoende bleek werd nog een bedrag van 250.000 doll, voor het republikeinsch fonds gegeven. De democraten zonden 350.000 dollars naar Indiana om stemmen te koopen. In het geheel zullen zij een millioen dol lars bij deze campagne besteden voor omkooperijen. Voor de wettige ODkosten wordt voor elk der beide partijen een gelijk bedrag geraamd. De republikeinen wibr financiën te wenschen overlieten kregen hulp van de Manufacturers Club te Philadelphia, die 2.000.000 doll, bijeen bracht, welke nu in het bezit van het republikeinsch comité zijn. In de Dinsdagavond gehouden zitting der Staten onzer provincie waren 40 le den tegenwoordig. Beëedigd en loege laten werden de heeren Van dei Lek de Clercq en De Casembroot. De voorzitter herdacht het overleden lid, den heer Wagbto van Tholen. Naar de afdeelingen werd verzonden een voorstel tot oprichting van een wa terschap de Damespolder en tot vaststel ling.van een ïeglement voor dat water schap. Er was ingekomen een verzoekschrift van den hoogwelgeb. heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, waarbij hij als directeur van de coöperatieve stooinzui- velfabriek te Hontenisse vrijdom vraagl van tol voor melk, vervoerd van en naar de fabriek te Kloosterzande. Dit verzoek wordt eveneens naar de atdeelingen verzonden. Bij de splitsing der atdeelingen is bij loting bepaald, dat o. a. tot de eerste afdeeling zullen bebooren de heeren De Bats, Hammacher en Waesberghe Jans- sens, tot de tweede de heeren Van Dein- se Moerdijk en Fruytier en tot de derde de heeren Ysebaert, Hennequin, VaD Rompu, De Smidt, Moes en Thomaes, benevens de heer Van der Bilt als ge deputeerd lid. De volgende bijeenkomst werd bepaald op hedenochtend 10 ure. - Aan den luitenant generaal graaf Du Monceau, adjudant-genei aal, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningiu, is opgedragen H. M. de Koningin Regentes iD buitengewone zending te vertegen woordigen bij gelegenheid der plechtige teraardebestelling van wijlen H. M. de Koningin weduwe van Wurtemberg. De ceremoniemeester maakt, bij afwezigheid van den opper ceremonie meester, bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Ko ningin regentes, den rouw heeft aange nomen voor den tyd van vier weken, waarvan de eerste week middelbaren en de drie daaropvolgende weken lichten rouw, wegens het overlijden van H. M, de koningin weduwe Olga van Wurtem berg. (Sut.) - Op 31 Oct. 11. heeft te Brussel de onderteekening plaats gehad eener con 'ventie met Belgie tot regeling der toe lating van de wederzijdsche behoeftige onderdanen, in het andere land verblij vende, tot het kosteloos procedeeren in dat land met ontheffing der verplichting tot het stellen van zekerheid. AXEL, den i Xovcmber 1892. Heden slaagden te Middelburg voor de vrije- en ordeoefeningen, de heeren P. van Vliet, hoofd der bijzondere school alhier en J. C. Boot, idem te Zaamslag. Hulst. In den nacht van Woensdag op Donderdag is, in het huis bewoond door F. C. koopman en herbergier alhier ingebroken. De dief of dieven hebben de deur der woning met een valechen sleutel weten open te doen en zich meester gemaakt van een zakhorloge en een régulateur, daaina zijn zij op do slaapkamer van F. C, gekomen en aldaar uit de zak van de schort zijner vrouw 75 ets. ont vreemd en het daar aanwezige nacht licht uitgedoofd, en vervolgens een flesch brandewijn op de tafel gezeteen kistje sigaren dat men op de achterplaats vond hebben zij zeker vergeten mede te ne men. Wellicht zijn de indringers er op uit gekomen om den buit te vinden hetgeen hen is mislukt. - De postbode L A. Liebers te Bier vliet wordt, met ingang van 16 Nov. a. s., verplaatst naar Terneuzen, en belast met den dienst van Ter Neuzen naar Zoute Spui. - Bij de te Middelburg gehouden ex amens voor de acte der vrije- en orde oefeningen, zijn o. m. geslaagd de heeren J. C. Vroegop, J. J.van Doeselaar enJ. de Groot allen te Ter Neuzen, F. Boon te Zaamslag, G. H. Stroeken te Stop peldijk, F. Beun te Aardenburg en E. J. Arlman te Sluis. - Met ingang van 1 November zijn bij de administratie der directe belastingen enz. bevorderd tot kommies der 2e klasse M. J. C. Lurkus, kommies 3e kl. te Oost burg, en tot kommies der 3e kl. de kom miezen der 4e kl. P. F. Leenknegt te Sas van Gent en A. P. M. Mey te Koe wacht. Deze week werd te Philippine ongeveer 60 kg. vleesch ingevoerd, ten einde het zelve aldaar ten verkoop aan te bieden. Het vleesch, afkomstig van een te Zaam slag uit nood geslachten stier, werd voor de consumptie ongeschikt verklaard en onder politietoezicht aan den schoot dei- aarde toevertrouwd. In de Weerdjesstraat te Arnhem kwam Zondagnacht, een vrouw die zich her haaldelijk aan dronkenschap schuldig maakte, weder zwaar beschonken thuis en kreeg in dien toestand twist met haar man. Er ontstond een vechtpartij en de vrouw bekwam een flink pak slaag. Den volgenden dag werd zij door de bu ren, in zittende houding dood op een stoel gevonden, terwijl haar lichaam met blauwe plekken overdeki was. Daar men vermoedt, dat de man niet geheel onkuDdig is van de oorzaak van den dood, is hij voorloopig in hechtenis genomen. Te Scheveningen zijn weder twee gevallen van cholera voorgekomen. Een kiDd is reeds overleden en eene vrouw stervende.

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2