125 Kanadaboomen, 341ste Staatslotarij. Verkoop Steenpuin. Openbare Verkooping. Ingezonden. Landbouw. Advertentien. Openbare Verhooping. |8qDrill; OLTM A NS OLTMANS Een Woonhuis en Erf, Koerende Goederen, «F. DIELEMAN te Axel,;; I Zeenwsclie Brandwaarborg-Maatschappij ij ZI E RI K Z E E Roerende en Onroerende Goederen {j SoIlo onmaali afstand vaD meergenoemd café v. W., dood werd gevonden Het lijk lag met boven 't hoofd uitge strekte armen terwijl jas en vest van de broek opgetrokken waren. Dit, zoo mede een spoor, dat, van de ligplaats des lijks naar de herberg v. W. leidde, wees duidelijk heen op 't vermoeden, dat Erven uit die herberg was gesleept. De caféhouder v. W. en zijn knecht p. L., als getuigen gehoord, gaven geen voldoende ophelderingen over het ver blijf van Erven in de woning des eer sten. De knecht verklaarde, dat Eiven de woning had verlaten, terwijl v. W. getuigde hem op straat te hebben ge sleept, uit vrees dat hij in zijn woning zou zijn gestorven. Beide getuigen werden voorloopig in arrest gehouden, terwijl de politie intus- schen van het voorgevallene kennis gaf aan de justitie te Maastricht. Deze kwam een onderzoek instellen. Het lijk werd gerechtelijk geschouwd en geopend. Geen enkel letsel of kenteeken van ge weldpleging of' beroerte werd gevonden. Erven bleek zelfs van een zeldzaam ge zond en krachtig gestel te zijn geweest Wel vond men om den mond een rood vocbt, doch in mond noch neus was ee- nig spoor van bloed noch een wonde te ontdekken. De justitie denkt aan ver giftiging. Zij namen die deelen van het lichaam mede uit welke een vergiftiging zou kunnen vastgesteld worden inge wanden en de gekleurde lip. Ook wer den ten huize van v. W. een half do zijn fieschjes met kleurstoffen in beslag genomen. Nog een ander feit verzwaart zeer het vermoeden dat hier aan misdaad moet gedacht worden. Op het lijk van Erven werd namelijk maar 9 cent gevonden, terwijl hij slechts voor omtrent 4 a 5 gulden bij v. W. zou verteerd hebben. Bij den gearresteerde P. L werd een biijet van 25 en een van 10 gld. gevon den. Hy zegt evenwel, dat bij zijn laat ste pensioens-betaling te hebben ontvan gen deze verklaring wordt bevestigd. Er zal evenwel een onderzoek naar de num mers dor biljetten ingesteld worden. Het schijnt, dat misbruik van drank ook hier weer voor goed deel de schuld van bet voorgevallene is. Erven betaalde ten huize van v. W. o. a. twee flesschen wijn. De geai esteerden v. W. en L. werden gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Velen schijnt het onbekend te zijn dat het aanhechten van postzegels op aangeteekende brieven dikwerf niet oor deelkundig geschiedt; wanneer men na- melyk eenige postzegels aaneengesloten op het couvert plakt, ontstaat hierdoor de gelegenheid om behendig eene ope ning in de briefomslag te maken en pa pier van waarde te ontvreemden, zon der dat het tijdig ontdekt wordt. Daar om moet met tusschen de postzegels onderling eene open ruimte, minstens ter halve breedte daarvan, laten. Dit is noodig gebleken en de post admini stratie verlangt het terecht. Het Stoomschip City of Hamburg j geraakte Vrijdagochtend door den lagen waterstand in de Noorderhaven nabij Rotterdam aan den grond, doch het ge lukte door het werken met de schroef kort daarna weder vlot te komen. Door deze werking ontstond er eene sterke I deining, waardoor eenige in de nabijheid liggende tjalken en Hagenaars rond i zwaaiden en een daarvan eene schade van omstreeks ƒ200 beliep. Het vaar- j tuig, dat schade bekwam, zou juist Za terdag wegsleepen, doch moet thans, om te repareeren, hier blijven liggen. Men I is voornemens schadevergoeding te vra gen. Zekere Terfehn, gezagvoerder van een Duitsch scheepje, die vroeger te Makkum een kloppartij had meegemaakt I en deswege bij verstek tot veeitien da> gen gevangenisstraf werd veroordeeld liep te Harlingen binnen met zyn vaar tuig de Anna. Zoolang hij aan boord bleef, kon de politie geen beslag op zijn persoon leggen, daar hij dan op Duitsch gebied was, eu hij weid dau ook ge waarschuwd, niet aan land te komen. Gereed liggende tot vertrek, maar vi jj beschonken vergat hij dezen raad, en werd ingerekendom te Leeuwarden zijne schuld bij de justitie te kwijten, zijn schip houdt veertien dagen vacantie. - Het mond en klauwzeer is onder het vee van den landbouwer A. J. te Lunteren uitgebroken. 8 stuks zijn aan getast. Militairen zijn aangevraagd. In een Duitsch dorpje was na af loop van een begrafenisplechtigheid de geheele stoet treurenden met den school meester aan 't hoofd naar een herberg gegaan om daar het leed te verzetteD door een goed maal. De onderwijzer had zijn hoogen zijden hoed, het symbool der deftige geleerd heid waartegen heel het dorp vol op rechte bewondering opzag, want de man was tamelijk lang naast zich op de bank gezet, vol zorg voor het fraaie familiestuk. Onder het maal kwam het gesprek op Columbus en vandaar al spoe dig op diens beroemd ei, Nadat er lang over de eieren gesproken was 6n de goe de hoedanigheden van deze kostelijke gave des hoens, zeide een loos boertje dat hij wel 45 eieren in den hoed van den schoolmeester zou kunnen stoppen. De onderwijzer bestreed dit onder wijzers bestrijden gewoonlijk de bewe ring van een „nietgeleerde" - en er werd gewed dat, zoo 't boertje het niet klaarspeelde, meesterde eieren zou mo gen houden Vijf en-dertig eieren werden in den hoed gelegd doch toen was deze vol, zoo vol als 't hoofd dat hij gewoonlijk dekte. De aanwezigen wenschlen den schoolmeester reeds succès, toen het boertje doodbedaard de eieren in malkaar drukte en er met een sluw lachje op 't gelaat, nog tien bijvoegde. Het waardige dorpshoofd keek leelijk op zijn neus, daarna nog leelijker in zijn bestruisden hoed en heeft zich vass voor genomen. nooit meer in de contramine te zijn. Indien bij waarlijk woord houdt, en 't middel dus doeltreffend blijkt, zou men menig ander leider der jeugd zoo'n bestruisden hoed toowenschen. Ingezondm Stukken worden in geen geval teruggezonden. Dat de dieren door het hek waren gegaan scheen bjj u voor de hand te liggen hieraan ziet men de spreuk weder om bewaarheid dat schijn bedriegt, waar op ik u aanraad in 't vei volg beter van de waarheid te overtuigen alvorens gij dergelijke berichten aan een publiek blad toe vertrouwt zoo ziet men tevens nog een andere spreuk bewaarheid dat wie veel zegt veel moet verantwoorden. Mijnheer X als het waarlijk gemeend was van u, mij als eigenaar van het vee in mijn eigen belang opmerkzaam te maken dan wil ik u uwe voorbarige en ondoordacnte mededeeling gaarne ver geven, echter met verzoek om in 't ver volg van dergelijke vriendschapsbewijzen verschoond te blijven. Mijnheer de Redacteur na u de verzeke- ing te hebben gegeven niet meer te zullen antwoorden op het geschrijf van iemand die in het duister zijns naastens handel en levenswijze zit te critiseeren en zijn naam verbergt achter eene X, dank ik u voor de verleende plaatsruimte en blijf hoogachtend uw dienaar PH. J. VAN DIXHOORN. Te Serooskerke heeft de heer Swier stra uit Scharnegoutum gesproken over fabriekmatige zuivelbereiding. De heer S. gaf de voorkeur aan coöperatie boven levering van melk aan den fabrikant. Groote fabrieken werken het voordeeligst, maar eene naamlooze vennootschap met kleine aandeelen kan ook goede winsten geven. Zooals het meer gaat, schitterden de meeste belanghebbenden door afwe zigheid. Veel menscheD willen wel alles weten, maar 't is hun te veel moeite om te komen luisteren als er iets ge wichtigs besproken wordt. Voor het aanleggen van proefvelden Zeeland in 1892/93 is de afdeeling Hulst aangewezen voor winteraardappelen en vijf soorten aardappelen, de afdeeling Oostburg voor Probstheier haver en in- landscbe haver, onbovriesbare, Californi- sche,- Challenhe- en white moedstarwe. Acht bemestings- en cultuurproeven zullen genomen worden, terwijl eene af deeling eene bemestings, en eene andere een culluurproef neemt. Axel, November 1892. Mijnheer de Redacteur Gelieve mij nog eenmaal een plaatsje te willen inruimen in uw geacht blad. Die mijnheer X schijnt hier wel vreemd te wezen, en tevens bizonder belust op een bedankje, aangezien hij het werk van den beer stationchef uit diens han den schijnt te willen overnemen door zijn inmenging in 's mans zaak, wat ik volstrekt niet noodig acht, daar die man zich jegens mij uitstekend van zijn plicht heelt gekweten ja zich zelf broederlijk heeft betoont, door het mij persoonlijk mede te deelen en het niet aan degroo te klok te hangen om alzoo voor het oog van het publiek als waarschuwen de Engel te schijnen. Wat dien spot betreft kan mijnheer X volkomen gerust zijn dat het niet mijne bedoeling is met dergelijke onge lukken den spot te drijven, maar dat ik hem wel degelijk een persoon zoude kun nen aanwijzen wiens beide oogen bijna geheel verloren waren tengevolge van genoemde ziekte, misschien koester ik meer eerbied voor dergelijke dingen, als iemand die met een schijnheilige zede preek en een reeks van zalvende woor den, zich met eens anders aardsche en geestelijke dingen bemoeit. Mijnheer X, u heeft uw stukje getiteld met de spreuk ondank is 's werelds loon dat is hier op dit benedenrond maar al te dikwijls het geval, evenwel, mijnheer X moet gij geen koren verwachten op een stuk grond waar niets dan onkruid is gezaaid. Nu er toch een spreuk berde is gebracht moet ik u mijnheer X ook nog aan een paar spreuken her inneren. De Notaris P. Bregma ns, te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuui van den CATHARINA POLDER, op Dinsdag den 32 November 1892, des vom middags 11 ure, verkoopen ~"|fr geschikt voor klom pen ma- Jkerswerk, staande op den dijk: van den Catbarina pol »der, gemeente Boschkapelle tegen de hofstede bewoond door Wm Schkkle Jz. aldaar- Te vergaderen op voormelden dijk. Te bekomen voor de 341ste Staatsloterij, bij den Debitant J. K. VINK te Axel. De Trekking begint op Haandag 14 November a. s. In alle Boekwinkels is de inteekening opengesteld op 8e Druk met 70« Oorspronkelijke illu stration, naar teokening van JAN DE JONG. compleet in 55 h 60 Afleveiiugen, ad. slechts 10 Cents. Vraag uwen Boekhandelaar Prospectus en le Aflevering, die mag worden opengesneden ter inzage. EJsch vooral den 8en Druk met 700 Platen, uitgaaf van I). BOLLE te Rotterdam. Bij inschrijving te koop 50 hoopen of 43,8 M3. li LINK EB PI IN, liggende aan den Provincialen weg Ter Neuzen Axel. Biljetten in te zenden vóór of op 5 No vember 1892 aan den heer S1BMACHER ZIJNEN, ingenieur van den Prov. Wa terstaat Ter Neuzen, bij wien, evenals bij den opzichter EIJKE aldaar, inlich tingen zijn te verkrijgen. De Notaris P. Drogmans, te Axel, zal ten verzoeke van de Erven LEENDERT BAKKER en CLARA MEEUSEN en na verleende Rechterlijke machtigiog, in na gemeld woonhuis, op Zaterdag IS Novem ber 189S, des namiddags 3 ure, verkoopec op den Reuzen hoek, gemeente Zaa in slag, kadastraal bekend in sectie D nummer 723, groot 2 aren 40 cen tiaren. Te aanvaarden by de betaling. Dadelijk daarna aan voormeld huisde daarin aanwezige als: Kabinet, 1 Kastje, Tafels, Kastklok, 8 Stoelen, Spiegels, Lamp, Kachel, Glas 1 Geleierd-, Aarde-, Blik- en lQ§^ Ijzerwerk, Haard Wasch-, Keuken en Schuurgerief, Kruiwagen, Spek- kuipen, Varkensbak, enz. enz. verzekert als Agent der I GEVESTIGD TE ïjj I tegen eene VASTE PREMIE of |j B onderling naar begeerte der |g deelnemers. 3eS5«&!S5$S®f£V)3>«^"rEhS0S«s31'Sl!eS®ei3i Superlr Vernis-Enanrelverf bussen van 30 en 60 cents, vrij van de onaangename Bi|ioliulucht, mag met den SCHOONMAAK in geen huisgezin ontbreken verkrijgbaar bij alle solide Heeren drogisten en verf- verkoopers in Nederland op dorpen bij Heeren Schilders. Men neme proef met Vernis Ena mel en met lti|iolin doch men ge- bruike HET BESTE. Heeren Dépothouders te Axel: H. HOEBE, F. DEIJ Lz., JOH. SM1ES, J. K. VINK, te Sas van GentIj. DE PAUW—Wouters, L. L. C. DE PAUW-Meijer, te ZaamslagWed. D. RIEMENS, te Hulst: de Erven J. BORGSTIJN.

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 3