Buitenland. Uit de Pers. Binnenland. (lemcngd Nieuws. vend aan de Engelsche markt te bren gen In een volgend opstel hopen we de Belgische sluiting eu her. mond- en klauw zeer te bespreken. Wordt vervolgd). De kieswetten. De Prov. Dr. en Ass. Crt. wijst er op, dat de voordrachten van den minister Tak niet met geestdrift zijn ontvangen en de bedenkingen zijn gericht tegen hetgeen de minister als „kenteekenen van geschiktheid en maat schappelyken weistand aanneemt, vooral wnt de laatste betreft: het in eigen onderhoud voorzien, daaruit blijkende, dat men geen bedoeling heelt genoten „Tusschen het eigen onderhoud en den maatschappelijken welstand ligt nog een breede weg. „Op zichzelf is het voorzien in eigen onderhoud nog geen teeken van maat schappelijken welstand. „Zal men een bedelaar, die leeft van aalmoezen en daardoor soms mee: ont vangt dan een bedeeld© van het arm- of weldadigheidsbesluur, kunnen aanmerken als iemand, die ia eigen onderhoud voor ziet „En geldt hetzelfde niet ten aanzien van den landloopex „Toch moeten zij volgens de wet tot de stembus worden toegelaten, want zij ontvangen geen bedeeling in den zin, welke het vooistel daaraan toekent. »Hierin nu, 't valt niet te ontkennen ligt eeD wondeplek van de overigens op een breed beginsel gebouwde regeling. „Bedoelde personen geven geen uit- drukKing aan de gpdachte van geldelijke onafhankelijkheid, welke den kiezer in staat stelt om naar eigen inzicht ziine stern uit te biengen. „Hieruit volgt, dat de wetgever als nog zou höbberi te omschrijveu, wat on der eigen onderhoud moet worden ver staan. Immers op zich zelf geelt het bezit van een eigen bestaan wel dege lijk het begrip \an een zekere mate van maatschappelijken welstand terug. „Werd er niet aan vastgehouden, dui zenden zouden verstoken blijven van bet burgerrecht „De ontwerper, die wars is van te rugkeer tot het stelsel van belastingaan slag, heeft dan ook te recht aan dit kei'teeken vastgehouden. Hij is alleen wat te ver gegaan in de opvatting van de geduchte van eigen onderhoud en nu is het de vraag of hy daarbij zal blijven volharden, dan wel zoeken naar eeue omschrijving, die aan de bezwaren tegemoet komt „Het zou diep te bejammeren zijn in dien dit werk schipbreuk leed op de verdeeldheid der staatkundige partij, op wie thans alle hoop der natie is gevestigd ter verkrijging eener duurzame kiesrecht regeling. die de geleidelijke ontwikkeling onzer staatsinstellingen kan bevorderen en allen die belang hebben bij en belang stellen in de maatschappelijke orde en in de gelegenheid stelt, een vertegen woordiging te kiezen die een zuivere afspiegeling zal zijn vun den geest des volks. „Zeker is 't, dat men er zonder weden zijdsche concessiën niet zal komen. „Waar de tegenwoordige Kamer alle- zins de gelegenheid heeft om de voorstel len nauwkeurig te ondeizoeken, mag men aannemen, dat 't aan andere, wellicht betere denkbeelden niet zal ontbreken. „Ja, misschien schuilen eronder onze Volksvertegenwoordigers nog wel hoofden di© een stelsel, dat met dezelfde hoeveel heid een andere, betere boedanigheid van kiezers geeft uitdeuken, „Het gemeen overleg zal ook hier vruch ten kunnen dragen. „Het is toch niet aan te nemen, dat de Regeering haar voordracht zal te- schouwen als het eeiste en laatste bod. „En daarom mag aan hen, die deze regeling zoo gaarne wet zagen wonIen, vooralsnog worden toegeroepenEnde deeeepereert niet Het Duitsche keizerlijke echtpaar schijnt niet veel overleg te hebben by het gebiuik van het aardscbe slijk. Naar de World mededeelt is het niet algemeen bekend, dat de Duitsche keizerin, ondanks haar veie uitmuntende eigenschappen, zeer verkwistend is en aanzienlijke som men schuldig is aan Berlijnsche handels firma's, een firma alleen heeft een schuld vordering van 800.000 mark tegen H. M. De keizerin draagt nooit een japon, een mantel of een hoed voor de tweede maal in het publiek en alles wat zij koopt is van de beste kwaliteit. Deze verkwisting baart te grooter verbazing als mer. bedenkt, hoe eenvoudig hare omgeving was voor zy met prins Wilhelm van Pruisen huwde en ook nog na haar huwelijk toen haar gemaal den troon be steeg. Ook de keizer moet diep in de schul den st6ken, ondanks het niet onaardige cadeau van anderhalf millioeD mark, dat hij in dit voorjaar van zijne moeder, keizerin Frederik ontving. Z. M. heeft nu voor zijn rekening genomen het groot ste bedrag der onkosten voor de Lutber- feesten te Wittenberg, die gisteren met groote praal gevierd zijn. Ongelukkig heeft de keizer niet "net minste begrip van de waarde van bet geld en werpt er links en rechts mede, tot groote ont steltenis van zijne loyale onderdanen. Zaterdagavond 5 uur is de kleine prin ses met grooten luister gedoopt. De drie oudste zonen des keizers krij gen een opvoeding, die men voorbeeldig kan noemen. lederen «lag, 's zomers zoo wel als 's winters, staan zij om 7 uur op en gebruiken om kwart voor achten het eerste ontbijt, dat alleen uit thee en ge bak bestaat ennietlanger dan een kwartier duurt Precies om acht uur teginnen de lessen, zoowel de kroonprins als prins Frits en Adalbert hebben over het alge gemeen ieder afzonderlijke lessen. Som mige uren echter ontvangen de kroon prins en prins Frits gemeenschappelijk ondei wijs De pauzen en vrije uren tusschen de voormiddaglessen worden door bezigheid in den speeltuin ingenomen, naast den rechter Vleugel van het nieuwe paleis er worden gymnastische oefeningen ge houden, met don bal gespeeld, gegraven en dergelijke dingen meer. Om kwart voor tienen wordt het tweede ontbijt gebruikt, dat uit broodjes met vleesch, rooden wijn en mineraalwater bestaat. Na dit tweede ontbiit beginnen de lessen weder voor een korten tijd, waarop on middellijk de rijlessen beginnen, die bij slecht weder in de daarvoor opgerichte rijbaan, by goed weder in de openlucht gahouden worden. De kioonprinsberijdt sedert kort zjjn schimmel Abdul, dien hij op zijn verjaardag van den keizer ca deau gek legen heeft. Menigmaal volgt op de rijles een wandelrit in de om streken van het nieuwe paleis onder be geleiding van den militairen gouverneur. De prinsen Frits en Adalbert vergezellen hierbij den kroonprins op hunne ponies In plaats van dezen wandelrit wordt er ook menigmaal een toertje met de pony cart ondernomen, waarbij de kroonprins de leidsels houdt. Depony-cart, een panier, wordt door een pony-schimmel, geheel met zilveren schellen behangen, Zeehond genaamd, getrokken. Het mid dagmaal gebruiken de prinsen om kwart over éénen, öf met den militairen öf met den civielen gouverneur. Het bestaat uit soep, viscb, een vleesch, groenten, aardappelen, een zoete schotel, boter, kaas en vruchten. Daarbij wordt weder roode wijn en mineraalwater gedronken Tegen half drie begeven de prinsen zich naar het park om te spelen. Bijna da- gelijk» kan men den kroonprins tegen dezen tijd op zijn driewiel zien rijden, dat hij eveneens op zijn verjaardag van den keizer cadeau gekregen heeft. Tot speelkameraad hebben de prinsen een jonge ree. die zij nog zeer jong in het kreupelhout van den Drachenberg, ook bij het nieuwe paleis gevangen hebben. Het diertje dat thans ongeveer een half jaar oud is en met de melkflesch grootgebracht werd, volgt hen op den roep „Hans" als een hond en eet uit de hand, het liefst suiker. Zoolang de kei- zer en de keizerin in het marmeren paleis woonden, reden of wandelden de prinsen tegen 4 uur van het nieuwe paleis daar heen om de ouders en de jongere broe ders te bezoeken, Nadat "zij daar wat melk en gebak gebruikt hadden, reden ze tegen 6 uur naar het nieuwe paleis terug om het avondeten, dat beurtelings uit warme en koude spyzen bestaat, te gebruiken. Tot half acht stoeien de prinsen nog wat met elkander, Demen een bad en begeven zich dau om 8 uur naar bed. De beer Jan van Rijswijck is door zijne collega's van den gemeenteraad met algemeene stemmen aangeduid, om den opvolger van den hoer Leopold de Wael te zijn. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft goedgevonden te bepalen, dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1893 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk der maten en ge wichten de letter d in den gewonen schrijfvoi m bij den ijk en herijk van gasmeters de koninklykb kroon. (Stct.) Zaterdag is te 's Gravenhage over leden de heer mr. J. Snijder, oud-lid dei- Provinciale Staten van ZeelaDd en oud burgemeester der gemeente Veere. AXEL, den 1 November 1892. Zaterdag had door het Algemeen bur gerlijk Armbestuur alhier de aanbeste steding plaats van 10,000 KG. Ruhrko- len, waarvoor werd ingeschreven door Joh. Smies voor ƒ8,70, C. v. d. Broeke voor 8,68, wed. L. Rolff voor 8,49, J. Bareman voor 8,40, A. Schieman voor 8,39 en M. Loof voor 8.34 per 1000 KG. Voor de Kleederen werd ingeschreven door de wed. H. Harinok voor ƒ87,50 en J. K. Vink voor 87,49. Aan de laagste inschrijvers is de le vering toegewezen. - Bij de gisteren te Middelburg ge houden examens voor de acte vrije- en ordeoefeningen zijn o. m. geslaagd de heeren J. J. van Deeselaar te Hoek, A. Pb. Plasschaert te Clinge, P. L. Los te Ter Neuzen en G. Scheper te Eede (Z). - De eerste trein, die Zondag van Ter Neuzen naar Gent vertrok - zoo schi yft men uit Terneuzen aan de M. Ct. had bij het station Selzaete een paar uur vertraging door een spoorwegongeluk, dat bij de aankomst voorviel. De tiein van Eecloo, die op een andere rail in het station stilstond, werd aan gereden door den trein, die uit Wachte- beke het station binnenreed. Menschen levens zijn niet te betreuren, maar alle passagiers (beiden waren personentrei nen) zijn min of meer gekwetstsom mige zelfs ernstig. Na gemeld opont houd kon de trein van Terneuzen met gebroken ruiten haar reis vervolgen. Den geheelen Zondag en den daaropvolgenden nacht heeft men aan den weg gewerkt, ten einde vertraging te voorkomen. Zaterdag voormiddag omstreeks half elf ure had in het gebouw der landsdrukke- ry te "s Gravenhage een vreeselijk onge luk plaats. De ruim 70 jarige loodgieters knecht L., beboorende tot de werklieden der landsgebouwen, en die dien ochtend in de dakgoot van het drukkerij gebouw eenig werk verrichtte, viel van het dak door de lantaarn van de zetterij en kwam m die werkplaats terecht. Bij den val door de glazen bekapping werd de onge lukkige zwaar gewond, en kort na den val gaf de man, die gedurende een reeks van jaren hot land trouw en oppassend gediend heeft, den geest. De inmiddels uit hei hospitaal toegesnelde doctoren konden slechts den dood consiateeren. Dit ongeval bracht hevige ontsteltenis te weeg onder bet personeel der drukke- rü- Het lijk is naar s mans woning op het Binnenhof overgebracht. - Aan boord van de stoomboot Romu. lusvan Montros© te Harlingen binnen om mosselen en andere lading in te ne men, is door de komraiezen eeue belang, ryke hoeveelheid suiker en pepermunt aangehouden, waarvan de invoer niet was aangegeven. Uit het Oldambt schim ft men aan de N. R. Ct. Bij gelegenheid der loting voor de na tionale militie kwamen uit Finsterwolde en Beerta veie iotelingen met roode lin ten om de petten, roode sjerpen om en voor de petten het opschrift: „slachtoffere van de bloedwet". De autoriteiten deden of zij niets merkten en lieten de jongens stil begaan. - Toen de jongelingen uit Nieuw- Beerta Dinsdag jl. van de loting voor den militairen dieDst terugkeerden, werden zij in eene kioeg te Drieberg opgewacht door eenige vrienden. Een derlaatsten een boerenknecht, wonende op den Stads^ polder en genaamd G. Stubbe, ging zich zoo in jenever te buiten, dat hij naar huis terugkeerende in eene sloot geraak te en doornat werd. Hierna werd hij door zijne vrienden deels naar huis ge- dragen, deels gesleept en eindelijk inde schuur op stroo gelegd, bedekt door oe nige zakken. De volgenden morgen was hij dood. Toen de postbode Osnabrugge van Scherpzeel met zijne brieven en pakket ten van den laatsten trein huiswaarts keerde, werd hij even voorbij het station door een kar aangereden, waarvan het lemoen in den riem, waaraan de pakket ten bevestigd zijn, vastraakte, zoodat hij een eindweegs meegesleept werd. Door het breken van de gesp kwam hjj te vallen en ging de kar over zijn schouder die daardoor ontwricht werd. De trouwe postbode moest per rijtuig naar huis worden gebracht. De politie doet onder zoek. - De Nederlander Frederik Schultz is thans t© Londen wegens diefstal en oplichterij tot zes jaren dwangarbeid veroordeeld. Hij maakte er zijn werk van gemeubelde kamers te huren en daar dan te stelen wat hij kon meester wor den. Hij was vroeger ook al eens in Engeland gevonnist en na afloop van zijn straftijd door eene vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen naar Rotterdam teruggezonden. Maqr in Rotterdam maakte hij zich ook aan dief stal schuldig en kreeg daar 6 maanden gevangenisstraf, na afloop waarvan hij naar Londen terugkeerde. Hy verliet zijn land ten bate van zijn land, zeide de rechter. Moord te Heerlen. Omtrent de raadselachtige oorzaak van den dood van Peter Erven lompen handelaar te Klimmen, wordt gemeld, dat P. E. na 60 te hebben ontvangen bij den heer Bloemgarten te Geer voor ge leverde lompen, eerst in een herberg te Palemig, daarna te Heerlen in café P. zijn intrek nam. Hier bleef hij nog langen tyd zitten en dronk eenige glazen bier. Ter beta ling wisselde hij een biljet van 25 en ontving onder meer terug een muntje Xan 1P" Niet ver van middernacht ver liet hy 't café D. en sloeg den weg na^r huis in. Met Erven waren gelijktijdig in 't café D. aanwezig de caféhouder en huis schilder v. W. en diens knecht P L. gepensioneerd Oost-Indisch militair. Dezen vei lieten later 't café en troffen Erven aan in de Geleenstraat, niet ver van 't stadhuis. Samen gingen ze nu naar 't café van voornoemden v. W., aan 't einde der Geleenstraat, gelegen. Wat hier in den tijd, tusscheD 't binnentreden van Erven en zijn dood is voorgevallen, daarover verkeert men alsnog in 't on zekere en loopt thans 't onderzoek der justitie. Een feit is, dat Erven kort voor 5 uur nabij den stoom molen van den heer Max Roosen, op ettelijke meters

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2