No. 654. Zaterdag 29 October 1892. 8e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e n wsc h - V I a a n d e r e n. F. DIELEMAN, AXEL. Uit de Pers. 7. feuilleton. HET PORTRET. Buitenhuid. AXELSCHE COLIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Standaard maakt nog eenige kant- teekingen op de kieswetten Lezen en schrijven, zegt het blad, zijn twee for- meele kundigheden, die dus op zich zelf nooit als politieke geschiktheid kunnen gelden. Maar, blinden enz. nog buiten rekening gelaten, het is toch een bekend feit dat er onder de mannen van 60 a 70 jaar velen zijn die in hun jeugd geen behoorlijk onderricht in lezen en schrij ven ontvingen en dat er onder de man nen van 40 jaren en daarboven met weinigen zijn, die het geleerde weer ver geten zijn. Door deze bepaling zullen dus ver scheiden tegenwoordige kiezers onge schikt worden verklaard, en zullen bo vendien de minst geschikten een over wicht krijgen boven de meergeschikten De jongere mannen imtneis kunnen aan den eisch voldoen, terwijl de meer er varen oudere lieden vaak zullen zijn uit gesloten. Deze bepaling kan verder nog aanleiding geven tot knoeierij, daar toch uitgemaakt dient te worden of de aspi rant keizer voldoende haalt. Wil dus de minister zijn denkbeeld handhaven, dan dienden o. i. althans de ze verbeteringen aangebracht, dat lo die nu kiezer is, het blijft2o. dat voor ze kere periode vrijstelling van deze bepa ling werd gegeven aan de mannen van oud6r leeftijden 3o. dat het proefstuk op geheel andere wijze geleverd werd. Zelfs kon dit laatste misschein op hoogst eenvoudige wijze toegaan, indien men de kiezers, die ter stembus opkwa men, hun naam en voornaam voluit op een presentielijst liet schrijven met ver melding van hun woonplaats en beroep. Het bewijs, dat de kiezer lezen kan, kon dan blijken uit de invulling van het kiesbiljet. Immers om aan te schrappen moet hij op de candidatenlijst zelf den naam opzoeken van zijn candidaat. Men zou verder aan elke Kiesvereeni ging het recht kunnen geven om een afgevaardigde hij bet stembureel te plaat sen. De Standaard, vervolgens de verhouding tot het huismanskiesrecht besprekende, zegt: Het stelsel van Huismanskiesrecht eischt, dat er in de Grondwet geschreven woide: De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de in gezetenen, tevens Nederlanders, die hoofd van een eigen gezin zijn, of daarmeê door de wet werden gelijk gesteld. Enz. Eerst als dat in de Grondwet stond, hadden we Huismanskiesrecht. En wie ook minister zij, Tak ofLohman. zoolang de Grondwet blijft zoo als ze is, zou zelfs geen voorstel tot invoering van principieel Huismanskiesrecht mogen wor den ingediend. Alleen had men het staan aan het hoofd van een gezin als „kenteeken van welstand en geschiktheid kunnen aan nemen. Dat was echter van dit kabi net niet te verwachten. De principieels strijd om huismanskiesrecht had in 1887 dienen te worden gestreden, thans nu bet revolutionaire beginsel in de grond wet staat, kan er geen sprake van zijn, om des beginsels wille, tegen Tak's ont werp partij te kiezen. De eenige vraag blijft of de minister de schadelijke werking van het revolu tionair beginsel tempert of verergert. En NOVELLE VAN OTTO GRINDT. Ik zal het u brengen, antwoordde Reinwald met nadruk. Dat hi] zich per soonlijk er moeite voor geven zou, had mynheer v. Goldbaum eigenlijk niet van hem verlangd een schriftelijk bericht was voor hem voldoende en meer gewenscht maar het aanbod afwijzen, kon hij niet de geldvorst maakte daarom eene bewe ging met het hoofd, die men in allen ge valle als een teeken van toestemming kon beschouwen. Hieina nam Reinwald afscheid. Nauwelijks was hij vertrokken, of de bediende kwam den huisheer verzoeken aan tatel te komen. De meisjes waren reeds in de eetzaal, en Elvira was ondeugend genoeg haar vader te vragen, wat de dok ter hem „in zijn balang" geopenbaard had. Goldbaum deed moeite te glimlachen, ter wijl hij zich gemakkelijk aan tafel zette, en antwoordde Men heeft me bij hem als liefhebber der kunst genoemd, en nu kwam hij eene schilder ij aanprijzen, die ik me niet moest laten ontgaan. Nu, ik kan er nog eens over denken Eene schilderij Van wien vraagde Elvira opgewonden. de Standaard erkent, dat de minister de antirevolutionairen „ten deele in het ge vlei komt," door te bepalen, dat geacht zal worden welstand te bezitten, ieder die zich zelf Of zijn gezin onderhoudt. Was de antirevolutionaire partij inde Kamer alleen of met bondgenooten sterk genoeg om een verandering op dit punt in de wet te verkrijgen, de Stand, zou elke poging hiertoe toejuichen. Maar thans is zelfs op de 20 antirevolutionaire Kamerleden niet vastelijk te rekenen, de meeste Roomschen willen geen huis manskiesrecht en de conservatief-libera len zijn er alleen op bedacht een lager bod op het cijfer te doen. Een verwer ping van Tak's voorstel zou leiden tot het tijdelijk optreden van een archicon servatief Kabinet, dat ten slotte toch weer voor Tak zou moeten wijken, die dan zijn revolutionair streven nog ster ker zou kunnen doorzetten. Al wat dus te verkrijgen is bij de tegenwoordige grondwet is, dat kiesbo- voegd worden verklaard de manlijke meerderjarige gezinshoofden, en wien met dezen gelijk worden gesteld. Toetst men hieraan nu Tak's ontwerp dan sluit men slechts op drieërlei be zwaar lo. dat een gezinshoofd, dat druipt op zijn examen van lezen en schrijven, vervalt2o. dat ook wie on der een gezinshoofd staat, kiesbevoegd wordten 3o. dat bjj degenen, die in ons stelsel met gezinshoofden gelijk moe ten staan, het niet-bedeeid zijn als ge noegzaam geldt. Door ons zou dus alles verkregen wor den, wat we, met eerlijken zin, konden vergen, indien de eisch van lezen en schrijven vervielhet in eigen onderhoud voorzien veranderd wierd in het voeren van een eigen huishoudenen indien als kenmerk van „de met gezinshoofden gelijkgestelden", een ander kenmerk dan het „niet-bedeeld zijn" wierd aangeno men. Kon Tak ons op deze drie punten ter wille zjjn, dan zonden we con amore en zonder eenige bedenking zijn ontwerp kunnen steunen. Nu de antirevolutionairen eenmaal ge stemd hebben voor het thans geldend kiesrecht, kan er op zichzelf geen be zwaar voor hen bestaan, om ook thans voor het ontwerp te stemmen. Beide stelsels staan op den bodem van het revolutionair beginsel. De Standaard acht Tak's ontwerp stel- jig een verbetering, daar het tegenwoor dig geldende kiesrecht h9t staatsleven uitsluitend van zijne materieele zijde opvat. Het niewe ontwerp breekt met het binden van de kiesbevoegdheid aan een uitsluitend materieelen maatstaf en maakt een einde aan de overheersching van de meerderheid door de minderheid. Tegen de verwachting in een onzer vorige nummers uitgesproken, is er nog geen burgemeester van Antwerpen be noemd. Deze week nu zal de zaak we zenlijk afgedaan worden Vandaag ver gadert de gemeenteraad om voor de Van een nog onbekend persoon, van zekeren nu, het koait er ook niet op aan Wat stelt het voor onderzocht Elvira verder. Wat stelt het voor? sprak papa haar na, terwijl hij op zijn bord keek. Hoe eenvoudig de vraag ook was, scheen hij toch met het antwoord verlegen. Het was hem niet in de gedachte gekomen zich over het vak. dat Asrous beoefende, door Reinwald le laten onderrichten. Maar nu dacht hjj bij zichzelf, die caricaturen teekende, niets anders dan portretschilder kon zjjn, en gaf daarom, nu hij tot be sluit gekomen was, ten antwoordEen portret Luitgard's geheele bovenlichaam ver dween, om haar plotseling blozon te ver bergen onder het tafellaken, als had zij iets laten vallen, dat zij nog wilde op vangen. Hare gedachte was dezelfde als die van Elvirahet moet Luitgard's por tret zijn. Het vreemde lachje haars vaders versterkte beide zusters in hare opvatting, maar daardoor werd Reinwald bij Elvira nog onbegrijpelijker. De dokter zal dezer dagen terugkomen, zeide Goldbaum, nadat bij eenige lepels soep gebruikt had, zonder zijne dochters aan te zien ben ik soms niet thuis, dan moet ge hem niet laten vertrekkeD, ik wil hem sprekenHet scheelde niet veel of Elvira gaf een kreet van blijde ver rassing gelukkig onderdrukte zij hem nog bijtijds. Langzaam dook Luitgard weder 'van onder het tafellaken op. Gold baum legde zijn lepel neer en bleef stil zitten, geheel in zichzelven gekeerd. Een diep stilzwijgen beerschte er onder geheel verschillende aandoeningen II. Reinwald wist, dat Panl Asmus eiken namiddag tusschen twee an drie uur in bepaalden banketbakkerswinkel zijne koffie dronk -en couranten las. Hij had niets haastiger* te doen, dan zich daarheen te spoeden want zijn horloge wees juist drie uur, toen Goidbam's huisknecht de huis deur voor hem opende. A«,mus zat in de rookkamer van het druk bezochte lokaal; zjjn hoofd rustte op zijne linkerhand, zijne oogen tuurden op een dagblad, maar zijne gedachten waren er ni et bij. Hg bemerkte den dokter eerst, toen deze, na zich door de rookwolken baan gefiroken te hebben, hem de hand op den schouder leide en hem begroette met de woorden goeden dag, Paul. Een zwaarmoedige blik trof hem Ha, zijt gij hef, Robert Reinwald zette zich aan het kleine fa feitje, dicht by den schilder Blazen we weer tegenspoed? Hg zeide dit halffluis terend, om door de overige gasten niet verstaan te worden. Op drcevigen toon antwoordde Asmus: Ge kent me: mij ontbreekt nu eenmaal de opgewekte lichtzinnigheid mijner kaste; ik kan me niet over mijn ongeluk heen- zetten. Weet ge, wat Hafis zegthernam Ro bert en haalde het volgende vers aan van denPerzischen zanger: „Alles woelt hier en verandert, Ook uw lijden heeft een eind Houd dan moed in hangen strijd Bedroef u niet Asmus schudde zijn hoofd Er zijn ook andere liederen. Kent ge dit „Zij zijn gereisd nu hiei dan daar, Zij hadden geen hoop noch geluk Zij zijn vergaan, gestorven Maar, zeide Reinwald spoedig, dat heeft immeis betrekking op een minnend paar, en gij staat alleen. Vergeet ge dan, zeide de schilder som ber, mijne oude moeder, wier verwachtin gen ik niet vervullen kan Door zelve te ontberen heeft zij me laten studeeren, en nu ik op eigen heenen zou moeten staan, kom in niet vooruit. Wat baat me de eervolle beoordeeling der jury, toen ik mjjne beide stukken, die too- neelen utt het dageljjksch leven voorstel len, op de laatste tentoonstelling biacht? Niemand heeft ze gekocht, ze staan weer in mijne werkplaats, er komt nooit ie mand, om ze te zien. Van schilders, die naam hebben, koopen vaak lielliMb bers, die er geen verstand van hebben, maar zich voor kenners uitgeven de meest oppervlakkige prullen, omdat die heeren nu eenmaal in de mode zjjn, on ik kan schilderen zoo hard ik wil ach, Robert, het is om te vertwijfelen l C Wordt vervolgtL)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1