Wo. 653. Woensdag October 189*2. 8' Jaarg. Aankondiging. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsc h - V laanderen. F. !Mi:iJ UA\, Wc^en en voetpaden met de kunstwerken. Uit de Pers. feuilleton. HET PORTRET. COLRANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per B Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders der ge meente Axel, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 7 November e. k. van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Axel, den 25 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De Kieswetten. De Amli. Ct. merkt nog naar aanleiding der ingekomen kies- ODtwerpen het volgende op „Het wetsontwerp betrekkelijk de uit oefening van het kiesrecht bevat ten deele ingrijpende wijzigingen in de be staande wetgeving, welke een gevolg zijn van de voorgestelde zeer ïuime uitbrei ding van de kiesbevoegdheid, en houdt voorts vele veranderingen in welke op grond van de meer dan veertigjarige ondervinding, met de bestaande kieswet opgedaan, kunnen aangemerkt worden als door de practijk geraden verbeterin gen." Het blad weerlegt vervolgens het be zwaar, dat allpen niet voldoening der directe belastingen reden van uitsluiting is, want de bepalingen omtrent de on waardigheid om als kiezer op te treden van fraudeurs en belastingontduiker, zal men niet in de belastingenwetten moeten zoeken. Wat de toelating van bedelaars en landloopors betreft, als men zich op het standpunt stelt der legeering, en dit stand punt is ook het onze, zegt de Amli. Ct., dau begrijpt men dat eene andere rege ling niet mogelijk is. Er bestaan groote practische bezwaren tegen elke formule, waarmede men dergelijke zwervelingen zou trachten te weren. Bovendien kan iedereen er toe medewerken de bedelaars te dwingen zich te vervoegen bij de o- penbare of bijzondere liefdadigheid, waar door zij tot de categorie der bedeelden zouden gaan behooren. Men zij voorzichtig met maatregelen van uitsluiting daar deze nooit zou zijn te verordenen, dat niet tegelijk andere elementen worden uitgesloten, op wier behoud prijs moet worden gesteld. In het voorstel van de Regeer ing is alleen de persoonlijke onwaardigheid, dooi» rech telijke uitspraak geconstateerd, en de persoonlijke ongeschiktheid,, blijkbaar uit het door uiterlijk waarneembare feiten geconstateerd, gemis aan economische onafhankelijkheid als reden van uitslui ting aangenomen. De uitzondering is gemotiveerd en rationeelelke uitbreiding daarvan zou het niet zijn. De Amh. Cour. bespreekt dan meer in bijzonderheden de voorgestelde kies- ïechtregeling en in net algemeen kan het blad zich vereenigen met de afwij kingen van het ontwerp in vergelijking met de wet van 1850. Het nut van het couloirstelsel acht het blad vrij twij felachtig. Het in afzondering invullen van een kiesbiljet maakt den kiezer nog niet tot een onafhankelijk man, ongevoe lig voor vrees, dwang of pressie. „Wjj zien ei in een wettelijke, hoofdzakelijk theoretische, verklaring ten gunste van des kiezers onafhankelijkheid, en tegen deze formeele erkenning van een afge trokken doch juist begrip zal wel nie mand bezwaar hebben. De Amh. Cour. heeft echter een ern stig bezwaar tegen de splitsing der groote steden, daar de gemeenten bij ons een organisch aaneengesloten geheel vormen. Ook de grondwetgever bedoelde deze splitsing niet. Het bezwaar, dat de kiezer te Amster dam bijv. 9 personen kan stemmen, en de kiezer in de enkelvoudige districten slechts een persoon, acht het blad on rad. Een kiezer te Amsterdam heeft volstrekt geen grooter recht, dan een kiezer bijv. te Weert, eerder minder. Hij mag negen namen op zijn briefje stellen en de Weertenaar maar één, maai de nuttige werking van des Amsterdam mers slem, in verband met zijne 22530 medekiezers, is Vista, het aandeel dat hij in de volstrekte meerderheid kan bijdra gen die van den Weertenaar, die slechts met 1811 medekiezers te rekenen heeft Hetweekblad Ned. meent, dat in de kies wet ten onrechte uitsluitingen der Grondw worden uitgebreid. De Reg. heeft dat gedaan om de groote uitbieiding van het kiesrecht eenigszins te temperen. Doch daarmede speelt zij een hoogst gevaar lijk spel. In de Tweede Kamer zal waar schijnlijk over deze quaestie verschil van gevóelen ontstaan; de Regeering hoopt dat haar meening zal triomfeeren bij de stemming over het artikel, en dat zjj die NOVELLE VAN OTTO GRINDT. oOHV.<>~ De aanbrenger beantwoordde de tweede vraag het eerst: Hoe hij daartoe^ geko men is In een oogenblik, dat hij goed gemuts was. Hjj heeft u vaak gezien, van uwen trots gehoord, en toen bekroop hem op zekeren keer de lust, zich ten uwen koste te vermaken, en de geldvorst zal het zich moeten laten welgevallen. Goldbaum zwaaide met zijne hand door de luchtDat zal ik niet! Kalm zeide Reinwald hem echter Slechts bij regeerende vorsten zou er sprake kunnen zijn van majesteitsschennis. Met geweld kunt ger feet verbreiden van het blad niet tegengaan. Misschien is er wel een andere weg, wanneer ge mijn raad niet versmaadt. Zou ik soms, zeide de bankier op de tanden knarsend, dat heerschap moeten gaan smeeken me niet bespottelijk te wil len maken Even bedaard als tot nu toe zeide de dokter: Ge vreest dan toch de uitwer king op het volk Een verzoek aan den schilder wilde ik u niet voorslaan dat zou waarschijnlijk niets uitrichten en ten andere zou het eene vernedering voor u zijn. Het slot liet den bankier eenig ver trouwen in zijn ongenoodigden gast stel len. Waarin zou uw raad bestaan vraag de hij. Vooraf moet ik u zeggen, verklaarde Reinwald, dat het juist geene algemeene liefde tot den naaste is, die er me toe drijft. Wanneer ik tracht u voor iets onaangenaams te bewaren, dan geschiedt zulks alleen om uwe bekoorlijke dochter die ik gaarne kommer en verdriet zon besparen. Vooral mejuffrouw Elvira ver dient het, djit baar vader gespaard wordt ze is eene jonge dame met de bevalligste eigenschappen. Goldbaum fronste zijn voorhoofd, als had die eenvoudige burger reeds ene misdaad begaan, door in eene adellijk jonkvrouw bevallige eigenschappen te ont dekken. Verbitterd vraagde hij Wat moet ik doen Om de openbaarmaking van het can catuur te voorkomen, mijnheer v. Gold baum, schijnt me het volgend middel het eenvoudigst waai van gi] overvloed hebt, daaraan heeft onze schilder gebrek, geld, Dat kan ik begrijpen viel Goldbaum En ge meent, dat ik hem zijn knoeiwerk zal atkoopen, om hem onschadelijk te ma ken N«en, zeide Reinwald, hij zou aan den kunsthandelaar de voorkeur geven, zelfs al boodt ge eene hoogere somwant hjj daarbij in de minderheid blijven, hun stem daarom niet tegen de wet zullen uitbrengen, maar zich bij het gevoelen der meerderheid neerleggen. Doch gesteld dat in de Eerste Ka mer de meerderheid van een ander ge voelen is. Dan is er geen gelegenheid meer om de uitsluitingen uit het ont werp te lichten. Al zou de meerderheid over alle andere bezwaren en bedenkingen willen heen stappen, nooit kan zij hare overtuiging, dat het wetsontwerp met de Grondwet strijdt, onuitgesproken laten of laten rus ten. Het eenige middel om er van te doen blijken, is het stemmen tegen het eerste wetsontwerp, waardoor alle ont werpen vallen. Doch zelfs in geval slechts eene min derheid in de Eerste Kamer die meening deelt, zelfs dan brengt de door de Re geering aan de orde gestelde quaestie hare wetsontwerpeh in gevaar. Want ook die minderheid kan op geene andere wijze haar gevoelen doen blijken dan door te stemmen tegen het eerste wet ontwerp. Zij moet hare stemmen voegen bij die van hen, die om andere redenen daartegen bezwaar hebben, b v. omdat zij de voorgestelde uitbreiding van het kiesrecht te groot achten. Al zouden de leden, die de sluiting ongrondwettig achten, ook nog zoo gaarne voor de uit breiding van het kiesrecht stemmen zij kunnen het niet doen. Zij moeten zich voegen bij de tegenstanders van de groote uitbreiding. bezit niet alleen een groot talent, maar ook karakter. En bedenk ook, dat het aankoo.pen der teekening door u de zaak ruchtbaar zou maken, hetgeen moet worden vermeden. Ge moogt zelfs niets van het bestaan der teekening we ten maar ge zjjt immers bekend als een liefhebber van schilderpen. Wanneer ge daarom naar onzen schilder begeeft, zijn werk verlangt te zien, daar ge er met zeer veel lof hebt over hooren spre ken Hoe heet hij dan viel Goldbaum hem in de rede. Den naam later, antwoordde de dokter, zoodia ge besloten zjjt, mijn wenk te volgenWanneer ge dus zijne werkplaats bezoekt, en dit of dat stuk, dat u bevalt, koopt, zoo ben ik overtuigd, dat hij de onderhandelingen betreffende het carieatuur terstond afbieken en ver nietigen zal. Ik dank u, mijnheer ik heb uw naam gisteren inderdaad niet goed geboord. Robert Reinwald, van beroep dokter in de geneeskunde. Ik dank u,. dokter, herhaalde Goldbaum ik zal me bij den schilder op u beroepen daar gij met veel lof van hem gesproken hebt. Dit ried Reinwald echter atWaj.geeft gij om m jj n e beoordeeliug IILj bekoelt de bron, waaruit gij geput hebt, in 't ge heel niet te kennen. Ik vind bet toch beter, wanneer ik van u spreek, meende de bankier, hij zou au- ders wel kunnen denken, dat ik van zij ne boosaardigheid gehoord heb en hem daarom bezoek. Nu, ge kunt me Doemen ook, gaf de dokter ten antwoord want ik acht zijn talent in waarheid zeer hoog. Hem ont breekt tot nog toe slechts geluk, om al- gemeeu gevierd te worden den in onzen tijd zoo gebruikelijken hefboom om in dagbladen als anderszins van zich te doen spreken, versmaadt hij, omdat hjj, zooals ik gezegd heb, een man van karakter is Een man van karakter en hij behan delt me als carieatuur, dacht mijnheer v. Goldbanm by zichzelven, zonder bet echter uit te spreken. Den dokter zeide lij)Nu verzoek ik u om zijn adres. Reinwald aarzelde nu niet langer, en antwoordde: c'aul Asmus, Iimgaiast-raat, nummer twee, drie trappen. Des voor- middags treft ge hem altijd stellig in zij ne werkplaats aan. Goldbaum baalde zjjue portefeuille uit zjjn zak en schreef het adres op Ik zal hem moigen opzoeken. Het komt bij rag niet op eene schilderij aan. - Maar, ver volgde hij plotseling, hoe kom ik te we ten, of die schandelijke teekening werke lijk vernietigd is Ik kom het in elk geval te weten, zei de Reinwald. Wilt ge zoo goed zijn, me daarvan be richt te sturm. V verzocht de tam gewor den leeuw. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1