Binnenland. Burgerlijke Stand. In de Dinsdag gehouden zitting der Tweede kamer werd mededeeling ge daan van een ingekomen, zeer waardee- rend schrijven van de groothertogin en den groothertog van Saksen-Weimar, waarin zij de kamer dank betuigen voor de hun gebrachte hulde en aan Neder land voor. de vele huldebetuigingen, die hen thet erkentelijkheid en vreugde heb ben vervuld. Tot leden der commissie tot voorbe reiding van het militair strafwetboek zijn benoemd de heeren Van der Kaay, Van Berckel. Schimmelpenninck van der Oye, Levy en Land. Daarna is in behandeling genomen het wetsontwerp op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, waarbij als beginsel wordt aangenomen dat de nationaliteit der ouders in deze beslist. Deze wet geldt niet voor de kolonieD, tenzij dit bij koloniale verordening bepaald wordt. De kosten van naturalisatie blijven be paald op 100. Bet wetsontwerp is deze week nog geheel afgehandeld en de in werking treding bepaald op 1 Juni 1893 Neder landers die in den vreemde wonen, zijn verplicht om de tien jaren te doen blij ken van hun wensch om Nederlander te blijven. 'Dinsdag heeft de eindstemming plaats. Het debat over de internatioale over eenkomst tot bescherming van den in- dustrieelen eigendom is aangevangen. De eerste aflevering is verschenen van een werkje, getil old De Nieuwe Ge neeehmde zonder medicijnen of operation een leerboek en raadgever voor gezonden en zieken. Met de nieuwe geneeskunde wordt bedoeld de natuurgeneeswijze. De ze wil bet licbaam rein houden van alle schadelijke geneesmiddelen, zij veraf schuwt de inenting met koepokstof of tuberculine, kent peene plaatselijke be handeling van ziekten, ook al verschij nen deze aan een bepaald lichaamsdeel, werkt slechts op zuivering van het bloed en uit- en afscheiding van de bedorven stoffen zij vindt hare geneesmiddelen in lucht, licht, water en diëet" Wie nu weten wil, hoe men het op die wijze aanlegt, om de roenschen gezond te ma ken of te houden, koope het boekje. Bij iederen boekhandelaar kan men inteeke- nen. In 6 afleveringen van 45 cent ieder is het kompleet. Alleen voor leden van den Nederland schen Bond tot Bestrijding der Vivisectie is het verkrijgbaar voor 25 cent per afle vering. Het Belgische staatsblad bevat een ^koninklijk besluit, waarbij dein endoor voer van rundvee uit Nederland verbo den wordt, behalve langs den spoorweg en in verzegelde wagens zonder over lading. In de aanstaande najaarsvergade ring der Provinciale Staten van Zeeland zal onder meer behandeld worden een voorstel tot het plaatsen van een ge houwtje voor wachtkamer, bergplaats van goederen en voor een kantoortje aan de buitenhaven te Ter Neuzen. Door het departement van water staat, handel en nijverheid is in de staats courant geplaatst een overzicht van het vervoer op de spoorweg over de maand April dezes jaars. Daarop komt de spoor wegonderneming MechelenTerneuzen voor met de volgende cijfers Aantal reizigers 38191, bagage 25 ton van 1000 kilo, bestel, ijl en vrachtgoede ren 34.623 ton. Deze opgave betreft bet vervoer. De ontvangsten bedroegenreizigers ƒ11.598,61, bagage ƒ161,07, bestel, ijl en vrachtgoederen 35.496,58, diverse ontvangsten ƒ816,08. De totale ont vangst over de maand April 1892 bedroeg f 48.072,34, over April 1891. 47,401,67; 'van 1 Januari 1892 af 170.638,72, van 1 Januari 1891 af ƒ201.817,29. Ont vangst per dag en per kilometer van 1 Januari 1892 af ƒ20,74, van 1 Januari 1891 ai 24,73. De totale ontvangsten over dit jaar zijn slechts als benaderend te beschouwen. Bij den uitgever J. F. van Druten te Sneek is verschenen Vóór vier Eeu wen, een volksboek over de ontdekking van Amerika, door P. Louwerse. Nu het groote teit door Columbus in 1492 gewrocht, bij gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de ontdekking dei- Nieuwe wereld alom met dankbaarheid, hier en daar met vreugde herdacht wordt was het een goed denkbeeld van schrijver en uitgever eeD boek te doen verschij nen, dat op den naam van volksboek aanspraak mag maken, waaraan men wat heeft. En het werk is aan goede handen toevertrouwd geweest, het ons toegezonden exemplaar legt er voldoende getuigenis voor af. Zorgde de schrijver voor een boeienden, eenvoudig gestijleer- den inhoud, de uitgever stak deze in een net kleed, terwijl portretten en illustraties tusschen den tekst aangebracht het ge heel nog meer aanlokkelijk maken, We wenschen het boek in veler handen. Naar men uit Yzendijke aan de M. Ct. meldt zijn, tengevolge van het meer voorkomen van mond- en klauw zeer, o. a. in het voormalig 5e district, alle vergunningen tot weiding van rund vee wederzijdsch de grenzen en tot mest invoer, met ingang van heden, ingetrok ken. AXEL, den 31 October 1893. Een ooggetuige deelt ons mede Als bewijs' hoe slecht sommige wei den, die aan den spoorweg grenzen, af gesloten zijn, moge dienen dat Donder dag 11. de trein, die om 1.50 min. van hier naar St Nicolaas vertrekt, hoewel afgeluid, even buiten het station moest stoppen, daar zich eenigekoeien op de lijn bevonden. Aan de oplettendheid van het stations personeel is het te danken, dat de die ren niet overreden werden en de eige naar voor een onaangenaam verlies is gespaard gebleven. Men zij dus gewaarschuwd en lette er nauwkeurig op, of de weiden voldoende van den spoorweg afgesloten zijn. Bij de administratie der directe be lastingen invoerrechten en aacijnzen zijn met 1 Nov. a. s. verplaatst de kommiezen der 3e klasse J. Boslooper van Eede naar Koewacht en N. Oost Lievense van Ter Neuzen naar Sas van Gent en de kom- miezeD der 4e klasse F. Remery van St. Kruis naar Eede en J de Boet van Sas van Gent naar Kauter, onder intrekking der verplaatsing van Oost Lievense naar Kauter en van Remery naar Koewacht. Bij de te Middelburg gehouden examens voor de vrije en ordeoeteningen der gymnastiek zijn geslaagd de heeren F. Remery te Zuiddorpe. L. van Kroo- nenburg te Hengstdijk, F. P. Schiffer te St. Jansteen. P. J, Leenhouts te Sluis, en J. P. Vergouwen te Oostburg en de dames L. J. Vooren te Eede en F. Sie- benga te Aardenburg. Van 1 tot en met 15 October. Axel. Huwelijksaangiften. 13 Abraham Jan van dei" Jagt (van Nijmegen), 27 j. jm. en Elisabeth Geluk. 20 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Cornelis Scheele, 44 j. wedn. en Aaltje Dieleman, 25 j. wed. Gebooiten. 6 Pieternella, d. van Jan Kolijn en Abigaël Goossen. 5 Abraham, z. van Louis de Feijtei en Sara Verhelst. 6 Adriana, d. van Jacobus de Bruijne en Catbarina Klouwers. 10 Cornelia He lena, d, van Fransiscus Meijer en Adri ana Sol. 12 Cornelis Francois, z. van Andries Koster en Cornelia Dieleman. Overlijden. 3 Anna van Dixhoorn. 15 d„ d. van Pieter en Adriana van Dix hoorn. 5 Cornelis Daniël Schieman, 4 w., z. van Daniël Cornelis en Ebrina den Hamer. 5 Jan de Visser, 2 mnd., z. van Jan en Janna van Alten. 13 Adriana de Bruijne, 7 d., d. van Jacobus en Ca- tharina Klouwers. Jan "Willem Ramondt, 5 w., z. van Adriaan Abraham en Janna Suzanna Dieleman. 15 Maatje van Doorn, 90 j., wed. van Willem Loürens. Maria van Mossevelde, 13 j., d. van Leonardus en Prudentia van de Vijver. Hoek. Huwelijks-voltrek kingen. 13 Johannes Daniel Jansen, 22 j., jm. en Janna Abigaël I ijpelink, 21 j., jd. Geboorten. 12 Petrus Franciscus Cor- linus, z. van Bemardus Franciscus van Opdoip en Isabella Judoca de Bruijn. Overlijden 3 Pieter Sol. 5 mnd. z. van Cornelis en Leuntje van de Velde. 6 Sara de Groote, 57 j., echtg. van Iman Klaassen. 7 Hermanus Marinus Goossen, 3 mnd. z. van Hermar.us Marinus en Elisabeth Dieleman. 12 Janneke Sol, 3 j. d. van Cornelis en Leuntje van de Velde. Koewacht. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Ter Neuzen. Huwelijks-aangiften. 14 Martinus Oppeneer, 23 jjm. en Janna Dieleman, 20 j., jd. Huwelijks voltrekkingen 13 Job Mari nus Blok, 26 j., im. en Adriana ten Hoeve, 28 j. jd. Geboorten. 2 Maria Theresia Francis- ca, d. van Cornelis Aernouts en Joanna Heeren. Amelia Adriana, d. van Marinus Vermeulen en Sophia Coleta Geers. 4 Janna Mai ia, d. van Cornelis Frederiksen en Cornelia van Alten. 5 Maria Victoria, d. van D. Meert en F. Geerts. Hendi ikus Jacob, z. van Cornelis Vermeulen en Jan neke Cornelia. 6 Johanna Cornelia, d. van Daniël de Zeeuw en Adriana Johan na Hamelink 7 Hermanus, z. van Jan Pietei Smies en Bonna Platteeuw. Adri ana Helena, d. van Sijbe de Graaf en Adriana Helena Poelman 8 Willem Lieuwes, z van Lieuwes Willems de Jong en Maria Elena de Doelder. 9 Ma ria Jacoba, d. van Willem Hendrik van Doeselaar en Elisabeth Johanna Andries- sen. 12 Florentia Louisa, d. van Hij- poliet Remerij en Johanna Maria Kindt. 12 Rachel Cornelia, d. van Willem Pieter Wieland en Maria Jozina de Nering. 13 Cornelis Pieter, z. van Marinus Willem Machielsen en Dina van Vijven. Overlijden. 1 Izaak Hoek, 7 j., z. van Cornelis en Gezina de Mol. 3 Jacoba van Kolk, 17 mnd. d. van Christiaan en Krina Pieternella Dieleman. 8 Jacob van Boven, 7 w., z. van Krijn en Pieternella Boots gezel. 7 Sara de Zeeuw, 4 w., d. van Martinus en Pieternella Schiervogel. 9 Elisabeth Cornelia Huijssen, 4 jL van Cornelis en Sophia Frederika Mathilda Stoffijn. 10 Willem Lieuwes de Jong, 2 dz. van Lieuwes Willems en Maria Elena de Doelder. Ebrina Johanna Pie ternella Nieuwelink, 4 mnd d. van Wil lem Pieter en Pieternella Robijn. 12 Marinus de Visser, 8 w., z. var, Andries en Janna Catharina van Kerkvoort. 14 Adriana Scheele, 6 mnd., d. van Reinier Jan en Cornelia de Fejjter. 7,aamslag. Huwelijks voltrekkingen. 13 Adriaan Geelhoedt, 20 j. jm. en Maria Oveibeeke, 30 j. jd. Gebooiten. 1 Maria Anthonetta Hor tensia, d. van Josephus Modestus Baert en Ulalia de la Rivière. 2 Janneke, d. van Jozias Koster en Cornelia van Ta- tenhove. 9 Micbiel, z. van Adriaan de Pooter en Maria d6 Pooter. 12 Jan Hen drik, z. van Jacobus Dieleman en Maria Geertruijda Wolfert. 14 Cornelia, d. van Si brand Sol en Elisabeth van Pienbroek. Overlijden. 5 Jan van den Ende, 2 j., z. van Pieter en Anna Florussen. 9 Adriaan den Hamer, 2 w., z van Pieter en Helena Rijkwei. 11 David Scbeele, 8 w., z. van Andries en Jacomina Fran- cina Scheele. 15 Abraham Jan Lensen. 3 w., z. van Pieter Hendrik en Tanneke Lagraa. Zuiddorpe. Geboorten. 4 Helena Maria Justina, d. van Aloijsius de Moor ec Maria Ludovica de Witte. 9 Cyriel Theo phiel, z. van Aloijsius Pollet en Rosalia Cappendijck. Overlijden. 7 Een als levenloos aan gegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Franciscus de Munck en Melania Cer- pentier. 14 Camile Belaert oud 22 rund. z, van Augustus en Clementia van Gcet- hem. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te MiddeUwg, Poging tot doodslag? Voor deze rechtbank stond Dinsdag te- echt de 21 jarige werkman A. de H., geboren en wonende te Wachtebeke(Bel- gie,) aldaar gedetineerd, ter zake dat by op 1 September 1892, des namiddags omstreeks 4 uren, in de jachtvelden van den Moerspuij- en Zijpepolder, onder dn gemeente Koewacht en Zuiddorpe, waar van het jachtrecbt toebehoort aan den heer Franciscus Termotte, in jagende houding, voorzien van een geladen jacht geweer, heeft geloopen zonder voorzien te zijn van eene jachtakte, schriftelijke vergunning van den eigenaar of recht hebbende, en toen hij aldaar werd ach tervolg 1 door de marechaussees Y. d Wiele en De Geus en den on bezoldigden rijksveldwachter Hemelsoet, heeft ge poogd deze opzettelijk van het leven te berooven, door op ongeveer 100 passen zijn geladen jachtgeweer op hen te rich ten en dit af te schieten, in de volvoe ring van welk feit hij is verhinderd ge worden door dat het schot hen niet heeft geraakt, en eenige oogenblikken later ter zelfder plaatsenadat hem door den maréchaussee V. d. Wiele was toege roepen te blijven stilstaan, op ongeveer 30 passen afstands wederom zijn gela den geweer op dien beambte heeft ge richt en een schot op hem gelost en al- zoo getracht heeft dien beambte opzette lijk van het leven te berooven, in de volvoering van welk feit hij is verhinderd geworden, doordat het schot hem niet heeft geraakt. Aan den beklaagde was de heer mr F N. van der Bilt, advocaat alhier, ambts halve als verdediger toegevoegd. De eerste van de vijf in deze zaak ge hoorde getuigen, de onbezoldigde rijks veldwachter J. Pover, verklaarde op 1 September verschillende Belgen te hebben zien jagen in den Moerspuij polder. Ge tuige heeft booren schieten en heeft zich achter een dijk verdekt opgesteld. Toen de stroopers hem naderden heeft hij ze aangeroepen en onder anderen gezien dat zich onder hen de beklaagde bevond die een geweer in de hand had en wiens hoofd bedekt was met een rooden zak doek. Welk soort geweer het was kon getuige niet zeggen. Na het aanroepen hebben de jagers zich verwijderd in de richting van den Zijpe polder. Getuige was alleen en kon dus niets tegen de jagérs, vijf in getal uitrichten. Beklaagde erkende met andere per sonen in den Moerspuijpolder gejaagd te hebben zonder dat hij een acte of ver gunning had. Hij is ook door deu Zijpe polder gegaan doch heeft daar niet ge jaagd, Hij gaf toe een rooden zakt' om het hoofd gehad te hebben, maar ontkende dat hij een geweer had gedra gen. Getuige hield vol dat beklaagde een geweer had, wat deze bleef tegen spreken. De tweede getuige, de marechaussee Van der Wiele, verklaarde 1 September op surveillance te zijn geweest oi Koewacht en eenige personen gezien te* hebben die in den Zijpepolder jaagden. Hij naderde hen tot op ongeveer honderd passen doch herkende geen hunner. Een der jagers, die een rooden doek om bet hoofd had, was voorzien van een geweer. Toen getuige met zijn collegas de stroo pers naderde, keerde hij, die den rooden doek om het hoofd had zich om en loste een schot dat echter niemand trof. Getui ge bleef de jagers vervolgen tot op der tig i as afstand ongeveer, toen opnieuw de even bedoelde persoon zich omdraaide en weder een schot op hem loste. Ge tuige hoorde de hagel hem over het hoofd fluiten. Getuige heeft de jagers her haaldelijk toegeroepen zonder dat dit effect sorteerde. De getuige wist niet welk soort van geweer gebruikt is en kon ook niet ver klaren of tusscheD de twee schoten het

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2